\alsterse Stedelijke Ziekenhuis breidt dienstverlening uit Personeelsleden OCMW-Aalst en ASZ vieren Oostendse avond De Voorpost - 3.7.1992 - 5 jVorige maandag werd de pers opnieuw uitgenodigd in de polyvalente zaal ivan het ASZ ter gelegenheid van de voorstelling van de ontwikkelingen j binnen de dienst Fysische Geneeskunde in casu Sportgeneeskunde (Dr. Rimbaut en Dr. Cooman), vooral de voorstelling van het apparaat Kim- Com wat het enige is in België. Tevens werd ook de dienst voor diagnose voor wiegedood (Dr. Rummens en Dr. Van Duynslaeger) getoond in het kader van de officiële erkenning door het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. Aalst. In de ASZ diens! fysische geneeskunde in casu sportgeneeskunde werd een nieuw apparaat Kin-Com, enig in België, in dienst genomen (a) Ongetwijfeld stelt men zich de vraagwaarom Sportgeneeskunde in een algemeen ziekenhuis. Het antwoord op deze vraag is meerledig. In de tweede helft van de zeventiger jaren ontwikkelde de Dienst Orthopedie Traumatologie zich tot een grote dienst waarbij de behandeling van sportletsels een niet onbelangrijk deel uitmaakte van de praktijk. In 1978 werd het eerste Sportge- neeskundig Kongres georgani seerd. De eerste jaren gebeurde dit jaarlijks nadien werd het een twee jaarlijkse manifestatie. «Terloops vermeld ik hier dat Dr. Eric DE WITTE tot voor een paar dagen Voorzitter was van de Vlaamse Vereniging voor Sport geneeskunde. Hij is thans Past-Pre- sident. Kwam daarbij dat twee geneeshe ren, die nauw betrokken zijn bij het voetbalgebeuren, het geneesheren- corps vervoegden. Dr. Johan HOLVOET, Sportarts bij de Nationale Ploeg, en Dr. José HUYLEBROEK bij Anderlecht en later bij Eendracht Aalst. Dit leidde er toe dat in de loop van 1987 gestart werd met de uitbouw van een specifieke Dienst voor Sportgeneeskunde eerst los van de fysische geneeskunde nadien erin geïntegreerd» verklaarde voorzitter OCMW Eddy Dierickx De sportgeneeskunde in het ASZ groeit De afdeling sportgeneeskunde in de dienst fysische geneeskunde en re validatie van het Aalsters Stedelijk Ziekenhuis (ASZ) te Aalst neemt uitbreiding. Aanvankelijk kon bij het opstarten ervan zo'n 5 jaar geleden, naast het bepalen van de sportgeschiktheid, enkel de algemene conditie van de sporter (van beginnend sporter tot topatleet) gemeten worden door het bepalen van de maximale zuur stofopname op de fiets of het loop tapijt. Sedert de komst - twee jaar geleden -van dr. COOMAN, Sportarts, kan men er ook terecht voor melkzuur test aan de hand waarvan sportspe- cifiek trainingsadvies kan gegeven worden. Zelfs melkzuurtests op de piste, het voetbalterrein, in het zwembad... behoren tot de moge lijkheden. Hoe de sporter dankzij een optima le voeding zijn prestaties kan verbe teren kan hij op afdeling sportge neeskunde van het ASZ te weten komen van Mevr. Ilse VAES, Sport- dictiste. Aan de hand van een com puteranalyse van de huidige voe ding wordt aan de sporter een geïn dividualiseerd voedingsadvies gege ven? De verbinding tussen de afdeling sportgeneeskunde en het andere deel van de dienst fysische genees kunde waar men bij Dr. RIMBAIJT en Dr. HOLVOET, fysiotherapeu ten, Dr. IMMESOETE, reumato loog, en een vijftiental kinesithera peuten terecht kan voor de diagno se en (kiné)behandelingvan allerlei blessures, komt nog veel duidelijker tot uiting door het nieuw toestel dat nu in de afdeling sportgeneeskunde wordt gebruikt. Sedert een paar weken beschikt de dienst immers