Pools zangkoor te gast bij Singhet Vroo Burst Kranige vijftigers per fiets naar Santiago di Compostella Spektakelvolle Roefeldag in Erpe-Mere Derde rondrit voor oldtimer fietsen 2 - 3.7.1992 - De Voorpost Aalst. Roland Molem,Hubert Nijs en Herman Harens, kranige vijftigers en leraars van het SMIAalst, ondernemen een fietstocht van 2.300 kilometer, een en terug, naar Santiago di Compostella in Spanje (a) Vorige maandag stopte voor drie leerkrachten van het Sint-Maartensinsti- tuut te Aalst het schooljaar, en werd onmiddellijk de dagelijkse kledij omgeruild voor een sportuitrusting en op de race-fiets gestapt. Onder het goedkeurende oog en met wensen voor veilige terugkeer van collega's en superior werd 's middags de tocht aangevat van 2.300 km, heen en terug tot Santiago di Compostella in Spanje. Het hele avontuur kwam eerder door toevalligheden tot stand. Hu- bert Nijs (57) uit Aalst is al enkele jaren een fervent fietser en leeft zich elk jaar uit in sportprestaties als "De Gordel" en zo meer. Op een bepaalde dag luisterde hij toevallig naar de radiouitzending 'Koffers en Co' waarin regelmatig verslag werd uitgebracht over een fietsavontuur van een luisteraar naar Santiago in Spanje. Hierbij groeide bij Hubert de idee, dergelijk avontuur ook eens te ondernemen. In het Sint Maarteninstituut waar Hubert Nijs les geeft, werd hierover gepraat met verschillende collega's, maar formele plannen werden er en vooral de bedevaarten naar Compostella. Hij vervoegde dan ook graag Roland en Hubert om een intensieve training en voorbe reiding aan te vatten. Herman Haerens had van een vriend een boekje gekregen van een zekere Joseph Beugen geschreven, die in 1985 een dergelijk exploot had ondernomen. Hierin was een route uitgeschreven die zo wat de sinthese was van 3 van de 4 officiële te volgen pelgrimroutes, die reeds eeuwen bestaan. Er werd beslist de ze route te volgen en met een ge middelde van een 100 km. per dag Compostella te bereiken. Van Ver- viers gaat het over Vezelay, Dam- pièrre, Le Puy, Aubrai, Burgos wil men het eindpunt bereiken. Voor de begeleiding zorgt Willy Van der Biest die met de wagen het trio konstant volgt. Voor bagage- vervoer werd een campingcar aan gekocht die men voor 30.000F wist op de kop te tikken. Hierin kan men ook even een rustpauze nemen en eventueel overnachten. Als moder ne versie uit de pelgrimgids van de 12de eeuw. wordt zo weinig moge lijk meegenomen. Normaal zal er elke nacht doorgebracht worden volgens het systeem 'camping a la ferme' maar vaste planning is hier niet over gemaakt. Men laat dit aan het toeval over, zo zit er ook het aspekt avontuur een beetje in. Naast de te leveren sportprestatie en de uitdaging hiervan, werd de tocht vooral gepland vanuit het toe ristisch oogpunt. Belangrijke ge bouwen en cultuurcentra staan op het bezoek verlanglijstje. Men wil Het toekennen van de kultuurprijs van Erpe-Mere in 1986 aan Singhet Vroo van Burst was de eerste aanleiding van dit zangkoor om het toen tienjarig bestaan te vieren met aktiviteiten ongewoner dan gewoon. Toen men in 1987 dit eerste decennium van het koorbestaan vierde ging de voorkeur naar het Poolse koor Collegium Novum uit Olsztyn dat toen een viertal dagen in Burst te gast was. Het jaar daarna kwam een tweede Pools zangkoor naar Burst, het Collegium Canticum, dat er een koncert verzorg de in de kerk. Dit was een buitengewone gelegenheid om zelf een koncert- reis naar Polen te plannen en kontakten te leggen. In de eerste helft van juli 1989 trok Singhet Vroo naar het Poolse Olsz tyn waar ze in de omgeving enkele koncerten uitvoerden. De koorle den hadden er hun verblijf in een internaat en werden met alle zorgen omringd. Overweldigd, door de gastvrijheid van de koorleden van Collegium Baccalorum en over tuigd van de schreinende toestan den heeft men altijd kontakten be houden met de Poolse zangers. Voor Singhet Vroo was het dan ook logisch dat hun Poolse zangvrien den uitgenodigd werden om in Burst en omstreken een koncertreis te maken. Het Burstse zangkoor heeft intus sen enorme inspanningen geleverd om deze reis te bekostigen maar het is een hele uitdaging geweest om deze onderneming te doen slagen want 300.000 fr. bij elkaar brengen vereist de grootste inspanningen van alle leden. Gedurende meer dan een jaar