Jan Goubert door hitte overmand op Cortewalle Koninklijk St.-Joris Turngild met groots turnfeest 't Sijpken met puike organisatie Honderd jaar Koninklijke Katholieke Culturele Turn- en Sportfederatie Historiek van het Kon. Turn- Wapengild St.-Joris Dendermonde 26 - 3.7.1992 - De Voorpost TURNEN TENNIS Dit is een feest voor de massa. Op 11 en 12 juli is het aan onze provincie om zijn gedeelte van de estafettenloop rond Oost-Vlaanderen te organiseren, evenals het avondturnfeest op de Grote Markt te Dendermonde. Wat is het doel van deze manifestatie De man in de straat moet weten waarover het gaat, via de plaatselijke media moet het ruime publiek geïnformeerd worden over de opzet van deze manifestatie. Het geheel moet stijlvol verlopen zodat het evenement een positieve uitstraling heeft. Landelijk wordt de estafette georgani seerd tussen Farcienne en Brugge. De totale afstand wordt al lopend afge legd door de leden van de Federatie, zowel meisjes als jongens. Er bestaat geen beperking van leeftijd. Elke lo(o)p(st)er legt ongeveer 1 km af tegen een gemiddelde snelheid van 10 km. Deze lopers bekomen een T-shirt. De totale afstand wordt overbrugd via zeven etappes. Dezelfde etappe wordt ook uitgevoerd door wielertoeristen. De heer Diegenant heeft zich voorgenomen gans de etappe voorop te rijden, diegenen die willen kun nen zich daarbij aansluiten. Op 11 juli 1992 zal er voor deze 100-jari- ge viering een groots turnfeest doorgaan op de Grote Markt te Dendermonde. De turnverenigingen van Oost-Vlaande ren die met een of twee topnummers aan dit feest deelnemen kunnen zich in ver binding stellen metVerhelst Leon, Konin gin Astridlaan 10, 9200 Dendermonde. Tel. 052/21.36.33. De start van het gedeelte estafettenloop voor Oost-Vlaanderen begint aan de grensscheiding met Antwerpen om ±15.00 uur, op grondgebied De Haan, om via Buggenhout, met een oponthoud aan het gemeentehuis voor ontvangst door burgemeester en schepenen, daar na door te lopen naar Dendermonde Aankomst op de Grote Markt voorzien om ±17.30 uur. Gevolgd door ontvangst met receptie op het stadhuis door de burgemeester en schepenen van de stad Dendermonde, gevolgd door een korte academische zit ting. Het avondturnfeest dat begint om 19.00 uur, waarop alle turnverenigingen van Oost-Vlaanderen zijn uitgenodigd om deel te nemen met nummers als ballet, jazzdans, acrobatie, acrogym, oefenin gen op muziek, tumbling in groep, kort om nummers die waardig zijn om op deze 100-jarige viering getoond te wor den. 12 juli 1992 om ±8,00 uur vertrek naar de grensscheiding met Brugge via Zele, Waasmunster, Belsele, Sinaai, Eksaar- de; Scheepke, Lohoeksken, Witte Walle, Oostakker, van Oostakker naar Maria- Aalter alwaar we opgewacht worden door West-Vlaanderen tussen 14.00 uur en 14.30 uur. Leon Verhelst, lid Raad v. Bestuur Koninklijke Katholieke Culturele Turn- en Sportfederatie en St.-Joris Turn- en Wapengild Dendermonde. voor een modernere, meer op souplesse gebaseerde acrobatische gymnastiek en ook in deze trend hield ons Gild het voortouw. Zo kwam het dat er zowel in de Kon. Kat. Oost-Vlaamse Turngouw als in de Kon. Kat. Belg. Turnbond wel degelijk met ons Gild werd rekening gehouden en dit zowel door de organisatie van wed strijden als door de resultaten door leden van ons Gild behaald. Dit, samen met het leveren van bekwame bestuursleden op nationaal en op provinciaal vlak, maakt dat in de tumwereld St.