Honegem te Erpe als waardevol landschap geklasseerd Alem weerlegt geruchten KMO-zone Erpe-Mere Wielewaal Denderland verwerft orchideeënweide in Honegebied 2 - 24.7.1992 - De Voorpost Op 26 juni werd door gemeenschapsminister van verkeer, buitenlandse handel en staatshervorming J. Sauwens, het besluit ondertekend voor de klassering van het gebied 'Honegem-Solegem-Sint-Appolonia' dat gelegen is op de grondgebieden van Aalst, Erpe en Lede. Deze beslissing werd genomen omwille van de ^wetenschappelijke, ethetische en historische waarde'. Na zes jaar is het eindelijk zover dat aan het gebied niets meer mag veranderd worden dat het uitzicht kan veranderen en dat het voor de toekomst alle kansen maakt om als natuurgebied zijn funktie uit te oefenen. Als gevolg van de bescherming als natuurgebied worden beperkingen aan de rechten van de eigenaars gesteld die er op neerkomen dat bepaalde ingrepen in het landschap niet meer toegelaten zijn om de ve getatie niet te schaden. Bovendien mogen geen ruststorende aktivitei- ten georganizeerd worden en moet men zich houden aan de opgelegde waterhuishouding. Honegem Het is vooral de Honegem die voor Erpe-Mere van belang is. Reeds op 11 september 1986, op voorstel van Arol werd door de toen bevoegde gemeenschapsminister de procedu re voor de rangschikking als waar devol landschap van het gebied Ho- negem-Sologem-Sint-Apollonia in gezet. Deze procedure werd even eens betekend aan de eigenaars die eventuele bezwaren aan de dienst AROL moesten richten binnen de gestelde termijn van twee maanden. De betekening van de rangschik king tot beschermd gebied is zeker een enorme goede zaak voor de echte natuurliefhebbers. Het be schermen van de weinige natuurge bieden zoals de Honegem is in feite een verplichting om toch iets van de vroegere rijkdom te kunnen door geven aan onze nakomelingen. De totale oppervlakte van het be schermde gebied dat zich over drie gemeenten uitstrekt, bedraagt on geveer 100 ha. Fauna en flora Men mag hier niet vergeten dat de ze reservaten de bron waren, en nog altijd zijn van een ongestoorde ont wikkeling waar men de processen van suksessie kan gaan bestuderen, waar men kan genieten van de na tuur in al zijn verscheidenheid: dit gaat van elzenbosjes over open wei den naar verruigde stukken, door sneden door grachten met als cen traal punt de turfputten. Het gebied heeft een rijke vogelstand en is voor plantenkenners bedeeld met enkele juweeltjes. De turfputten zijn voor vele Erpe-Merenaren een grote on bekende ondanks zijn enorme rijk dom aan fauna en flora. Voor de schooldirekties is dit gebied een aanrader om hier de natuur op het terrein te komen verkennen en er jaarlijks een korte schooluitstap aan te besteden, want op natuurvlak heeft de gemeente alleszins nog wat te bieden. Het is niet uitzonderlijk dat men in de turfputten vijf soorten steltlopers tegelijkertijd op door trek kan waarnemen. Wielewaalle den, zoals R. Sienaert, beschouwen het gebied van de turfputten als een zeer waardevol biotoop, vooral om dat hier een rijkdom aan natuur op alle vlakken aanwezig is. 