Kinderen Roefelen voor de eerste keer in Lede Tuin-expo op kasteel Ronsevaal Biljartclub Sint-Martinus viert 35-jarig bestaan Weekblad van Dender- Durrae-, en Seheldestreek K Olympisme in de straat p &)6 VRIJDAG 19 JUN11992 45e JAARGANG NR. 25 - 50 F De Olympische Speten, tot nader order op exotische locaties georganiseerd, blijven voor het grootste deel van de Beige nonbereikbaar ver. De magie van de vijf ringen overstijgt echter het vierjaarlijks TV-gebeuren. Vijfjaar al inspireert het Internationaal Olympisch Comité in samenwerking met zijn Nationale Olympische Comités en haar kommerciële partner Coca-Cola, tot de Olympic Day Run. De bedoeling van deze massa-jogging is eenvoudig: zoveel mogelijk wereldburgers verenigen onder het oerdevies van het Olympisme: 'deelnemen is belangrijker dan winnen'. Vorig jaar in juni liepen duizenden over de hele wereld (45.000 in Albanië, 57 in Haïti) een niet-kompetit ie ve jogging, In België gebeurde dat in Koksijde in samenwerking met het leger. De Belgische militairen zijn in dit Olympisch jaar weer van de partij en met hun steun, die van de Stad Brussel, het Bloso, de Belgische Schoolsportfederaties, atletiekclub Excelsior en Regentaat L.O.-Wemmel wordt op woensdag 24 juni Brussel voor één namiddag Olympisch. .■Er werden drie parcours uitgetekend. De mannen en de Mars van het Leger starten op de Grote Markt. De vrouwen lopen vijf kilometer vanaf de IJzerplaats en voor de jongeren is er een jogging voorzien op het Heizelplateau. De aankomst is telkens aan het Olympisch Huis aan de Boechoutlaan naast het Heizelsta- dion. Onder de deelnemers worden T-shirts, diploma's en dranken uitgedeeld. Inschrijven kan via bijgevoegd formulier. Voor meer inlichtingen gelieve het Belgisch Olympisch en Interfederaal Comité te contacteren op het nummer 02/479.19.40. Roger D'Hondt, Schepen van Sport, Jeugd en Gezinszorg zal eveneens deelnemen aan^le-stQlympic Day Run» op 24 juni te Brussel. Om zich hierop voor te bereiden, nam hij op 5 juni dejél a^j£t^i!i@xwtionaal \Vqetbaltornooi met de club van «Blijf Jong Erembodegem». Waar de andere gemeenten reeds vorig jaar meededen aan de algemene 'roefeldag' wordt het voor Lede de eerste uitgave. De kinderen die er reeds aan deelnamen vonden het alleszins interessant en zullen opnieuw van de partij zyn. Desondanks zal er ook te Lede heel wat belangstelling zyn op zaterdag 27 juni want de gemeente wil de jongeren tussen zes en twaalf jaar zoveel mogelijk betrekken by wat reilt en zeilt in het dorp. Velen weten wat erin 'de winkel' ligt maar welke bewerkingen of technische kunsten er aan voorafgaan is een raadsel. De roefeldag is een unieke gelegenheid om achter de schermen te gaan kijken en zelfs mee te werken of deel te nemen aan bepaalde dingen. Daarbij vinden leergierigheid en animatie elkaar tijdens deze stoeidag. De Dag van het Kind staat dus en het is een initiatief waarbij het uiteraard in het teken van de jeugd kind centraal geplaatst wordt in de maatschappij. Tegenwoordig wordt het kind niet vergeten in onze sa menleving en het krijgt voorzienin gen waarvan vroegere generaties van verstoken bleven. De zorg voor het kind is geen overbodige lukse maar daarnaast betracht men een voortdurende en aktieve openheid wat echter specifieke aandacht ver eist. Uitproberen Met de 'Roefeldag' wil men bijdra gen aan de aktieve openheid die voor het kind een andere wereld moet openen. Het wordt als het wa re een uitprobeerdag 'waarbij heel wat mensen aftasten hoe en in wel ke omstandigheden zij het kind in al zijn eigenheid (speelsheid en nieuwsgierigheid) beter aan zijn trekken kunnen laten komen en dit in de dagelijkse leefomgeving'. Het is in feite een kennismaking met het dagelijkse, de bezigheden van ie dereen in het algemeen en de speci fieke in het bijzonder. De gemeenten zelf nemen het ini tiatief, samen met een schare mede werkers, vooral uit de jeugdbewe gingen, om op zoek te gaan naar 'voorzieningen, instellingen, organisaties' die interessant zijn om te komen bekijken. Hier moet ech ter de toegankelijkheid van het kind in meespelen en waar het zijn eigen heid kan behouden en zelfs voor een gedeelte ontplooien. Men voor ziet hiermee zelfs een zelfvormings- proces dat ook na deze speciale dag zijn resultaten moet afleveren. Het