Na Prins Filip kreeg De Loods minister Leona Detiège op bezoek... Aalsterse Stedelijke Dienst Tewerkstelling officieel van start Jeugdverkeersbrigades krijgen brevet Kleur en smaak is twee... De Voorpost - 12.6.1992 - 5 Minister Leona Tot vóór 1989 was er bij het stadsbestuur geen sprake van een stedelijke dienst tewerkstelling. Vanaf dat ogenblik in stilte gegroeid, kon uiteinde- Wjkfla driejaar de dienst vorige weck officieel van start gaan. Reeds 2750 kontakten werden er gé&urende de wordingsperiode van de dienst gelegd met werkzoekenden die de gelijkvloerse verdieping van het gebouw aan het Keizersplein 21 aandeden. De oorspronkelijke vrees en wantrouwen van de Vlaamse Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Beroepsopleiding (VDAB) tegenover het nieuwe initiatief werd omgebogen tot een entoesiaste samen werking. De geestelijke vader van de nieuwe van de tewerkstelling binnen de re- Stedelijke Dienst Tewerkstelling, gio en basisgegevens inzake tewerk- André-Emiel Bogaert, eerste sche pen van de stad, stelde met gewet stelling en werkloosheid in het alge meen. ligde fierheid en tevredenheid het Beschikkend over een databank nieuw ontwikkelde initiatief voor. zonder weerga krijgt men gegevens Hij schetste dat het aspekt binnen, kunnen kontakten worden 'tewerkstelling' een belangrijk punt gelegd en kan men overleg plegen mag genoemd worden in het beleid met de verschillende belangengroe- van de stad. Hij stelde dat het zelfs pen inzake tewerkstelling (RSZ, bepalend is voor zaken als bevol- VDAB, Syndikaten, enz...). De king, vergrijzing, behuizing, leefmi- dienst heeft daarbuiten ook een sig- lieu en ekonomie. 'De benadering van het tewerkstel- naalfunktie inzake sociale proble men, bedrijven in moeilijkheden en zijn identiteit', omschrijft schepen Bogaert. Naast de dagelijkse toepassing van de 'open-deur-teorie' en de rpond- aan-mond reklame, wordt deSver- king van de dienst ondersteund door o.a. door de uitgegeven bro chure 'Opnieuw studeren - Betere kansen'. Deze bevat een inventaris van wat men in het naschoolse on derwijs in de regio Aalst mag ver wachten en kan verwerven. Niet al leen een register van alle nuttige gegevens is er in vervat maar er wordt ook de nodige uitleg gegeven bij tal van wettelijke begrippen. In de 'Vacaturebank' wordt via we kelijkse publikatic in dc stadsbc- richten en affichering op een 80-tal plaatsen, binnengekomen vakatu- res bekend gemaakt. Deze werden meegedeeld via KMO's, bedrijven, de dienstverlenende sektor en de interimkantoren, het Belgisch Staatsblad, het EEG-berichten- blad. Openbare Besturen en het Examenagenda Vast Wervingsse- kretariaat. De vakatures van de VDAB liggen eveneens ter inzage maar worden niet opgenomen in de vakaturelijst. Hier wordt dan door verwezen naar de VDAB. De 'Vakantiejobservice' staat op zijn beurt in voor de koördinatie en informatie omtrent de vakantiejob- aanbiedingen in de regio. Zo wer den in 1991 niet minder dan 200 vakantiejobs opgenomen in dit spe cifiek bestand van de vakaturebank. Een 'databank' verzamelt en ver werkt informatie en dokumentatie inzake plaatselijke tewerkstellings initiatieven, zoals projekten van al ternatieve terwerkstelling, migran- lingsprobleem is belangrijk voor het werkverschaffing door de overheid, bestuur van de stad. Toen wij in Ook wil de dienst in de eerste plaats 1989 begonnen zijn met de oprich- een antwoordbank zijn voor alle ting van deze dienst was dit echter mogelijke vragen van het grote pu- een stap in het onbekende. Stappen bliek en wil naar het bestuur toe zelfs op glibberig