Aanhoudende regen houdt Leedse Mariale processie binnen Regen houdt feestelijkheden in basisschool 't Langheveldt niet tegen Bloed en plasma vooral tijdens de vakantie welkom Feest van de Vlaamse Gemeenschap op 11 juli 1992 T et N De Voorpost - 26.6.1992 - 3 Alhoewel de belangstelling voor de erediensten sterk verminderd is sinds Voor het venster het laatste Concilie dan heeft men in Lede bewezen dat bedevaartsoorten p)e processie vormt wel het orgel- nog altijd een enorme aantrekkingskracht uitstralen. Religieuze aktivitei- punt van ^et noveen maar wat er ten in het openbaar zoals wijdingen van kerkelijke gebouwen, inzegenen gedurende die negen dagen aan devotiekapellen en vooral de processies kunnen nog altijd de aandacht voorafgegaan is, is feitelijk van grö- de massa trekken, niet meer zo overvloedig als enkele decennia terug, ter betekenis. De bedevaarders ko- maar toch om aan de «inrichters» voldoening te schenken. De Mariale men om q.L. Vrouw van Lede te Ommegang van Lede behoort nog tot de ritus die talrijke devote mensen vereren maar 00k om gunsten te naar het dorp trekt en het noveen, dat er aan voorafgaat, zorgt nog steeds verwerven. Zonder aan de omme- voor een schare biddende bedevaarders. gang deel te nemen kan men niets ze bedevaarders die er hun laatste tientje gebeden hebben, een laatste offer van hen die hopen op dé gunst van de H. Maagd die bijna/zeshon derd jaar geleden in Lede voor haar eerste mirakel zorgde. De processie verloopt nog altijd in een geest van volksgeloof, van devotie tot een persoon tot wie men zich wendt als men in grote nood verkeert. Hulp Tijdens de week tussen de kaars- ken en «losse» bedevaarders met kensprocessie en de rondgang met opvallend toch nog jonge mensen, het mirakuleuze Mariabeeld ziet Voor de mensen die er aan deelne men zowel de autochtone bevolking men is het nog altijd een tocht van als talloze anderen van ver en uit de bezinning, van behoefte aan wat nabije omgeving van kapelletje tot «anders» dan het dagdagelijkse, kapelletje wandelen, biddend met misschien kunnen we hier nog van depaternoster in de hand en onder- enige kontemplatie gewagen waar- weg smeken deze gelovigen de gun- bij zelfs de hoop op een mirakel(tje) sten af van O.L. Vrouw en andere niet opgegeven wordt. Het zijn al- heiligen. De enorme groepen «om- leszins mensen die niet onverschil- megangers» die de traditie van de lig staan tegenover de godsdienst echte Leedse Ommegang gemaakt die ze sinds kindsbeen beleefd heb- hebben, zijn echter uit het straat- ben maar voor enkele uren in zich- beeld verdwenen. Thans kan men zelf willen keren via het deelnemen ze nog in trosjes langs de weg zien aan de Mariale Ommgegang tijdens slenteren via de kleine bedehuisjes het noveen. Aan iedere kapel wordt naar de «grote kapel» om zo terug een kleine gebedspauze gehouden de kerk te bereiken van waar ze om wat uitgebreider te mediteren vertrokken waren. Ook nu nog ge- aan de grote kapel en de tocht ver beurt deze bezinningswandeling der te zetten naar de kerk waar het nog op georganiseerde wijze zoals Mariabeeld uit het begin van de vijf een groep mensen behorerid tot een tiende eeuw daterend, opgebaard vereniging van de derde leeftijd, staat, kinderen, begeleid door een pries ter, die er een schooluitstap van ma- bereiken en daarom trekken ze e" bijstand worden in Lede nog al- langs de straten en wegen waar de kapelletjes elk een wee herbergen. tijd gesymboliseerd door Vrouw van Zeven Smarten. O.L. Misschien wel op minder grote Wat het hoogtepunt van devotie had moeten worden is op een sisser uitgelopen want het slechte weer is aanleiding geweest dat de processie afgelast werd. De organisatoren hebben hiertoe moeten besluiten omdat het waarlijk niet kon zijn en dat zullen de talrijke bedevaarders kunnen begrijpen want ook zij heb ben ervaren