Voetbaljeugd van Eendr. Sint-Gillis ontdekt Italiaanse kunststeden Ex Tutti quanti De Voorpost - 24.7.1992 - 19 I Jeugdvoetbal. De miniemen van Eendracht Sint-Gillis die in Firenze een onvergetelijke voetbalreis maakten Jeugdvoetbal. Geelblauw tooide zich paarswit op het Domplein van Milaan (ha) De kleine Dendermondse delega tie die ter gelegenheid van het mi- niementornooi van Firenze elf da gen in Noord- en Midden-ltalië ver bleef zal wellicht het voetbalhoofd stuk snel (willen) vergeten maar de overweldigende indruk die het Ita liaanse landschap en de Italiaanse kunststeden op de jonge Een- drachters achterliet zal nog wel een tijd doorwerken. De miniemen van Eendracht Sint-Gillis ontdek ten een aantal geheimen van mys terieuze sprookjessteden. De busreis van Dendermonde naar Como over Belgische, Luxemburgse, Duitse, Zwitserse en Italiaanse snelwe gen duurde, ook al wegens de akties van de Franse truckers, wat te'fang en zater dagavond viel de delegatie na de eerste avondmaaltijd in de jeugdherberg van Como verdiend in een diepe slaap. Como Como, gelegen aan het gelijknamige meer en hoofdplaats van de gelijknamige provincie, verwelkomde de voetbaljeugd warm vochtig. Regenbuien die een eer ste ontdekking van de uitdagende stad niet hinderden. Como onthulde, dankzij de medewerking van de op de Piazza Cavour gelegen Azienda di Promozione Turistica, haar geheimen. De oude ves tingen, de indrukwekkende dom (15de eeuw), de 13de eeuwse Broletto, het vroegere stadhuis en de na drie eeuwen bouwaktiviteit in 1335 klaargekomen San Fedele basiliek bleken stuk voor stuk kuituurparels. Beelden, schilderijen en tapijten maken een bezoek aan dit patri monium uiterst interessant. Regendagen te weinig want ook de mu sea zijn de moeite waard. Het Museo Siovio, voor archeologie, het Museo Ga ribaldi met zijn kollekties etnografie, he- Jendaag.se geschiedenis en zeefauna en flora of de tempel van Volta, de beroem- Je zoon van Como, vullen elk een halve Jag. Interessant is ook een bezoek aan Je Villa d'OImo met zijn kunstschatten en ijn prachtig park of een tocht naar het woggelegen kasteel van Baradello dat Barbarossa in 1158 liet optrekken. Op een heerlijk warme dag aan het grote Comomeer, na het Gardameer en het Lago Maggiore het derde grootste van Italië, zocht en vond de geelblauwe voet baljeugd verkoeling op het water. Kajak ken of watersurfen, het lijkt makkelijker dan het is, of een boottocht waarop men ontdekt waar Rummenige of Scifo woon den tijdens hun Milanese periode. De attraktie van de laatste dag Como werd evenwel de kabeltrein naar Brunate van waar men duizelingwekkende vergezich ten krijgt over het diepblauwe water van het Comomeer. De afdaling langs de beboste helling kroop vooral de begelei ders in de al vermoeide benen. De onh/angst door de voorzitter van de Toeristische Dienst van de Provincie en de geschenkjes die daar werden uitge wisseld leek perfekt getimed. Natuurlijk werd tijdens het vijfdaags ver blijf in Como ook over voetbal gepraat. Bijvoorbeeld bij het bezoek aan het over weldigende Meaza-stadion van Milaan waar de jonge Eendrachters even het gras mochten voelen waarop de super sterren van Inter en AC hun miljoenen binnenrijven. Milaan dat met zijn Dom en Scala en zijn grootse glazen galerij het angstig jachtige slechts even opzij kon duwen. Inlichtingen over Como krijgt men bij de Azienda di promotione Turi stica del Comesco, Piazza Cavour 17la 22100 Como-ltalia. Firenze In Como voetbalden de miniemen tegen een plaatselijk elftal. De oefenwedstrijd werd verloren met 6-0 maar dat bleek het vertrouwen in eigen kunnen niet erg aan te tasten. In Firenze (Florence) wachtte het internationaal miniementornooi met naast Eendracht ook Franse en uiteraard Italiaanse ploegen, Het trotse Firenze, hoofdstad van het fiere Toscanië, ver welkomde de Dendermondse delegatie met hoge temperaturen en Italiaanse uit bundigheid, Er viel veel te zien in Firenze, de stad van de Medici, van Michelangelo, Dante, Macchiavelli en Galilei. Zoveel te beleven en zo weinig tijd. Absolute blikvanger is de machtige Dom met de koepel van Brunelleschi, één van de grootste architekten, 106 meter hoog. Binnenin de Dom primeert de imposante leegte. 