Erpenaar Danny Cobbaut: graficus, schilder, ontwerper Steenberg Erpe-Mere in al zijn facetten De Voorpost - 26.6.1992 - 9 weekend in De in 1966 te Erpe geboren Danny Cobbaut waagde zijn eerste stappen naar de schilderkunst via de grafiek. Dit was niet alleen een overgang naar een andere techniek maar naar een andere kunstvorm. Van gewone dagelijkse dingen en figuren schakelde hij over op uitgesproken figuratie ve karakterschetsen in olieverf. Hoofdzakelijk penseelt hij mannelijke figuren, levensgroot en naakt. Als opleiding genoot hij technisch onderwijs met kunst- en stijlmeubelel als specialisatie. Dit nam niet weg dat hij terzelfdertijd naar de Academie van Schone Kunsten te Wetteren trok om zich te bekwamen zowel in de monumentale en de grafische als de vrije kunsten. Voorlopig is schilderen nog altijd een «beroepshobby» want «je kan er niet van leven». De kost verdient hy als zelfstandig reklameschilder en ontwerper. Dit laatste dan vooral in toneelmiddens. Vermits de grafie toch dicht bij de plastische kunst aanleunt, was het de bedoeling van D. Cobbaut, naast het knutselen en tekenen als hobby, zich aan de schilderkunst te wijden. Zijn opleiding voor binnenhuisin richting met daarnaast kunst- en stijlmeubelen (alle vormen van de meubelkunst) wezen hem hierbij de weg. Levend model D. Cobbaut volgde daarom avond school in Wetteren waar hij o.a. G. Van Damme, in Antwerpen zeer bekend als beroepsschilder, tot le raar had. Hier leerde hij de eerste lechnische snufjes van het olieverf- schilderen maar bij hem bleef het in die periode beperkt tot het schilde ren van landschappen en stillevens. Hij kwam echter nooit in het open baar met zijn olieverfprodukten maar wel een weinig met zijn gra fiek. Dit gebeurde trouwens zeer kleinschalig in een paar café's e.d.m. Hij voelde zich echter aangetrok ken tot het «levend model» en daar om bleef hij te Wetteran om het /fratste jaar zelfs een paar keer over te doen met de bedoeling om «oud genoeg» te zijn want hijzelf vond dat bij bij het beëindigen van de acade mie te jong was voor die richting. Hiermee gaf hij uiting aan zijn leer gierigheid op dat vlak want naar een levend model schilderen betekent voor hem een grotere moeilijk heidsgraad. Toch is het nooit zijn bedoeling geweest er zijn beroep van te maken, zeker nu nog niet en thans beleeft hij verder het schilde ren als hobby terwijl het reclame schilderen beroepshalve uitgevoerd wordt. Mannen Alhoewel D. Cobbaut zich bij de aanvang tot grafisch werk beperkte, dan is hij toch al een paar keer naar buiten gekomen met verfijnde olie verfschilderijen, herkenbaar aan een sterk anatomische vormgeving waarbij zijn eerste opleiding in de grafiek sterk tot uiting komt en hij daarbij een ongekende voorliefde toont voor het schilderen van man nelijke figuren. Hij geeft als het wa re een grafische interpretatie van zijn onderwerp wat aan de toe schouwers de indruk geeft met ka rakterschetsen te maken te hebben, maar dan zonder speciale bood schap. De associaties hierbij laat hij aan de kijker over want zijn naaktfi guren verwijzen naar kracht en dy namiek. Trouwens, kleine schilderijen maakt D. Cobbaut nauwelijks. Zijn werken zijn daarentegen wel niet monumentaal maar toch dient men over een relatief grote ruimte te beschikken om ze te plaatsen omdat ze best omringd zijn van grote vlak ken. Ingewijden omschrijven zijn wer ken verder in de gekende en soms weinig bevattelijke stijl, voor een leek althans, alhoewel die leek toch somtijds twijfelt of die inleiders wel degelijk zelf begrijpen wat ze vertel len. Van D. Cobbaut zegt men, voorlopig althans op een eenvoudi ge manier, nog enigszins verstaan baar voor een doordeweekse kunst liefhebber: «Cobbauts kleurenpal- let is bewust sober gehouden. Een strakke