Veelkoppige draak Boon niet onder één hoedje te vangen Vanessa Van Poucke: New Model Today Belgium 1992 «Aalsterse Gids» verschijnt niet meer Cocktail Louis-Paul Boon 4 - 3-7.1992 - De Voorpost Vervolg van p. 1 In het werk van Boon wordt de maatschappij voortdurend opnieuw in vraag gesteld, hij herschrijft de geschiedenis omdat «taal het instru ment van de machthebbers is» en zij die geschiedenis vervalsen. In zijn «anti»-romans speelt Boon een spel met zijn personages en steekt de draak met de lezers en zichzelf. In zijn «Geuzenboek» en de Aal- sterse Trilogie is Boon te vergelij ken met de Uruguayaanse schrijver Eduardo Galeano. Citeren we even uit de inleiding van zijn monumen tale driedelige epos «Kroniek van het vuur», de 5 eeuwen geschiede nis van Latijns-Amerika: De geschiedenislessen waren als bezoeken aan het wassenbeel denmuseum of aan het dodenrijk. Hel verleden was stil, hol, stom. De leraren onderwezen ons het verle den opdat wij ons, met leeggemaakt bewustzijn, zouden neerleggen bij het heden niet om de geschiedenis te maken, die was al gemaakt, maar om ze te accepteren. De arme ge schiedenis had opgehouden te ademen: verraden in de academi sche teksten, verminkt in de lesloka len, verzwegen in de voordrachten over gewichtige gebeurtenissen, was zij opgesloten in de musea en met bloemkransen begraven onder het brons van de beelden en het marmer van de monumenten.» En hij besluit: «Ik wilde geen objectief boek schrij ven. Ik zou het ook niet kunnen. Mijn versie van de geschiedenis is verre van neutraal. Niet in staat tot afstand kies ik partij: ik beken het en het berouwt mij niet. Maar ieder fragment van dit rijkgeschakeerde mozaïek berust op een hechte basis van documenten. Alles wat ik hier vertel is gebeurd, al vertel ik het op mijn manier.» Precies zo moet Boon altijd gedacht hebben en dertien jaar na zijn dood lééft zijn werk meer dan ooit en wint het iedere dag nog aan betekenis. Even nog bij monde van prof. D'haen, Hugo Bousset citeren: «Ironie: door uitgesproken Vlaams (Aalsters - ct) te zijn, past Boon juist beter in de meest geavanceer de Europese en zelfs mondiale lite ratuur». 25 mensen, waaronder stadsarchi- varis-konservator Karei Baert, woonden de lezing bij. Als fervent luisteraar van Radio 3 hadden wij er het genoegen nader kennis te maken met de program mamakers Jean-Pierre Rondas en Mon Detrez en producer Wilfried Westerlinck. Onze kulturele zender hééft er een nog sympatieker ge zicht door gekregen. En waarschijnlijk komt er nog een vervolg op de eerste, in alle opzich ten geslaagde «Radio 3 in de Stad Aalst». Dit even terzijde. Het monster van den ijzerenweg Terug naar de bronnen van ons Boontje. Ditmaal met Kris Humbeeck, een jonge en entousiaste medewerker van het «Louis-Paul Boon Doku- mentatiecentrum», die in het 0- nummer van het tijdschrift van dit Centrum, «De Kantieke School meester» een uitgebreide studie schreef over «De Paradijsvogel». En nog heel wat in petto heeft. Dinsdag had hij het over het «ferro- viair perspektief» in Boon's werk, anders gezegd over «alles wat be hoort tot het monster van den ijze renweg». «Via de trein Boon op het spoor komen» noemde Humbeeck het. «De tegendraadse Boon was de iro nie zelve en doorzijn veelzijdigheid niet onder één hoedje te vangen» zo zouden wij deze lezing gedeeltelijk kunnen samenvatten. Want Kris Humbeeck had héél veel te vertel len