over een isokinetisch krachttoestel, de KIN COM 500 H, het eerste dergelijke toestel in Bel gië. Dit toestel laat toe de kracht in de belangrijkste gewrichten van het li chaam (enkel, knie, heup, schou der, elleboog, pols, rug) zeer nauw keurig te meten zowel isokinetisch, isotonisch, isometrisch, -concen trisch als excentrisch. Op deze ma nier kan de kracht van de spieren bijvoorbeeld na een kwetsuur of breuk precies gemeten worden en kan zo het revalidatieprogramma optimaal worden opgesteld, wat de revalidatietijd aanzienlijk kan ver korten. Dit is niet alleen erg belang rijk voor een atleet, die zo snel mo gelijk de kompetitie wil hervatten, maar ook voor de niet-sporter die zo veel sneller zijn normale aktivi- teiten kan hervatten. Uiteraard kan ook de kracht bij ge zonde sporters gemeten worden om bv. het rendement van hun kracht training na te gaan of om hun krachttrainingsschema te optimali seren. Naast een meet- of evaluatietoestel is dit nieuwe toestel tegelijkertijd zowat het meest gesofisticeerde re validatie- en krachttrainingstoestel wat momenteel bestaat. Aan de hand van de evaluatie kunnen im mers volledig geïndividualiseerde schema's in de computer gepro grammeerd worden. Niet enkel het soort training (passief, isokinetisch, isotonisch, isometrisch, koncen- trisch, excentrisch of een combina tie ervan) kan worden ingegeven, maar ook de kracht en de snelheid waarbij de beweging dient uitge voerd te worden kan zeer precies t worden ingesteld. Qua mgtesting biedt de nieuwe ap paratuur nog grotere mogelijkhe den. De kracht van de rug- en buiks pieren kan nu zeer precies bepaald worden (met de KIN COM 500 H) maar dankzij de LMM (Lumbar Motion Monitor) kan ook de bewe gingsamplitudo, de maximale bewe gingssnelheid en de maximale be wegingsversnelling gemeten wor den. Dit heeft als groot voordeel dat de rugfunctie - waar toch zo veel mensen van klagen - nu objektief kan gemeten worden en dat aan de hand van deze resultaten juistere besluiten kunnen getrokken wor den voor de verdere behandeling, aangepaste kiné, aanpassing werk situatie, sportgeschiktheid enz... Sportgeschiktheidstest, bepaling maximale zuurstofopname, melk zuurtests, trainingsadvies, voe dingsadvies, diagnose en behande- lingvan blessures, revalidatie, isoki- netische krachtmeting en revalida tie, rugtesting... zo kan de sporter stilaan met al zijn vragen en proble men terecht op de afdeling sport geneeskunde van het ASZ te Aalst. Dienst diagnose van wiegedood In uitvoering van het K.B. van 3 mei 1991 die normen heeft vastgelegd waaraan een ziekenhuisafdeling moet voldoen om erkend te worden als afdeling voor DIAGNOSE VAN WIEGEDOOD, heeft de Ge meenschapsminister aan het O.C.M.W. Aalst officieel de erken ning betekend voor het .AAL STERS STEDELIJK ZIEKEN HUIS voor zijn afdeling van DIAG NOSE VAN WIEGEDOOD. Dergelijke erkenningen worden pas sinds kort verleend aan de zieken huizen die hiervoor in aanmerking komen. Het ASZ, vroeger reeds het St. Eli- sabethziekenhuis van het O.C.M.W. Aalst heeft in deze medi sche discipline reeds een traditie. Bekijken we immers de activiteiten van de laatste driejaren dan zien we dat het aantal geobserveerde kinde ren per jaar hiervoor steeds meer dan 300 bedraagt en dit aantal is vandaag in fel stijgende lijn. Ditzelf de geldt voor het aantal kinderen dat behandeld wordt met thuismo- nitoring. De dienst DIAGNOSE VAN WIE GEDOOD van het ASZ is gekop peld aan de kinderafdeling, die 25 