Don Bosco Instituut Bu.S.O.: vernieuwde aanpak van begeleiding en nazorg voor schoolverlaters Vakantie nemen in Aalst: niet ver en zeker niet duur De Voorpost-3.7.1992-7 Het Don Bosco Instituut - Afdeling Bu.S.O. aan de Sint-Kamielstraat 85 te Aalst, kan reeds bogen op meer dan 30 jaar ervaring in het buitengewoon onderwijs. Toch werd er nog onophoudelijk gezocht naar aktualisering en aanpassing van het verstrekte onderwijs en dienstverlening in deze sektor. Zo werd, ter gelegenheid van de eindejaarsproclamatie, aan de pers een nieuw systeem uit de doeken gedaan, dat als werkinstrument dient om de naschoolse begeleiding nog beter en efficiënter te laten verlopen. De meeste kinderen groeien op zonder noemenswaardige moeilijkheden. Onbewust groeien ze op tot evenwichtige persoonlijkheden, elk met eigen karakter en aanleg. Wanneer er echter iets mis gaat, en om één of andere reden de motori sche ontwikkeling stil valt, dan gaat dat ook ten koste van het verstande lijk vermogen, van de sociale aan passing en de emotionele groei. Gewoon onderwijs vraagt dat de kinderen tenminste voldoen aan een ondergrens. Men onderwijst er leerstof die het verstandelijk nor male kind kan begrijpen en toepas sen. Men eist er sociaal gedrag dat voor de meesten aanvaardbaar is. De gewone school werkt uitstekend voor gewone kinderen. Ze doet heel wat voor leerlingen die het wat moeilijker hebben maar kan niet verder instaan voor kinderen die teveel afwijken van de algemene norm. Buitenbeentjes vragen een andere benadering, een andere opvoeding en speciaal onderwijs. Gewoon om dat ze anders zijn of denken, anders voelen en leren. In het Buitenge woon Onderwijs gaat men uit, van wat dat kind of deze jongere te bie den heeft. Het BO zal zijn onderwijs en opvoedingsvisie afstemmen op de bijzondere kenmerken van deze kinderen en jongeren. Men stimu leert wat het kind aan kreatief ver mogen in zich heeft om verder mens te worden. Om het, zij het wellicht met speciale hulpmiddelen, zijn ei gen evenwicht te laten vinden. Dat hierbij steeds een intensieve bege leiding nodig is, spreekt voor zich zelf. Begeleiding en nazorg voor schoolverlaters In het Aalsterse, zorgt het katoliek Buitengewoon Onderwijs, voor de organisatie van een Lagere School (BLO) gevestigd aan de Meule- schettestraat te Aalst en voor een secundaire school (Bu.S.O) aan de Sint-Kamielstraat te Aalst, waar voorzien wordt in een afdeling me taalbewerking, houtbewerking, schilderen, behangen, garneren en stofferen en gezins- en nijverheids technieken (waaronder groepsko- ken). Naast de specifieke begeleiding en onderwijsvorm, is Bu.SO afdeling van Don Bosco ook nog uniek in de begeleiding en de nazorg voor Aalst. De raadsleden De Kerpel, Lievens-Borms en Danayer vereerden de akademische zitting met hun aanwezigheid (a) Aalst. Heel wat sympatizanten van Don Bosco BU.SO afdeling lieten het zich smaken op het verzorgde etentje (a) schoolverlatenden. De steeds evo luerende onderwijs- en industriële organisatie heeft als resultaat, dat heel wat jonge mensen het bos door de bomen niet meer zien. Het wordt voor hen vrij moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk, om nog op een vlotte manier de weg te vinden van de school naar het bedrijfsleven of eventuele verdere studies. Om deze problemen te kunnen op vangen, werkt binnenhuis de Don Bosco-Bu.SO afdeling een kommis sie Begeleiding en Nazorg voor af gestudeerde of schoolverlatende leerlingen. Onder de drijfkracht van Theo Van Gijseghem, dhr. Crombeen, direkteur A. De Vos en Z.E.H. Deken De Smet (voorzitter van de Inrichtende macht van de school) werd er gezocht naar een systeem om funktioneel te kunnen werken in de naschoolse opvang. Het personeel van Bu.SO Don Bos co, ontwierp hiervoor een werkin strument om gericht te kunnen wer ken, in de eerste plaats naar het Vakantie nemen is een noodzaak: iedereen wil wel eens de batterijen opladen, er eens uit zjjn, eens iets anders doen. Velen doen dit ver van huis weg, maar de laatste jaren, door het steeds duurder worden van de vakantie-aanbiedingen, brengen er meer en meer mensen hun vakantie