Leedse raadszitting in het teken van het OCMW Raadslid Baeyens interpelleert over overstromingen te Wanzele Ook te Lede was Roefeldag een waar Jeugdfeest De Voorpost - 3.7.1992 - 3 Tijdens de jongste raadszitting waren de agendapunten bijna hoofdzake lijk gewijd aan zaken in verband met het OCMW. In deze kommissie gaf Aimé De Brouwer ontslag als raadslid zodat hier een plaats vrijkomt maar eerlang zal ingenomen worden door een opvolger. Daarna werd de reke ning van OCMW voor 1991 besproken en vroeg men goedkeuring om het rustoord uit te breiden. Bij de dienstjaarrekening gaf schepen De Paepe een overzicht van de saldi der laatste jaren dat in 1991 opgelopen is tot een totaal van 19,1 miljoen wat er volgens hem op wyst dat «Lede in de Rally» is. Raadslid E. Branteghem zag de zaken toch wat anders. Hij ontkende niet dat het saldo gestegen is maar schrijft hij toe aan de toelage van de gemeente die tot tien miljoen opgelopen is en men «zich niet mag doodsta- ren op een overschot dat voor negentig procent van de gemeente komt». Het SP-raadslid wees tevens op het feit dat er te veel beslissingen genomen waren in het OCMW betreffende de kaveling en verkoop van gronden in Lede, Impe en Wanzele. Alles op de keper beschouwd is hij de mening toegedaan dat men er «in het OCMW nogal eens met de klak naar zwaait» alhoewel de begroting in alle ernst en verantwoordelijkheid moet opge maakt worden. Zo stelde hij vast bij de ontvangsten gewone dienst waar vier miljoen ontvangen is en hetzelfde verschijn sel heeft zich voorgedaan bij de uit gaven waar men acht miljoen onder het geraamde bedrag bleef, een ten dens die hij waarnam in de buiten gewone dienst. E. Branteghem besloot in die vorm dat «de ramingen in beide richtin gen zowel voor uitgaven als de ont vangsten ernstig overdreven zijn, wat niet getuigt van ernstig en dege lijk werk en politieke verantwoor delijkheid». De orderraming is trouwens te wijten aan het feit dat de verantwoordelijken telkens re keningen volgens een kleiner aantal residenten als dat er werkelijk steeds aanwezig zijn. Voor de be groting van 1991 nam men 78 resi denten als streefcijfer daar waar het er telkens meer dan tachtig zijn, 84 om juist te zijn. Dat alles niet altijd klopt tussen de rekening en de werkelijkheid is vol gens schepen te wijten aan het feit dat op het ogenblik dat de rekening afgesloten wordt er nog rekeningen moeten betaald worden. Wat de verhogingen betreft is het gevolg van de vermeerdering van de klus jesdienst en de poetsdienst die ver lieslijdend zijn terwijl ook de finan ciële bijstand steeds maar verhoogt. Dit kon Branteghem met volledig overtuigen omdat het tekort van de klusjesdienst fiktief is aangezien «de mensen geen klusjes doen maar in het eigen OCMW-huishouden moeten werken en niet bij de men sen». Tenslotte stelde schepen De Paepe dat niet alleen binnen het OCMW de kosten stijgen maar overal elders zodat het logisch is dat er verhogin gen waarneembaar zijn. Niettemin werd de rekening 1991 slechts door de meerderheid goedgekeurd want de oppositie stemde tegen. Uitbreiding rustoord Het is de bedoeling om het rustoord «Villa Letha» met zes bedden uit te breiden wat de kapaciteit op negen tig bedden moet brengen. Daarom moet men echter verbouwingswer ken uitvoeren die volgens schepen Galle niet spectaculair te noemen zijn vermits het alleen de adminis tratieve lokalen zijn die verbouwd worden tot wooninrichting voor de residenten. Iedereen was er van overtuigd dat er nood is aan ruimere voorzienin gen voor de bejaarsverblijven maar toch vond E. Branteghem dat de aanvraag voor uitbreiding vrij laat komt. Hier vond hij trouwens ook het bewijs dat zijn argumenten moest staven in verband met het opnemen van exacte bedragen in de Alhoewel het de bedoeling is dat men de kinderen voor één dag als volwassenen wil behandelen blijft de Roefeldag toch nog altyd een waar jeugdfeest. Ook zijn zij geïnteresseerd in de dagelijkse dingen maar het