dat het niet erg gunstig zou geweest zijn, noch voor de prachtige processiekleren noch voor de figuranten die de bijbelse taferelen moesten uitbeelden. Het mirakuleuze Mariabeeld bleef in de kerk onder het kleurrijk balda kijn maar de dappere bedevaarders die toch naar Lede gekomen waren gingen de ommegang en kwamen nog maar eens naar de kerk om er kaarsen aan te steken. Dit had als resultaat dat een zee van licht in het koor gebracht werd door enkele Lede. De processie was letterlijk en figuurlijk verwaterd maar de toeschouwers maakten van de gelegenheid gebruik om zelfde noveen af te sluiten met de ommegang (jv) schaal dan vroeger, maar toch is de gehele bevolking van Lede bij dit fenomeen betrokken. Overal ont moet men tekenen van devotie en opvallend hierbij is dat het beeld van O.L.Vrouw in talrijke huizen voor het venster in alle pracht en praal uitgestald wordt. Het gebeurt zelfs dat men de Moeder met haar Kind buiten aan de deur zet, op een mooi altaar omgeven door bran dende kaarsen waarbij de bijpas sende vlaggen met de pauselijke kleuren niet vergeten worden. Processie Het grote moment is de processie die het noveen moet afsluiten. Dan wordt het mirakuleuze Mariabeeld van onder het indrukwekkend bal dakijn gehaald waar tientallen kaar sen branden, getuigen van de tallo- honderde kaarsen die er brandden ter verering van Maria die men wij selijk binnen gehouden heeft. Voor de organisatoren was het ech ter minder prettig. Voor een groot aantal mensen heeft het wekenlan ge moeite gekost van intense voor bereiding en alles was een maat voor niets. Niet alleen het materiële werk van terug opbergen van klede ren maar ook de financiële kant die er mee gepaard gaat want bepaalde processieklederen moeten ont- leend'worden en die krijgt men niet gratis bij de bewuste firma's. De deelnemers zelf hebben voor een gedeelte bij het afgelasten be slist want zij kwamen eenvoudigweg niet opdagen omdat zij vermoedden dat de regen niet zou stoppen. Dit had tot gevolg dat de groepen niet konden gevormd worden zoals voorzien. Het een is een gevolg van het ande re zodat men uiteindelijk besloten heeft om tot volgend jaar te wach ten want het was te gewaagd om klederen en pruiken nodeloos te la ten beschadigen, vooral omdat dit een dure aangelegenheid is. De or ganisatoren laten zich echter niet afschrikken door één tegenslag en zij zullen alles in het wérk stellen om de toeschouwers volgend jaar meer tevreden te Ijtfnnen stellen, ten minste als hei goed weer is... JV I het Het is een traditioneel verschijnsel dat tijdens de vakantiemaanden de iu donors minder bloed geven omwille dat zij ook «ergens» heen zijn om de 'sleNontspanning op te zoeken en genieten van een jaarlijkse rust. Maar juist in rrcidie periode is de vraag mtf>r bloed en plasma zeer groot en daarom tracht wit /nen dit in de afnamecentra op te vangen hetzij enerzijds door een reserve rege^an te leggen en dit geldt alleen bjj plasma op lange termijn en anderzijds moet men bloedgevers stimuleren om hun afnamebeurt niet te missen. Het tekort aan bloed is een fenomeen dat elk jaar in juli en augustus terugkeert daar willen de mensen van de transfusiedienst wat aan doen. Het gaat hier niet om reden dat er meer ongevallen genoteerd worden maar ook omdat in die periode veel jmedische ingrepen gepland worden lom reden dat ze niet dringend zijn en er op dat ogenblik riteer moge lijkheid geboden wordt aan het ge zin om eventueel de kinderen ge makkelijker bij familie uit te beste den. Het is hier dus een kombinatie van familiale problemen en een operatie of wat dan ook dat kan wachten. Deze familiale planning is hechter ongunstig voor de planning van de bloedtransfusiediensten om dat men niet altijd de nodige hoe veelheid bloed kan opslaan en de voorraad op dergelijke momenten onrustwekkend kan slinken. Bij