terrein. De midde- omtrent de problematiek adviezen len waren beperkt en met een verstrekken, slechts elementaire personeelsbe zetting groeide de dienst in stilte. We zijn nu op een punt gekomen dat we met iet wat luidere stem de resultaten kunnen voorleggen. De tenwerking, initiatieven uit de wel- zijnssektor, basiseducatie, Weer- Werk en Werklozenwerking. Samenwerking met VDAB Bijzonder belangrijk is de nauwe en regelmatige samenwerking met de Vlaamse Dienst voor Arbeidsbe middeling en Beroepsopleiding (VDAB) van het gewest Aalst. Me vrouw Francine Depoortere, direk- teur van de VDAB steekt het niet onder stoelen of banken dat zij aan vankelijk sceptisch en wantrouwig stond tegenover het nieuwe initia tief van de stad. 'Dit wantrouwen is geheel verdwe nen. De schrik voor konkurrentie en het overnemen van wat wettelijk aan de VDAB voorbehouden is bleek ongegrond. De Dienst Te werkstelling is een belangrijk ka naal geworden om de diensten van de VDAB aan het publiek kenbaar te maken. Er is een voortdurende doorstroming langs gestruktureer- de vergaderingen en losse kontak ten. We werken komplementair', evalueerde Mevr. Depoortere. De adviesraad voor Tewerkstelling die de dienst begeleid staat boven dien door zijn deskundige en plura listische samenstelling garant voor een open dialoog en adviesverstrek king over de tewerkstelling in stad en streek. Bovendien herhaalt sche pen Bogaert heel formeel dat elke vorm van politiek en politiek dienst betoon vreemd is en blijft aan de dienst. Momenteel is men ook nog op zoek naar een gepast 'vademecum van de werkzoekende'. PH Informatieverstrekking en publikaties 'De taak van het veldwerk is in grote mate het verstrekken van informa- tijd is gekomen om de Dienst Te- tie. Noch bestaat bij de betrokke- werkstelling de 'legitimiteitslabel' toe te kennen', verklaarde de sche pen. Twee voltijdse bedienden beharti gen er vandaag de werking. Ze ver- nen hier omtrent drempelvrees. Men zoekt naar een manier om in formatie te verkrijgen in een situa tie waar men geen nummer is. Hier bij wil men deze kunnen verkrijgen zamelen inlichtingen, studie- en in- zonder dat men zich verplicht voelt Aab, De Jjemt lewerkslellin van de stad „erd offided Mld (a) formatiemateriaal over de evolutie en zelfs zonder het prijsgeven van JJ cv Er wordt de laatste tijd door het Aalsterse Stadsbestuur heel wat zorg besteed aan het verfraaien van het uitzicht van de stad. Inzonderheid de Grote Markt werd de laatste jaren omgebogen tot een oase van rust. Ook de keuze van een nieuwe verlichting wordt behandeld op de gemeenteraad en schepen De Smedt doet zijn uiterste best om nieuw en oud steeds met mekaar in harmonie te brengen. Dat niet iedereen even selektief is in zijn keuze en duidelijk moeite heeft met een esthetisch verantwoorde keuze, bewijzen de samenstel ling van nieuwe terrassen die de horeca op de Grote Markt liet plaatsen. Oranje zuilen en witte plastiekstoelen steken schril af tegen de rustieke omgeving. Hopelijk kan de groendienst die voor de beplanting moet zorgen nog iets redden. Een zaak is zeker: kleur en smaak is twee... P.H. Aalst. De zomer is in aantocht, de terrasjes duiken weer op (a) Zoals vorig jaar werden ook voor het voorbije schooljaar 1991-1992 aan heel wat 'Klaarovers' het brevet uitgereikt. Een paar uur na de receptie die werd gehouden ter ere van het bezoek van Prins Filip aan Stad Aalst werd in de feestzaal van het stadhuis plaats gemaakt voor een 80-tal dienstvaar dige jonge mensen die gedurende het schooljaar zich hebben ingezet voor het veilig over de straat zetten