-Joris zijn vaste stek veroverd heeft. In 1959 wordt ons Gild weer uitgebreid en wordt er een Veteranenafdeling aan toegevoegd. Tot op heden functioneert deze groep, minder op toestelwerk toe gespitste turners, nog steeds uitstekend en regelmatig komen de leden die nog aan wedstrijden willen meedoen met hun beker de trofeeënkast aanvullen. Half van de jaren zestig kwam er uit de Oostbloklanden een nieuwe turntak over gewaaid: de rytmische sportieve gym nastiek. Ons Gild, steeds open voor ver nieuwingen, werd adept van deze nieuwe tak waarbij de turnster haar behendigheid moet bewijzen met hoepel, lint, knotsen en touw. Dank zij de belangstelling van ons leiderskorps voor deze discipline behaalde de nationale titel en de trend zet zich door op een zodanige manier dat we de enige Oost-Vlaamse ploeg zijn waar mee op nationaal vlak rekening wordt gehouden. Meisjes en Juffers van alle leeftijden hopen het nog lang zo te hou den. Dat Juffers Dames worden is een natuur lijk gegeven. Niét te verwonderen dus dat er in 1967 een Damesafdeling werd op gericht. Deze afdeling die niet prestatie gericht turnt maar enkel voor de lijn en zette het het Eerste (en voorlopig nog altijd het laatste) gemengd Bondsfeest op poten. Hierbij belegerden meer dan 4.000 Vlaamse, Waalse en Duitstalige turners en turnsters onze stad en St.-Gil- lis. Waarschijnlijk wachten de andere kringen van onze federatie op 1998 om de tweede uitgave bij de viering van ons eeuwfeest te kunnen meemaken In 1976 bekwamen we ons derde vaan del dat nu nog steeds voorgaat. Door de jaren heen voelden onze be stuursleden de persoonlijke verantwoor delijkheid steeds maar zwaarder worden en besloten ze, in 1979, ons Gild om te vormen tot een Vereniging zonder Winst oogmerk. Eens de golden sixties voorbij kwam er bij de Adulten een ware terugloop. Daar waar zowel de Jongens als de Veteranen voldoende in aantal bleven hielden de Adulten, eens de 17,18 jaar bereikt, het voor bekeken en verlieten zij het Gild. Dit in tegenstelling met de Vrouwelijke afde lingen die het in alle groepen veel flori- santer bleven doen. Afdelingen van 30 a 40 leden waren, en zijn nog steeds, geen uitzondering. Dat een zo grote groep het uitvoeren van persoonlijk werk zeker niet bemoeilijkt wordt ook nu nog bewezen. Voor 1991 zijn leden van ons Gild in het bezit van praktisch alle titels op individueel vlak van de Oostvlaamse Gouw en van het Dendermondse gewest terwijl we ook de Federale Kampioene Artistieke Gymnas tiek onder onze leden tellen. Daarbij komt nog dat we, in groepsverband zowel bin nen als buiten de Oostvlaamse Gouw voortreffelijk ons mannetje staan. Dit ter wijl er nu, na een paar mindere jare, weer mannelijke leden een gooi naar het scha votje wagen. voor de gezelligheid de trainingen door- voor het Koninklijk Turn- en Wapengild maakt mag zo stilletjes aan hun voorbe- St.-Joris Dendermonde vzw ligt de weg reiding van de viering van hun kwart- naar het eeuwfeest breed open. eeuwviering beginnen denken. pjet Van Lysebetten, In 1973 was ons Gild in volle feeststem- november 1991 ming bij zijn 75-jarig bestaan. Daarom Het voorbije weekend waren onze streekgenoten in liefst drie eindfases van baar voor niemand een makkie. Kristof Van Der Gucht bleef in halve finale die voor de vijfde keer tegen haar fl< seizoen de beslissende partij moest al- haspelen. Met 6-2, 5-7 en 6-4 kol maar dit liet de 14-jarige belofte uit Snoeck toch de zaken naar haar hanf Waasmunster niet aan zijn hart komen, zetten. Eerst ging Steegmans met 6-3 en 6-0 Dit was ook het geval in het tornooi w voor de bijl en in finale geraakte Van 't Sijpke te Berlare waar Snoeck gt nale moest Wilmots na een maratonset Royen niet van de baseline weg. Met snel enkele set aan haar tegenstreefsters (7-5) de strijd immers staken en ook en gevarieerd spel kreeg Van Der Gucht Zowel Thibaut (6-1 en 6-0), Van Kriteriumtornooien te bewonderen. Op over samen met drie plaatselijke spelers het tornooi der Vlaanderen, georgani seerd door TC Gantoise, geraakte Tom Waterschoot in Heren 2 verbazend ge makkelijk aan een finaleticket. In kwartfi- Segers, die Lauwereys met tweemaal dezelfde cijfers uitschakelde, bleek van deze inspanningen nog niet bekomen want hij moest met 6-4 en 6-4 het hoofd buigen. De eindmatch werd een geniet bare vijfsetter waarin de Lovendegemse voetballer Frank Truyens direkt Tom Wa terschoot onder druk zette en daar de Hammenaar, volgens eigen zeggen daags voordien te lang naar de Kreuners