wordt in feite een konkretisering van een droomwereld waarbij men gebruik maakt van een opendeur- politiek. Verkenning Voor de kinderen betekent de roe feldag een verkenningstocht in een gebied waar ze anders nooit of maar zelden toegelaten worden. Vervolg op blz. 4 ,lu Op zaterdag 27 en zondag 28 juni staat het domein Ronsevaal aan de Brusselse steenweg 207, open voor wie vakantie wil nemen in eigen tuin. Er \ie| taUeszins te vinden: gedrfthten - verpozing - rust en kalmte - echte natuur, mc ttel nieuwe lnfobo-initiatief, namelijk uitpakken met een Tuin-Expo in openlucht kent het verhoopte succes en komt, zeker by zomerweer, hele maal terecht. Aalst. Een tekening van het kasteel Ronsevaal, het centrum van de tuinexpo Het idee zelf hiervoor, speelde al geruime tijd in het hoofd van Info- bo-voorzitter Hubert Vinck. Dit moest vooreerst wat vastere vorm krijgen, waarna er diende uitgezien naar een geschikte plaats. Waarschijnlijk ook omwille van in dien mogelijk ook eens in eigen om geving te werken, dit dan op een terrein waar hij vroeger, weliswaar in andere omstandigheden ook al aktief was, viel zijn voorkeur op het domein Ronsevaal. De eigenaar, de heer Alain Camu, een goede beken de, was onmiddellijk bereid, zelfs zeer enthousiast, om het park en de gebouwen van het kasteel, voor dit doel ter beschikking te stellen. Van toen af werd in stilte hard ge werkt en veelal luidop nagedacht, doch alleen in gesloten kring. Begin dit jaar werd een nieuw lnfobo-ini tiatief aangekondigd maar iedereen bleef op zijn honger zitten tot met de paasbeurs de 'Tuin-Expo' uit de doeken werd gedaan. Alles moest op korte tijd worden voorbereid en klaargestoomd. En klaar zal het zijn op het weekend van zaterdag en zondag 27 en 28 juni. De bedoeling van de initiatiefne mers is, terug zoals de andere beur zen, in de eerste plaats informatie verschaffen en voorbeelden ten toon te stellen van alles wat in en met de tuin te maken en te zien heeft. Alles wat enigszins kan wor den tentoongesteld tussen de be staande beplanting en begroeiingen van het domein Ronsevaal zelf. Het moet als het ware vergroeid zijn met de omgeving en met de natuur. De eigenaar van Ronsevaal zelf, dhr. Alain Camu, is zelf een natuur- minnend man, een gave die hij ze ker van zijn moeder heeft meege kregen. De aanleg van het park, de vele planten, struiken en bloemen zijn er allen langs het idee en door de stuwkracht van Mevr. Louis Ca mu, vorige bewoonster van het ka steel gekomen. Niet alleen handelaars stellen tuin- materialen tentoon. Ook scholen en verenigingen doen mee. Hierdoor krijgen de bezoekers benevens nog meer informatie ook nog de inrich ting van een Chinese-, Oosterse- en een Woestijntuin te zien. In de Chinese tuin zal zeker een bijna 3 m hoog Boeddha beeld op vallen naast schilder- en zijdewerk jes van echte Chinese makelij, waar onder zelfs enkele van meer dan 100 jaar oud. De Japanse en Oosterse tuin wordt uitgewerkt aan de kasteelvijver, waarrond nu reeds een begroeiing is met vreemde planten. Dit stukje zal zeker aansporen tot enige stille Oosterse mijmering. Een vereniging van cactusliefheb bers zorgt voor een variatie van cac tussen in een aangelegde woestijn- tuin. Dit alles tussen de bestaande begroeiing die voor deze gelegen heid ook zullen voorzien zijn van een eigen naamkaartje. Het spreekt vanzelf dat in die omge ving tuinantiek zeker ook zijn plaatsje krijgt. Bloementapijt be hoort zeker tot de voorzieningen, waarna een bezoekje aan 'de tuin- serres met enkele zeer merkwaardi ge exemplaren en het keuren van de bloemenhof het tuingedeelte kan vervolledigen. Verbonden met de natuur is ook de kunst. Daarom is er ook een kunst tentoonstelling te bezichtigen op een mooie zolderruimte van één der bijgebouwen. Infobo gaat hiermee verder met het tema 'Lijn en Kleur'. Meer nog, in dien deweergoden samenspelen met de organisatoren, wordt de kunsttentoonstelling open getrok ken naar buiten toe, ingelijks tussen de plantengroei. Toch ook wat nieuws. Zoals altijd genieten de kinderen steeds voorrang bij Infobo. Ze ko men niet alleen gratis binnen, maar krijgen de nodige aandacht. Een grote speeltuin met allerhande tuin-specltuigen is voorzien. Voor wie het eventueel nog niet zou volstaan, blijft nog steeds een aan bevolen wandeling over