Kleine afdeling Burst met groot aantal leden Van Bond van Talrijke Gezinnen in België naar Bond van Grote en Jonge Gezinnen (1) De Voorpost - 12.6.1992 - 7 zal vergasten op sketches en Aal- Al Anon sterse liedjes. De toegang is gratis. Vergadering: dinsdag 16 juni te 20 TT uur in het Parochiehuis (Wacht- Barbecue van Kaatsclub Herleving zaai) Op zaterdag 13 juni vanaf 17.00 uur en op zondag 14 juni van 11.30 tot 16.00 uur organizeert Kaatsclub Herleving van de Houtmarkt voor de derde keer zijn reuze barbecue. Op het menu staan brochetten, ko teletten, braadworsten, spek, ham burgers, salades, tomaten, sausjes en brood en dat allemaal voor de prijs van 300 fr. Postzegelkring «Dendria» I Klubvergadering: zondag 14 juni van 9.30 u. tot 12 uur in de grote zaal van het Parochiehuis. Op het KAV-programma Maandag 15 juni te 13.30 u. in de grote zaal van het Parochiehuis: KAV-Hobbynamiddag. AA-groep «Om Mekaar» Vergadering: woensdag 17 juni te 20 uur in het Parochiehuis (boven zaal) Op het programma van Davids- fonds-Erembodegem - Het DF-Erembodegem organi seert een hobby- en kunsttentoon stelling in de Krypte op zaterdag 20 juni vanaf 17 uur en op zondag 21 juni vanaf 10 uur. De tentoongestel de werken zijn van Lucienne De Weerdt (keramiek), Lieve Van Geert (keramiek), Koen Taeleman (visie op kleur en thematiek), Raf De Quick (maquettes en schilde rijen) en De Rijck José (kalligrafie). Het Davidsfondsbestuur hoopt heel wat kunstliefhebbers te mogen begroeten! - Samen naar de openluchtvoor stelling «Het Gezin van Paemel». Het bestuur van Davidsfonds- Erembodegem bestelde een be perkt aantal kaarten van de open- luchtvoorstelling «Het Gezin van Paemel» van Cyriel Buysse. Het be stuur koos voor een gezamenlijk bij wonen van de voorstelling op zater dag 4 juli 1992 om 20 uur. Davids- fonds-sekretaris A. De Quick, Heu vel 72 A, Erembodegem, biedt U deze kaarten aan tegen het gunstta rief voor DF-groepen: 150 fr. en stelt U voor gezamenlijk met eigen vervoer te vertrekken aan de O.L.Vrouw Hemelvaartkerk te Erembodegem-centrum om 19 uur. Plaats van opvoering: oude boer derij Biesakker, Serskamp. Schoolfeest Op zaterdag 13 en zondag 14 juni '92 heeft in de tuinen van de Basis school, Leuvestraat 37 Erembode gem het jaarlijkse schoolfeest plaats. Aanvang: 14.30 u., met op tredens van de leerlingen. Vanaf 15 uur is het restaurant open. Zaterd agavond is er ook een play-bac- kwedstrijd voor kinderen. Zondag kan men in het restaurant terecht vanaf 11.30 u. En om 15 uur begint het grootoudersfeest. Tentoonstelling De Vlaamse Kring en VTB-VAB Erembodegem-Terjoden nodigen u vriendelijk uit tot een bezoek aan de tentoonstelling van kunstschilder Martial Nijs en steenhouwer Chris Vertongen, in de Parochiezaal in Erembodegem-Terjoden, op zater dag 20 juni 1992 van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur, op zondag 21 juni van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur en op maandag 22 juni van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Vooropening met receptie op vrij dag 19 juni 1992, vanaf 20.30 uur. Gastspreker: Roger Quintijn, voor zitter VTB-VAB. Muzikale omli jsting: Luk Demot. Invullen belastingaangiften Traditiegetrouw organiseert het ACW Aalst speciale zitdagen voor het invullen van belastingaangiften ten voordele van de leden. In Erem bodegem-centrum zijn volgende zitdagen voorzien: zaterdag 13 juni van 14 uur tot 17 uur en zondagen 14 en 21 juni telkens van 10 tot 12 uur, in zaal «Volkskring» Kaai, Erembodegem. Al-Anon Al-Anon is een vereniging voor fa milieleden, partners en vrienden van alkoholverslaafden. Elke eer ste, derde en vijfde dinsdag van de maand van 20 tot 22 uur kan men vertrouwelijk over de problemen praten in het Parochiehuis (Wacht zaal), Dorp, Erembodegem. Info: Postbus 63, Aalst. Op het programma van Davids- fonds-Erembodegem Het bestuur van Davidsfonds- Erembodegem bestelde een be perkt aantal kaarten van de open luchtvoorstelling «Het Gezin van Paemel» van Cyriel Buysse, op de oude boerderij, Biesakker, Sers kamp. Het Davidsfonds-bestuur koos voor een gezamenlijk bijwo nen van deze openluchtvoorstelling op zaterdag 4 juli 1992. André De Quick, Heuvel 72 A Erembodegem (sekretaris DF- Erembodegem) biedt U deze kaar ten aan tegen het gunsttarief voor DF-groepen: 150 fr. en stelt voor gezamenlijk met eigen vervoer te vertrekken aan de O.L.Vr. Hemel vaartkerk te Erembodegem om 19 Op het programma van Vakantiege noegens - Erembodegem zaterdag 4 juli '92: dagreis naar Keulen. zaterdag 8 augustus '92: dagtrip naar «Floriade '92» - Zoetemeer in Nederland. zondag 30 augustus '92: deelna me aan Boei '92 - Milieuhappening in Klein-Brabant. zondag 13 september '92: daguit- stap met trein naar Brugge en fiet stocht langs de groene gordel naar Inschrijvingen worden nu reeds in gewacht bij de leden van Vakantie- genoegens-Erembodegem of rechtstreeks bij Verfraille Hubert (voorzitter), P. Rasschaertlaan 27, Erembodegem. Telefonisch: 053/ 70.36.56. teeuw met nauwgezetheid zou ver vullen. Het bestuur kreeg een rui mere vorm met de vijf leden: Vict. De Langhe, Alb. Dullaers, Jul Hen- drickx, René Lievens en Em. Van de Keere. Vooral de Burstse afde- lingssekretaris R. De Vos en later ook anderen, speelde een rol in het gewestbestuur waarin hij in 1958 opgenomen werd. Met de verwezenlijking van de hechtere struktuur binnen het ge west Aalst werden enkele leden met een bijzondere taak gelast en bijge volg werd Rob. De Vos, samen met Des. Allaer van Haaltert, tot reke- ningskommissaris aangesteld en stond hij in voor het kultureel as- pekt van de Bond. In de eerste helft van de jaren 1970 behoorde hij tot een van de vijf ondervoorzitters van het gewest Aalst. Op 5 juni 1977 is hij echter reeds vervangen door een andere Burstenaar Omer De. Beer. die vooral op lokaal vlak sindsdien een belangrijke rol speelt. Toen Om. Philips, samen met een paar andere medewerkers, in 1925 de doelstellingen onderschreef, be perkte de werking zich te Burst tot één vergadering per jaar die mees tal met een tombola gepaard ging. Het sekretariaat regelde dan de spoorwegkaart om van een reduktie te kunnen genieten en andere akti- viteiten waren er nauwelijks. Gedu rende dertig jaar mag men gewagen van een "slappe werking", zonder enige struktuur met het gevolg dat men op het gebied van aangesloten leden op het beginaantal terugviel, een negatief resultaat dat overal el ders waar te nemen was. Nieuwe start Sinds de verkiezing van het nieuw bestuur in 1955 met Jul. Van Lae- them als voorzitter, een funktie die hij tot op heden konstant waargeno men heeft, is de afdeling van de Bond in Burst uitgegroeid tot mis schien wel de belangrijkste vereni ging van het dorp. Bij het nieuwe bestuur waren het praktisch allemaal mensen met in zet die aan de nieuwe start met volle overtuiging wilden meewerken. Als eerste aktie verspreidden zij een pamflet dat aan alle gezinnen be deeld werd en in het kader van de levensduurte organiseerden zij op vrijdag 21 oktober 1955 in de paro chiale zaal een informatieavond waarbij "een afgevaardigde van de Bond van Kroostrijke Gezinnen uit Brussel aan al de gezinnen van drie of meer kinderen de nodige uitleg zal verschaffen over de kortingsze gels". Hij handelde er tevens over alle andere voordelen waarvan men via de Bond kon genieten zoals ver mindering op het spoor, lagere ren te bij het Woningfonds, hulp van het Studiefonds en het Fonds van We duwen en Wezen. Hierbij trachtte men de handelaars aan te zetten om deze kortingen toe te staan want "185 kroostrijke ge zinnen" loonde toch de moeite om als potentieel kliënteel te mogen begroeten. Dit betekende voor Burst een nieuwe start van al de diensten die de Bond waarborgt met daarbij alles wat gezinscultuur en gezinspolitiek betreft. De heroprichting was niet alleen het initiatief van "nieuwelingen" maar ook van een paar mensen die sinds jaren, met wisselend sukses, de Burstse