meest aantrekkelijke is voor hen toch het spektakulaire van deze dag en daar ontbrak het in Lede niet aan. In deze gemeente was het slechts deze kinderdag organiseerde en net voor de eerste keer dat het bestuur zoals overal werd het een waar suk- niet over uitgesproken negatieve ta bellen». De neerwaartse tendens is er volgens raadslid Branteghem niet gekomen door besparingen, noch door minder uitgaven maar is een gevolg van de belastingverho ging en grotere onroerende voor heffing. Hij verwijst naar een slot stuk uit het rekeningverslag van de schepen: «Er zal in de planning wel moeten rekening gehouden worden met de gevolgen van sommige investeringen die met zekerheid lei den tot hogere werkingskosten, per soneelskosten en schuldaflossing», wat Branteghem doet besluiten dat de toekomst in Lede «verre van rooskleurig is». De oppositie was niet akkoord met de voorgelegde rekening en stemde tegen. Ambtenaars Het gemeentebestuur van Lede stelde aan de raad voor om in het kader van het milieuconvenant de personeelsformatie uit te breiden. Enerzijds betreft het een milieube ambte die in niveau 2 geklasseerd wordt. Het zou van hoger niveau mogen (moeten) zijn maar hij moet vooral «goed» zijn en daarbij nog «iemand die niet veel kost» terwijl bekwaamheid nog wat anders blijkt te zijn volgens burgemeester Ruys sinck. Terloops stelde E. Brante ghem nog de vraag of de plaats van verblijfkosten, vooral omdat men voor de uitbreiding zelf toegeeft dat er «gemiddeld 83 personen opgeno men zijn in het rustoord. Alhoewel het SP-raadslid duidelijk akkoord ging met de verbouwingen, was het voor hem toch ongewoon dat ze samen gaan met de werken uit te voeren aan de woningen aan de Stationstraat. Hij verwonderde er zich over dat de kosten via de gewone uitgaven geregeld werden en niet via de buitengewone «wat met zich mee brengt dat een kontro- le op de werkelijke kostprijs van deze verbouwingen moeilijk of be ter gezegd onmogelijk is. De uitga ven wordennamelijk op diverse posten geboekt. De raming van de verbouwingen in het rustoord is daarenboven nog onvolledig en niet juist. Het meubilair ontbreekt enz.» Schepen vond het ondanks alles een goede zaak en kon men hem gerust stellen dat alles gebeurde volgens de wettelijke voorschriften. Zo trad hij een weinig in detail met de aan passing van de elektriciteit die sa men met de bevloering op 1,3 mil joen geraamd werd. Deze werken zijn voor hem trouwens prioritair terwijl het in orde brengen van de bewuste huisjes aan het station pas later zal gebeuren. Bovendien, ver klaarde schepen Galle, «blijf ik lie ver boven de prijs dan later onder mijn vijs te krijgen. Kwaliteit gaat voor en ik wil geen stoofhout in plaats van duurzaam materiaal. Het moet toch op iets trekken». Schepen Galle verduidelijkt nog dat het niet alleen meubilair betreft maar ook bedden en dat men vroe ger foutief aan het verbouwen was en wat men nu gaat slopen betreft allen een WC. Hij wil in alles zeker van zijn stuk zijn en moderniseren maar toch blijft hij voorzichtig in zijn handelen maar niet in zijn uit spraken want Branteghem krijgt van hem een ludieke uitleg die ech ter in dank aanvaard wordt. Toch klaagt E. Branteghem tevens de verbouwingen aan de Stations traat nog eens aan waarover hij niet erg entoesiast blijkt te zijn en zich tot Galle richt: «G» hebt daar zeker nogal ne nest gevonden in het OCMW. Gelukkig eindelijk een schepen die ernstige cijfers op tafel legt». Wat de verbouwingen verder aangaat zou men ze liefst zo vlug mogelijk verwezenlijkt zien maar toch zal het nog tot het einde van dit jaar kunnen duren vooraleer de nieuwe bedden kunnen betrokken worden. Dienstjaarrekening 1991 Schepen De Paepe legde in deze zitting ook de gemeentelijke dienst jaarrekening voor en hij maakte op nieuw een vergelijking met de vori ge vijfjaren wat hem deed besluiten dat de «financiële toestand van de gemeente verbetert». Zijn mening werd uiteraard niet gedeeld door raadslid