Oud Aalsters zwembad voorgesteld als beschermd monument Onrust over voetbalplein St voorlopig ongej eenberg *rond Vernieuwde Aalsterse Nieuwstraat op protest onthaald Lad van Dender- yflw LimBERGen O ±A. Lo6 t 1 Voor wie iets beter zoekt Op 4U - r De Voorpost VRIJDAG 24 JUL11992 a de I 45e JAARGANG NR. 50 - 50 F JL^ «li J.lit.C' CiJLi J»,/? V M v M V w Erpe-Mere i /^^wvatse-!. In een van zijn toegevoegde agen dapunten op de jongste gemeente raad te Erpe-Mere wou raadslid J. Van Den Steen laten beslissen over enkele aangelegenheden in ver band met het gemeentelijk voetbal terrein Steenberg. Het ging vooral over het definitief karakter dat men moet geven aan het sanitair en de kantine, het uitvoeren van werken om wateroverlast te voorkomen en het regelmatig maaien van bedoel de terreinen. Sinds enkele maanden maken de sportclubs die gebruik maken van deze terreinen, zich on gerust over de toekomst van deze infrastruktuur die zou verdwijnen eens de sporthal in de buurt ge bruiksklaar wordt. Nochtans is het duidelijk gesteld dat het hier om het bouwen van een tijdelijke kantine ging zoals in de bouwaanvraagwerd gestipuleerd. In zijn motivatie gaat het SP-raads- lid duidelijk akkoord dat 'deze keu ze werd ingegeven door de wil om aan de problemen van de clubs een snelle en goedkope oplossing te geven' en dat de verplichting be staat 'de gebouwtjes af te breken bij de afwerking van de sporthal'. Maar vermits intussen deze terreinen hun nut bewezen hebben -er worden in totaal een honderdtal wedstrijden gespeeld- vindt hij het opportuun om geen voorbarige beslissing te ne men, want bovendien zijn de 'vijf vast gebruikers financieel volledig afhankelijk van de inkomsten die zij uit de drankenverkoop in de kanti ne realizeren'. Voor de goedkeu ring van zijn visie verwijst hij naar het gewestplan waarop de terreinen gesitueerd zijn in een zone voor re- kreatie. Daar er regelmatig wateroverlast ontstaat op de terreinen die door het gemeentebestuur aan de clubs worden verhuurd, vindt raadslid Het oud Aalsters zwembad aan de Capucienenlaan zou, volgens het kabinet van gemeenschapsminister Sauwens, opgenomen zyn in een ont- werplijst van monumenten, die voor bescherming in aanmerking komen. Op I juli II. werd het vooronderzoek afgerond en werd het ontwerp goedge keurd. Het oud Aalsters zwembad werd in de dertiger jaren gebouwd naar een ontwerp van de Gentse architekt Willy Valcke, een leerling van de beroem de Frans-Zwitserse architekt Le Corbusier. Het gebouw is opvallend door zijn eenvoud en horizontale lijn. Vooral de sobere, fraaie voorgevel is kenmerkend. Architekt Willy Valcke was, met on dermeer Henry Van de Velde, lid van SBUAM, de Société Beige des Urbanistes et Architectes Moder- nes. Le Corbusier was toonaange vend voor de funktionele moderne bouwstijl, wat ook aan het ontwerp van het Aalsterse zwembad door Valcke te merken is. In 1935 besloot het toenmalige Aal sterse stadsbestuur tot de bouw van het zwembad aan de Capucienen- nadat in maart van hetzelfde jaar, de bestaande zwembadinstel ling aan de Van Wambekekaai ver ouderd werd verklaard en verkocht voor een half miljoen, aan de aan palende mouterij. De verkoopprijs moest de bouw van het nieuwe zwembadprojekt financieren. In vroegere plannen werd gedacht aan het oprichten van een nieuw zwembad met drankhuis in het stadspark, maar de stadsarchitekt wees er toen op dat het effekt op het landschap hierop nadelig zou zijn en dat het wenselijk zou zijn het uitzicht op het natuurgebied Os- broek niet met gebouwen te storen. Het leek meer aangewezen naar een centrale inplanting uit te zien. Die mogelijkheid had de stad toen, op gronden in eigendom aan de Capu cienenlaan, naast de stadsjongens- school. Die ligging gaf de stad ook recht op staatssubsidies. Het werd dan door het Aalsterse Stadsbestuur een wedstrijd uitge schreven waarin architekt Willy Valcke uit Gent als beste werd uit