St.-Martinuskerkvan Lede krijgt restauratiebeurt Wanneer regelt milieuraad aanplanting bomen in Erpe-Mere? Eeuwfeest bij Wanzeelse dorpsschool 8 - 12.6.1992 - De Voorpost Waar de meeste kerken in de dekenij van Lede - en ook elders - uit de 19e eeuw dateren, kan de kerk van Lede op een meer respectabele ouderdom terugblikken ondanks ze niet de eerste was die op deze plaats neergezet werd. Ook in vroeger eeuwen werd er gerestaureerd en zelfs herbouwd waarbij we herinneren aan deze die in 1581 in puin gelegd werd. Ook toen waren er met de herstellingen of de nieuwbouw enorme bedragen mee gemoeid zodat het logisch is dat ook de huidige restauratie een aanzienlijk bedrag vereist. De heropbouw op het einde van de 16e eeuw nam enkele decennia in beslag, vooral omdat men intussen meermaals verbouwingen uitvoer de. Zo werd in 1652 besloten om het hoogkoor te vergroten en acht jaar later bouwde men een nieuwe sa- kristie die een goede eeuw later af gebroken werd en samen met twee zijbeuken zou heropgericht wor den. In 1872-73 ging men eens te meer over tot het vergroten van de kerk, dit op een ogenblik dat andere parochies een volledige nieuwbouw voor hun rekening moesten nemen. Toen reeds moesten het gemeente bestuur en de provincie een toelage verstrekken voor het metsen van een nieuwe voorgevel en het stellen van de huidige torenspits. Dichter bij ons, in 1930 onder het herder schap van pastoor A. de Muynck, herstelde men het kerkinterieur in zijn oorspronkelijke toestand. Noodzaak Alhoewel het nog niet de bedoeling was om uitgebreide herstellings werken te laten uitvoeren aan de Sint-Martinuskerk van Lede is het na de voorjaarsstormen van de laatste jaren een zedelijke en prak tische verplichting geworden. De Leedse kerk werd hierbij zwaar ge teisterd en het traditionele oplap- werk zou een pleister op een houten been betekenen. Dus besloot de kerkraad om de plannen ruimer te zien en definitief tot een grondige opknapbeurt over te gaan. Het is noodzakelijk dat zo wel binnen als buiten de kerk talrij ke zaken moeten vernieuwd wor den. De kosten zullen gedeeld worden tussen de staat die zestig procent toelagen verstrekt, de provincie die er twintig procent bijlegt en de ge meente Lede die de overige twintig procent moet bijpassen. De aanbe steding gebeurde op 27 mei en de laagste bieder was de firma Van Looy uit Herselt met 23,4 miljoen frank (excl. BTW). Dit bedrag is ruim vijf procent hoger dan de ra ming zodat de werken hoogstwaar schijnlijk aan deze firma zullen toe gewezen worden. Twee fasen Om de kosten te spreiden worden In de raadzitting deed raadslid Carlos De Brouwer een voorstel om een reglement goed te keuren tot het betoelagen van hagen, houtkanten, bomenrijen, knotbomen en boomgaarden. Hiermee wil hij het aanplanten van groenelementen aanmoedigen op het grondgebied van Erpe-Mere en tegemoet komen aan bepaalde facetten van het reeds in de raad goedge keurde milieuconvenant. Het moet daarenboven de «kaalslag van canada bomen en andere streekeigen soorten» tegengaan en het is daarnaast een poging om de vroegere waardevolle en kenschetsende landschapselemen ten voor verdere afbouw te vrijwaren. Als verdere motivatie stipte hij aan dat tegenwoordig de hagen en hout kanten moeten plaats ruimen voor onpersoonlijke afsluitingen: «Rijen knotbomen werden omgehakt, hol le wegen en drinkpoelen werden dichtgegooid en wegbermen wer den doodgespoten». Raadslid De Brouwer kloeg tevens het feit aan dat rooipremies sinds 1970 toege kend, de grote aanleiding geweest zijn tot het verdwijnen van meerde re boomgaarden in de streek, die «in de beste gevallen door laagstam vervangen werden». Funktie Het kan niet ontkend worden dat alle groenaanplantingen een wel bepaalde funktie vervullen in ons ecologisch systeem. In het land schap dienen de hagen en houtkan ten als windscherm en in de water huishouding zijn ze zeer belangrijk voor de drainering van drassige gronden. Daarnaast is het duidelijk gebleken dat bomenrijen en boom gaarden een ecosysteem zijn met eigen, vaak zeer gevarieerde fauna en flora: «Door het efficiënt her- aanplanten van streekeigen soorten die aangepast zijn aan onze plaatse lijke grondsoorten en bodemvoch tigheid zullen we terug de natuurlij ke verscheidenheid invoeren die een noodzakelijke schakel is tot be houd van ons biologisch erfgoed». Het is echter