Pikkeling mag internationaal Unesco Logo dragen Programma 23ste Pikkeling Stienenshof Wijk Steven-Moorsel j V De Voorpost - 26.6.1992 - 29 Daar genietje oogstvreugde uit alle kontinenten. OPTREDEN van groepen uit Europa, Amerika, Azië en Afrika. "StienenshoP', Haverenbosweg - Tinnenhoek - Moorsel. Vrijdag 24 juli 1992 15.00 uur: Geleide wandeling in Moorsel. Vertrek aan de HOEVE. 18.00 uur: Dorpsplein Moorsel. De laatste bloem wordt gelegd in het bloementapijt - oogstkrans. Onderwerp: 500 Jaar banden met Amerika. 18.20 uur: Feestelijke optocht naar de hoeve. 19.45 uur: Opening tentoonstelling op Stienenshof. Werken van Anne-Marie BEULENS en Patrio VAN BIESEN, eigenaar van de hoeve. Gevolgd door het proeven van "GOELEKEN '92" Pikkelingbier. 20.15 uur: PIKKELINGFOLK - "Zakdoek": dé Vlaamse revelatie in de Folkwereld. - "The Cildren of Lieutenant Schmidt": Klemzermuziekgroep uit Odessa-Oekraïne. - "Juice of the Barley" Irish Folk. Zaterdag 25 juli 1992 16.00 uur: Aanvang van de veldaktiviteiten. Het pikken, stuiken en oogsten van het graan wordt te velde gedemonstreerd. Oude, naast moderne technieken komen aan bod. 16.30 uur: "Kabberdouch". Een Merchtemse groep brengt kroegliederen. 17.00 uur: "Grupo Folklorico Ciudad de Guadalarga", 50-koppige dans- en muziekgroep uit Mexico. 17.30 uur: Ritueel vlegeldorsen van de graanoogst door de dorsers uit Meldert. In het machinepark draaien oude dorsmolens. 17.45 uur: "Iroqui Reservate dance group". Autochtone Indianen uit Canada. 18.15 uur: "Kabberdouch", 2de optreden. 18.40 uur: Optreden van "Anna van de Kuiper" samen met een partijtje vlegeldorsen in drie- en vierslagmaat. 19.00 uur: "Colletivo Pulcinella". Zang en muziek uit Napels. 19.30 uur: "Gruppo Folklorico Ciudad de Guadalarga", Mexico. 20.00 uur: "Kabberdouch", 3de optreden. 20.30 uur: Vlegeldorsen en optreden van de Faluintjeskapel. 20.50 uur: "Zaba Kina", autochtone muziek en dans uit Zaïre. 21.30 uur: "El Kholoud". Marokkaanse zang- en dansgroep. 22.00 uur: "Iroqui Reservate dance group", 2de optreden. 22.30 uur: "Collectivo Pulcinella", 2de optreden. 23.00 uur: "El Kholoud", 2de optreden. 23.30 uur: "Zaba Kina", 2de optreden. Zondag 26 juli 1992 11.00 uur: H. Mis op de hoeve. Plechtige Oogstdankmis, verzorgd door de Sint-Stephanusparochie, haar zangkoor en de Mexicaanse groep. Speciale nagedachtenis aan de overleden stichter Lambert VAN DE SYPE. "Kabberdouch". Kroegliederen. "Pro Arte". Jachthoornensemble. "Grupo Folklorico Ciudad de Guadalarga (Mexico). "Colletivo Pulcinella" (Italië). Inhalen van de oogst - Vlegeldorsen op verschillende ritmes en tonen van de Faluintjeskapel. "Esta Loco". Spaanse Flamencogroep. "Iroqui Reservate" dance group (Canada). "Clap Sabot". Waalse Volksdansgroep uit Illois. "Esta Loco". Spaanse Flamencogroep 2de optreden. "Pro Arte". Jachthoornensemble. "Grupo Folklorico Ciudad de Guadalarga" (Mexico). Vlegeldans met de Faluintjeskapel. "Colletivo Pulcinella" (Italië-Napels). "Iroqui Reservate" dance group (Canadese Indianen). "The Guizhou Folk Art Group of China, originele Thibetaanse volksdansgroep. "Clap Sabot", 2de optreden van de Waalse Volksdansgroep. "Ebony Culture Club". Dansgroep uit Nigeria. "Grupo Folklorico Ciudad de Guadalarga" (Mexico). "The Guizhou Folk Art Group of China", 2de optreden. "Ebony Culture Club", 2de optreden. "Kollasuyu-nan" (Quechua Indianen uit Bolivia brengen autochtone en creoolse muziek. GRATIS TOEGANG Doorlopend dorsdemonstraties met oude dorskasten en traktoren door VAN MULDERS Landbouwwerken en Co. 's Namiddags beslaat de paardesmid Paul DE BOECK een ros en een wagenwiel. 