figuratie met forse omlij ning, ingekleurd met symboolgela den, in hoofdzaak contrasten van warme en koude kleuren, aksentue- ren een expressieve gevoelsgela denheid». Toneel Via zijn beroep en ook als toneel liefhebber kwam D. Cobbaut in kontakt met een toneelvereniging zodat het maar een kleine stap bete kende om in deze middens zijn kunstzin te veropenbaren. Zo werd hij o.a. bij de groep PACT als vast dekorontwerper aangenomen wat voor de kunstenaar zelf een bijkom ende uitstraling betekent. Daar naast is hij tevens de ontwerper van sculpturen met als belangrijkste de ze voor de muziekproduktie «La Passionata», opgevoerd in De Werf. Voor het Toneel Atelier Le de ontwierp hij een reeks manhoge maskers, expressieve groteske figu ren die mede het decor vormden van de openluchtopvoering «Knecht van Twee Meesters». D. Cobbaut is nooit erg geniegd rea listische decors te maken want hij heeft een uitgesproken voorkeur voor progressieve dekors. Hiermee heeft hij als scenograaf een vrijwel vaste plaats verworven bij PACT waar hij vernatwoordelijk is voor zowat elk decor van de toneelwer ken die gedurende een seizoen ge bracht worden. Hier koppelt hij zijn kunstzin aan zijn technische oplei ding, een kombinatie die vaak noodzakelijk is bij dergelijke verwe zenlijkingen. Mens centraal De in Aalst wonende en werkende Erpenaar wil zelf de evolutie zien tussen de werken van nu en vroeger. Recentelijk werkt hij meer abstract, is grover in uitvoering maar ook meer direkt. Boven alles stelt hij de mens centraal omdat er «alles in zit» en niets in de natuur is zo veel zijdig en bijgevolg des te boeiender om te schilderen. Toch geeft de kunstenaar toe niet te durven zweren bij zijn huidige stijl maar «voortaan is het nog altijd boeiend», vooral omdat elke mens een ander karakter te bieden heeft en een uitdaging is voor de kunste naar om hem weer te geven zoals hij werkelijk is. Daarom tracht hij steeds de mens te schilderen zoals hij is maar niet zoals hij er uitziet. Het model moet men echter «trach ten aan te vullen in de sfeer en dit kombineren met het karakger». Bij Cobbaut verdwijnen de landschap pen en blijft de mens over. Telkens hij bezig is tracht hij het schoolse te weren maar daar slaagt hij niet altijd in. Hiermee heeft hij het moeilijk ook al tracht hij steeds expressiever te werken, hij neemt een voorbeeld aan zijn voorkeur schilders Van Schuylenberg en R. Rens, die eigenlijk twee tegenpolen zijn. Desondanks tracht hij een gul den middenweg te vinden. Maar toch verklapt hij dat hij «verliefd is op barokkeschilderijen met een overladen mystiek». Tentoonstellingen Reeds op zestienjarige leeftijd waagde hij zich sporadisch aan een «tentoonstellingske» met grafiek maar dit is voor hem van geen bete- Erpe-Mere. Danny Cobbaut, anatomist van de naakte mannenfiguur op doek en vast scenograaf bij Pact van Aalst (jv) kenis. Alhoewel hij toch met land schappen begon zonder daarin de mensenfiguren te vergeten die hem tot nu niet loslaten. Later zijn de landschappen gebleven en bleef de mens alleen over, hetgeen we nu meemaken trouwens. Tussen 1987 en 1991 stelde hij niet tentoon en het was pas vorig jaar dat men zijn werken in het Belfort te Aalst kon bewonderen. Onlangs nog expo seerde hij met sukses in Brugge en hij heeft ook nog een groepsten toonstelling op zijn palmares. Toch wil hij het in de toekomst ernstiger aanpakken en zijn «zaken nog meer afwerken». D. Cobbaut wil voorlopig echter niet afstappen van zijn eerste idee en wil gedelijk werk afleveren. Nochtans werkt hij niet zozeer om te verkopen zoniet zou hij op een kleiner formaat overschakelen want grote schilderijen hebben niet de gewenste aftrok omdat er een grote ruimte voor nodig is. Bovendien zijn de prijzen gedeeltelijk naar rato