niet gelijk wat men wil aanplanten en daarom werd een lijst opgemaakt van alle loofboom soorten die in aanmerking komen om te subsidiëren. Voorwaarden Ze moeten niet alleen op de lijst voorkomen maar hagen en hout kanten moeten een minimum leng te van tien meter hebben. Bomen rijen moeten uit minstens tien ek- semplaren bestaan en de aanplan tingen moeten uitgevoerd worden volgens de algemene voorschriften van de wet en de gebruiken. Toelagen De subsidies kunnen enkel toege staan worden voor plantsoen mits voorlegging van een faktuur. Raadslid De Brouwer gaf hierbij de gangbare normen voor de bedragen die toegekend worden. Zo ontvangt men eventueel 15 fr. per stuk bos plantsoen, voor haagplanten en heesters. Voor hoogstammige boomsoorten, met uitzondcringvan canadapopulieren, bedraagt de toe lage 200 fr. De aanvrager kan maxi mum genieten van een bedrag van 5.000 fr. per dienstjaar. Hierbij wordt echter gesteld dat het plantsoen een bepaalde hoogte of dikte heeft en ze moegen gezond zijn en in Erpe-Mere staan. In zijn antwoord stelde schepen P.E. dat het voorstel van De Brou wer hem niet onbekend is en begrip heeft voor zijn inzet. Hij voegde er echter aan toe: «Bij het overlopen van de voorge stelde loofboomsoorten, zijn er een paar bij die zeker als de pest moeten worden geweerd. Ik noem U de meest gevaarlijke en dat is de cra- teagus monogyna of eenstijlige mei doorn. Deze struik is schadelijk voor fruit en rozen wanneer hij bloeit. Verder staan er enkele bij die alleen voor de meer begoeden te koop zijn. Wat de fruitbomen be treft: de dag van vandaag worden geen hoogstambomen meer ge plant, omdat ze niet meer gegrift worden. Kwekers beweren dat de interesse weg is om reden dat er vooreerst in hoge bomen niet meer geplukt wordt. Men schakelde 20 jaar geleden over naar halfhoog- stam. De laagstam kende geduren de jaren een enorm sukses. Niet alleen omdat snoeien en dergelijke heel wat minder om het lijf heeft, maar ook omdat de produktie heel wat hoger lag. Hoog- en soms halfhoogstam, zelfs al zijn zij op de wettelijke afstand geplaatst, zorgen voor heel wat moeilijkheden. Overhangende tak ken, afnemen van licht en zon. De problemen zijn legio. Wat de knotbomen betreft, hoe mooi ze ook zijn, zitten wij met het zelfde probleem. Bij de Erpe-Mere- naar zal zeker uw voorstel niet in goede aarde vallen. Aangelanden zullen klagen over verminderde kweek van groenten of veldvruchten zoveel is duidelijk. En tenslotte uw lijnvormige groene lementen. Iedereen wil wat, heeft zijn huisje en zijn tuintje. Het plan ten van hagen en dergelijke brengt opnieuw heel wat werk mee. Al ooit een tuin gehad naast een haag? Dan weet je dat over de ganse leng te en dit zeker over een breedte van 1 meter er niets te kweken valt. Ik ben niet alleen te rade geweest bij boomkwekers maar ook gaan luiste ren bij de mensen. Zo reed ik voor bij het huis van Mijnheer De brou wer en stelde vast dat de haag die er staat niet op de lijst staat vermeld, dat in de omgeving van de Egem- straat het niet hoogstammige bo men maar halfhoogstammen zijn. Het is dus weerom: luister naar mijn woorden. Zie niet naar mijn daden. Volgende raadszitting kom ik met een voorstel voorde dag, waarvan ik hoop dat de hele raad dit zal goed keuren. Namelijk een waarborgsom te stor ten voor bomen die worden gekapt waar moet heraangeplant worden. Tot de dag van vandaag immers geeft Water en Bossen advies inza ke kappingen. In dat advies wordt heraanplanting verplicht gesteld, maar zeer weinigen geven hieraan gevolg. Ik denk dat wij daar een goeie daad kunnen stellen met het behoud van groen, waar dit vereist is. Verder meen ik dat met behulp van de Hogere Overheid, openbaar groen, moet gekreërd worden. Daartoe nam ik reeds initiatieven ondermeer voor wat het Blauwbos betreft. Tenslotte wil ik de collega ook mededelen dat ik sedert vorig jaar een initiatief nam om meer bo men aan te planten. Voor het ogen blik staan zeker meer dan duizend populieren te groeien. Volgend jaar kent de gemeente haar eerste boomplantaktie. Een actie waarbij alle scholen zullen worden betrok ken en waarvan ik hoop dat dit de eerste stap zal zijn in de goede rich ting. Dit alles zal dan gebeuren zon der kosten, het zal niet alleen een verfraaiing zijn voor de gemeente maar ook een wenk aan de bevol king om iets te doen». Dit uitgesponnen antwoord