bedden bedraagt. De Pediatrie van het ASZ heeft trouwens een uitste kende performantie. De 25 bedden zijn op vandaag gemiddeld 85% be zet (de norm is 70%) en de verblijf duur is er amper 4,10 dagen (het nationaal gemiddelde ligt hier ho ger nl. 6,64). De functionele eenheid WIEGEDOOD bestaat uit 2 kamers voor slaaponderzoek en 2 kamers voor inslapende moeder (of ouder). De medische organisatie berust bij de kinderartsen Dr. Edwin RUM- MENS, die wel de motor is geweest in dat projekt, Dr. Johan VAN- DUYNSLAGER, en Dr. Stefaan PEETERS. Enkele belangrijke feiten in ver band met SIDS (Wiegedood) Het is een welomschreven medisch begrip en is de voornaamste doods oorzaak bij zuigelingen na de eerste levensmaand. De frekwentie wordt geschat op 2 a 3 gevallen per 1.000 levend gebore nen. Uit het onderzoek dat tot hiertoe verricht werd, blijkt dat SIDS niet veroorzaakt wordt door verstik king, inademen of braken. Soms heeft het slachtoffertje een lichte kwaal opgedaan, een gewone verkoudheid bv, maar de meesten zijn volkomen gezond net voor hun dood. SIDS treedt vooral op tussen de 2de en de 6de maand en altijd vóór 1 jaar. SIDS is minstens even oud als het Oude Testament en schijnt in de 18de en 19de eeuw even frekwent geweest te zijn als nu. Wat is sids? Het syndroom wiegedood kan gede finieerd worden als volgt: het plots overlijden van een zuige ling, dat niet kan verklaard worden door zijn medische antecedenten of door biologisch of anatomo-patho- logische onderzoeken. Het betreft hier dus een onverwacht overlijden, waarvoor geen enkele aanvaardbare uitleg kan gevonden worden. Deze wiegedood schij nt steeds op te treden tijdens de slaap. Het overlijden wordt gewoonlijk toevallig geconstateerd 's morgens of op het einde van het middagdut je- Het opsporen van risieo-babies De oorzaak of de voornaamste oor zaken van dit onverwacht overlij den zijn het onderwerp van zeer aktieve research in verschillende la boratoria. De hypothese die de huidige studies leidt, is gebaseerd op het bestaan bij sommige kinderen, van een onrijp heid van de neurologische centra, die ademhaling, hartfunktie en neu- rovegetatievc fupkties kontroleert tijdens de slaap. Een zuigeling die dergelijke onrijp heid vertoont, zou een ademha lingsstilstand kunnen doen of alles zins vertraging van het hartritme. Indien het zeer uitgesproken is, zou het kind er aan kunnen overlijden. Risico-babies worden opgespoord door polysomnografie... Polysomnografie Polysomnografie is het grafisch op nemen van verschillende gegevens of parameters gedurende de slaap. Er worden 2 afleidingen van het E.E.G. (elektro-encefalogram) ge volgd om te bepalen in welk stadium van de slaap het kind zich bevindt. Zo kan het zich in een waaksta- dium, een oppervlakkige of diepe slaap ofwel een paradoxale slaap bevinden (diepe slaap gepaard met bewegingen van de oogbollen). Teneinde de verschillende slaap- stadia beter te kunnen onderschei den worden tegelijkertijd ook de oogbewegingen (actimeter) opge nomen. Tijdens de verschillende slaapsta- dia worden hartritme en ademha ling geregistreerd. De registratie van de ademhaling behelst het op en neer gaan van de borstkas en de luchtdoorstroming ter hoogte van de neusgaten (thermogevoelige sonde). Wanneer één van beide of beide tijdelijk onderbroken zijn, spreekt men van ademstilstand of apnoe (belang afbraak duur zuur stof aanwezig hartritme). Deze tijdelijke onderbrekingen van Aalst. De dienst voor diagnose voor wiegedood