van hun schoolkameraadjes. Zij werden dan ook met een brevet vereremerkt. Een viertal scholen nemen nog steeds deel aan dit initiatiefde Ge meentelijke Basisschool van Erem- bodegem, de Gemeenteschool uit Hofstadc, het Sint-Maarteninsti tuut aan het Esplanadeplein 6 en de Moorselbaan 128. Volgen hierna de r klaarovers die werden gebrevet- en\ teerd Gemeentelijke BasisschoolKelly Bastiaans, Patricia Christien, Ann Cleemput, Tom De Neve, Nico De Rick, Jimmy De Wint, Frederik Dierickx, Serge Posse, Jouri Van Den Bergh, Thierry Van Droogen- broeck. Gemeenteschool HofstadeTim Coessens, Jonas De Block, Andy De Kempeneer, Gerd Dc Smet, Steven De Smet, Barten Eeckhout, Hans Gijsens, David Godart, Ralph Huylebroeck, Steven Janssens, Stijn Janssens, Toon Reynier, Nico las Roeland, Tom Van Gysegem, Roy Van Havere, Peter Vanoverbe- ke, Frank Van Papegem, Davy Van Sinay, Wouter Verdickt. St.-Maarteninstituut, AalstMi chael Arijs, Cedric Cherrette, Si mon Coens, Gert Cooreman, Davy De Cooman, Björn De Jaeger, Je roen De Meester, Pieter De Schrij ver, Dieter De Troyer, Bram D'Haeseleer, Stijn D'Hollander, Steven Ghijsels, Tim Hanssens, Mi- chiel Millecam, Pieter Schepers, Tom Van Caekenberghe, Tim Van De Winkel, Olivier Van den Borre, Ans Van Eetvelde, Tom Van Gy- seghem, Tony Van Haute, Wim Van Schandevijl, Steven Vermeir. St.-Maarteninstituut, AalstJoris Cami, Tony Cherrette, Dimitri Cor- nand, Jo Daelman, Elke De Brou wer, Steven De Bruyn, Jonas De Gent, Carolien De Geyter, Margot De Leeuw, Steven De Neef, Nele De Wilde, Kelly Fransaert, Steven Highway, Dimitri Keppens, Koen Mergan, Jordy Mischin, Liza Musch, An Roosen, Christophe Steenhaut, Kevin Van Dorpe, Inge Van Herzele, Bart Van Sinay, Yves Van Unchem, Katrien Verbestel, Tiny Vermeir, Dieter Vinck en Joris Vinck. Daags na het arrondissementeel bezoek van Prins Filip zwermden de acht excellenties van de Vlaamse Regering uit over de Vlaamse provincies. Zo bracht Leona Detiège, minister van tewerkstelling en sociale aangelegen heden, een informatief bezoek aan de vzw De Loods in Aalst. Na een eerste kennismaking met de problematiek bij een tas koffie, bezocht de minister de ateliers in werking. Zoals verwacht kwamen tijdens de informatieve gesprekken de drie andere kansarmoede projecten die op het ogenblik ook nog in Aalst lopen, ter sprake. In tegenstelling met de bezochte leerwerk plaats werd nog geen enkele toezegging gedaan omtrent het voortzetten van hoger genoemde projekten. Deze blijven uiteraard verder aan de alarmbel trekken. Een paar jaar terug werd door het Fonds Lenssens de mogelijkheid in het leven geroepen voor de sociale sektor, om een aantal kansarmoede projekten aan te pakken of ze ver der uit te bouwen. Ook in Aalst werd van dit geldkanaal gebruik ge maakt om enkele projekten op te starten die elk, op een specifieke manier, de kansarmoede aanpak ten. Leerwerkplaats vzw De Loods richtte zich naar laaggeschoolde en langdurige werklozen. In enige tijd werden prestigieuze bedrijvigheden Aalst. Vooral de relatie die er geweest is tussen Dirk Martens en Christoffel Columbus, die door Karei Baert werd duidelijk gemaakt, hield de belangstel ling van de prins gaande (a) opgezet als oesterzwamkwekerij en catamaranbouw, naast aktiviteiten in de hout-, bouw- en metaalkon- struktie. Migrantenwerking vestigde zich in de H. Hartwijk waar vooral naar de plaatselijke migranten werd toege werkt, terwijl Teledienst poogde via geïntegreerde basisschakels in di verse buurten een dynamisch en on dernemend buurtleven uit te bou- Het Case Management-projekt helpt kansarmoede