was weinig bevredigend voor raadslid De Brouwer die de leefmilieusche pen er op wees sommige zaken te vermengen en dat het de bedoeling is om zich tot de burger te richten en ze aan te moedigen om groen aan te planten. Op de verdediging van de schepen dat dit meer geld zal kosten aan de gemeente en men de burgers niet nog meer mag belasten, antwoord de De Brouwer dat dit niet het geval is, want de overheid subsidieert der gelijke akties. Voor de gemeente betekent het dus maar een zeer klein bedrag en 'het is zeker hier niet dat we moeten saneren'. Burgemeester De Langhc stelde dat men de diskussie moet voeren in de milieuraad. Waarmee de Brou wer onmiddellijk akkoord ging, maar toch vond zijn partijgenoot J. De Vuyst dat 'de schepen niet de juiste plaats bekleedde'. Hij nodig de hem uit om in verschillende dor pen te gaan kijken naar wat men daar gerealizeerd heeft. Hij drong er verder nog op aan om in deze kwestie vooral positief samen te werken in de milieuraad. (JV) de werken over twee fasen ver deeld. Men begint met het herstel van de buitenkant van de dekanale kerk omdat dit het meest dringend beschouwd wordt. Tot de eerste fa se behoren het restaureren van de daken, dit zowel van de toren als van de kerk, het vernieuwen van de leien, slabben, nokken e.a.; de los zittende stenen en deze die sterk geërodeerd zijn - vooral in de voor gevel - worden vervangen. Intussen zijn er reeds vroeger dringende her stellingswerken uitgevoerd op plaatsen waar stenen een gevaar be tekenden voor de kerkgangers en heeft men op verschillende plaatsen de waterdoorsijpeling geweerd. Als bijzonderste werken heeft men in het lastenboek voor fase 2 o.a. opgenomen metselwerken aan de natuursteen, dak- en timmerwerken zoals het vervangen van het schalie berd en timmerwerken aan de to ren; naast loodwerken staan ook werken in het lastenboek om in ko per uitgevoerd te worden wegens de grotere duurzaamheid. Zelfs het dak van de sakristie krijgt een flinke opknapbeurt. Aan de buitenmuren zal de witte natuurzandsteen her steld worden waar het nodig is en desgevallend met een conserveer middel behandeld worden. Ook de spuwers, consoles en pina kels krijgen een restauratiebeurt. Naast rioleringswerken worden er tevens werken uitgevoerd aan de betonverankeringen en de afraste ring van de toren. Tot het herstellen van alle elemen ten in ijzer behoren uiteraard het torenkruis met daarbij een nazicht van de haan en de bijhorende bol. Kerkinterieur De restauratie van het kerkinte rieur zal bij een tweede fase ge schieden. Men was van plan het pla fond te herpleisteren maar hiero mtrent is diskussie gerezen zodat er nog geen zekerheid bestaat over dit punt. Het is nl. zo dat de dienst voor Monumenten en Landschappen opteerde voor het herbepleisteren van de zoldering maar zowel de kerkfabriek van Lede als het ge meentebestuur waren een andere mening toegedaan. Het plafond was vroeger wel bepleisterd maar oor spronkelijk zou dit niet het geval geweest zijn en was het in ruwe Lede. De Sint-Martinuskerk wacht reeds enkele tijd op restauratie. Die kom toch nog vroeger dan verwacht (jv) steen afgewerkt, vrij rudimentair af gewerkt trouwens als we lokale in gewijden mogen geloven. Dit zijn echter zorgen voor later en thans wordt de belangstelling toegespitst op de eerste fase die alle aandacht opeist. Vóór 1994 De restauratie was voorlopig ge pland om er in 1994 mee te begin nen maar voor één keer tegen de logica in, zou men zeker in het begin van volgend jaar al kunnen starten met de werkzaamheden. Er wordt gezegd dat dit door toedoen van de Leedse PW. Volgens de nieuw ver kozen voorzitter van de plaatselijke afdeling hebben zijn mensen stap pen ondernomen bij Jan Eemanuii Denderleeuw, senator en medewer ker van L. Waltniel. Deze laatste zou akkoord gaan om vroeger dan voorzien een toelage te geven voor de restauratiewerken aan de Sar- Martinuskerk en dit betekent®: het dossier vrij vlug kan afgewdb worden. Ook in de gemeenteraad de herstelling van de kerk al een paar keer op dc agcoda verschtoMv zodat ook de voorbereiding vlot! verloopt. Men kan dus verwachten! dat de kerk van Lede, een geklas-i seerd monument, voor verder vi val zal behoed worden en men heel wat vlugger in de steigers zien dan verwacht of zelfs verhooj J. Alhoewel men de viering van het honderdjarig bestaan reeds bij het begin