werkt men bij Singhet Vroo aan deze organisatie om de middelen bij elkaar te krijgen maar intussen zijn ze er praktisch in ge lukt dank zij de verkoop van een kalender (met oude foto's van Burst) en de medewerking van tal rijke handelaars die als sponsor op de affiche prijken. Daar komt nog bij de verkoop van een paar koncer ten buiten Burst en de opbrengst van het koncert dat in de kerk van Burst zelf uitgevoerd wordt. Het Pools koor telt een twintigtal nieuwe leden tegenover vroeger en het telt nu 45 leden. Al deze mensen zullen bij gastgezinnen-koorleden uitbesteed worden om ze een aan genaam verblijf te waarborgen. Hierbij heeft men rekening gehou den dat er toch altijd iemand bij is die een tweede taal, buiten het Pools, machtig is. Men wil de gastgezinnen wel niet overbelasten door ze gedurende het verblijf van de Polen thuis vast te kluisteren in een periode van va kantie. Daarom heeft het bestuur zelf voor de nodige opvang gezorgd bij eventuele afwezigheid. Het Pools koor wordt door hun Burstse collega's opgewacht aan de grens in Venlo om ze veilig naar hun Vlaamse bestemming te loodsen. Buiten de dagen dat er koncerten voorzien zijn zullen de Polen rond geleid worden in een of andere streek in Vlaanderen; met andere woorden ze zullen bijna elke dag op stap zijn maar met dit verschil te genover hun vorig verblijf zullen ze altijd vroeg thuis zijn en ganse avond bij het gastgezin kunnen ver toeven. Om ze echter niet te veel af te zonderen is er bijna elke avond een bijeenkomst voorzien in de zaal Jeanine. De uitnodiging om het Poolse zang koor een tiendaags verblijf aan te bieden past zowat in het kader van het vijftienjarig bestaan van Singhet Vroo. Verder willen zij echter geen speciale aktiviteiten meer organise ren want er kruipt heel wat energie in de voorbereiding. Ten andere, ze zullen meer dan hun handen vol hebben met de begeleidingen enke le onder hen offeren er een gedeelte van hun vakantie voor op. Op 12 juli zal het Collegium Bacala- rum rond 17 uur te Burst aankomen en nog voor ze elk hun gastgezin aangewezen krijgen vergast men ze op een receptie, 's Anderendaags worden ze op maandag 13 juli op het gemeentehuis ontvangen en in de namiddag brengen ze een bezoek aan de stad Kortrijk en de jenever stokerij Sint-Pol. Op dinsdag 14 juli brengen zij een bezoek aan Brussel en daags nadien nemen zij deel aan een fietstocht om en rond Burst met start om 14 uur. Iedereen mag mee fietsen «mits een kleine vergoe ding». Dan is er nog een daguitstap voorzien naar Brugge waarna een vrije dag volgt op vrijdag 17 juli maar dan treden ze 's avonds op «voor eigen volk» in de kerk van Burst. Het voorprogramma wordt gevuld door het zangkoor Singhet Vroo en tijdens het concert is er tevens een optreden voorzien van Paul De Smet (klarinet) en een Poolse solist. Verder zullen zij hun daguitstappen kombineren met een optreden in de kerk van Wenduine, in de kerk van Hoeilaart en op 20 juli een koncert in de Sint-Michielskerk te Gent, dit in het kader van de Gentse Feesten, 's Avonds is er te Burst een af scheidsfeestje te Burst om 's ander endaags, 21 juli naar Polen terug te keren. JV ook, aansluitend op het initiatief heeft gevolgd. Een geleidebricf om in het voorjaar intensief getraind ic van dc Vlaamse Genootschap San- dit te verwezenlijken heeft het vijf- de buurt van I-a Rochelle en in de tiago di Compostella. met een aan- tigers-trio op zak. Vlaamse Ardennen, tal officiële stempels bewijzen, dat Om de 22 daagse fietstocht tot een P.H. men wel werkelijk de pelgrimsroute goed einde te kunnen brengen werd Van 20 juni tot 27 september heeft in hei In het Noordbrabants Natuurmuseum van De Belgische post zal deelnemen aan de stadspark Hof ter Beuken van Lokeren een Tilburg vindt van 3 juli tot en met 25 Olympische filatelistische wereldtentoon- beeldententoonstelling met monumentale oktober een tema-tentoonstclling plaats stelling 'Olymphilex 92'die van 29juli tot 6 skulpturen van Rik Poot plaats. rond 'dieren als werknemers, beestachtig?', augustus in Barcelona plaats heeft. Aalst. Het trio werd uitgewuifd door de collega 's die een toch wat rustiger vakantie wensten aan te vatten a echter nog niet gesmeed. Toen ech ter in september de collega's samen zaten tijdens de receptie van het huwelijk van de