deze kategorie komen dan nog bij de slachtoffers van verkeerson gevallen die wegens de drukte van het toerisme sterk toenemen. De daaruit voortvloeiende problemen kunnen in het transfusiecentrum voor narigheid zorgen want het is niet altijd mogelijk om de bloedbe- voorraadig op peil te houden. De zelfde terugval is eveneens waar te nemen bij het plasmaferesecentrum en hieraan zoveel mogelijk te ver helpen of kritische situaties te voor komen doen de mensen van deze centra een dringende oproep aan de trouwe bloed- en plasmagevers om zeker in de vakantie eens langs te komen. Iedereen mag van een wel verdiende vakantie genieten en ze ker een donor van bloed en/of plas ma maar toch dringt men er op aan om vóór men inpakt aan hun slogan te denken: «Ik geeft eerst plasma of bloed, en ga dan de zon tegemoet». Waarheen? Elkeen plant zijn reis naar eigen keuze maar voor de eventuele tradi tionele en ook voor nieuwe donors kan men voor de bloedgiften te recht op de mobiele bloedafnamen in uw eigen streek ofwel in het Bloedtransfusiecentrum van Aalst. Let hierbij wel op het feit dat men zich van 29 juni af in de nieuwe gebouwen moet wenden die gele gen zijn aan de Albrechtlaan, 117- 119. Hier staan de mensen voor u klaar elke maandag en dinsdag van 17 tot 18 u. en iedere woensdag van 17 tot 19 uur. VTD Dendermonde daarentegen, aan de Zwarte Zusterstraat 8, zal open zijn elke dinsdag van 19.30 u. tot21 u.en elke woensdag van 19.15 u. tot 20.15 u. De donors uit het Geraardsbergse kunnen in dit stad je terecht in de Kattestraat, nr. 27, 's woensdags om de twee weken van 17.30 u. tot 20.30 u. Dit betekent op 1,15,29 juli, 12,26 augustus enz. Op hetzelfde adres kan men echter ook terecht in het plasmaferesecentrum maar hiervoor dient men een af spraak te maken (tel. 054/41.11.33). Voor de plasmadonors staat ook het centrum van Erpe-Mere open, dit aan de Oudenaardsesteenweg, 426 maar men dient eveneens een afspraak te maken (tel. 053/ 83.88.26) JV PROGRAMMA Binnenkoer Stadhuis:k \V 15.30 u. - 17.00 u.: Kinderanimatje Papa Chico Uitreiking prijzen Gulden Sporen-wedstrijd Grote Markt: 17.30 - 18.30 u.: Beiaardkoncert 18.30 - 19.30 u.: Koncert Koninklijke Fanfare Kunst en Vermaak Binnenkoer Stadhuis, 19.30 u.: - Verwelkoming door de heer G. Van den Hauwe, ondervoorzitter Stedelijk Feestkomitee - Theater Leen Persijn met recital Leen Persijn - Toespraak door de heer D. De Meerleer, Schepen van Leefmilieu, Ruimtelijke Ordening en landbouw - Theater Leen Persijn met recital Leen Persijn - Toespraak door de gastspreker de heer J. Sauwens, Gemeenschapsminister van Verkeer, Buitenlandse Handel en Staatshervorming - Vlaamse Liederen en Hymne van de Vlaamse Gemeenschap door zangkoor Cantecorum Jubilo o.l.v. de heer Frederik Meireson Grote Markt, 21 u.: Terrasanimatie: A. Czirok and his Hungarian Gipsy Band De laatste paar weken van een schooljaar worden niet alleen benut om met de leerlingen op reis te gaan maar zijn tevens een uitgelezen gelegenheid om een schoolfeest te organiseren, meestal met een daaraan verbonden eetfestijn dat op zijn beurt een financieel extraatje moet opleveren dat onrechtstreeks de kinderen van de school ten goede komt. Ook de Basis school van het Gemeenschapsonderwijs op 't Langheveldt organiseerde vorig weekend een schoolfeest met restaijrant en animatie. Een goede dertig jaar geleden start- zelfs een gunstige tendens met een 'emen aan de Steenstraat te Mere met een wat men toen noemde «Rijksbasisschool» die trouwens volledig onafhankelijk en afzonder lijk opereerde. In 1983 kwam er, na een merkbare teruggang, een sa menwerking met de lagere school van Erpe waardoor het Biso ont stond. Niettemin is er maar weinig rekrutering uit de deelgemeente Erpe en is de school te Mere over wegend aangewezen op de lokaliteit van de vestiging en op kleinere