gekozen. De provinciale architekt in de jury noemde de binnenruimte van het gebouw "voortreffelijk om haar buitengewone eenvoud en praktische schikking". Het zwem bad aan de Capucienenlaan werd geopend op 5 juni 1939. De werken hadden toen wat vertraging opgelo pen door de aardschok van 11 juni 1938 die heel wat schade aanrichtte Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein ft geschenken Meubelen en decoratie Van Den Steen het maar billijk dat ze moeten bespeelbaar zijn en als tweede euvel citeerde hij het lange gras dat maar zelden gemaaid wordt. Schepen De Waele beriep zich op de bouwvergunning zodat de huidi ge konstruktie normaal moet ge sloopt worden na de definitieve in dienstneming van de sportzaal, maar toch zal hij de mogelijkheden onderzoeken wat er op de verschil lende vlakken kan ondernomen worden. Het is geenszins de bedoe ling om de sportlui weg te jagen, maar men is gebonden aan voor schriften. Over de toestand van de terreinen is men het eens en dat ze nogal eens drassig bijliggen, is geen geheim zelfs voor de eenden niet die er dan hun gading vinden. Het is echter wel de bedoeling om de speelvelden te draineren en de clubs die er gebruik van maken zijn zelfs bereid om financieel mee te werken. Er zijn daarentegen andere prioriteiten 'want er is zwaar geïn vesteerd in de sporthal maar toch worden volgend jaar de terreinen in de begroting opgenomen', beloofde schepen De Waele. Wat het maaien van het gras op de velden betreft, kan dit praktisch nauwelijks gereali- zeerd worden, want alleen hiervoor is één personeelslid nodig en dit kan men zich moeilijk veroorloven. Het ligt wel in de bedoeling om later de terreinen te laten onderhouden door de gemeente maar pas dan als er een klepelmaaier aangekocht is. Fietsgravering Ter vervanging van de afgeschafte fietsplaten werd het systeem van de fietsgravering ingevoerd dat tevens een waarborg moet zijn tegen even tuele diefstal. Deze lovenswaardige aktie is volgens raadlid J. Van Den Steen 'volledig stilgevallen en het daartoe speciaal aangekochte toe stel werd opgeborgen terwijl het personeelslid dat er mee werkte een andere taak kreeg'. De onderbro ken dienstverlening werd door ver schillende inwoners aangeklaagd omdat zij met nieuwe fietsen niet meer terecht konden. Tot op het ogenblik van de stopzet ting werden 2.695 fietsen gegra veerd waaruit men kan besluiten dat er zeker belangstelling was van wege de bevolking om van deze dienst gebruik te maken. Het ver zoek van raadslid J. Van Den Steen werd echter positief beantwoord en de nieuwe regeling zal in het volgen de infoblad van Erpe-Mere ver schijnen. Voor het graveren van fietsen zal men voortaan terecht kunnen in het administratief cen trum Steenberg op elke eerste don derdag van de maand tussen 18.00 en 20.00 uur. Wateroverlast Het is bekend dat Erpe-Mere niet vrij is gebleven van wateroverlast. Vooral de wijk Dorent werd zwaar getroffen daar waar het op andere plaatsen nogal meeviel. Raadslid Van Den Steen kon niet ontkennen dat de technische dienst van de ge meente alles in het werk heeft ge steld om aan de problemen te ver helpen op het ogenblik zelf. Maar hij betreurde dat de 'beleidsverant woordelijken verscheidene weken na de eerste overvloedige regenval nog geen konkrete aktie onderno men hadden'. Daarom drong hij in zijn verzoek erop aan om een over zicht te maken van een onderzoek te doen naar de plaatsen van water overlast en een gefaseerd plan op te maken ter bestrijding van de oorza ken. (JV) Aalst. Het oud zwembad aan de Capucienenlaan is opgenomen op een lijst van monumenten die voor bescherming in aanmerking komen (a) Ook de zwemakkommodatie aan de Capucienenlaan voldeed na veertig jaar dienst niet langer aan de mo derne eisen op dit vlak. In 1984 ging dan het huidige kompleks aan de Aelbrechtlaan open. Het oude zwembad is sindsdien en dit tot einde 1992, verhuurd aan het "Ten Sport- en