Regen speelt Moutekensdagkermis parten Berlaarse zangmaatschappij 'De Woudgalm' ontvangen op gemeentehuis KAV Oudegem expozeerde 30 - 26.6.1992 - De Voorpost bCOF fOMMÖNIE HUWEL'jds, AVONDtt CCTEN >»CF£IJcTAF£LS FN .Ju.. De regen was de grote spelbreker tijdens de Moutekensdagkermis in de wijk Lutterzele. Wat nog niet wil zeggen dat de kermisaktiviteiten er tot nul werden herleid. Integendeel, de manifestaties die voorzien waren gingen gewoon door. Alleen was de belangstelling wat aan de lagere kant in vergelijking met andere jaren. Pech had men ook toen men van de Dendermondse politie verbod kreeg om de warmeluchtballons te laten opstijgen. En met dat verbod kon men in Lutterzele hoegenaamd niet lachen. Zaterdag waren er weinig proble men. Rond het middaguur kwam de zon door het voordien waterachtige wolkendek, en dus konden de fees telijkheden van start gaan. De meeste aandacht ging zaterdag uit naar het voetbaltornooi waarbij acht ploegen het tegen elkaar opna men. De ploegen bestonden telkens uit 7 spelers en er werd gespeeld naar twee keer twintig minuten op een half terrein en met doelen die ook door de kleinste jeugdploegen worden gebruikt. Spektakel ge waarborgd dus. De uitslagen van deze schiftings wedstrijden waren In de eerste reeks: Familie Van Damme - KWB Sint- Gillis 3-1 Cassie Boys - Veteranen Lutterzele 4-4 Cassie Boys - KWB Sint-Gillis 7-1 Veteranen Lutterzele - Familie Van Damme 5-3 Veteranen Lutterzele - KWB Sint- Gillis 5-2 Cassie Boys - Familie Van Damme 7-2 In deze reeks werden de Cassie Boys dankzij een beter doelsalod winnaars en kwamen dus in de fina le. In de tweede reeks Rijkswacht - Familie Van Rans- beeck 1-2 Familie Van Beveren - Veteranen Moerstraat 2-0 Familie Van Beveren - Rijkswacht 7-0 Familie Van Ransbeeck - Vetera nen Moerstraat 0-1 Familie Van Beveren - Familie Van Ransbeeck 12-1 Rijkswacht - Veteranen Moerstraat 3-4 In deze reeks kwam de Familie Van Beveren als grote triomfator uit de bus en zou op zondag de finale spe len tegen de Cassie Boys. Het werd een finale waar met bie- zonder veel spanning werd uitgeke ken. Zouden de Cassie Boys voor de tweede opeenvolgende keer de lau reaten worden van het tornooi? Met een tweede zege zouden ze in elk geval dicht bij het behoud van de wisselbeker staan. Want de ploeg die drie keer winnaar wordt van het tornooi mag deze prachtige beker in zijn prijzenkast behouden. Het werd evenwel een teleurstelling voor de Cassie Boys. De Familie Van Beveren was een maat te groot en won deze finale glansrijk met overtuigende 8-2 cijfers. In de eindrangschikking eindigden de Veteranen van FC Lutterzele derde, de Veteranen van de Moer straat vierde, de Familie Van Dam me vijfde, de Familie Van Rans beeck zesde, de KWB werd zevende en de Rijkswacht achtste. Zaterdag kwam er al een eerste keer een kink in de kabel toen het organizerend komitee van de Den dermondse politie te horen kreeg dat geen toelating werd verleend om een warme luchtballon op te laten. 'Er is geen toelating aange vraagd bij de politie' zo luidde de kommentaar. Die toelating is nood zakelijk wil men in een agglomera tie een warme luchtballon oplaten. De vraag is of het terrein van FC Lutterzele in een agglomeratie licht. Volgens de ballonvaarders in geen geval, zodat er dus helemaal geen toelating moet worden aange vraagd. Maar de politie hield voet bij stuk en de ballon ging dus niet op. Hetzelfde deed zich voor op zondag. Ook toen werd verbod op- Berlare; Zangmaatschappij De Woudgalm werd op het gemeentehuis ontvangen Berfo Reuzenstoet Nog is de Moutekensdagkermis niet gedaan. Zaterdag e.k. staat er nog een reuzenstoet op het programma. Die stoet vertrekt om 18.00 uur aan Café Molenhuis en trekt dan langs de Spoorwegstraat, Lange Dijk- straat en Hoeksken naar het terrein van FC Lutterzele waar de finale om 20.00 uur is voorzien. De stoet bestaat uit de K. Fanfare De Kinde ren van de Schelde, het Paard van den Halt, reus Scherp uit Lebbeke, reus Doetje uit Denderbelle, reus Basken uit Lebbeke, het trommel- korps