E. Branteghem die enkele opmerkingen en bedenkingen ten beste gaf. De relkening werd o.a. laattijdig voorgelegd maar gaf toe dit ook vroeger gebeurde bij de «an dere meerderheid», waartoe hijzelf behoorde. Hij merkte ook op dat het voorgehouden rekenkundig beeld juist is maar «daar achter schuilt het gevoerde beleid». Met andere woorden is er in de verge lijkende tabel «nergens iets te vin den i.v.m. de belastingsontvangsten noch met de leningslast en dus heeft men het alleen over positieve maar kultuurfunktionaris nog altijd niet ingenomen is wat door het college bevestigd werd en ondanks er geen is blijft het voorziene ambt behou den. Ook het kontinent gesubsidieerde kontraktuelen zal gewijzigd wor den. Zo voorziet men twee betrek kingen voor geschoold arbeider A die de ongeschoolden zullen ver vangen om ze in te schakelen voor het onderhoud en toezicht van het sportkompleks. Daar komt dan nog een derde bij die voor het onder houd en toezicht zal ingeschakeld worden. Dienstgebouw In verband met het sportcomplex heeft het college eveneens een ont werp van een dienstgebouw laten goedkeuren waarbij echter de op positie zich onthouden heeft. Het gaat hier om een aanbouw dienstig voor de elektriciteitskabine en ook als bergplaats voor gemeentelijk materiaal. Hiervoor is een bedrag geraamd van 3,14 miljoen en de werken zouden gegund worden aan de aannemer die thans aan het sportkompleks werkzaam is en men aldus een besparing doet. JV Tijdens de jongste raadszitting was er een punt aan de agenda toegevoegd in verband met de overstromingen te Wanzele, de enige deelgemeente van groot Lede die er onder te lijden had, of tenminste waar zich grote problemen voordeden. Zowat overal is er wateroverlast geweest maar raadslid Baeyens en de omwonenden van de Wellebeek vonden dat zij toch het ergst getroffen waren en dat de schuld ergens bij een officiële instantie moest liggen. Raadslid Baeyens kwam in de gemeenteraad de toestand bepleiten om dergelijke situaties in de toekomst te vermijden. ses want niet minder dan 220 kinde ren kwamen opdagen om aan de aktiviteiten deel te nemen. Wie op zaterdagnamiddag in het centrum van Lede kwam, werd ge- konfronteerd met de loeiende sire nes van de politie die een ritje maakten met enkele toekomstige agenten, glunderende jongens in de combi getooid met kepi. Wat verder op de parking bij het administratief centrüm reed de brandweerwagen wat over en weer en ook zij voerden een paar kinderen mee waarvan de spanning op hun aangezicht te lezen was. Dicht bij de kazerne stond een reuzekraan opgesteld en hier moch ten onvervaarde belangstellenden zich in de riemen wriemelen om tot boven de huizen opgehesen te wor den. In het park was het een weme ling van entoesiaste paardrijders want daar mochten ze rondjes doen op een pony terwijl een heuse smid bezig was een paard te beslaan. An deren waagden het nog hoger in de lucht en gingen een kijkje nemen in de klokketoren waar ze hun moeite beloond zagen met een interessante uitleg over het klokkensysteem van de beiaard die over het dorp galmt. In dezelfde namiddag konden ze ook nog allerlei andere gebeurte nissen meemaken maar ze moesten vaak een keuze maken omdat de tijd het niet toeliet alles te bezichtigen of er aan deel te nemen. Voor Lede was deze Roefeldag nog een experiment maar het is alvast bewezen dat hij suksesrijk verlopen is en naar een vervolg vraagt. De afsluitende kindershow met Papa Chico maakte van de Leedse Roe feldag een geslaagde vrijetijdsbe steding die voor alle kinderen te vens zeer leerrijk was en ze beleve nissen bezorgde waarvan ze in het beste geval konden dromen maar in werkelijkheid meemaakten. Op de gekende tweede juni is het waterpeil overal beginnen stijgen maar bij de Wellebeek was dit 1,80 m boven het normale na urenlange waterval. De omgeving zoals de Nonnenbos-, de Brede- en de Hof straat werden het meest geplaagd want daar verspreidde het water zich zowel in de huizen als in de