Teleshop Tweedehandskleding opent officieel nieuwe lokalen Ninafri Aalst biedt ook hulp in eigen streek... Aalsterse ziekenhuisartsen protesteren tegen programmawet i*V ^>7» fw*ft j De Voorpost - 12.6.1992 - 9 De Voorpost weekend Aalst. benise Helin, een van de 50 medewerkers van Teleshop, die zich \V\Y AV' tfrr^TtMr— Teleshop Tweedehandskleding, een deelinitiatief van de vzw NTS (Nie mandsland, Teleshop Meubelen en Teleshop Kleding) bewijst nogmaals haar degelijke, gefundeerde werking. De minder aangepaste behuizing in de Pontstraat werd omgeruild voor een nieuwe akkommodatie met moder ne aanpak in de Hoogstraat 45 te Aalst. De werk- en stokeerruimtes werden aanzienlijk uitgebreid en de verkoopruimte is groter en overzichtelijker geworden. Voortaan kan ook buiten de openingsuren van de zaak kleding gedeponeerd worden door een luik in de toegangspoort. Er gebeurt in Aalst heel wat de laatste tijd omtrent projekten die zich inzetten voor de bevolkings groepen aan de rand van de maat schappij. Interne organisatorische aanpassingen geven de verschillen de afdelingen die werken rond deze problematiek meer zelfstandigheid en mogelijkheden in eigen beheer. Zo ontstond begin dit jaar de vzw NTS die alleen nog het Krisisop- vangcentrum aan de Ledebaan 231-233 en de Tweedehandsmeu belzaak aan de Stoofstraat (gebouw van De Loods) en Teleshop Kleding nu aan de Hoogstraat 45 resorteren. NTS Aalst is en blijft zich voelen als een hart in de stad. Zonder valse fierheid stelde voorzitter Mevr. Lea Laureys vorig weekend de nieuwe inplanting van Teleshop Kleding aan de Hoogstraat 45 te Aalst aan het grote publiek voor. Een gebouw dat oorspronkelijk overgenomen werd zonder verlichting, verwar ming en water - alleen liters water die door het dak stroomden - is in een minimum van tijd door heel wat belangloze inzet omgevormd tot een zaak die een kompleet ver nieuwd imago heeft gekregen. Rond pasen gestart is het handels- pand dat werd gehuurd druppelsge wijs omgevormd tot een van de meest verzorgde tweedehandsza ken van het land die bekendheid verwerft over het hele Vlaamse ge west. Zo'n 3 a 4000 stuks kleding (dames-, heren- en kinderkleding) hebben nu een ruimte van een 1000 m2 ter beschikking gekregen waar ze wor den nagekeken, gewassen, hersteld en in seizoenkollekties worden ge klasseerd en te koop aangeboden in een verkoopsruimte met alles erop en eraan. Het duidelijke imago van tweedehandszaak is zelfs verdwe nen en heeft plaats gemaakt voor een grootwarenhuiskoncept met 5 pashokjes met binnen- en buiten spiegel, moderne rekken en heden daagse presentatie. In een luik aan de buitenpoort kunnen, zelfs buiten de openingsuren van de winkel, steeds zakken met kledingsstukken gedeponeerd worden. Zo wordt er ongeveer 200 kg tekstiel per dag gedeponeerd. Alles is natuurlijk niet bruikbaar voor de Shop. Onge veer de helft wordt uitgezocht en het overige wordt als kilogoed ver kocht. Animator Trees Vinck spreekt fier over haar 50 vrijwillige medewer kers die samen de recyclagedienst verzorgen en runnen. Gemotiveerd door de motieven van het initiatief en wetende dat het maximaal her waarderen van iets dat door ande ren wordt opzij gelegd komen deze dames dagelijks in een gezellige ka meraadschappelijke sfeer onbe taald het beste van zichzelf geven. Ieder heeft zijn eigen plaats en met een ongelimiteerd gevoel voor soli dariteit brengen zij orde in een chaos. De opbrengst van al deze belanglo ze inzet wordt geïnvesteerd in het krisisopvangcentrum Niemands land, dat hiermee zijn werking kan verzekeren en uitbreiden. De zorg, de overzichtelijke indeling en de vriendelijke service maken van Teleshop een zaak die toegan kelijk is voor iedereen. Tegen onge looflijk lage prijzen (1/10 van de normale verkoopprijs) wordt kledij in perfekte staat te koop aangebo den. Per seizoen wordt de kollektie in de