thuis door. In 'Denderend Aalst' is men zich hiervan bewust en heeft men zeker dit jaar een bijzondere inspanning gedaan om voor hen die thuis blijven een vakantiepakket samen te stellen waar iedereen zijn gading kan in vinden. Vooraf in vogelvlucht een overzicht van de vele mogelijkheden. Voor kinderen en jongeren (10 tot 16 jaar) is er vakantiespeelplein- werking en sportkampen voorzien. Op zomersportkamp kan men van 6 'ot 10 juli terecht in het sportcen trum Tragel, waar een omnisport- kamp met mogelijkheden te combi neren met computer doorgaat. Van 24 tot 28 augustus is sporthal Den- derdal Ercmbodegem voor een om- nisportkamp met tennis, dansex- pressie, voetbal, turnen en balspor- 'cn. Ook kennismakingssporten: base-ball, rope skipping, new games en jiu jitsu. Meisjes en jongens van 8 tot 15 jaar kunnen hier aan deelne men. Info: 053/73.22.71. Van maandag 6 juli tot vrijdag 21 augustus is er vakantiespeelplein- werkingvoorzien voor kinderen van 4 tot 14 jaar. Dit gebeurt te Aalst in desporthal Ter Rozen in de Rozen- dreef, Kerrebroek, gemeenteschool aan de Kerrebroekstraat. Te Erem- bodegem in de gemeenteschool, te Gijzegem in de Rijksschool van de Meerstraat en te Hofstade in de Rijksschool aan de Zijpstraat. De aktiviteiten hebben er elke werkdag Plaats van 9 tot 17 uur. Er wordt echter een bijkomende opvang voorzien van 7 tot 9 uur en van 17 tot 18 uur. Tijdens de dag krijgen de kinderen drank en versnaperingen. Alleen een lunchpakket dient zelf meegebracht. Info: 053/73.22.32. Dierenliefhebbers komen aan hun trekken op 4 juli op de Houtmarkt voor de jaarlijkse Paardenprijs- kamp voor het Belgische Trek paard, Zadelpaarden en Haflingers en op 21 juli eveneens op de Hout markt voor de schapendag. Info: 053/73.23.80. Toeristische attrakties Naast te regelen arrangementen voor bezoeken aan Honda, Flora, e.a. is op 24,25 en 26 juli de jaarlijk se Pikkeling, nu op 'Stienens Hof, Tinnenhoek te Moorsel, een niet te missen evenement. Op 2 augustus is Aalst het verzamelpunt van de pro vinciale Knackwandeling. Sportliefhebbers Voor hen zijn enkele top-sportcvc- nementen te noteren, zoals van 6 tot 11 juli het kampioenschap Kaatsing van Vlaanderen 1992, betwist op de Houtmarkt: Maandag 6 juli: Bever - Welar - Nijvel - Horrues Dinsdag 7 juli: Lodelinsart - Buizingen - Bassily (Hogere I) Woensdag 8 juli: Baisy-Thy - Courcelles - Meerbeke - Ottignies Donderdag 9 juli: Grote Prijs Mare Gaile Terjoden-Idegem Herleving-Baasrode Finale tussen winnaars. Zaterdag 10 juli: Finale tussen 3 winnaars van de reeksen en Tollembeek (winnaar 1991). Uiteraard niet te vergeten het 57e Natour Wielerkriterium Stad Aalst met dit jaar als omloop: Grote Markt, Zoutstraat, Hoogstraat, Houtmarkt, A. Nichclstraat, Burchtstraat, Molenstraat en Grote Markt. De sporthallen Denderdal, Ten Rozen en de Turnzaal Nieuw- beekstraat zijn in de maand juli ge sloten, maar in augustus steeds open van 8 tot 12 uur en van 13 tot 23 uur. Het sportcentrum Osbroek is zowel in juli als in augustus open van 8 tot 22 uur. Info: 053/73.22.70. Vermaak en attrakties Gedurende Aalst Kermis van 3 tot 19 juli zorgen horeca-uitbaters van de Grote Markt en Hopmarkt voor een gevarieerd aanbod van podium optredens met groepen als Soft Eyes, Sam Goris, retro-avond met Guy De Pré, The Nile, Wim Ravell, Pascal Laurent, Dinky Toys, Isabel- le A, BB Jerome and The Bang Gang, The Groovies, William Souf- freau, Dirk Bauters, John Wolley en Friends, De Veske Volière en vele andere. Op 7 juli heeft een avondmarkt plaats in de centrumstraten en -plei nen en op 10 juli is een kermis- avondshopping voorzien met muzi kale animatie en vuurwerk. Op 11 juli, het feest van de Vlaamse Gemeenschap is er animatie ge pland op de binnenkoer van het stadhuis van 15.30 u en om 19.30 u zal minister Sauwens als gastspre ker optreden waarna Leen Persijn een recital geeft. Vanaf 21 uur is er op de Grote Markt dan terrasani matie voorzien door A. Czirok and his Hungarian Gipsy Band, Jaarbeurs De traditionele vakantie-afsluiter is vanzelfsprekend de Jaarbeurs in de Keizershallen van 22 tot 31 augus tus. In