in het ASZ werd officieel erkend door het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap (a) de ademhaling gedurende de slaap zijn als normaal te beschouwen als ze niet te frekwent optreden of niet te langdurig zijn. In het andere ge val betekenen ze echter een risico. Tegelijk worden hartritme (of pols slag) en de zuurstofconcentratie continu in het bloed gecontroleerd om de weerslag van een ademstil stand hierop na te gaan. Wanneer een ademstilstand een polsdaling en een daling van de zuurstofconcentratie veroorzaakt, is dit een belangrijke risicofaktor (6 a 7 uur registratie). De bekomen gegevens van ademha ling en hartritme gedurende de slaap, worden geanalyseerd en het risico op wiegedood wordt hieruit afgeleid. Het is nuttig te vermelden dat het registreren van de verschillende pa rameters gebeurt via het aanbren gen van elektroden op de huid en dus volledig pijnloos en niet trau- matizerend is voor het kind. Vorige vrijdag werd in het ASZ, Merestraat 80 te Aalst, het nieuwe restaurant-terras feestelijk ingehuldigd. Naar aanleiding van de inge bruikname van dit nieuwe terras aan het personeelsrestaurant, werd ook voor het personeel een «Oostendse avond» georganiseerd. Oostendenaar Roland Desnerck verhaalde volkse vertellingen en bracht volkse liedjes. Tegelijkertijd werden ook akwarellen tentoongesteld van Herman Lee mans, direkteur Horizon, sultaten van het jaar '91 waren zeer goed; ook in 1990 - het eerste ex ploitatiejaar - zagen wij reeds be loftevolle cijfers. Maar een beoor deling uit zich niet alleen in cijfers. Zonder de inzet van onze mede werkers zowel op de laagste trap In het kader van het bestuur van het onze gast Roland Desnerck, die ASZ is ook het Siesegemkomité persoonlijk dan nog goed bevriend werkzaam, dat naast de zorg voor de is met Luc Devriendt, Hoe dan ook, wetenschappelijke uitstraling van het idee was ontsproten, Mr. De- het ASZ ook de organisatie op zich snerck werd kortelings uitgenodigd neemt van aktiviteiten met een voor een gesprek, teneinde de haal- meer kulturele dimensie. Dit Siese- baarheid van de ideeën te toetsen gemkomité, samen met het en bij te sturen, het optreden zou OCMW-bestuur Aalst, zette ge- gekoppeld worden aan de inhuldi- noemde «Oostendse avond» in het ging van het terras..., en zo hebben ASZ op het getouw. wij vandaag op ons podium Roland OCMW-Aalst en West-Vlaanderen Desnerck, de bekende heemkundi- blijken goede maatjes met elkaar te ge en auteur van verschillende wer- zijn. Eerstens omdat een aantal me- ken die hij zelf wel zal voorstellen, dewerkers in Aalst uit West-Vlaan- Daarnaast is Mr. Desnerck qog di- deren komen en anderzijds omdat rekteur van een middenscholen een afvaardiging bestaande uit de h. groep en als hobby houdt hij zich Hereman, raadslid, de h. Devriend, ook nog graag bezig met gidsen, ca- manager ASZ en de h. Dierickx, fé-chantant en vertellen van verha- voorzitter OCMW-Aalst, frekwent len, in het biezonder dan over de kontakt hebben met o.a. een aantal Oostendse woordenschat, die hij Westvlaamse ziekenhuizen, binnen trouwens heeft geboekstaafd in zijn de raad van beheer van INFOHOS «Oostends Woordenboek», aldus (die een vereniging is van OCMW- OCMW-voorzitter Eddy Dierickx. instellingen op het vlak van de in- In verband met het nieuwe ingehul- formatica). digde terras werd duidelijk gemaakt «Na het officieel gedeelte van zo'n dat de hele uitwerking ervan volle- Raad van Beheer volgt uiteraard dig was gebeurd