in het na tuurgebied 'De Gerstjens', dat bij het domein Ronsevaal aansluit. De inrichters hebben er ook voor gezorgd dat de mogelijkheid be staat om de dorstigen te laven en de hongerigen te spijzen. Een frisse pint of een heerlijk wijntje zullen zeker van pas komen en wat past beter in dergelijke omgeving dan een hapje gebakken op het hout vuur. Het belooft dus wat. En nog dit: bij minder goed weer laat U niet afschrikken, breng laar zen en regenscherm mee. Er valt nog genoeg te genieten. P.H. Aalst. BC Sint-Martinus, de oudste biljartclub van Aalst, werd op het stadhuis gehuldigd ter gelegenheid van haar 35 jarig bestaan (a) Vorige zaterdag werden de leden van de Biljartclub Sint-Martinus ontvan gen in de trouwzaal van het Aalsterse stadhuis. Als oudste biljartclub van de stad Aalst werden zij passend in de bloemetjes gezet en mochten van het College van Burgemeester en Schepenen felicitaties ontvangen. Biljart Club Sint-Martinus werd ge sticht door toedoen van Frans Luycx, H. Van Der Veken, Prosper Corthals (t). Cl. Hoste, Ph. De So- mer (t), en E.H. Schockaert (t). Als lokaal werd de Sint Martinuskring aan de Korte Zoutstraat te Aalst uitgekozen. Van de stichters is al leen de huidige voorzitter Frans Luycx nog aktief in de club. Dhr. Frans Luycx werd de eerste voorzitter, maar na één jaar nam Pr. Corthals het voorzitterschap over en werd Frans ondervoorzitter. De ze funktie zou hij gedurende 24 jaar waarnemen om dan gedurende de laatste 10 jaar, en nog tot op heden terug de voorzitterszetel te bekle den. Het leden aantal van B.C. Sint-Mar tinus groeide ook met de jaren. In 1962 24 leden tellend groeide het in '70 aan tot 28, in '80 tot 36 en nu in 1992 wordt er gespeeld met 44 le den. Meerdere leden zijn reeds meer dan 20 jaar aktief in de club, om maar enkele te noemen: Alf. Janssens sedert 1959, Gerard Els- kens sinds '69, Jozef De Sutter se dert 1971 en Hector Ruyssinck se dert 1972. Befaamd in de club om zijn grote liefde voor een. goed gevulde club kas is penningmeester Elskens, en al even geroemd om zijn precisie werk bij de leiding van de clubkam pioenschappen is Jozef De Sutter. Ook de sportieve prestaties bleven niet achterwege, alle suksessen en overwinningen zou ons te ver leiden maar toch enkele resultaten in club verband aanhalen: Reeds een tien tal keren won BC Sint-Martinus de Stadsbeker met als topperiode 1972 - 1982 toen ze drie keer op vijf jaar tijd won. «Als wij in ons land over biljart pra ten, denken wij uiteraard onmiddel lijk aan namen als Raymond Ceule- mans, Ludo Dielis, Raymond Stey- laert e.a. Zij hebben er voor ge zorgd dat het kleine België een gro te biljartnatie geworden is. Het bil jartspel is echter sedert lang sport met een eerbiedwaardige traditie. Aalst. Infobo-voorzitter Hubert Vinck en Alain Camu (uiterst rechts) beiden Ontstaan in de 17de eeuw werd de even entoesiast over het nieuwe tuinexpo-projekt (a kunst van het groene laken vooral bekend onder de Franse Koning Lodewijk XIV. Het werd echter vooral populair toen ook in.de café's de eerste biljarttafels opab- ken. Vrij snel werd het de sport bij uitstek in café's en clubs en kenden ze een grote schare van beoefe naars. Dit was niet verwonderlijk omdat het aantrekkelijke behendig heidsspel dat het biljart toch is al spoedig in verschillende vormen en met verschillende spelregels kon beoefend worden. Bij ons in Vlaanderen, rezen de bil jartclubs als paddestoelen uit de grond, en werd de sport zeer popu lair. Ondertussen mogen enkele van deze verenigingen reeds terugblik ken op een eerbiedwaardige be- staansperiode. Eén hiervan is de club die het stadsbestuur hier van daag wenst te huldigen. B. Sint- Martinus werd gesticht op 22 juni 1967 en viert thans haar 35ste ver jaardag. Bij dergelijke verjaardag is het traditie geworden even achter om te kijken. Ook vandaag kunnen wij hieraan niet weerstaan» ver klaarde Schepen Roger D'Hondt bij zijn huldigingstoespraak. Als sportschepen gaf hij BC Sint-Marti nus dan ook de felicitaties mee van het College van Burgemeester en Schepenen. Hij sprak de hoop uit dat de club nog vele jaren op deze weg mag doorgaan en dat het stads bestuur in 2007 zou mogen beijve ren voor een nieuwe ontvangst ter gelegenheid van een gouden jubile um.

De Voorpost | 1992 | | pagina 1