geluisterd had, bleek dit de juiste taktiek want na een knap begin (4-6) liet Water schoot het toch met 6-4 en 6-2 afweten Van Der Gucht outstanding In het Cortewalletornooi werd het bij He ren 2 een rare bedoening want de hoogst geklasseerden, namelijk Gert Laureys en Koen De Corte werden er respektievelijk door Van Der Gucht (2-6,7-5 en 6-0) en Kosolovski (6-4 en 6-2) uitgebonjoerd Het falen van Koen De Corte verbaasde insiders niet zo erg want pas enige uren voordien had hij zijn kostuum van sol daat-milicien geruild voor het witte ten- nisplunje en die overschakeling is blijk- zelfs de lokale supporters op zijn hand en Berghe (6-4 en 6-2) als Bal (6-4 en 6-«' in een mum van tijd klaarde hij met 6-2 en legden zich nogal vlug bij haar meestef 6-1 schijnbaar moeiteloos deze gemak- schap neer kelijke klus. Bij de mannen 4 liep Van Belle op e< Bij de veteranen werd het ook een uitput- gasbek van formaat. De kriteriumleii tingsslag die fataal werd voor ex-ge- uit Buggenhout geraakte immers ni meenteraadslid Jan Goubert. Deze vroe- voorbij een gemotiveerde Geert Vermeir gere Aalstenaar, die als basketter o a. bij (6-4, 1-6 en 6-3) en deze laatste pi Osiris en Melsele furore maakte, had in hieruit zoveel zelfvertrouwen dat hij na- halve finale wel de rekening gemaakt van dien zowel De Langhe (6-13-6 en 7-6) Braem (6-1 en 6-3) maar in de eind- en topfavoriet Martin Van Gijzeghem mei match werd hij na twee sets (5-7 en 7-5) 6-4 en 6-2 opzij zette, al was het zo dat door de hitte dermate geteisterd dat hij er de Waaslander ook heel wat energie ii de brui aan gaf en Guy Andries meteen Cortewalle had opgebruikt en daar wS een feestje kon bouwen. als eindoverwinnaar tegen Vermeire (64 4 en 7-) uit de bus was gekomen. Snoeck gaat op elan door pe famj|je Q0en mocht jn Berlare twee- Bij de vrouwen 3 staat momenteel geen maai juichen want Walter Coen won hel maat op het meesterschap van Natalie pleit bij de junior-veteranen (6-4 en 64 Snoeck, die er niet voor terugdeinst om tegen Gryseels) en bij de mannen 4 bleek twee tornooien in eenzelfde periode af te niemand opgewassen tegen Lievefl werken. In Gentbrugge had ze wel drie sets nodig om Vigneri en De Smet af te schudden en ook in finale had deze gebrilde lerares het niet onder de markt met Van Moorhem Coen die er de veelzijdige Rizwan me! 4-6, 6-3 en 6-2 van langs gaf. Dirk Daelemans Al is de naam van tennisklub 't Sijpken uit Dames III Berlare nog niet zo bekend, toch moch- qc eerste halve finale werd gespeeld ten de organisatoren 112 deelnemers poor Noella Bal tegen Monique Vispoel, inschrijven voor dit eerste open tornooi in gal haalde het niet zonder tegenstand het kader van het Criterium van Oost- met 5/2, 3/6 en 6/2. De tweede halve Vlaanderen. speelden de eerste halve finale en Ri zwan haalde het met 6/2, 4/6 en 7/5. Louis Walraeve en Lieven Coen stonden in de andere halve finale tegenover el kaar. Lieven Coen won met 3/6, 7/6 en opgave van zijn tegenstander bij 4/3 in de beslissende set toen Louis Walraeve ge kwetst raakte. De finale werd zeer spannend. Onder een stralende zon kregen de spelers het niel gemakkelijk. De eerste set verliep vfl gelijkopgaand maar werd toch door Ri zwan gewonnen met 4-6. Voor Lieven Coen was er nog niet veel verloren. Dankzij een goede backhand won hij de Tennis. Lieven Coen in duel met Lalii Rizwan tijdens het tornooi van 't Slijpken in Berlare. Let vooral op de mooie akkommodatie met drie terreinen in een landelijke omgeving (berfo) finale ging tussen Nathalie Snoeck en R. Van den Berghe. Het was Snoeck die won met 6/4 en 6/2. Het waren dus de dames Bal en Snoeck die de finale speelden met Nathalie Snoeck als winnaar (6/4 en 6/3). Heren III In de halve finales kwamen Martin Van Gijzeghem en Luc De Buck in de arena. Eerstgenoemde won met 7/5 en 6/2. De tweede set met 6/3 en dus stond het nu tweede halve finale werd betwist door 1.1 geiijk. De 13-jarige Lieven Coen won Michel Vermeire en Patrick De Langhe. 