een nieuw organisatorisch kleedje gestoken zijn er naast het kommercieel gebeuren, een aantal avondvullende progamma's voor zien: Aalsterse Avond, Laser Party, Bart Kaëll en Helmut Lotti, Lady's Night met AU American Male en Eddy Wally Show, het Witte Paard, Samson, The Skyliners Big Band, Aalst groet Europa en Will Tura en dies meer. Het is meer dan duidelijk dat ie mand die in Aalst thuis blijft, zich vast en zeker niet hoeft te vervelen. vinden van een geschikte stage- of eventueel openstaande arbeids plaatsen. Het hele systeem werd visueel ge maakt aan de hand van een muurpa neel waarop de zone rond de school waar deze inplantingspunten te vin den zijn, ingedeeld in zone Aalst, zone Dender, zone Schelde en zone West-Brabant. Hierin zijn een vijf tigtal mogelijkheden reeds gesitu eerd, waar dan, volgens de uitoefe ning van 14 verschillende bedrijfs- aktiviteitcn, stage- en werkgelegen heid worden aangeduid. Een hierbij aansluitend fiche-systeem geeft op elk moment de volledige detaille ring van de invulling ervan. De uiteindelijke bedoeling van het hele project, is steeds te kunnen inspelen op de vraag van afgestu deerde leerlingen, wanneer zij per soonlijk op zoek gaan. Bij de op bouw van het werkpaneel werd dan ook rechtstreeks kontakt genomen met zoveel mogelijk bedrijven uit de streek. Tijdens de informatieve ge sprekken hierbij werden ook de KMO's en de middelgrote bedrij ven door de school ingelicht over dé verschillende modaliteiten die ge paard gaan bij het opnemen van een werkkracht, voortkomende uit het Bu.SO onderwijs. Het nabije verle den heeft dan ook bewezen dat deze onderhandelingsfase ook bijzonder belangrijk is. Het blijft voor de Kommissie Na zorg en Begeleiding, een vast voor genomen opdracht, om elke leer ling individueel te volgen en samen met hen op zoek te gaan naar de arbeidsplaats die voor hen het best geschikt zijn. Dit dan, voor wat de persoonlijke kapaciteiten en ge volgde opleiding betreft. Verdere studieopleiding, begeleide stage en tewerkstelling behoren hierbij tot de mogelijkheden. Deze dan gesitu eerd in de zo dicht mogelijk aanwe zig zijnde inplantingsplaats. Daar naast wordt ook alle nodige hulp verleend bij het voldoen in alle mo gelijke administratieve formalitei ten om op die manier te zorgen, dat in elke sociale situatie, de wettelijke toestand van zaken in orde is. Kwalifikatie getuigschriften Vorige zaterdag werden in Don Bosco - Bu.SO afdeling, dan ook traditioneel de kwalifikatiegetuig- schriften uitgereikt, tijdens een Academische Zitting, waarop het woord werd gevoerd door Z.E.H. Deken De Smet, Theo Van Gijse ghem en direkteur A. De Vos. Gert Vlaeminck, accordeonist, zorgde dat de zitting met pittige muziek werd gekruid. Een dertiental leerlingen mochten hun kwalifikatiegetuigschrift in ont vangst nemen: Afdeling metaalbewerking: Behalen het Kwalifikatiegetuigschrift in de kwalifikatie Auto-onderhoud: de hh. Coorcman William van Aalst, Hebbe- linck Rudy van Aalst, Philips Pascal van Aalst, Van der Meirsch Alex van Aalst. Afdeling houtbewerking: Behalen het Kwalifikatiegetuigschrift in de kwalifikatie houtbewerking: de hh. De Mol Kurt van Berlare en Van Liever- loo Bart van Haaltert. Afdeling schilderen, behangen, garne ren en stofferen: Behalen het Kwalifikatiegetuigschrift in de kwalifikatie schilderwerk: de hh. Dooms Geert van Ninove en Van Goe- them Andy van Aalst. Afdeling gezins- en nijverheidstechnie ken: Behalen het Kwalifikatiegetuigschrift in de kwalifikatie Gezinstechnieken: de juffrouwen De Milde Manuella van Erembodegem en Redant Anja van Me re. Behalen het Kwalifikatiegetuigschrift in de kwalifikatie Groepskoken: de juf frouwen De Vos Lieve van Appelterre, Stuyck Ann van Denderleeuw en Van Daelen Marijke van Moorsel. Na de Akademische Zitting werd de feestdag voor de school verder gezet met een etentje, georganiseerd voor het gro te publiek, waarin de afdeling groepsko ken met hulp van leden van het ouder comité voor een perfecte bediening werd gezorgd. P.H. Aalst. Voor hen moet nu de stap van school naar werkmidden worden gezet (a

De Voorpost | 1992 | | pagina 7