dochter van mede collega Willy Van der Biest, werd de idee opnieuw ter sprake gebracht en werd er beslist het avontuur te wagen. Roland Molem (52) uit Nieuwer- kerken had reeds vroeger veel ge fietst en kocht zich onmiddellijk een nieuwe race-fiets en nam zich voor zich direkt gaan voor te bereiden. Op het ogenblik van de beslissing had hij niet eens meer een fiets. Collega Herman Haren (51uit Wi- chelea was als geschiedenisleraar steeds geïntrigeerd geweest door dc evolutie van dc Romaanse kuituur De tweede Vlaamse Roefeldag is zeker in Erpe-Mere een groot sukses geweest want het aantal deelnemers was maar liefst verdriedubbeld met ruim vierhonderd kinderen. In feite is dit voor Erpe-Mere het maksimum aantal voor de goede gang van de organisatie die heel wat inspanningen vergt vooral omdat er slechts een paar mensen in beperkte tijd alles moeten klaarstomen. Op de dag zelf had schepen De Waele voor het organiseren van de ze Roefeldag vier personeelsleden ter beschikking en de hele operatic stond onder leiding van V. De Bruecker, K. De Schrijver, M. en G. Tillon. Reeds vroeg in de morgen stonden zij klaar om de kinderen op te vangen, samen met een vijfen twintigtal begeleiders die vooral uit de jeugdbeweging gerekruteerd wa ren of jeugdige vrijwilligers die het als een oefening beschouwden om deze zomer als monitor de spcel- pleinvakantie mee te maken. In de Op zondag 26 juli wordt door de Vlaamse Vehikel Klub (WK) voor de derde keer een rondrit voor old timer fietsen georganizeerd. De deelnemers komen om 10.00 uur bijeen op de grote Markt te Aalst aan café De Coninck van Spagniën en een uurtje later wordt het start sein gegeven van het eerste deel van de rondrit. Omstreeks 12.30 uur worden de fietsers verwacht aan het Hof Texel te Moorsel en om 14.00 uur wordt weer op de fiets gespron- omgeving van het Administratief Centrum werden alle deelnemer- tjes op het voetbalplein bijeenge bracht waar ze in groepen opge splitst werden. Koen De Windt en Tim De Feyter, twee gelukkigen uit de bonte bende waren vol entoesiasme over het ge meentelijk initiatief en geraakten niet uitgesproken over al hetgene zij gedurende een volle dag meege maakt hadden. Naast de rondlei ding in de nieuwe sportzaal en een videofilm over het maken van rin gen bij een juwelier, waren ze het gen voor het tweede deel van dc tocht. De deelnemers zullen rond 15.00 uur een bezoek brengen aan de 23ste Pikkcling die in Moorsel plaatsheeft. Dc tocht wordt beslo ten met een afscheidsdrink om 17.30 uur op dc Grote Markt te Aalst. Men kan gratis deelnemen aan deze tocht. Voor meer informatie kan men terecht bij Ignace Amandt, Bieststraat 31 te 9308 Hofstade (053/71.11.68.). Erpe-Mere. In de vroege morgen verzamelden enkele honderden kinderen op het voetbalterrein in Steenberg om de Roefeldag vol spanning mee te maken OW volmondig eens dat ze het meest genoten hadden van de spektaku- laire kant van Roefel: een partijtje bowling, een rit op een paard en vooral de politie begeleiden, waren onvergetelijke momenten van de Roefeldag. Moest het van hen af hangen dan gaven ze nu al tips voor de volgende uitgave met de voor keurvooreen rit in de politiewagen, een bezoek aan de cellen, een aktie van de brandweer en een bezoek aan de manege le Erondegem waar het in feite te druk was om reden dat ook de Aalstcrse Roefeldag aldaar geprogrammeerd was. Volgens het gemcentepersoneel, dat moest instaan voor de organisa tie, zijn er omzeggens weinig of geen bezoeken tegengevallen. De meeste mensen ontvingen de kinde ren als volwassenen en gaven een bevattelijke uitleg van hun werk zaamheden. De vier verantwoorde lijke personeelsleden waren na af loop niet alleen vermoeid maar zeer tevreden dat er geen noemenswaar dige moeilijkheden waren - tenzij een paar bussen die vertraging had den 's morgens - en alle kinderen heelhuids op de weide bijeenkwa men voor de slotmanifestatie met een optreden van Merlina. Deze kleinkunstenares deed haar best maar uiteindelijk was dc belangstel ling gedeeltelijk zoek wegens de vermoeienis van dc kinderen maar toch waren ze nog fris genoeg om tot slot enkele trossen ballonnen op te laten, wat een overweldigende indruk naliet bij de kinderen die met veel goede herinneringen huis waarts trokken. JV

De Voorpost | 1992 | | pagina 2