afdeling trachtten in stand te houden. In januari 1975 vierden zij het twintigjarig bestaan van de heroprichting met een alge mene ledenvergadering en daarbij was men in de mogelijkheid om het driehonderdste lid aan te sluiten. Dit was het gezin Mare Lievens-Ha- geman. Tijdens dezelfde vergade ring bracht men tevens hulde aan verdienstelijke Bondsmedewerkers zoals Vict. De Langhe en Em. Van de Keere, die het bronzen ereteken van gewestvoorzitter Van Landuyt ontvingen. Samen met hen werd ook de toenmalige sekretaris R. De Vos gehuldigd en hij mocht het zil veren ereteken van de BGJG in ont vangst nemen voor zijn jarenlange inzet zowel óp gewestelijk als op lokaal vlak. Verdere uitbouw Reeds na een paar jaren leverde de vernieuwing zichtbaar resultaat op en sindsdien werden de aktiviteiten steeds belangrijker en nog meer verscheiden. Om het jaar organis eerde men een voordrachtencyclus over allerhande aspekten van het gezinsleven. Alle mogelijke onder werpen kwamen aan bod want het was zeer ruim opgevat. De sprekers kwamen zowel uit het milieu van de juristen als de geneesheren, van de priesters als van de docenten, kort om bevoegde personen die de Bondsleden konden inlichten over de problemen van het ogenbli|c. Alhoewel het getal ooit nog hoger geweest is dan beschikt de afdeling Burst tegenwoordig over ruim 330 leden wat toch benijdenswaardig is voor een kleine entiteit. Dit hebben zij in de eerste plaats te danken aan hun eigen intensieve inzet en aan het verlenen van een optimale servi ce. Zij beogen steeds een ruime door stroming van informatie via de be stuursleden naar de leden toe. Hier legt men vooral de nadruk om de leden voor te lichten en dit gebeurt via kontaktavonden, zes keer per jaar. Hierbij beoogt men het mens elijk kontakt maar ook andere ma nieren worden aangewend zodat men in Burst spreekt van "geva rieerde" kontakten die zij als een eerste noodzaak beschouwen wil men een goede ledenwerking berei ken. Volgens voorzitter J. Van Laethem mag de Bond als een zuil be schouwd worden maar toch streeft men zuiver pluralisme na: "Daarom is het bij ons een voortdurend zoe ken naar oplossingen en nooit tegen de wielen rijden. De wordingsge schiedenis van de afdeling viel sa men met het ogenblik dat de Bond- Nationaal zich geprofileerd heeft met o.a. landdagen e.d.m. Hieruit zijn de gezamenlijke uitstappen ge vloeid of de vergaderingen voor alle vzw's van de Bond, eventueel in één luik samengevoegd." Aktiviteiten De afdeling van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen van Burst biedt elk jaar een waaier van diverse akti viteiten aan die trouwens druk bij gewoond worden. Op het gebied van filmvertoningen waren zij bo vendien uniek in de streek om film forums te organiseren. Dit bestond in een bewuste en wel overwogen keuze van een film waaraan een fo rumgesprek gekoppeld was. Speci aal voor de kinderen haalden zij ook de Jefi-Films in huis maar met de voorkeur voor Nederlandstalige specimen. Wandelrally's worden georgani seerd binnen de gemeente met een dubbel doel: het eigen kuituurpatri monium te leren kennen en een ver gadering beleggen. Tot hun ont- spanningsaktiviteiten behoren o.a. de post-scholaire vorming van le den zoals een computerkursus, de turnlessen en de fietstochten. Het programma wordt nog meer geva rieerd door de medewerking met aktiviteiten in fusieverband of zelfs op gewestelijk vlak. In januari 1976 organiseerde de af deling Burst voor de eerste keer een Driekoningenfeest voor kinderen, zowel van niet-leden als van leden. In tegenstelling tot de huidige for mule moesten de jeugdige deelne mers zich op drie verschillende plaatsen aanbieden waar telkens punten gegeven werden die dan uit eindelijk in aanmerking kwamen voor de uitslag. Met deze kinderak- tiviteit had het bestuur de bedoeling om het verwaterde Driekoningen lopen op een hoger peil te brengen en het niet louter als een geldomha- ling te beschouwen. Het vergde wel een