van de Chiro, reus Pol uit de Boonwijk, reus Hermine uit de Boonwijk, reus Deniseke met haar gevolg uit Oudegem, enkele reuzen van Grembergen, reus Ruben van CM Dendermonde, de fanfare van de Brandweer, reus Louis Hoera, reus Los Callos, reus Flappieken en tot slot reus Flappie van de wijk Lutterzele zelf. Voor de tribune op het terrein van FC Lutterzele zullen de reuzen een dansje uitvoeren. En daarna is er nog gelegenheid om in de kantine van FC Lutterzele tot een stuk in de morgen plezier te maken. De honderdjarige Berlaarse zangmaatschappij 'De Woudgalm' werd op het gemeentehuis ontvangen. Burgemeester Van Sande leidde in aanwe zigheid van de schepenen Moerman, Verheyden en Pensaert, de ontvangst. Hij herinnerde aan de viering van het voorbije weekend toen het eeuwfeest in alle gezelligheid werd herdacht. Hij benadrukte vooral de eigen aard van de zangmaatschappij die op en top Berlaars is. Wie het eeuwfeest heeft bijge woond, aldus de burgemeester, zal zeker met genoegen hebben vastge steld dat zang, dans en gezelligheid onder elkaar nog kunnen. 'De goe de oude tijd, zoals men dat wel eens zegt, heeft dus nog zijn aanhangers. Gelukkig maar'. De voorzitter van de zangmaat schappij, Gustaaf Helaert, dankte voor deze lovende woorden waarop sekretaris Gustaaf Arbijn een ge schiedkundig overzicht gaf van de zangmaatschappij. Geen volle eeuw aktief Hij stelde dat de zangmaatschappij weliswaar honderd jaar geleden werd opgericht, maar geen eeuw ononderbroken aktief is. Er zijn pe riodes geweest waarin de aktivitei- ten van de 'Woudgalm' op een laag pitje stonden. Onder meer tijdens de oorlogsjaren. Maar dat was dan ook noodgedwongen, aldus de se kretaris die eraan herinnerde dat de zangavonden in het lokaal 'Den Brauwers' steeds goed werden bij gewoond. In de periode tussen de twee wereldoorlogen en ook kort na de tweede wereldoorlog, floreerde het verenigingsleven volop. Maar toen kwam de televisie en meteen was er een sterke terugval van het gemeenschapsleven vast te stellen. Het buurtleven stierf uit. Het was gedaan met de zomerse avonden toen met tot 22.00 uur en zelfs later- de in alle gezelligheid op straat kon staan babbelen, kaarten. De televi sie sloot de mensen om in hun hui zen en was vaak een goede uitvlucht om de woning niet te moeten verla ten. Toch bleef de 'Woudgalm' ak tief. Men bleef de oude volkswijsjes zingen in een tijd dat de rock and roll de wereld veroverde, in een tijd van de technologische (r)evolutie. De 'Woudgalm' had sterk te lijden onder deze gang van zaken. Op min der dan geen tijd was de 'Woudgalm' op sterven na dood. Er kwamen zelfs niet genoeg leden op dagen voor het jaarlijks Sint-Ceci- liafeest. En de jeugd die bleef hele maal wag, die had blijkbaar geen zin meet in een zangmaatschappij. BerlareTijdens de ontvangst ten gemeentehuize werd door de Woudgalmhet lied'Langs de dijken', uitgevoeri De 'Woudgalm' was gedoemd om tc verdwijnen en dat zou ook het geval geweest zijn, moest Mon Van Cau- teren er niet geweest zijn. Hij werd in die periode honderd jaar, een verjaardag die gevierd werd met een optocht. Vijfjaar later werd er opnieuw gevierd om Mons 105de verjaardag. Ook nu was er een fan fare van de partij. Het feest kende een staartje in het cafe bij Marie- Jeanne in Van Tieghemstraat, waar tot laat in de nacht nog nagevierd werd. Bij enkele oudgedienden van de 'Woudgalm' laaide opnieuw het vuur op om de zangmaatschappij van onder het stof te halen. Een paar dagen na die viering werd in het duivenlokaal 'De Toekomst' de 'Woudgalm' heropgericht en werd Maurits Van Malderen verkozen tot voorzitter van de heropgerichte maatschappij. Ondertussen is men weereen aantal jaren verder en van het groepje dat in 1976 aan de wieg stond van de heroprichting van de zangmaat schappij, zijn er niet zoveel meer overgebleven. Een vaststelling is dat ook nu het moeilijk is om leden die wegvallen te vervangen door nieuwe. De toekomst tekent zich dus niet rooskleurig af. Zoveel mag duide lijk zijn, aldus de sekretaris. Maar dat betekent nog niet dat de 'Woudgalm' wacht op een langzame dood. Integendeel, 'we houden de moed erin', zo besloot hij waarop hij alle medewerkers van harte dankte voor hun inzet. Jean Waegeman werd extra in de bloemetjes gezet als de chef van de zangmaatschap pij. Na deze toespraak overhandigde burgemeester Van Sande aan de voorzitter van de 'Woudgalm' een mooie tinnen schaal en ook dirigent Jean Waegeman kreeg een aanden ken. De 'Woudgalm' dankte voor deze ontvangst op het gemeentehuis met een liedje 'Langs de dijken'. Waar op het tijd was voor het aperitief. 