dor pen als Ottergem en Vlekkem. Het aantal leerlingen, het diepte punt in de jaren '70 niet meegere kend, schommelde steeds om en bij de honderd en dit getal had vroeger merkelijk hoger kunnen liggen mits over een eigen busdienst te kunnen beschikken. Hierin is echter de laatste jaren verandering gekomen en bereikt men het kworum met aangroei zowel in het lager als in het kleuteronderwijs. Eén school Met het nieuwe systeem in het ge meenschapsonderwijs is het de be doeling om één grote school te vor men maar de vestigingen blijven al leszins behouden. De laatste vijf jaar is er op bepaalde gebieden heel wat veranderd, soms in gunstige zin maar niet altijd naar wens van de mensen die met het beheer belast zijn. Zo is er voor alle scholen een gezamelijke inspectie, worden er gemeenschappelijke vergaderingen met gemeenschappelijk en vrij on derwijs georganiseerd. Dit gebeurt vooral op pedagogisch als didak- tisch gebied en de laatste tijd ook op materieel vlak. Men handelt ook niet meer per net maar per regio wat talrijke problemen oplost. Systeem Tegenwoordig volgt men in de scho len meer het systeem naar het voor beeld van Holland maar op gebied van didaktiek helt men meer over naar dit van Duitsland. Zo opteert men voor een systeem dat men geen les meer geeft aan de kinderen na 13 uur en streeft men naar een vorming die meer op hand vaardigheid gericht is waarmee men de totaal-ontwikkeling van het kind viseert. Bij ons is het allemaal be gonnen met het systeem van Binet en werd voortgezet volgens de me thode van Decroly en Montesory. Thans is er een strekking naar meer generalisme. Daarbij vergeet men dat er echter vraag is naar mensen die kunnen nadenken en Jos Gavel, voorzitter van de Vriendenkring, voegt er aan toe dat «het onderwijs zeker geen vakschool voor het tech nisch onderwijs mag worden» en hiermee bedoelt hij dat men uitein delijk te veel de nadruk op informa tica gaat leggen. Schoolraden De schoolraad, een andere nieuwig heid in ons onderwijssysteem, wordt gevormd door de Basisschool 't Langheveldt, de Basis- en de Mid denschool van Haaltert en de basis school van Denderhoutem. De evaluatie hiervan in Mere is vol gens direkleur H. Swinnen positief maar niettemin blijkt men toch niet heel entoesiast te zijn. Men vindt het wel een goede zaak voor de in spraak van de ouders «maar daarbij moet men alert zijn om goed te doen». Op gebied van politisering voorkomt men in Mere, in samen werking met de andere scholen uit de raad, het voeren van eventuele campagnes. In de lokale raad zete len mensen met verschillende op vattingen en het is een ploeg die goed samenwerkt. Eventuele kandi daturen worden openlijk besproken en niet beïnvloedt door politieke tussenkomsten. Het zijn de kwalifi caties die tellen», aldus directeur Swinnen. In Mere stelt men ten vol le vertrouwen in de lokale raad en er is maar één knelpunt: de dos siersopvolging want hierbij verliest men zich te vaak in te lange diskus- sies. De meeste mensen van de lo kale raad zien meer heil in een bete re werking op organisatorisch vlak. Erpe-Mere. Direkleur H. Swinnen en Vriendenkringvoorzitter Jos Gavel vor men samen een team dat de basischool 't Langheveldt langsheen de moderne schoolproblemen moet leiden en eigen instelling moet profileren (jv) Als grote verandering die volgens De Basisschool van 't Langheveldt direkteur Swinnen zeer positief is, is handhaaft zich ondanks de grote het feit dat «de direkteurs eerst sa- konkurrentie van de onringende menkomen vooraleer een ernstige scholen. Dit is grotendeels te dan- beslissing te nemen waarbij de ken aan de nieuwe aanpak en vooral moeilijkheden onderling besproken aan de goede samenwerking van de worden wat wijst op een ruime me- direktie, de leerkrachten en de dezeggenschap». vriendenkring. JV

De Voorpost | 1992 | | pagina 3