VZW Kunstvrienden Oost-Vlaanderen wil hedendaags kunstgebeuren bevorderen Podium-uitje in De Werf Ernst in De Werf Marcel Mertens: Eenheid tussen mens, dier en natuur ii De Frivole Frambooseen lekker zomers toetje vy De Voorpost - 5.6.1992 - 9 De Voorpost weekend Aalstenaar Norbert Schollaert uit de Ledebaan 270, is reeds verschillende jaren intens begaan met de evolutie van het kulturele leven in de streek, in de ruimste zin van het woord. Samen met zyn echtgenote Lieve Verrezen heeft dan ook een infrastruktuur uitgebouwd om een vereniging op te richten naar het voorbeeld van de reeds bestaande VKH Vriendenkring Kunst Houtland). De VZW die de benaming meekreeg van KOV Kunst vrienden Oost-Vlaanderen) wil in hoofdzaak door het verstrekken van kulturele informatie en het organiseren van aktiviteiten, het hedendaagse kunstgebeuren bevorderen. De nieuwe vzw Kunstvrienden Oost-Vlaanderen zal volledig auto noom werken, maar onderhoudt nauwe banden met de gelijkaardige vzw Houtland, die reeds jaren lang aktief is in West-Vlaanderen. Norbert Schollaert is reeds ruim 20 jaar gepassionneerd bezig met kunst. Door een samenloop van omstandigheden belandde hij ech ter in de horeca-sektor maar de pas sie voor de schone kunsten liet hem nooit los. Na zijn studies aan de hotelschool te Oostende kwam hij in kontakt met Boon-kenner en lite rator Herwig Leus. Schollaert pikte de draad weer op en experimen teerde louter uit hobby met kera miek, fotografie en schilderkunst. Als restauranthouder had hij vier jaar lang amper de tijd om zelf krea- tief bezig te zijn. Hierdoor werd zijn passie noodgedwongen beperkt tot het investeren in kunst. Zowat een jaar geleden ontmoette hij Lieve Verrezen, die eveneens al een twintigtal jaar aktief met kunst bezig is. De interesse van Lieve voor muziek, kunst, kinderliteratuur en brokante, opende een nieuwe we- Aalst. Norbert Schollaert en Lieve Verrezen liggen aan de basis van de oprichting vzw Kunstvrienden Oost-Vlaanderen. Dit tegelijk met het uitwerken van een samenwerkingsakkoord met de vzw Vriendenkring Kunst Houtland (a) Aalst. Les Levine, weliswaar Amerikaan, maar Ier van geboorte, heeft aan plakbiljetten op groot formaat ontworpen die reeds her en der in het Aalsters stadsbeeld opduiken als onderdeel van de kunstbiennale 'Papier, beeld en basis' (a) Op uitnodiging van KAV-KWB en i.s.m. DVV en BAC, zijn^tp zater- ifegl3juni e.k. Peter Hens en Mar tin Valcke te gast. Beiden vormen samen De Frivole Framboos, die steeds borg staat voor "een lollige avond". Tot voor kort bestond De Frivole Framboos uit Peter Hens en Ro land Serpierre maar sinds enige tijd werd de laatste vervangen door Martin Valcke. Maar zoals dit vroe ger al het geval was,, staat ook nog De Frivole Framboos garant voor een avondje ouderwets lachen. En wat belooft het duo? Na meer dan acht jaar en honderden optre dens in binnen- en buitenland smaakt De Frivole Framboos van daag beter dan ooit. Op zijn in 1983 begonnen zoektocht naar de ultie me muzikale zelf-ekspressie, mis bruikte Peter Hens tal van pianis ten. Tot hij zich, in het najaar van 1990, op Martin Valcke stortte. Dank zij de grensoverschrijdende samenwerking met dit macrobio tisch geteelde fenomeen verwekt het programma 'Allegro con Fituro' als nooit tevoren een bevrijdende Haha-Erlebnis bij een breed pu bliek, al dan niet 'klassiek' georiën teerd. Aangezien Meester Valcke wegens zijn toetreding tot De Frivo le Framboos vooralsnog niet dezelf de wereldvermaardheid geniet als tenor-cellist Peter Hens, geven wij een overzicht van zijn 'leven en werken' tot op heden. Martin Valcke (°1963) behaalde als wonderkind op negentienjarige leeftijd zowel het zwembrevet (100 m) als het felbegeerde attest blindtikken. Hij vond zichzelf na een ernstige identiteitskrisis terug in het Lemmensinstituut te Leuven, waar hij momenteel zijn didaktische inzichten aan onschuldige leerlin gen opdringt. Zijn obsessionele ver zamelwoede leverde hem spelen derwijs diverse Eerste Prijzen op als kontrapunt, fuga en Francor- champs. Als komponist was hij zeer bedrijvig, maar de ware erkenning kreeg hij pas bij de kreatie van zijn laatste werk, het 'Opus 1'. Naast De Frivole Framboos is hij ook nog spelend lid van het blazerskorps 'De Heide-reutelaars'. Hij was belofte vol. Met bovenstaande tekst kondigt hij zichzelf aan in het programmaboek je. Het zet ook de toon van de hele voorstelling, die de 'klassieke muziek' als onderwerp én als lij dend voorwerp heeft. 