extra-financiële inspanning van de Bond van Burst maar het bleek een lovenswaardig initiatief te zijn. Als eerste winnaars kreeg men toen Carl en Chris Cosijn die samen met de andere laureaten met een waar devolle prijs bedacht werden. In het aktiviteitenpakket is er ruim plaats voorbehouden voor de kin deren met daarbij de nadruk op het Sint-Maartensfeest dat evenzeer voor de grootouders bedoeld is. Systeem Bij de afdeling van Burst gaat men de laatste jaren volgens een welbe paald systeem te werk. Zo tracht men voor de Bondsleden de prijs te halveren bij elke aktiviteit. Dit is een politiek die ledenwervend werkt want niet-leden betalen even tueel de volle prijs. Een ander as- pekt op dit gebied is het toekennen van gratis lidmaatschap gedurende één jaar ter gelegenheid van een geboorte. Dit heeft als resultaat dat negentig procent nadien nog lid blijft. Bij de aansluiting als lid krijgt men een goed voorziene infomap met alle gegevens over het gewest en al hetgene wat op lokaal vlak gebeurt. De deelverantwoordelijkheden met werkgroepen zorgen voor een ge spreide werking die de laatste jaren zeer positieve resultaten opleverde. De bestuursleden zelf ontvangen dé schriftelijke notulen van de verga deringen wat een bijkomende waar borg inhoudt en de interne werking ten goede komt. Sinds 1955 neemt J. Van Laethem nu nog altijd het voorzitterschap waar met als naaste medewerker Om. De Beer die in 1973 bij de Bond kwam en waarvan hij sinds 1980 sekretaris is. Zij kunnen reke nen op een schare van vijftien be stuursleden die elk een wijk tot hun werkgebied hebben. De hoge bloei van de afdeling Burst is te danken aan al deze mensen die zich sinds jaren inzetten tot de verdere ont plooiing van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen van Burst. J. De Vuyst Bij de oprichting van de "Bond der Talrijke Gezinnen in België", in 1921, zocht men onmiddellijk naar werkgebieden om zo snel mogelijk de organisatie uit te breiden door ledenwerving. De werking groeide uit naar wat men thans noemt de "Bond van Grote en Jonge Gezinnen" wat er wyst dat in zeventig jaar tijd deze kristelijke organisatie een hele evolutie doorgemaakt heeft. Van de "talrijke" gezinnen is er op heden maar weinig overgebleven want "kroostrijke" gezinnen zijn eerder zeldzaam geworden. Dit was wellicht de reden dat men er ook de "jonge" gezinnen bij betrokken heeft maar vieringen van "moeders met tien kinderen" hebben afgedaan in onze moderne leefgemeenschap zodat men terecht spreekt van een Bond voor Grote en Jonge Gezinnen, misschien wel met de nadruk op het laatste. Op plaatselijk vlak behoorde de af deling Mere tot een van de eerste kernen in de provincie dat aktivitei ten in die zin ontplooide. Slechts een paar jaar daarna sloten ook Aaigem en Burst zich aan, samen met een reeks andere en dit in de periode tussen 1922 en 1925. In 1927 werd een "Gewestelijk Comiteit" opgericht en van uit die nieuwe struktuur werden twee pro pagandisten aangeduid die voor een uitbreiding op alle fronten moesten zorgen. In de eerste plaats ging hel er om meer afdelingen te stichten en de dorpen werden als het ware afgeschuimd. Dit gebeur de aanvankelijk onder de algemene leiding van Leo Van Cleemput die echter enkele "veldwerkers" ter be schikking had. Deze laatsten zorg den voor propagandaredevoerin- gen ter plaatse in de parochies en dithad meestal, samen met de stich tingvan een nieuwe afdeling, talrij ke nieuwe bondsleden tot gevolg. In destreek van Aalst waren vooral de in Wanzcle geboren Emiel Van Ac- coleyen en de Aalstenaar Frans Paelstcrmans aktief. Zo was eerst genoemde praktisch rechtstreeks betrokken bij de oprichting van 26 plaatselijke afdelingen en de twee de, eveneens onderwijzer, stond vooral bekend als voordrachtgever aan de arbeiderskinderen en ge meenteraadslid. De Bond van (Talrijke) Grote en Jonge Gezinnen tracht van bij de aanvang naar verbetering van de so ciaal-financiële toestand van haar leden. Door