vrijetijdsmanage- ment". Er worden sportkursussen allerhande georganiseerd van boks, judo tot dans. Het vroegere zwem bad zelf is dichtgemaakt met een houten vloer, waarop gevechts- sporten worden beoefend. Roger D'Hondt, Schepen van Sport en Vrije Tijd, wil bemiddelen zodat de sportclubs die nu nog hun aktivitei- ten in het gebouw aan de Capucie nenlaan ontwikkelen, een onderko men zouden kunnen vinden in de rijkssporthal aan de César Haelter- manstraat. Het voorstel tot bescherming van het oude zwembad, wijst op het waardevolle van het gebouw, als ar- chitektonisch kunstwerk van zijn tijd. Reeds eerder werd ook door het Aalsterse stadsbestuur overwogen een gedeelte van de Stedelijke Aka- demie voor Schone Kunsten naar het oude zwembad over te brengen en aan te sluiten op een nieuwbouw die tegen de achterzijde van het be staande gebouw zou komen, op de open ruimte tussen de op het ogen blik in gebruik zijnde gebouwen van de Stedelijke Akademie, met in gang langs de Nieuwbeekstraat. In hoeverre de beslissing van bescher ming van het oude zwembadge bouw invloed zal hebben op de ge plande bouwwerken is nog niet dui delijk. De heraanleg van de Nieuwstraat te Aalst is voltooid en in gebruik genomen. Reeds van bij de aanvang bleek dat de aanpak van de vernieu wing duidelijk mocht in vraag gesteld worden. By het open stellen voor het verkeer bleek dat de voorgestelde winkel-wandelstraat spoedig herscha pen werd in een nieuw parkeerplein. iswaar veilig beschermd door sym- patieke amsterdammertjes langs heen de wandelstroken op hetzelf de niveau moet evolueren. Protest tegen zaterdagmarkt De winkeliers uit de Nieuwstraat kijken nog anders tegen de heraan- pak van hun straat aan. Volgens hen is de straat nu zeker niet meer ge schikt voor het plaatsen van kramen van de zaterdagmarkt. Vorige week hadden sommige marktkramers, sommige geplaatste beugels voor fietsenstalling gewoon uitgebroken en opzij geworpen om hun kraam te kunnen plaatsen. "Wat vroeger kleine kraampjes in tentzeil waren, zijn nu grote winkels op wielen ge worden. Door het verhogen van het wegdek en de voetgangers en par keerruimten komen zij vlak voor de uitstalramen te staan en blokkeren op die manier het volledige uitzicht van de winkel" opperden bozen ne ringdoeners uit de Nieuwstraat. Er werd dan ook in dit verband een enquête gehouden door de dekenij van de Nieuwstraat, die een alge meen protest tegen deze handelwij ze van de marktkramers ontketende en eiste dat in de toekomst de marktkramers gewoonweg uit de hertekende Nieuwstraat wegblij ven. P.H. De herschikking van de afgelijnde parkeerplaatsen is dwars op de ge bouwen geplaatst, met als gevolg dat het uitzicht van de straat voledig wordt beheerst door geparkeerde auto's. Hoewel er slechts 42 afgeba kende parkeerplaatsen voorzien zijn, en drie laad- en losplaatsen voor vrachtwagens, staan er regel matig meer dan zestig wagens. Los plaatsen en plaatsen voorzien voor (brom)fietsen worden gewoonweg ingenomen. In elk geval heeft de Nieuwstraat een chaotisch uitzicht gekregen. Het lineaire karakter van de straat ging volledig verloren. Er werd een z-vormige struktuur uitgewerkt die in holle en bolle ruimten vakken voorziet voor het parkeren van auto's. In vergelijking met de andere druk ke straten uit het centrum als de Zoutstraten, de Kattestraat en de Molenstraat was de Nieuwstraat tot het einde van de jaren '50 veeleer een rustige straat. Door de vestiging in 1964 van een eerste grootwaren huis kwam het eerder drukke ver keer, later nog verergerd door de vestiging van andere warenhuizen en distributieketens en bankfilia len. De hertekening van de Nieuwstraat is qua opzet en uitzicht duidelijk een mislukking. Andermaal wint de Aalst. De hertekende Nieuwstraat wordt door vele Aalstenaars en de winkeliers auto het op de voetganger, die wel- a^s een mtskleun ervaren (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 1