in eigen beheer, een minder officieel deel... met een Zowel het ontwerp als de uitvoering natje... en een droogje... zoals dit gebeurde door eigen werklieden ook vanavond hier het geval is. Dat van het OCMW en fier werd ge er dan al eens afgeweken wordt van steld, dat niettegenstaande de de meer vakgerichte of van beheer- moeilijke weersomstandigheden, sonderwerpen, zal niemand ver- zij er toch in geslaagd waren het wonderen, maar dat dit geleid heeft projekt op de gestelde datum tot tot een Oostendse avond is niet di- een goed einde te brengen, rekt duidelijk. Maar inderdaad, tij- Voorzitter Dierickx maakte tevens dens het tafelen valt het aksent van van de gelegenheid gebruik om en- iemands herkomst nogal dikwijls kele punten in verband met de ont- op. Mijnheer Hereman en ikzelf za- wikkeling in de toekomst van het ten toen bij drie Oostendenaars (of ASZ duidelijk te maken «Zoals u bijna-Oostendenaars)Mr. Van- reeds hebt kunnen vernemen via di- derstede, een raadslid werkzaam in verse dagbladen of in de wandel- Kortrijk maar afkomstig uit Oos- gangen van het ASZ, mogen wij tende, mijn vriend Pierre Hovart, voorzichtig spreken van een solide de voorzitter van Infohos en tevens toekomst van dit ziekenhuis. De re- voorzitter van het Beheerskomité van het AZ Sint-Jan te Brugge, woonachtig te Brugge maar be roepshalve werkzaam in Oostende, en Mr. Devriendt, manager van dit ziekenhuis, werkzaam aldus in Aalst, maar woonachtig te Bredene naast Oostende. Het werd pas een leuke bedoening toen dit drietal in ons bijzijn een quasi onvolgbaar of voor de Aalste- naar onverstaanbaar gesprek begon te voeren in een mengeling van Oostends en Brugs en ander Bar goens. Het drietal had dit opeens door en schertste dan ook dat we eens een Oostendse avond zouden moeten meemaken. Hier viel onmiddellijk de naam van zonder samenwerking en goede ver standhouding van alle personeel door de rangen heen (ik sluit daar bij het bestuur niet uit, ook niet de geneesheren, de overlegorganen met de vakbonden, de stad, de pro vincie, het Ministerie van de Vlaam se Gemeenschap, de Nationale Overheid), allen zijn schakels in het proces dat leidt tot wat wij vandaag reeds hebben bereikt en morgen nog wensen te bereiken. En ik denk dat wat wij vandaag samen hebben bereikt mag gezien worden. Voor sommige projekten ligt mor gen niet zover af. De vraag van het personeel om een extra-parking ze is bijna af Fietsers zullen niet wor den vergeten: ook nieuwe overdek te fietsstallingen zijn in bestelling. Het projekt «Uitbreiding van de be staande gebouwen» met polyklini- sche ruimte, uitbreiding van het O.K., uitbreiding van de dagkli niek,... nog deze maand vertrekt officieel het eerste stuk van het ad ministratief dossier naar de bevoeg de overheid. Naast de zopas door de minister betekende officiële erkenning van onze twee labo's voor diagnose van wiegedood, hebben wij zopas ver nomen dat ook een voorwaardelijke erkenning op komst is van de dienst hartcatheterisatie voor invasief on derzoek als zware medische dienst. Dit ziekenhuis zou ook één van de slechts 43 ziekenhuizen op alle zie kenhuizen in dit land zijn die in aanmerking komt voor betoelaging inzake kwaliteitsbewaking en -ont wikkeling», aldus de OCMW-voor zitter. (p.h.) Aalst Oostendenaar Roland Desnerck vertelt verhalen over het vissersleven en maakte van het personeelsrestaurant van het ASZ een stemmige cafe chantant (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 5