Zware brand legt Aalsters plastiekfabriek in de as Woningbrand in Aalst 8 - 5.6.1992 - De Voorpost Aalst. De brandweerlieden werden van ademhalingsapparaten voorzien. Hun oordeelkundig optreden kon een grotere ramp voorkomen. De rampoefening van vorig jaar wierp dus vruchten af (a) Aalst. Hetplastiekverwerkende bedrijf'Plastic Dynamic' aan de Dendermondsesteenweg werd helemaal in de as geleti en tot een ware puinhoop herschapen (a) I Het was het weekje wel voor de Aalsterse brandweer en hulpdien sten. Nog geen 24 uur na de grote brandramp in de plastiekfabriek aan de Dendermondse steenweg, kraaide de rode haan opnieuw te Aalst. Donderdagnamiddag rond 17 uur merkten buren dikke rook wolken op die opstegen uit de wo ning van Louis De Poorter, Voor uitzichtstraat 185 te Aalst. Onmid dellijk werd de brandweer geallar- Aalst In de vroege ochtend was het gevaar geweken en kon de liftwagen van de Aa!st Burgemeester De Maght die de leulim van hel krisitkomitee ter nlaatse meerd enafcvachting met de blus- hrandweer dte uitstekende diensten had bewezen naar de kazerne terugkeren op :ich kon gdukkig een beroep doen op ic milieudiensten van de stad s'ng™":rken begonnen. De brand- Gent om luchtmonsters te nemen (a weer die vlug ter plaatse was kon de brand beperken tot de keuken en de woonkamer van de woning van De Poorter. Zij konden een hondje redden en slaagden er ook in enkele verhitte gasflessen zonder ongeluk ken uit de brand te halen. De vrien din van De Poorter werd in shock- j toestand opgenomen en voor ver- zorging overgebracht. Uiteindelijk bleef, dank zij het oordeelkundig ingrijpen van de brandweer, de schade beperkt. Vorige week legde een uitslaande brand tijdens de nacht van woensdag op donderdag, het plastiekverwerkende bedrijf 'Plastic Dynamic' aan de Dendermondse Steenweg 179 in Aalst, volledig in de as. De door het vuur aangerichte schade zou meer dan honderd miljoen frank bedragen. Dertig personeelsleden zijn op het ogenblik technisch werkloos. Ten gevolge van de sterke giftige rook ontwikkeling werd als voorzorgsmaatregel door burgemeester A. De Maght faze 1 van het voorziene rampenplan afgekon digd. Er vielen geen slachtoffers, wel moesten een achttal brandweerman nen en enkele buurtbewoners die bevangen werden en met ademhalings moeilijkheden te kampen hadden, afgevoerd worden, zonder echter ernsti ge gevolgen. Over de oorzaak van de brand is er nog geen officiële berichtgeving vrijgegeven. Het parket van Dendermonde stelde een onder zoek in. Woensdagavond, omstreeks 22.30 u, werd door een Aalsterse rijks wachtpatrouille de rook en de ont stane brand opgemerkt, waarna on middellijk alle nodige diensten wer den geallarmeerd. Reeds enkele minuten later kwamen de eerste brandweerwagens ter plaatse en be gaven zich onmiddellijk naar de Ka toenstraat, waar een twintigtal wo ningen door de sterke vlammenont- wikkeling werden bedreigd. Aangewakkerd door een vrij krach tige wind, verspreidde het vuur zich snel door de vijf fabriekshallen van de 6.000 m2 grote fabriek. De brand was ontstaan in de hall waar de vlammen een gretige voedingsbo dem vonden aan een grote hoeveel heid afgewerkt PVC-materiaal dat er was in opgeslagen. De omwonen den werden uit hun huizen gejaagd door de zwarte, giftige rook die zich hierbij ontwikkelde. Aalst. Heel wat nieuwsgierigen kwamen 's morgens de uitgebrande fabriek bekijken. Ze werden door de ordediensten op een veilige afstand gehouden (a) Dhr, Baudewijn, kommandant van de Aalsterse brandweer gaf alge meen alarm en het korps van Ercm- bodegem, samen met de Burgerlijke Bescherming van Liedekerke wer den eveneens opgeroepen. De blus- singswerken werden sterk bemoei lijkt door de prikkelende rookont wikkeling. Alle brandweermannen werden dan ook van ademhalings toestellen voorzien, die regelmatig door de Civiele Bescherming