0ok de derde set met 6/2. Deze rijzende Vermeiren won met 6/13/6 en 7/6. ster van TC Savanti uit Sint-Amands De finale werd gewonnen door Michel speelde al een zeer behoorlijke interklub, Vermeire met 6/4 en 6/2. zowel enkel als dubbel. Iemand om te Junior-veteranen volgen. In de eerste halve finale klopte Danny Uiteraard mochten tijdens de prijsuitrei- Gryseels Jozef Leybaert met 6/16/2. king de politici niet ontbreken. Burge- Weinig tegenstand dus. Ook Walter Coen meester Van Sande en sportscheper kreeg het in de andere halve eindstrijd Vercruyssen kwamen dus de prijzen ver niet lastig tegen Richard De Vuyst en won delen. Wel mag ook eens de speciale met 6/4 en 6/1Walter Coen bleek de medewerking vermeld worden van Hen- beste in de finale en klopte Danny Gry- drik De Meyer en Pierre Melis met zijn seels met 6/4, 6/4. echtgenote, die tijdens het ganse tornooi Heren IV druk in de weer zijn geweest. Yvan Van der Stappen en Lalii Rizwan berto Toen het Dendermonds Stadsbestuur in 1896 op het idee kwam de Wetterse turnkring "Rust Roest" uitte nodigen om het jaarlijks kermisfeest te komen oplui steren dachten een paar Dendermondse sportievelingen:"wat we zelf doen, doen we beter!". Deze gedachte had tot gevolg dat begin september 1898 het Turn- en Wapengild St.-Joris gesticht werd en ons Gild de oudste nog aktief-gebleven sportclub is van Dendermonde en wijde omgeving. Ons Gild stelde zich tot doel (en zo staat in de standregelen) door het beoefenen van de gymnastiek de geest en het li chaam te ontwikkelen en te versterken en, met alle geschikte middelen, het tur nen te bevorderen. In de praktijk gaf ons Gild, in de geest van die tijd, aan de jonge mannen een voor opleiding tot de militaire dienst voor wat betreft de lichamelijke opvoeding en het gebruik van sabel en (gedemilitariseerd) geweer als turntoestel. Oefeningen die, in de toenmalige militaire opleiding, heel gebruikelijk waren. Vergeten we hierbij niet dat de eerste tumleider van ons Gild gerecruteerd werd bij het, in Dender monde gekazerneerd, 4de Linieregiment in de persoon van Korporaal COLMAN De eerste activiteit van ons Gild liet niet lang op zich wachten. Reeds op 25 au gustus 1901 organiseerde het zijn eerste turnfeest waaraan een twaalftal vereni gingen deelnamen. Bij deze gelegenheid ontving het tevens zijn eerste vaandel. Dit vaandel zouden we slechts dertien jaar behouden want het ging, samen met onze turntoestellen, het archief en onze bekerkast, in de vlammen op bij het inne men van onze stad door de Duitse bezet ter Tijdens de eerste wereldoorlog gingen de activiteiten van ons Gild eerder in beperkte mate verder mede door het gebrek aan beschikbare adulten en trai ners. Maar eens het wapengekletter voorbij bloeide St.-Joris weer open. Daarvoor werden we in 1925 beloond met de eretitel"Koninklijke Maatschap pij". Tevens werd in dit jaar ons nieuw vaandel ingezegend. Tot bij het begin van WO II ging er geen jaar voorbij zonder dat St.-Joris op natio nale en/of internationale wedstrijden ere- en/of eerste prijzen wegkaapte en dit zowel met groeps- als met persoonlijk werk. In de jaren dertig had St.-Joris echt de wind in de zeilen. Maar WO II gooide weer roet in het eten, dus stonden, om begrijpelijke redenen, tussen 1940 en 1946, onze activiteiten op een laag pitje. Het vuur was echter niet gedoofd want twee jaar later werd er, naast de Herenafdeling die toen uit de categorieën Kleine Jongens, Jongens en Adulten bestond, een Juffersafdeling op gericht. Deze begon met een categorie Meisjes en Juffers. Reeds van voor 1940 had men opgehou den te oefenen met geweren en steekwa pens en tijdens de oorlog waren deze toestellen taboe. Het traditionele Zweed se turnen dat tot dan furore maakte moest langzamerhand plaats maken Tennis. Na het open tornooi van 't Sijpken uit Berlare werden de prijzen uitgereikt door burgemeester Van Sande en schepen Vercruyssen (berfo)

De Voorpost | 1992 | | pagina 26