en dus werd het een boeiende reis, zij het in sneltreinvaart. «Ik had maar veertig minuten» vertelde hij ons na afloop van dit boeiend referaat. «De meer dan gewoon gevoelige dichter van het gekwetste hart» uit de dertiger jaren was ook een man die sterk geïmpressioneerd was door de omwenteling die de stoom machine had teweeggebracht. Hij was bang voor de negatieve gevol gen die de zogenaamde «vooruit gang» voor de gewone mens zou hebben, het demonische van de ma chine, dat de mens zou vernietigen. Apocalyps en Menscheitsdamme- rung zijn niet ver weg. Maar wij bleven met schrijfkramp achter en onvoldoende notities, maar met de belofte dat wij eerlang de tekst van Humbeeck in onze brievenbus zouden horen vallen. Wordt dus hopelijk binnenkort ver volgd, want dat loont beslist de moeite. «Eerste klas» zoals Jean-Pierre Rondas het na afloop van het dave rend ijzerenweghoofdstuk gevat noemde. Vragen «Was Boon een miserabilist een cynicus een ontluisteraar een historisch schrijver dat vroeg dr. Frans-Jos Verdoodt zich tijdens zijn lezing over het boek «Pieter Daens» af en eens te meer komt hier het multifunktionele van Boon's oeuvre aan de oppervlakte. Schreef hij psychologische, eroti sche of sleutelromans Altijd weer staan wij klaar om over al op iedereen een etiket te kleven. Nochtans komt de herkenbaarheid van Louis-Paul Boon overal tot ui ting. Achter alles zoekt men echter naar verborgen bedoelingen, ver wijzingen, symboliekde boeken van Boontje worden klinisch ont leed en er worden massa's geleerde theorieën over gespuid. Het gevaar bestaat, dat zijn hele literaire werk op den duur kapot wordt getheoretiseerd en dat kan toch niet de bedoeling zijn. Radio 3 bracht met «De bronnen van Boon» de aparte figuur die de Aalsterse schrijver altijd is geweest en nog steeds is, opnieuw in de me diabelangstelling. Radio is in feite op intellektueel niveau het belang rijkste medium, omdat mensen die luisteren, ook nadenken over wat ze hebben gehoord en er zich vragen over stellen. En «De bronnen van Boon» hebben heel wat vragen op geroepen. In een volgende bijdrage hebben wij het over de overige le zingen, waarop ook Radio 3 eerlang ook zal terugkomen. Intussen blijft één ding zeker: Boon is nog lang niet dood. In september ontleedt het nummer 1 van «De Kantieke Schoolmeester», «De Ka- pellekesbaan» en «Zomer te Ter- muren», verschijnt postuum nog een boek van Boon «Eens, op een mooie avond» en komt ook de film «Pieter Daens» in roulatie «Aalst hééft iets» zei Jean-Pierre in zijn afrondende radio-uitzending van het Boon-projekt. Zo horen we het ook eens van een ander. Cyriel Temmerman Heet van de naald op zaterdag 4 juli 1992 om 19.30 u. stelt Michel Alderson in de zaal 't Kapittel. Priester Daensplcin 2 (rechtover St.-Martinuskerk in Aalst de Cocktail Louis-Paul Boon voor. Cheers What's next V Gestart in 1987 in Italië werd Aalst voor de derde maal uitgekozen, om de op situaties van het ogenblik. Belgische New Model Today te verkiezen. Dit jaar boden zich 165 kandida- Spring-in-'t-veld' Sam Gooris ten aan, die door preselecties werden teruggebracht tot 30 finalisten, bracht de 'shwing' er in en werkte waaruit vorige zondagnacht Vanessa Van Poucke uit de Molenwijk 5 te aanstekelijk op de kandidaten, die Belsele als laureate werd verkozen. Samen met haar zullen ook nog vijf enthousiast meedansten. Leyers, andere schoonheden mee uitgenodigd