van het schooljaar ingezet heeft, bereikte men het hoogtepunt tijdens het Pinksterweekend dat in gezet werd met een jubileummis die opgeluisterd werd door het be roemd koor"Cantate Domino" on der leiding van F.H. Geys die trou wens in Wanzele medepastoor ge weest is in het begin van zijn pries terschap. De akademische zitting stond uiter aard in het teken van honderd jaar schoolhistoriek waarvoor trouwens een gedenkboekje uitgegeven werd dat uit vier delen bestaat. De sa mensteller Bert Melckenbeek heeft het in de eerste plaats over het ont staan van de school dat hij in de sociaal-ekonomische situatie van toen plaatst. Daarbij heeft hij het over de stichting door de Zusters Maricollen met een doortrekking naar het onderwijs van de 19de eeuw. De oprichting van de school te Wanzele is vooral te danken aan de initiatiefnemer pastoor Vael en er waren enkele voorwaarden aan ver bonden die men in de geest van de tijd strikt moest naleven. In een tweede deel van deze lijvige brochu re - die in boek is - worden de eer ste decennia van de school voorge steld met de vestiging en de verdere uitbouw. Een volgende gedeelte be slaat de periode tussen de twee we reldoorlogen om te komen tot een meer moderne aanpak, met de stro ming mee. Nadat hij het leven om en rond de school beschreven heeft, besluit de auteur met een perso neelslast. Het programma bood aan de geno digden een waaier van aktiviteitcn want na het akademisch gedeelte op het spreekgestoelte werd een foto tentoonstelling geopend waarin elke Wanzelenaar zich moest her kennen. Het zijn oude foto's die menige anekdoten in herinnering brachten en aanleiding waren tot een uitgesponnen gesprek uit de tijd van toen en waarbij velen zichzelf zagen, maar dan zovele jaren terug. Hierbij werd gemijmerd maar te vens verteld over die of die, over mensen die er thans niet meer zijn, over alle soorten dingen die het jeugdige schoolleven bepaald heb ben, over mensen die als het ware van de Wanzeelse aardbol verdwe nen zijn en over anderen wat zij geworden zijn of waar zij verzeild raakten. Foto's brengen zoveel fa cetten van het leven in herinnering dat voor de bezoeker een onuitput telijke bron van diskussie werd. In feite kon men in de Gemengde Vrije Basisschool van Wanzele een dubbele tentoonstelling gaan bekij ken want naast de foto's kon men er tevens bladeren in oude schriften en leerboeken of de handwerkjes van vroeger dagen bewonderen. Met deze tentoonstelling bracht men de bezoeker meer dan een hal ve eeuw terug in de tijd. De eerste avond besloot met een diareportage over het reilen en zeilen van de school zelf waarbij nog maar eens het geheugen opgefrist werd en uit de gesprekken bleek dat er niet veel nodig was om de steeds talrijker wordende anekdoten te moeten aanhoren. Tussen de talrijke aktiviteitcn door werd een gedenkplaat onthuld die als blijvende herinnering aan het eeuwfeest voortaan de gemengde basisschool zal sieren. Jubileumfeest Het begon reeds vroeg met een mis viering waarin het Wanzeelse kinc centraal stond. Het kon moeilijk ars ders want het betrof hier toch dt viering van een school die uitslui tend door kinderen bevolkt wordt. In de voormiddag kon men er tt- recht om de diamontage te bezichti gen of de fototentoonstelling te be zoeken met een ingericht klasje ui het jaar 1930. Inde nanoen werd hei gehele dorp bij de feestelijkhedci betrokken met een optocht van <k Wanzeelse reuzen die zelfs over eer eigen gevolg beschikken. Zij wer den vergezeld door de fanfart "Eendracht maakt Macht" ur Schellebelle. Al droegen de kinde ren slogans dan waren die zeker nis gericht tegen de regerende machtd iets dergelijks. Alles verliep braaf jes in het teken van een school die zich kan beroemen op een ecu* onderwijs aan de eigen dorpskind* ren. Op de speelplaats verzamelden df reuzen na hun optocht en tussen dtl talloze kinderen voerden zij vootj zichtig hun dansen uit. De andetti volksdansen hadden uiteraarij meer charme en de volksspel» zorgden voor de kinderpret. Het be stuur had trouwens gezorgd dat hu: school voor één weekend een speel plaats was voor jong en oud maa: vooral met de nadruk op het kind want zij vonden er animatie die ze tijdens de normale lesuren niet krij gen. Met het optreden van volks zangers uit de streek kreeg hei volksfeest op school een ware apo teose, Jï

De Voorpost | 1992 | | pagina 8