'Allegro con Fituro' of muzikale hu mor en virtuoze gags rond de mees terwerken uit het rijke instrumenta le en vokale klassieke genre, inklu- sief opera, operette, musical en volkslied. Warm aanbevolen! De toegangsprijs bedraagt in voor verkoop 250 fr. en aan de kassa 300 fr. Reserveren kan op nr. 053/ 76.16.80 of 76.16.90. aankopen en zelf uitgeven van gra fiek en poëzie. Het groeperen van het grafische werk zal de vzw zich ook toeleggen op het steunen en het mensen die de kunst beoefenen en/ zelf uitgeven van poëzie. Hiervoor of belangstelling betonen voor is reeds een werkgroep opgericht, kunst in de ruimste zin van het waarin drie lektoren zetelen, die woord. Ook het verzorgen van ok- kasionele uitgaven zoals keramiek, glasskulpturen, brons of andere skulpturen, marmer of steenstruk- turen,staan op het programma. KOV wil via die gemeenschappelij ke geschetste interesse, de vriend schapsbanden onderling bevorde- zullen instaan voor de selektie. Lid geld om toe te treden tot de KOV kost 500F. Ter gelegenheid van de inhuldiging van de werkgroep Kunstvrienden Oostvlaanderen die plaats had op 30 mei, werd een tentoonstelling ge opend van grafisch werk, mogelijk ren en door allerhande middelen gemaakt dankzij de samenwerking deze belangstelling op anderen overdragen. In die optiek wil KOV ook samenwerken met gelijkgerich- met VKH en de bereidwillige spon soring van de ASLK Esplanade en Aalst Sneldrukcenter. In oktober Aalst. Ter gelegenheid van de oprichting van VZWKov wordt in de tentoonstel lingsruimte van de ASLK op het Esplanadeplein te Aalst een retrospektieve van grafisch werk tot stand gebracht in samenwerking met VKH (a) reld. Samen besloten ze een vzw op te richten, die, via het werven van leden en het zoeken naar een ver antwoord sponsor, jonge kunste naars de kans moet geven, buiten hun vertrouwde omgeving te tre den te verenigingen om een algemene volgt een tentoonstelling met twee kulturele expansie te bevorderen. Daarom willen zij advies verlenen aangaande het organiseren van kul- - Van zaterdag 6 juni t/m maandag 21 september in De Werf: ten toonstelling 'Papier, Beeld en Basis' met vernissage ervan op zater dag 6 juni om 15 uur in de Foyer van De Werf. - Dinsdag 9 juni om 18 uur in Vergaderlokaal 2: voordracht 'Het natuurlijk proces van gezondheidskeuzen', ingericht door Cosmic Link; info 011/22.32.16. - Zaterdag 13 juni om 20 uur in de Schouwburg: teateroptreden van Martin Valcke en Peter Hens, ofte 'De Frivole Framboos', georga niseerd door KAV-KWB in samenwerking met De Volksverzeke ring en BAC; toegangsprijs 250 fr. in voorverkoop en 300 fr. aan de kassa; reserveren kan op nr. 053/76.16.80 of 76.16.90. - Zondag 14 juni in de Schouwburg: Bonsai-demonstratie (onder voorbehoud); info 053/78.11.22 (J.P. Timmermans). - Zondag 14 juni om 14 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht 'Kleu ren en gezondheid', georganiseerd door vzw De Groene Dag; info 054/33.20.46. L. Een nieuwe vzw opstarten zonder subsidies of sponsering is echter op dit ogenblik een onbegonnen zaak. Daarom opteerden Norbert en Lie ve voor een formule die reeds door een vroeger opgerichtte vzw Hout land uit Torhout, als positief werd ervaren. Na een ontmoeting met Rudy Vierstraten van vzw Houtland kwam een samenwerking tot stand, waarbij de beide vzw's o.a. uitwisse lingsakkoorden sloten om jonge kunstenaars uit Oost- en West- Vlaanderen beter bekend te maken. 