van de omvang maar daar ligt hij niet van wakker. Danny Cobbaut houdt van zijn beroep dat hij geluk kig kan kombineren met zijn schil derstalent. JV Op zaterdag I en zondag 2 augustus wordt voor de achtste keer de Pers- en Vedetten- ballonontmoeting georganizeerd op het Rekrealieoord De Ster te Sint-Niklaas. Tot 20 september wordt in Kassei in Quits- land de wereldberoemde tentoonstelling van hedendaagse kunst, Documenta 9, ge organizeerd. In het Duitse Baden-Württemberg kan men nu een kano- of kajakvakantie mee maken en langs de verschillende rivieren de mooie omgeving bewonderen. Geïnteres seerden kunnen terecht bij het Kanuver- band Wiirttemberg, Beckstrasse 7 in DW 7320 Göppingen-Faurndau (00.49.7161.21284). Op zaterdag 27 en zondag 28 juni hebben in Liezele de tiende Schemelbertfeesten plaats. De opbrengst van deze feesten komt ten goede aan het Bezigheidstehuis en Ge zinsvervangend tehuis t' Onzent te Liezele. «**-1 1ZS Erpe-Mere. Naaktbeelden vormen het hoofdtema van de schilderijen van D. Cobbaut, meestal sober expressief van vorm (jv) Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het administratief cen trum Steenberg wordt een tentoon stelling gewijd aan dit natuurge bied dat thans ingenomen wordt door twee immense gebouwen, een visvijver en een paar sportvelden. Via een tentoonstelling wil men aan de bevolking tonen wat het in het verleden geweest is, hoe de steen groeve er uitgebaat werd, welke fos sielen hier gevonden werden van allerhande soorten dieren die er ge leefd en wat het nu geworden is, een kompleks of "een oord van kuituur en ontspanning". De vergane glorie van weleer werd omgetoverd tot een "gemeentelijk projekt voor ad ministratie, sport en kuituur" dat thans aan zijn volledige afwerking nadert. Vrijdag 26 juni wordt de tentoonstelling om 20 u. geopend in het Administratief Centrum waar men tot einde juli terecht kan om ze tijdens de normale openingsuren te bezichtigen. Steenberg te Bambrugge vormt de grens met Ottergem en Mere en is in feite een voorloper van onze mo derne rekreatieoorden. Met hon derden kwamen mensen uit de om geving en ook uit de stad Aalst tij dens de zomermaanden hier wat verpozen en genieten van de toen nog ruige natuur. Sinds de fusie van de acht deelgemeenten heeft het domein heel wat stof doen opwaai en, maar niet door het aanwezige zand wel te verstaan. Steenberg is maandenlang het voorwerp geweest van polemieken en onenigheid in de gemeenteraadszittingen omdat de meerderheid plannen koesterde om hier een gemeentelijk administra tief centrum te bouwen en dit pro jekt ondertussen ook verwezenlijkt heeft. Op 3 januari werd het nieuwe centrum in gebruik genomen en het eerste decennium biedt de gelegen heid om te tonen wat Steenberg was en geworden is. Aan de hand van kaartenmateriaal wordt een situering gegeven en een ruime waardevolle kollektie tanden en fossielen tonen hoe rijk de bo dem hier was en wat er zoal geleefd heeft. Een groot gedeelte wordt ge wijd aan de uitbating van de steen groeve vóór de eerste wereldoorlog, tot uiteindelijk een einde gesteld wordt aan de bedrijvigheid rond het midden van de jaren '20, toen men een zandwinning begon. De steen groeve werd op natuurlijke wijze omgevormd door een park waar de recreatie zoekende mens de plaats van de steenkappers innam. Het werd een paradijs voor spelende kinderen uit de omgeving en kui tuurverenigingen organiseerden er hun manifestaties. Meer zand werd er uitgehaald voor de aanleg van de snelweg en de ontstane kraters ruimden plaats voor een camping terrein. JV Aalst. Voorzitter Verhaevert van het kultureel centrum de Werf kreeg heel wat belangstellend publiek van buiten Aalst over de vloer voor de BRT3 koncerten (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 9