verkoopsruimte volledig om geruild en het niet verkochte wordt overgemaakt aan andere caritatieve doelen. Zo staat op dit ogenblik zo'n 200 m2 winterstock klaar op de bovenruimte die eind augustus met de plateaulift naar beneden zal ge bracht worden. Teleshop Tweedehandskleding vormt samen met Teleshop Meube len en het krisisopvangcentrum Niemandsland één vzw die kon- kreet aan de bevolking tegemoet komt. Een boeiend projekt dus dat reeds meer dan 10 jaar zijn waarde en kontinuïteit heeft bewezen in Aalst. Deze zaak staat model voor vele initiatieven in het Vlaamse land. Van nu af aan staat de zaak in de Hoogstraat 45 te Aalst steeds open voor eenieder die geboeid is door deze recyclage- en samenwerkings- gedachte. De winkel is open op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van 13.30 tot 17 uur. Zater dag van 9.30 tot 17 uur. Voortaan kan ook buiten de openingsuren kleding gedeponeerd worden via een luik in de toegangspoort van de zaak. Verdere info en inlichtingen kan men steeds bekomen op telefoon nr. 053/78.95.52. PH Aalst. Teleshop, de unieke kledingzaak voor tweedehandstextiel, heeft heel wat meer armslag gekregen en kreeg een gemodernizeerde aanpak in zijn nieuwe inplanting (a) onverdroten belangloos inzetten, voelt zich meer dan thuis in de nieuwe akkommodatie die Teleshop Kleding heeft kunnen verwerven (a) Ninafri is een NGO (Niet Gouvernementele Organisatie) die in de loop der jaren haar specifiek werkterrein vond in Afrika en meer bepaald in Niger. Desondanks is het voor de afdeling Aalst duidelijk dat men ook voor de eigen voordeur moet vegen, dat de armoede in Afrika schrijnend is, hoeft geen betoog, dat er hier bjj ons in België eveneens hulp kan en moet geboden worden is een noodkreet waar Ninafri Aalst niet doof wou voor blijven. Ninafri Aalst is gestart begin janua- hoofdzetel in Ninove. De bedoeling ri 1992 en is een onafhankelijke cel van Ninafri Aalst was en is om in van Ninafri. Deze laatste heeft haar nauwe samenwerking met Ninafri I Aalst. De hulpgroep Ninafri Aalst, begin dit jaar gestart, wil ontwikkelingspro- j lekten opstarten in Afrika, meer bepaald in Niger Echter ook in eigen land teilen deze vrijwilligers zich in voor de minderbedeelden (a) Nationaal, ontwikkelingsprojekten op te starten in Afrika en meer be paald in Niger. Tevens zal Ninafri Aalst, Ninafri Nationaal bijsprin gen en helpen waar nodig is, zoals het opzetten en realiseren van een jaarlijkse humanitaire zending met hulpgoederen naar Niger. Hierbij worden goederen (dekens, medisch materiaal, medicijnen, enz.) vanuit België rechtstreeks naar Niger ge bracht tot bij de mensen zelf, zon der tussenkomst van wie dan ook. Zonder cynisch te worden, recht streeks tot bij de konsument. Dit blijkt uit ervaring de veiligste en enige manier om te vermijden dat 'er ergens iets aan sommige vingers blijft plakken'. Ook eigen omgeving heeft hulp nodig Maar de eerste daadwerkelijke ak- tie die Ninafri Aalst uitwerkt is een schenking van levensmiddelen aan een organisatie die hier in eigen land tracht mensen te helpen die het echt nodig hebben. Onze harde maatschappij heeft een nieuw feno meen gekreëerd: de daklozen in de steden. Poverello tracht deze men sen te helpen in de mate van het mogelijke. Eind 1977 zetten enkele vrijwilli gers een dagonthaal op in de Zui nigheidsstraat, midden in de Marol- len te Brussel. Men kan er soep, belegde boterhammen en warme maaltijden verkrijgen. Van bij het begin kwamen er ook mensen naar een bed vragen. Mensen die anders in een verlaten woning, in de wacht zaal van een station of gewoon op het voetpad langs de straat moesten slapen. Hun enige beschutting on der de hemel van Brussel (hoofd stad van Europa) is een oud deken, een kartonnen doos, een krant. On dertussen is Poverello uitgegroeid naar andere steden als Brugge, Gent, Kortrijk, Leuven en