hun groot ledental 1.000 in 1929) vormen zij langza merhand een sterke groep om hun eisen of verzoeken op te dringen. In enkele jaren tijd maken zij verschil lende verwezenlijkingen die zeer voordelig zijn voor de leden en op bepaalde vlakken bekomen zij zelfs beschermende maatregelen voor de honderden leden waarvan het getal stelselmatig aangroeit. Afdeling Burst Wat de periode van vóór 1925 be treft, kan men nauwelijks als maat staf nemen voor een stichtingsda tum van een afdeling. Zo ook voor Burst spreekt men reeds van een "stichting" in 1925. Toen werden al deze afdelingen geleid door burge meester of pastoor en de werking was niet gestruktureerd. Maar in dat jaar was landbouwer Omer Phi lippe reeds bedrijvig in de Bond. Nochtans zou het pas in 1927 zijn dat men officieel startte terwijl men het in de annalen van het gewest over een "herstichting" heeft. Zo een 65 jaar geleden kondigde men in de toenmalige streekkrant "De Volksstem" van Aalst aan dat op 13 maart 1927 "een goedgelukte stichtingsvergadering" plaats vond van de Bond van Talrijke Gezinnen, die evenwel vlug veranderde in "Kroostrijke Gezinnen". Zoals overal elders werd de aktie gevoerd vanuit Aalst in samenwer king met de toenmalige pastoor, die de grote stimulator was om een nieuwe kristelijke vereniging vorm te geven. Om de Bond te promoten deed men beroep op personen die reeds goed vertrouwd waren met de structuur en de werking van deze overkoepe lende organisatie, die op dat ogen blik reeds een proefperiode achter de rug had. Voor de informele ver gadering had men ook in Burst be roep gedaan op de heer Van Acco- leyen, schoolhoofd te Lede, die de aanwezigen voorlichtte over de werking van de Bond en de eventue le voordelen die er als lid aan ver bonden waren. Enkele andere dorpen in de omge ving hadden reeds een dergelijke afdeling opgericht zodat men toch al enigszins van het bestaan afwist. Trouwens, de basis was in Burst reeds gelegd door O. Philips die de komst van de afgevaardigde voor bereid had. Enkele mensen waren reeds vertrouwd met de werking van de Bond zodat men de waar niet meer hoefde aan te prijzen. Dit had tot resultaat dat tijdens deze voor lichtingsvergadering een dertigtal aanwezigen zich als lid van de plaat selijke afdeling lieten inschrijven. Enkelen onder hen zouden zich in zetten om de gedachte te versprei den en zij vormden de basis van een kristelijke organisatie die in Burst later zou uitgroeien tot een van de sterkste groeperingen van het dorp. Tot de pioniers behoorden uiter aard O. Philips die in 1928 officieel tot eerste voorzitter van de afdeling verkozen werd, evenals de koop man Petrus Smekens die het sekre tariaat waarnam. Over deze eerste periode is weinig bekend van de ontplooide aktivitei ten, vooropgesteld dat die er waren. Men zal zich strikt beperkt hebben tot het uitvoeren van de diensten die men bij de Bond verleende. Men richtte zich vooral naar de algeme ne Bondswerking terwijl van neven- aktiviteiten nauwelijks sprake was. De jaren na de tweede wereldoor log waren een decadente periode voor de Bondsafdeling van Burst. Er was moeilijk medewerking te vinden en de afdeling bestond nog nauwelijks op papier wat zich trou wens liet voelen bij het ledenaantal: in 1954 was het gedaald tot 36 een heden wat dus een waar dieptepunt betekende. Heroprichting Als de spreekwoordelijke nood het hoogst is, is de redding nabij en in Burst geschiedde dit dank zij de ver kiezing van een nieuw bestuur op 21 oktober 1955. Daarbij kreeg O. Phi lips, die zich jarenlang en bijna al leen ingezet had voor de plaatselij ke afdeling, de titel van erevoorzit ter. De- leiding werd toevertrouwd aan Julien Van Laethem, bijgestaan door secretaris Robert De Vos, een funktie die de uit Erpe afkomstige onderwijzer, gedurende een kwar- de\ trpe-Mere. Het bestuur aktiviteiten (jv) i de afdeling Burst van de BGJG dat zorgt voor een uitgebreide werking met diverse

De Voorpost | 1992 | | pagina 7