00 hetzelfde plein de Campanille, de klokketoren (82 m) én de Doopkapel, achthoekig met drie monumentale bron zen deuren. Geen andere stad kent zoveel kerken als Firenze. De Santé Croce, de mooiste en grootste Franciscanerkerk ligt bij de ves tingen, de San Lorenzokerk, de familie- kerk van het geslacht van de Medicis, lijkt samen met de kapel een paleis uit een Oosters sprookje. Eendracht Sint-Gillis zocht zich een weg in de sprookjesstad en elke speler liet zich op het Domplein door de altijd aanwezige kunstenaars portretteren. De binnenstand van Firenze telt ook oneindig veel musea an palazzo's. Naast het Palazzo Vecchio be vindt zich het Uffizi, wellicht het be roemdste museum met schilderijen van Botticelli en beelden van Michelangelo. De stad ligt genesteld aan de oevers van de Arno en de beroemde Ponte Vecchio werd al in de 16de eeuw toegewezen aan de goud- en zilversmeden die er nog altijd bedrijvig zijn. De Dendermondse voetbaljeugd ontdekte dezelfde Floren tijnse gastvrijheid die de reizigers in de 13de eeuw ook al roemden. Het voetbaltornooi werd wegens de hitte tijdens de dag gespreid over drie avon den met de finaledag op zondagvoormid dag. Eendracht Sint-Gillis ging tegen Como met 6-0 in de boot maar haalde tegen het Franse Mulhouse een overver- diend gelijkspel. De wedstrijd tegen het plaatselijke Firenze moest de jonge Een drachters in een goede positie brengen voor de finale. Tegen de gemiddeld twee jaar oudere Italiaanse miniemen kon Een dracht tot aan de rust gelijke tred houden (1-1) maar in de tweede helft viei het geel-blauwe kaartenhuisje in elkaar. De 3-1 werd door iedereen echter als een opperbest resultaat beschouwd. Spijtig genoeg ging de finalewedstrijd voor de 3de en de 4de plaats verloren tegen Mulhouse, terwijl de finale zelf door het plaatselijke Firenze werd verlo ren tegen Como na een adembenemend duel en drie prachtige doelpunten (3-0). Op de officiële prijsuitreiking bleek hoe sterk de banden tussen de Italiaanse spelers en de Dendermondse vertegen woordigers waren geworden. Ook de begeleiders van de gastelftallen werden met geschenken overladen. Tussendoor bracht de delegatie uit Sint- Gillis nog bezoeken aan Siena met het Campo, zonder twijfel een van de moois te en zeker één van de beroemdste plei nen in Italië. Op dit plein worden sinds de 13de eeuw toernooien en vergaderingen gehouden. Nu vormt het plein het unieke dekor voor de 'palio' één van de meest bezochte volksfeesten van gans Italië. Via de RAI kunnen we samen met de 60.000 op het plein getuige zijn deze palio op 16 augustus. Ook Pisa met het wonderplein met respektievelijk de Dom, de scheve klokkentoren en de prachtige Doopkapel, stond op het programma ter wijl de drinkebroers uit het gezelschap even afstapten op een wijngoed in het gekende chiantigebied. De geelblauwe voetballertjes streken maandagnamiddag na een busreis van 19 uur weer neer op het kerkplein van Sint-Gillis. De voetbaltrip naar Firenze staat geboekt als een unieke ervaring. De ontdekking van de Italiaanse kunststeden zal de tand des tijds doorstaan, netzoals Firenze zelf dat deed. Inlichtingen over Firenze krijgt men bij de Azienda Autonoma di Turis- mo, Via Tornabuoni 15 a 50123 Fi- renze-ltalia. Hugo Aerts Comomeer - Aan de ruim 180 km oever van het Comomeer liggen naast Como zelf enkele prachtige steden. Een bezoek waard zijn Menaggio en het daarover gelegen Bellagio, Cernobbio, Domaso, Gravedonaen uiteraard Lecco. Volta - Wetenschapper Alessandro Volta is de beroemdste zoon van Como, Hij werd er geboren in 1745 en stierf er in 1827. Volta gaf niet alleen zijn naam aan de Volt, hij was ook de ontdekker van het methaangas. Ter ere van Volta werd in Como een tempel gebouwd. Meazza - Het San Siro-stadion, de voetbaltempel van Milaan, werd enkele jaren geleden omgedoopt in het Guisepp Meazzastadion. Hier spelen Inter en A.C. Milaan hun thuiswedstrijden. A.C. Milaan heeft 80.000 socio's, die elk een vast zitje in het stadion hebben. Maffia - De Milaanse politiediensten kunnen niet beletten dat dagelijks tientallen toeristen worden bestolen. De kleine kriminaliteit viert hoogtij in de rijkste stad van Italië. Florence - Tot 1870 was Firenze de hoofdstad van Italië. Na de 'risorgimento' koos koning Victor-Emmanuel Rome tot hoofdstad van het eengemaakte Italië. Medici - Firenze is de stad van de Medici. Leonardo il Magnifico kreeg, minder om zijn literair werk maar vooral als beschermheer, de titel van Prins van de Renaissance. Onder zijn bescherming werkten kunstenaars aks Donatello, Botticelli, Michelangelo en Brunelesschi. Chianti - In het Chiantigebergte, midden Toscanië, ligt het dorp Castellina in Chianti. Hier wordt de beroemde Chiantiwijn verbouwd. 90% van de chiantiwij- nen behoren tot het rode type. Pisa - Het Plein der Wonderen in Pisa bevat naast de scheve klokketoren ook een schitterende Dom en Doopkapel. Ook deze gebouwen zakken weg in het zand aan de monding van de Arno. Galilei - Galileo Galilei werd ih 1564 in Pisa geboren maar hij kwam in 1592 als prof wiskunde en natuurlunde naar de universiteit van Padua. Later vestigde hij zich in Firenze en kwam in botsing met het Vaticaan nadat hij de zon als middelpunt van ons stelsel had geplaatst. Palio - La Piazza del Campo is zonder twijfel het gekendste plein van Noord-ltalië. In Siena worden daar tweemaal per jaar de Palio gehouden. Dit feest wordt gevolgd door 60.000 bezoekers en miljoenen tv-kijkers. De Palio wordt gehouden op 2 juli en 16 augustus. Jeugdvoetbal. Hoog boven het Comomeer. Even stil worden...(ha) Jeugdvoetbal. In het grootse Meazza-stadion dromen van een rijke voetballoopbaan (ha)

De Voorpost | 1992 | | pagina 19