13.30 uur: 14.00 uur: 14.25 uur: 14.50 uur: 15.15 uur: 15.30 uur: 15.45 uur: 16.20 uur: 16.40 uur: 17.10 uur: 17.30 uur: 17.55 uur: 18.30 uur: 18.55 uur: 19.20 uur: 19.45 uur: 20.10 uur: 20.35 uur: 21.00 uur: 21.30 uur: 21.50 uur: Aalst. Verschillende stichters en medewerkers van het eerste uur van het bestuur van de VW Faluintjes zijn reeds overleden. Op de foto herkennen we onder meer Jos Meulaert, Raymond Uyttersprot, Lambert Van de Sijpe en Robert De Pauw Deze week ontving het organiserend bestuur van de Pikkeling in de Faluintjesstreek, een schrijven van het C.I.O.F.F. (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Arts Traditionnels) - deel organisatie van UNESCO - waarin hen werd meegedeeld dat Pikkeling vanaf dit jaar het recht toegewezen krijgt hun insigne te dragen. Pikkeling is hiermee de enige organisatie in België die deze klassitïkatie heeft 13 gekregen. leeds eind vorige week was in een gesprek van bestuurslid VW Faluintjes Jos Lambrecht met Minister Van den Brande duidelijk geworden dat de studie- en dokumentatiecommissie van het C.I.O.F.F. de Pikkeling niet Keen beschouwde als een festival van folklore en traditionele kunst, maar fSÉeen projekt dat een samenwerking en uitwisseling betekende tussen tv® '^schillende kulturele werelden die grensoverschreidend werkt. 'elle-, Aalst. Zelfs bij het 10 jarig bestaan van de Pikkeling ging het oogstfeest gepaard mei kulturele manifestaties als tentoonstellingen en optredens van volksdans groepen. Op de foto verklaart schepen Hooghuys (rechts) in het parochiecen trum van Baardegem de tentoonstelling, de vijfde in de reeks, over de Pikkeling voor geopend, in aanwezigheid van bezieler Lambert Van de Sijpe en twee vertegenwoordigers van de gastgroep uit St Macaire en Mauges in Frankrijk Jean Roche, vertegenwoordiger van UNESCO-President Guy Landry, omschreef in zijn brief de Pikkeling dan ook als"la rencontre des deux mondes". Dit is zeker niet overdreven wanneer men ziet dat in de programmatie van Pikkeling '92 zomaar even 15 verschillende groe pen optreden die komen uit Euro pa, Amerika, Azië en Afrika. Het is dan ook met verdiende fierheid dat de Faluintjes Pikkeling van nu af aan het C.I.O.F.F.-Logo in zijn vaandel zal voeren. Begrijpelijk kij ken het Aalstcrse Schepencollege, provincieraad en het Ministerie van Vlaamse Kuituur nu met meer ont zag naar de Pikkeling-organisatie en wordt de uitstraling die Aalst hierdoor met zich meedraagt door de beleidsverantwoordelijken op waarde geschat. Schepen van kul- 'uur, Gracienne Van Nieuwen- horgh gaf dan ook te kennen dat zij maar al te graag haar medewerking aan de organisatie zou verlenen. Steeds gegroeid in omvang en in uitstraling De Pikkeling is dit jaar reeds aan zijn 23ste uitgave toe. Dat deze jaar- '|jks terugkerende volksmanifesta- tie dergelijk niveau zou bereiken, hebben de stichters van destijds nooit durven vermoeden, 'n 1969 staken onder impuls van pastoor Callant uit Baardegem, in zijn pastorie enkele mensen uit Baardegem, Meldert en Moorsel de koppen samen. De toenmalige vrees voor een dreigende opslor ping in een fusie met stad Aalst was daaraan helemaal niet vreemd. Sa men waren zij er van overtuigd dat de drie gemeenten qua oppervlakte groot genoeg en qua inwoners tal rijk genoeg waren om aan de fusio nering te ontsnappen. De geschie denis heeft natuurlijk anders uitge wezen. Anderzijds wilden deze drie ge meenten, die duidelijk nog landelijk waren en heel wat raakvlakten als leefgemeenschap vertoonden, zich een eigen gezicht aanmeten en het erfgoed van hun voorouders zo on geschonden mogelijk bewaren. De allereerste initiatiefnemers waren, naast pastoor Callant, Robert De Pauw - toenmalige burgemeester van Baardegem -, wijlen Raymond Van der Borght uit Baardegem, - toenmalige burgemeester van Moorsel-, wijlen Lambert Van de Sijpe en Jos Muylaert uit Meldert. In 1974 vervoegde Herdersem de rangen van deze drie gemeenten. De plannen van de toenmalige mi nister Michel, konden echter, nie ttegenstaande vele pogingen, pro testen en manifestaties, niet ont kracht worden en de vier deelge meenten gingen voor de bijl. Ze werden als fusiegemeenten opge slorpt door de Stad Aalst die alleen reeds ruim 40.000 inwoners telde. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Om hun doelstellingen van bij de oorsprong toch zoveel mogelijk te kunnen realiseren, besloten de ver antwoordelijken tot het oprichten van een VW onder vzw-vorm. Ge zocht werd naar een gemeenschap pelijke naam, die de drie startge meenten zou binden. Die werd dan gevonden in'Taluintjes", de naam van een drassig gebied tussen de Meldertse Molenvijver en de Moor- selse Waterburcht. Baardegem kon er zich in terugvinden via een beek die in de Faluintjes uitmondt. Belangrijkste aktiviteit van deze vzw VVV-Faluintjes is steeds ge weest en gebleven: de organisatie van een folkloristisch oogstfeest waarin de vroegere landelijke akti- viteiten opnieuw worden getoond, samen met het genieten van de streekgastrononiie. Velen van de medewerkers van het eerste uur zijn het bestuur reeds ontvallen, waar onder onlangs nog Lambert Van de Sijpe, stichter-erevoorzitter en be zieler. Hij wordt speciaal herdacht tijdens de Plechtige Oogstdankmis op de hoeve"Stienenhof' te Moor sel, op zondag 26 juli tijdens de 23ste Pikkeling. De laatste jaren is er onder impuls van het huidige bestuur, door o.m. Paul Jacobs uit Baardegem, Paul Stockman en Jos Lambrecht uit Moorsel en Herdersem (om er en kele te noemen), gewerkt aan een gedeeltelijk heroriënteren van het Pikkeling feestprogramma, dat ge resulteerd heeft in een internatio naal festival van folklore en tradi tionele kunst op wereldniveau. Vier jaar terug waren slechts 5 groepen op het oogstfeest te gast, terwijl dit nu reeds uitgegroeid is tot 15 die naast talent van eigen bodem, kui tuurvertegenwoordigers naar Moorsel brengen uit landen van vier verschillende werelddelen: Oe kraïne, Ierland, Mexico, Canada, Italië, Zaïre, Marokko, Spanje, Chi na, Nigeria, Peru, Bolivië enz. Dit alles gebeurt nog steeds zonder sponsoring en de toegang tot het feest is nog steeds gratis. In volgende editie brengen we uit gebreide informatie over het Pikke- lingkader en programma. Houdt al vast 24, 25 en 26 juli vrij en kijk al even het gevarieerde programma in. Wie met de leden van de gastgroe- Gebouwd door Désirié Borms op de plaats waar het oude ouderlijk hof stond, is dit oude erf nog in goede Dit gesloten hof vormde een hulpmelkerij, waar boeren uit de omgeving er de melk brachten. Dit werd afgeroomd en nadien per hondekar naar de Zwarte Melkerij (St. Antonius in 't Exsterken, nu brandweergarage) gebracht. Later kwam er een oven op de plaats van de «melkerij». Het hof werd uitgebaat door Désiré's oudste zoon Jozef gehuwd met Maria Vermoesen. Na het overlijden van haar man verkocht Maria het hof en verblijft nu in het rusthuis te Flerdersem. Doorlopend Aalst. Lambert Van de Sijpe, medestichter en bezieler van de Pikkeling, overleed op 6 mei jl. De plechtige oogstdankmis van de 23ste Pikkeling zal ter zijner nagedachtenis worden opgedragen streekgastrononiie met ovenkoeken, vlaaien, pensen, pannekbeken, boerenwormkruidkoe- ken, geziedenkruidenspek, kopvlees, boerenbrood, Goeleken en Faluintjesjenever, koffie en bier. pen graag meer persoonlijk kontakt heeft, kan zich nog altijd kandidaat stellen om als"gastgezin te funge ren". Om deze meer dan 70 perso nen tellende groep te huisvesten, is er begrijpelijk heel wat hulp nodig van bereidwillige medewerkers. Zij die zich in het verleden hiervoor ten dienste stelden zijn er nog steeds enthousiast over en hebben er tal van buitenlandse vrienden en kon takten aan overgehouden. Info hierover op nr. 053/77.09.57 of 052/ 35.79.08. De affiche die uitnodigt op de Pik keling '92 is een kleurrijk landelijk tafereel geworden van de hand van volkskunstenaar Jaak Van de Wat- tyne uit Helle (naast Ronse-Hene- gouwen). Het toont de vaten Goele- kens-bier - die op het ogenblik in Wieze nog stil liggen te rijpen en op smaak te komen - naast het hele landelijke oogstgebeuren dat eind volgende maand weer werkelijk heid zal worden.

De Voorpost | 1992 | | pagina 29