Ban- neux. Poverello is gebaseerd op vrij willigerswerk en heeft geen aan spraak willen maken op staats- of andere subsidies. Ninafri Aalst is daarom des te meer fier om deze organisatie en vrijwilligers te kun nen helpen in hun strijd om de ver schoppelingen van onze moderne steden enige naastenliefde en zelf- respekt te kunnen geven. PH De geneesheren van het O.L.Vrouwziekenhuis en het Aal- sters Stedelijk Ziekenhuis formu leerden een gezamenlijke stelling- name tegenover de programmawet en de ziekteverzekering. Dat is eer der zeldzaam. Dat het ASZ en het OLV-Ziekenhuis van Aalst eerder concurrerend dan samenwerkend zich manifesteren is wel gemeen goed. Regelmatig pakken ze beiden uit met primeurs t.o.v technische prestaties, maar tegen de voorne mens van de regering kwamen ze wel tot een gezamenlijk standpunt. In een brief aan het publiek en de volksvertegenwoordigers, onderte kend door dokter H. Peersman van het ASZ enerzijds en dokter L. Be- caus van het O.L.Vrouwziekenhuis anderzijds - beiden zijn er voorzit ter van de Medische Raad - maken de Aalsterse ziekenhuisartsen hun standpunten onverbloemd duide lijk De regering heeft een wet in de maak, waarvoor wij het publiek en de volksvertegenwoordiging moe ten waarschuwen. De onder druk van het tekort in de staatskas inder haast klaargestoomde 'programma wet' bevat inderdaad elementen die een regelrechte bedreiging vormen voor de werking van de ziekenhui zen en de gezondheidszorg. Het tot nu toe gebruikelijke overleg tussen de betrokken partijen de zorgenvestrekkers, de mutualitei ten en de staat wordt onderuit ge haald en vervangen door recht streekse ingrepen van de regering of de minister die o.m. kan - eenzijdig reeds overeengekomen tarieven voor zorgenverstrekking wijzigen (ook in de huisartsgenees kunde); - de terugbetaling van gelijk welke groep van verstrekkingen vervan gen door een forfaitaire enveloppe op basis van niet nader omschreven (arbitraire criteria; - erelonen geheel of gedeeltelijk afschaffen en de financiering van deze prestaties afhankelijk maken van de verpleegdag; - het geneesmiddelen verbruik in het ziekenhuis via een forfait beper ken; - eender welke ziekenhuiskosten, medische of niet, op willekeurige manier ten laste van de erelonen van de artsen leggen; Zij vrezen de beperking van de mo gelijkheden van de terugbetaalde zorgen, wat zal leiden tot de ontwik keling van een aparte, betere, maar niet terugbetaalde gezondheids zorg. Intussen worden de wetenschappe lijk vastgestelde scheeftrekkingen in de gezondheidsuitgaven per re gio, per mutualiteit, per voorschrij ver en per instelling ongemoeid ge laten of weggewuifd, wordt het der de betaler-systeem (dat sommige misbruiken mogelijk maakt, zo niet in de hand werkt) te pas en te onpas uitgebreid en worden de konstruk- tieve voorstellen uit de gezond- heidssektor zelf genegeerd. De re gering vindt wel geld om de vergoe ding voor administratiekosten van de mutualiteiten (nu reeds 21 mil jard) op te trekken, maar niet om gerechtvaardigde loonaspiraties van de ziekenhuismedewerkers te betalen. De geneesheren kunnen niet langer zwijgen de regering zoekt gemak kelijkheidsoplossingen op zuiver budgettaire basis, liefst zonder in spraak van de sektor of zelfs van de volksvertegenwoordiging. Zij hopen dat men de akties van de artsen van onze ziekenhuizen zal begrijpen en steunen, voor het te laat is. De programmawet is nefast voor de gezondheidssektorde goedkeuring ervan zal leiden tot een rampzalige afbraak van de so ciale gezondheidszorg. Stop de pro grammawet nu Om deze stellingname kracht bij te zetten wordt in beide ziekenhuizen voor maandag 15 juni een protest- aktie in het vooruitzicht gesteld. P.H. Aalst. Van naaldje tot draadje werd uitgelegd hoe de kweek van oesterzwam men in elkaar zit in De Loods (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 9