'De nieuwe vzw Kunstvrienden Oost-Vlaanderen kan echter slechts effektief optreden, indien er vanuit het grote publiek voldoende interesse bestaat voor dit initiatief. Wat wij in eerste instantie nodig hebben zijn leden, die voldoende geboeid zijn door ons aanbod, om zich aan te sluiten, en als dusdanig onze doelstellingen bij te treden,' verklaarden Norbert en Lieve. Wat heeft de vzw KOV nu aan zijn leden te bieden? In de eerste plaats zal er werk gemaakt worden van een Info-blad, waardoor een binding met de leden ontstaat dat tegelijker tijd zal dienen als platform voor kul turele informatie. Verder beoogt de vzw de verspreiding van heden daagse kunst, door het organiseren van kulturele evenementen, het Oostvlaamse en twee Westvlaamse kunstenaars in de Generale Bank in de Nieuwstraat te Aalst, turele manifestaties, steun verlenen Geïnteresseerden kunnen steeds aan jonge kunstenaars, schrijvers, enz... Naast de kulturele informatie zal de vzw KOV ook regelmatig tentoon- tel. 053/70.49.29. stellingen organiseren met kunste naars waar de vzw eventueel een uitgave mee zal verzorgen. Naast verder inlichtingen verkrijgen bij Norbert Schollaert en Lieve Verre zen, Ledebaan 270, 9300 te Aalst, Marcel Mertens werd in 1944 in Aalst geboren. Als zoon van een schrijn- ningen of schilderijen, werker werd hy van jongsaf aan geboeid, niet alleen door de houtbewer- Zijn artistieke gespletenheid komt king op zichzelf, maar vooral door het detail, het subtiele, het fïjn-vor- o.a. ook naa voor in de signering van melijke. zijn werken. Voorstellingen van Gestimuleerd door de familiale traditie studeerde hij houtbewerking en fragmenten uit zijn emotionele openbare werken. Geboeid door sociaal kontakt en opvoeding volgde hij droomwereld worden steeds onder nadien pedagogisch hoger onderwijs. tekend door zijn pseudoniem «MONTANARA», wat betekent: Sinds zijn jeugd trekt hij jaarlijks Steeds in heel zijn wezen gevat door «Lied der bergen», waarmee hij naar Oostenrijk. De bergen en de de, voor de mens schijnbaar on- steevast verwijst naar zijn steeds wouden, met hun mysterieuze sfeer, grijpbare, betoverende sfeer die uit- aanwezige inspiratiebron, hebben Marcel in hun greep gekre- gaat van bergen en wouden, haalt Marcel Mertens gelooft ook rots gen en hebben aan zijn verdere le- Marcel Mertens precies daar zijn vast in steeds verdere doorgedreven ven een diepere betekenis gegeven, inspiratie voor het maken van zijn vorming. Hij volgt daarom nog ver- In het Oostenrijkse Zillertal leerde kunstwerken. Hij creërt een droom- der les in de Aalsterse Stedelijke hij een plaatselijke kunstenaar ken- wereld, waarin de natuur, mens en Academie voor Schone Kunsten, nen, die hem de voornaamste basis dier een bepaalde dimensie krijgen. Hierbij werkt hij vooral intensief bijbracht van de techniek van het Alles gaat leven. Gevoelens en ge- aan het tekenen van levend model houtsnij- en beeldhouwwerk. Aalst. VZW Kov wil hedendaagse kunst verspreiden, door het organizeren van kulturele evenementen, het aankopen en het zelf uitgeven van grafiek en poëzie (a) moedstoestanden zijn hierbij deter- en portret, minerend. Van zichzelf zegt hij: «Soms ben ik Marcel Mertens is geen grootpra- een eenzaam man, die in de kunstle- ter. Hij is een gevoelsmens die ving moeilijk een ander gezag kan tracht, zijn eigen sterk emotioneel erkennen dan mijn eigen inspiratie geladen leefwereld, over te brengen en de geest van mijn gevoelsleven», naar de wereld van «de materie». Deze emotionele geladenheid is Gevoel krijgt vorm en vorm krijgt dan ook in al zijn kunstwerken terug gevoel. Boomstammen worden ka- te vinden en voeren dan ook de bouters en trollen, vornigegroeid toeschouwer steeds een stap verder uit de natuur zelf, maar gemodu- dan het gewoon visueel vormelijk leerd volgens de gemoedstoestand waarneembare, van het ogenblik. Soms vrolijk, car- Marcel Mertens expozeert in navalesk, dan weer droef en diep- Kunstcentrum «De Gouden Pluim» zinnig. aan de Vrijdagmarkt 11-12 te Gent In zijn schilderwerken hierbij graag zijn werken van 12 tot en met 28 het hele gamma van de verschillen- juni: open: maandag tot donderdag de plastische technieken. Hij tekent van 9.30 tot 18.00 uur; vrijdag van met houtskool, potlood en pastel- 9.30 tot 19.00 uur en tijdens het kleuren... Hierbij komt een tweede weekend van 10.00 tot 18.00 uur. aspect in zijn kunstbeleving naar- voor. Op het een bijna ziekelijke drang naar nauwgezetheid en raffi nement, werkt hij landschappen, stillevens en portretten uit in teke-

De Voorpost | 1992 | | pagina 9