worden naar Italië. Het betreft Michiels en Soulsister veroverden Liesbeth Nijs uit Hoogstraten, Carine Abaté uit Ans-Luik, Singrid Pillen het podium met hun hele hebben en uit Liedekerke. Marlies Thomasson uit Welle en Els Gruwez uit Heestert. houwen en brachten een prachtige life-show terwijl de kandidaten met Vorige dinsdag kreeg Vanessa Van spelbreker. In elk geval, de afwezi- spanning de beslissing van de jury Poucke haar diploma kinderver- gen hadden ongelijk. achter de coulissen afwachtten, zorgster-peuterleidster in het Sint- Van de dertig opgeroepen finalis- Carolusinstituut te Sint-Niklaas. ten presenteerden er zich 29 op het Presentator Chris Bruyninckx wist Op 10 juni werd zij 19 en verklaart podium één kandidate moest met samen met Katrien De Cock-Belgi- er steeds van gedroomd te hebben pijn in het hart wegens ziekte ver- sche finaliste 1991 - het geheel vlot van mannequin of fotomodel te stek geven. De jury was dit jaar sa- aan mekaar te babbelen. Het werd worden. Daarom nam zij dit jaar, na verkozen te zijn als miss ticnager, deel aan de wedstrijd New Model Today Vanessa is blijkbaar een na tuurtalent. Zij kreeg geen enkele bijzondere opleiding om een of an der prestatiewerk in de modewe reld te verrichten en toch wist ze zich te ontpoppen als een manne quin of fotomodel in spé. 'Eerst moet ik nog twee dagen naar de school. Een opdracht als kinderver zorgster zou ik zeker met veel inzet willen opnemen maar de verkiezing van vandaag opent voor mij wel nieuwe perspectieven. Na de op dracht in Italië ben ik vast van plan mijn talenkennis uit te breiden en mij toe te leggen op de studie van Frans, Engels en Spaans. Ik voel mij hiertoe verplicht en vind het bijzon der belangrijk om de hopelijk gebo- Aalst. Vanessa Van Poucke uit Belsele werd in de Aalsterse Keizershallen den kansen te kunnen benutten' gekroond tot New Model Today Belgium van 1992 (a) verklaarde Vanessa Van Poucke. De Aalsterse Keizershalle werd het mengesteld uit overwegend verte- een wervelend en denderend geheel kader van de Nationale Finale New genwoordigers van de sponsors van met stijl en allure. 'Een onvergete- Model Today '92. Ronkende namen de wedstrijd naast vertegenwoordi- lijke belevenis. Men moet het eens als Leyers, Michiels en Soulsister ging van de pers. Tijdens de'koreo- meemaken!' verklaarde een deel- samen met Sam Gooris hadden grafische nummers' al dan niet in neemster die niet behoorde tot de blijkbaar niet de grote massa kun- badpak, kregen de kandidaten gele- eindselektie. De dertig finalisten nen aanspreken of speelde het on- genheid te tonen dat ze zich spon- kwamen zo wat uit alle streken van gelooflijk warme weer een beetje taan konden bewegen en inspelen ons land: 2 uit het Brusselse, 2 uit Brabant, 4 uit Oost-Vlaanderen, 2 uit Aalst, 3 uit West-Vlaanderen, 3 uit Antwerpen, 5 uit de Limburg en 7 Franstaligen van wie 4 uit Charle roi en 3 uit Luik. Naast de reeds zes genoemde meis jes die een gratis verblijf in Italië wordt aangeboden werden Elke Van Der Straeten uit Gent, Veerle Pappaert uit Lennik. Angelique Cromaer uit Gent en Isabellc Des- mul uit Brussel tot de lüeindfinalis- ten gekozen. Zij werden naast bloe men overladen met geschenkenche- ques van de sponsorende firma's. Laureate Vanessa Van Poucke be schikt, naast haar spontaan talent en fijne persoonlijkheid, duidelijk ook over alle fysische kenmerken die