kelders wat tot gevolg had dat talrij ke apparaten sterk te lijden hadden of vernield werden door de water schade. Het ging hier van verwar mingsketels over circulatie- en wa terpompen tot diepvriezers, was machines en droogkasten. Raadslid stipte aan dat het water in sommige huiskamers tot 30 cm steeg boven de drempel maar is gro ter onheil voorkomen door de vlug ge tussenkomst van de brandweer van Lede evenals van de technische dienst. Een week daarna kreeg men hetzelfde scenario van de techni sche dienst. Een week daarna kreeg men hetzelfde scenario maar de schade kon dan beperkt worden dank zij de zandzakjes die ter plaat se gebleven waren. Het is echter gekend dat de Welle beek regelmatig eens buiten haar oevers treedt maar zoals het in be gin juni geweest Is, had men dit nog nooit gezien. Daarom wenst de om wonende bevolking een objektief onderzoek wat zij duidelijk ge maakt hebben in een petitie die ze aan het College en de Gouverneur gestuurd hebben. Hierin vragen zij o.a. dat de verantwoordelijke in stanties preventieve maatregelen zouden nemen om de steeds terug kerende wateroverlast te voorko men. Zoals overal zijn ook hier in Walzele de oudere mensen het grootste slachtoffer en de buurt is met deze inwoners begaan. Raadslid Baeyens, die de buurt van de Wellebeek vertegenwoordigde stelde het als volgt:"Er kan natuur lijk gegoocheld worden met de ver antwoordelijkheden aangezien de beek onder het beheer van de pro vincie valt. Maar nood breekt wet. Uw bezorgdheid ten aanzien van de getroffenen moet U helpen aan de ze toch zeer kritieke situatie een goede oplossing te geven. Voor de buurtbewoners varieert de schade tussen de 50.000 en de 150.000 fr. Als er niet onmiddellijk opgetreden wordt, zal deze schade nog oplo pen." Schepen De Paepe had het verslag dat door de technische dienst opge maakt was en waaruit blijkt dat het fenomeen plaatsgebonden is. De beek is er onderhevig aan het tij van de Schelde zodat de lozingsmoge lijkheden in de Wellebeek verklei nen. Er zijn zelfs geen wachtbek- kens meer om het overtollige water op te vangen. Intussen heeft het gemeentebestuur ook andere maat regelen genomen en naar het pro vinciebestuur geschreven om de zaak te bepleiten. Hier stelt men dat de sanering van de waterloop in een algemene sanering moet aangepakt worden en men heeft beloofd een ontwerper voor dit werk aan te stel len. Schepen De Paepe wees er ook op dat de gemeente zeker niet nala tig geweest is want de brandweer is op het ogenblik van de stortregens druk in de weer geweest. Zo zijn er voor de wateroverlast elf prestaties geleverd waarbij telkens ongeveer vijftien man aanwezig was en dit komt er op neer dat de brandweer van Lede in die periode maar liefst 742 manuren gepresteerd heeft. Volgens raadslid Baeyens is het rap port van de technische dienst een "vertelselken" waarop burgemees ter Ruyssinck tussenkomt en hem er op wijst dat"men gemakkelijk zon debokken zoekt". Toch geeft hij hierbij een technische uitleg over de oorzaak van het stijgend waterpeil. Zo mondt de Wellebeek uit in de Molenbeek die op haar beurt in de Schelde uitmondt. Uit de gegevens blijkt dat de terugstuwklep van de Schelde niet werkte maar het pro bleem is bij de provincie bekend en men heeft beloofd maatregelen te nemen. Het was uiteraard een alge meen probleem wegens de overtol lige regenval en waar men"het laagst zit is men het eerste slachtof fer, maar ook de landbouw heeft veel schade geleden", besluit burge meester Ruyssinck, nadat hij een paar buurtbewoners van de getrof fen gebieden had moeten terecht wijzen wegens kommentaar die door de wet verboden is. JV Lede. Zelfs de meisjes werden aangetrokken door het spektakel van de brandweer en ondanks een bang hart lieten ze zich tot boven de huizen ophijsen (jv) Aalst. Het gastronomisch aspekt kwam uitgebreid aan bod op de OCWM-ASZ Oostendse avond. Visgerechten troef uiteraard (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 3