wer den aangevuld. Door de bijzonder warme weersomstandigheden van de laatste dagen bleek er gevaar voor watertekort. De brandweer legde dan ook een ruim honderd meter lange leiding aan naar de Dender toe om dit tekort te verhel pen. Ervaring na rampenoefening 'Operatie Goldwing' De vorig jaar gehouden rampenoe fening bleek duidelijk haar vruch ten af te werpen. Toch moest men echter opnieuw vaststellen zoals op de oefening, dat ook nu de minis- triële en provinciale milieudien sten, die ter plaatse noodzakelijk waren om metingen te verrichten naar de giftigheidsgraad van de rookontwikkeling, niet te bereiken waren. Burgemeester A. De Maght, die de leiding van het krisiskomitee ter plaatse waarnam, kon gelukkig langs kontakt met haar dochter om, beroep doen op de milieudiensten van de stad Gent om luchtmonsters te nemen. In een na-evaluatie werd door de burgemeester terecht opge merkt dat het in bezit hebben van meetapparatuur in eigen beheer ze ker geen overbodige luxe zou zijn. Zij stelde dan ook de aanschaf er van zeker voor de toekomst in over weging te zullen nemen. Dit dan in samenwerking met bedrijven in het Aalsterse die, volgens de aard van het bedrijf in gelijkaardige situaties zouden kunnen terecht komen. Tijdens de metingen werden naast hoge CO-waarden in de onmiddel lijke omgeving van de brandende fabriek, ook de aanwezigheid vast gesteld van vrij hoge zoutzuur kon- centraties. Gelukkig bleef alles on der de gevaarsgrens. Een evakuatie van de bewoners van de woningen van de Kerrebroekstraat welke in overweging werd genomen bleek dan ook niet meer noodzakelijk. Wel werden via luidsprekers de be woners in de omgeving aange maand de ramen en deuren van de woningen dicht te houden. Hier door kon door de politie preventief gewerkt worden en verdere paniek situaties voorkomen. Een achttal brandweermannen en enkele buurtbewoners raakten tij dens de blussingswerken bevangen en kampten met ademhalingsmoei lijkheden. Zij werden voor verzor ging afgevoerd, zonder echter ern stige letsels te hebben opgelopen. Er vielen geen slachtoffers of ge wonden. Donderdagmorgen om kwart voor twee was het gevaar geweken. Na drie uur intensief blussingswerk was de brand onder kontroie. De na- blussingswerken duurden echter nog voort tot in de ochtenduren. Het oordeelkundig werk van brand weer en andere hulpdiensten werd terecht geprezen. Buiten het pla stiekverwerkende fabriek dat volle dig in de as werd gelegd werd er uitzonderlijk weinig andere water schade of dergelijke opgemerkt. Zelfs het houtmagazijn, dat na het invallen van muren direkt werd be dreigd kon nog op het nippertje worden gered. Dc oorzaak van de brand bleek niet gekend, wel werd er een onderzoek ingesteld door het parket en stapte ook de BOB ter plaatse af. De ei genaars van de getroffen fabriek, de gebroeders Bostecls uit Denderbel le, verklaarden zo snel mogelijk met de wederopbouw van de fabriek te willen beginnen. We vernamen dat het geteisterde bedrijf, onlangs nog een heel dossier voor verbouwing ter goedkeuring bij de stad had in gediend. De stedelijke dienst leef milieu verklaarde echter het dossier ten gronde te onderzoeken en na te gaan of, in het kader van de ver nieuwde opties van het Vlaremdos- sier een meer aangepaste en veiliger inplanting niet zou moeten over wogen worden. PH Aalst. In de woning van Louis De Poorter aan de Vooruitzichtstraat 185 tt Aalst brandde de woonkamer en keuken uit (a) Aalst. Kommandant Baudewijn van de Aalsterse brandweerkorpsen bracht hulde aan zijn manschappen voor hun kordaat en efficiënt optreden tijdens dt voorbije week (a) De Aalsterse brandweer en hulpdiensten mochten heel wat I ontvangen voor hun oordeelkundig optreden tijdens de voorbije week. Brandj rampen en noodweer hadden heel wat interventies noodzakelijk gemaakt (fl)

De Voorpost | 1992 | | pagina 8