een aktieve stap in de modewe reld mogelijk maken. Zij meet lm72, heeft lendenomvang 58 cm., heupen 85, borstomvang81, bruine ogen en donker bruine lange haren. Haar kledingmaat is 36/38 en ze draagt schoenen maat 38. Samen met New Models uit 63 verschillen de landen zal zij in september in Italië haar titel moeten verdedigen. Eind septembcrzal alles kunnen ge volgd worden op de RAI-televisie. Een week naar de Bahama's voor TV-opnames voor de RAI zijn ook al voor Vanessa geprogrammeerd. Het staat nu al vast dat New Model Vanessa in Italië kontakten zal kun nen leggen met de gerenomeerde wereldmodezaak Why Not van Vit- torio Zeviani. Het ziet er dus naar uit dat hieruit voortvloeiende mo gelijke contracten zeker tot de mo gelijkheden behoren. 'Ik heb vorig jaar veel ervaring op gedaan. De deelname in Italië was een onvergetelijke ervaring maar tegelijkertijd heb ik ervaren dat de modellenwereld een harde wereld is. Niet alles is glamour, glitter en plezier. Er moet hard gewerkt wor den echter niet ten koste van de persoonlijkheid' evalueerde laurea te '91, Katrien De Cock. Met deze wijsheid op zak wensen wij hierbij Vanessa Van Poucke bijzonder veel sukses in Italië. P.H. Aalst. Presentator Chris Broyninckx praatte samen met Katnen L)e Lock, Belgische finaliste van vorig jaar, het Itele gebeuren vlot aan elkaar a Aalst. Even uitblazen na het New Model Today feest a Iedere eerste dag van de maand worden er in Luik wandelingen doorheen de stad ge- organizcerd. Ze vertrekken om 14.00 uur aan liet WV kantoor, Féronslrée 92 te 4000 Luik. Voor meer informatie 0411 22.24.56. Tot 21 september heeft in het Provinciaal Museum voor Moderne Kunst aan de Ro mestraat II te Oostende een tentoonstel- ling 'Modernism in Painting, tien jaar Aalst. Sant Gooris wist de dertig finalisten te begeesteren om hun beste beentje schilderkunst in Vlaanderen en The Mu- voor te zenen In I seum Wa,chPlaa" Bijna tien jaar na het eerste verschijnen en 95 nummers later, stopt de Aalsterse Gids met verschijnen. Het gratis huis-aan-huis in Groot-Aalst bedeeld advertentieblad verwierf in die jaren de reputatie het niet-alle- daagsc gezicht van Aalst te tonen. Uitgebreide reportages, kritische artikelen, interviews, sportverhalen, schitterende foto's en graag gelezen rubrieken maakten van het blad een ongewoon advertentieblad, ook al omdat de regel gehuldigd werd dat de helft van de pagina's aan rcdaktioncle bijdragen besteed werd. De uitgever en medewerkers stoppen ermee om in schoonheid te kunnen eindigen. Er is moed voor nodig een goed produkt uit de markt te nemen. Nu kon het echter nog omdat de Aalsterse Gids over een gezonde financiële basis beschikt. Een dalende advertentiemarkt, een steeds grotere druk op de vele medewerkers, een gebrek aan tijd bij anderen, maakte de beslissing ermee te stoppen misschien wat eenvoudiger... tot spijt van velen en tot vreugde van enkelen. De Aalsterse Gids dankt de vele trouwe adverteerders, die dit advertentieblad verkozen omdat hel iets apart was en iets apart had: eerlijkheid, openheid, opkomen voor maatschappelijk gedragen waarden, pluralis tisch. Advertenties verdrongen mekaar niet en kwamen tot hun recht, de rcdaktionele bijdragen gaven adem aan de lay-out. De Onafhankelijke Mediamaatschappij Aalst c.v. sluit echter niet uit dat in de toekomst andere initiatieven worden ontwikkeld.

De Voorpost | 1992 | | pagina 4