'Bei' (Berfo) gelegd. Onbegrijpelijk, want het terrein van Lutterzele ligt in een open vlakte. Het touwtrekkerstornooi ging wel van start. Zij het met minder ploe gen dan voorzien. Twee teams lie ten het afweten, zodat men het tor nooi diende te beperken tot vijf ploegen. De ploeg KWB 1 kwam als winnaar uit de bus. Op de tweede plaats eindigden de KWB dames die voor de eerste keer zich waagden aan deze sporttak. De derde plaats was voor 't Putteken, vierde werd KWB 2 en vijfde The Corner Mans- ke. Dendermonde. Moutekensdagkermis. Zij namen voor het eerst deel aan het tornooi en sleepten zowaar een knappe tweede plaats uit de brand (foto Piel Hermans) Dendermonde. Moutekensdagkermis. De touwtrekkers maken zich klaar voor een nieuwe wedstrijd (foto Piet Hermans Dendermonde. Opendeur KA V Oudegem. Het bestuur met de glimlach van de grote dagen (foto Piet Hermans) Onder het motto 'kuituur in onze gemeente' zette KAV Oudegem een zachte kleuren. Gusta is daar nu al prachtige tentoonstelling op van wat de K/W aan kuituur in de brede zin 20 jaar mee bezig en is al van in 1958 van het woord te bieden heeft. In de stemmige parochiezaal van Oudegem verantwoordelijke van de prakti- kon men vol bewondering kijken naar de resultaten van de vormingskur- sche school van KAV. Wat verder sussen die K/W aan zijn leden aanreikt. Meer dan de moeite waard. kan men het meemaken hoe met vaardige handen figuurtjes in klei Mevrouw Ludgarde Van Den voor gevorderden. Ook de kookles- worden gekneed en daarna mooi Brcmt - Verhegge die de plaatselij- sen worden zeer goed bijgewoond worden geschilderd. Of was je een ke KAV voorzitter is, mag terecht en dat men ook op dat vlak heel wat g| bewondering voor het kant- fier zijn op haar afdeling die om en kan presteren, kon men tijdens de bij de 400 leden is en allicht de opendeurdagen van het voorbije grootste sociaal-kulturelc vcreni- weekend ook proeven. En of het ging van Oudegem is. Zij leidde ons smaakte. rond op deze tentoonstelling. Zo In het kleine zaaltje van het paro chiaal centrum presenteerde Gusta vertelde ze over de oude prentkaar ten en foto's van Oudegem. het blijkt dat heel wat mensen van Ou degem dergelijke dokumenten in hun bezit hebben. Vooral de foto van het klooster met de daarbij ho rende foto van de eerste negen zus ters die in 1919naar Oudegem kwa men, kregen veel belangstelling. Zoals er ook gebladerd werd in het fotoalbum van de KAV. Van iedere aktivitcit worden er foto's gemaakt en die worden netjes in ccn album gekleefd. Een knap archief. Men ziet er foto's van de drie grote fees ten die ieder jaar worden georgani- zeerd met Kerstmis, met Pasen en bij het begin van herfst, naast foto's van allerlei andere bijeenkomsten. Maar de allergrootste aandacht ging toch naar het handwerk van de leden. Naar het brei- en borduur werk met mooie pull's en jasjes in schitterende kleuren en fijne motie ven. Het resultaat van wat de leden tijdens de praktische school hebben geleerd. In Oudegem worden brei lessen gegeven voor beginners en haar pergamano kaarten, wens kaarten op flitterdun perkament in bewondering werk. Ook de kralenboompjes, het schilderen op zijde, het maken van kaarsen en van je eigen juwelen, het werd er allemaal gedemonstreerd en toegelicht voor wie er meer wilde over weten. Dendermonde. Opendeur KAV Oudegem. insta is een hele kraan in het maken van mooie wenskaarten (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1992 | | pagina 30