gezinnen hun budget beter te beheren en tenslot te runt het OCMW een projekt met het Sociaal Verhuurkantoor. Al die projekten zijn echter van tijdelijke aard en de meeste ervan lopen in het najaar af want eind '92 wordt de geldkraan van de Fondsen Lenssens dichtgedraaid. Voor de kansarmoe de bestrijding is echter gedurende de voorbije twee jaar in Aalst duide lijk gebleken dat genoemde projek ten onontbeerlijk zijn. Het is dan ook meer dan wenselijk dat ze blij ven voortbestaan. Het belang van het projektmatig werken werd in het verleden al bekrachtigd door het Coördinatiecomité (het ge- struktureerd overleg tussen ge meenteraad, OCMW en de Wel zij nsraad). Voor wat De Loods betreft lijkt de beslissing omtrent de voorzetting het gemakkelijkst voor de lokale overheid (de resultaten van de wer king vertalen zich heel konkreet). Het is het enige projekt dat tot nog toe op een principieel akkoord tot kontinuering kan rekenen. Willem Gees, koördinator van De Loods en voorzitter dhr. Schoenaerts nodig den dan ook uitdrukkelijk de kans armoede projekten uit, die voorlo pig nog uit de boot dreigen te vallen, naar de Stoofstraat 15, te Aalst. Zij overhandigden de aan de daar op bezoek zijnde minister Leona De tiège hun werkingsverslag en ver zochten haar dringend de nodige fondsen vrij te maken voor verdere werking van de gestarte initiatieven. De minister nam er akte van maar sprak zich nog niet uit. Het nodige geld voor de voortzet ting van de kansarmoedeprojekten moet van de nationale regering, het OCMW of de stad komen. Op na tionaal vlak zorgde de regeringskri- sis en de daaropvolgende warrige periode voor enige windstilte. Al thans naar het beleid toe, want on derling bleven de projekten wel nauwe kontakten onderhouden. Toen in februari '92 de samenstel ling van de nieuwe Vlaamse rege ring bekend werd, aarzelde men dan ook geen ogenblik om de pro blematische situatie schriftelijk voor te stellen aan de bevoegde mi nisters Detiège en De Meester. In haar antwoord wees minister Detiè ge erop dat ze bezig was met een onderzoek naar de kansarmoede in Vlaanderen, en specifieke situaties pas in een later stadium kan volgen. Het OCMW noch de stad Aalst Aalst. Minister Leona Detiege bracht in opdracht van de Vlaamse regering een bezoek aan vzw De Loods in het kader van een informatiebezoek rond lopende kansarmoedeprojekten in de provincie (a) schreven in hun begroting '92 het ten staken, blijft de onzekerheid, voortzetten van de kansarmoede Na bijna een jaar van onderhande- projekten in. Daar kan alleen ver- len, werkingsverslagen samenstel- andering in komen als de gemeente- len, overtuigen en vechten voor be raad op voorstel van het college een houd, staan de projekten nog geen begrotingswijziging goedkeurt, stap verder. Alle positieve signalen Schepen D'Hondt bevestigde dat en diverse beloften van beleidsmen- men met de grondige evaluatie van sen ten spijt, blijft een definitieve de lopende kansarmoede projekten beslissing achterwege. De politieke bezig is. Het stadsbestuur staat bij molen draait traag, maar voor de voorbaat niet afwijzend en beloofde kansarmoede projekten is het een verder in de problematiek te bemid- noodzaak dat het koren nogvoor de delen. Voorlopig heeft alleen vzw zomer gemalen is. Of het vluchtige De Loods het gehaald. Voor de an- bezoek van minister Detiège aan dere projekten, die in het najaar Aalst aan dit alles zal tegemoet ko- wanneer de fondsen zullen opge- men, blijft evenwel een open vraag, schorst worden, hun werking moe- P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 5