'Het door- aarsje, de kleinste fuutachtige, heeft er reeds menig legsel grootge bracht. Er werden zelfs waarnemin gen gedaan van kleine wilde zwa nen. Het blauw metalig beekvogel tje, de ijsvogel man men er dikwijls als een schicht zien voorbij schieten, terwijl een warme augustusavond je de gelegenheid geeft rustig waarne mingen te doen van de waterral, een zeer schuw beestje dat in Vlaande ren beslist zeer zeldzaam is geworden'. Uit archiefbronnen blijkt duidelijk dat dit gebied in de eerste helft van de 18de eeuw uitgebaat werd om er turf te winnen. Het patroon van de legakkertjes kan men er bij lage wa terstand nog steeds goed onder scheiden. Een verzamellijst van de flora geeft voor dit gebied zo een 250 taxa aan. Als zeldzame planten kunnen we onder andere citeren bosgeelster, een vroege bloeier van de familie van de lelieachtigen en verdacht veel gelijkenis vertonend met het speenkruid dat bij ons hier algemeen voorkomt. De orchi deeën zijn trouwens altijd goed ver tegenwoordigd geweest in de wei den rond de turfputten met de bre de en de gevlekte orchis, de breed- bladige wespenorchis en wie geluk heeft vindt in een bosje wel eens de grote keverorchis. Na de bescher ming van het gebied hoopt de Wie lewaal er de intussen verdwenen ad dertong, kleine ratelaar en andere planten terug te vinden. Wat mag en niet mag Het is duidelijk dat wanneer een gebied beschermd of geklasseerd wordt, er bepaalde voorwaarden aan verbonden zijn. Onder bepaal de voorwaarden zijn er handelin gen, die mits schriftelijke toestem mingwei toegelaten zijnbestaande afsluitingen mag men herstellen of vernieuwen, plaatsen van leidingen van openbaar nut die bovendien moeten dienen voor eventuele plaatselijk gevestigde woningen of bedrijven. Daar komt nog het on derhoud van hakhoutbestanden, het snoeien of knotten van bomen moet echter vakkundig uitgevoerd worden. Beperkingen werden er eveneens opgelegd voor wat betreft het aanplanten van bomen en hees ters wat niet lukraak mag gebeuren. Het maaien en afbranden moet bin nen een welbepaald tijdstip gebeu ren. In een geklasseerd natuurgebied mag er echter een heleboel niet ge beuren en de eigenaars zijn onder worpen aan een resem wetsbepalin gen die strikt moeten nageleefd worden. Het is dus verboden het oprichten van een gebouw of een konstruktie of het plaatsen van een inrichting, die zelfs uit niet-duurzame materia len, die in de grond is ingebouwd, aan de grond is bevestigd of op de grond steun vindt ten behoeve van de stabiliteit en bestemd is om ter standsbediening, het bedrijven plaatse te blijven staan, ook al kan ruitersport, het houden zij uit elkaar worden genomen. Het manifestaties. Elke visvangst is plaatsen van een of meer verplaats- boden evenals het leggen van gif bare inrichtingen die al of niet voor en het gebruik van klemmen. 1 bewoning kunnen worden gebruikt, kweken en uitzetten van dieren zoals woonwagens, kampeerwagens tijdelijk of definitief in het wild ki en afgedankte voertuigen. Het ach- nen blijven leven zoals fazanten, j terlaten van afgedankte voortuigen trijzen, damherten en eenden. I of schroot, evenals het aanleggen gebruik van chemische verdelgin van een opslagplaats voor dergelij- middelen, behalve op de percel ke produkten. Het achterlaten van die als akkerland of boomgaa slib- worden gebruikt. Het vernietigen Het aanleggen van een vuilnisbelt verzamelen van kruidachtige pla of het achterlaten van afvalproduk- ten, hun bloemen of vruchten, ni ten. Het aanbrengen van reklame- uitzondering voor kultuurgéw; panelen en of gelijk welke publici- sen. De bepaling is echter niet vi teit. Het plaatsen van leidingen, pa- toepassing op het maaien en afvo len en bakens met uitzondering van ren van het maaisel, het plaggen ondergrondse leidingen zoals hoger afvoeren van plaggen en het bran bepaald. Elke aktiviteit die een be- en. langrijke wijziging van de water- Dit betekent een hele reeks ve huishouding voor gevolg kan heb- bodsbepalingen maar aangezien ben inzonderheid het graven van belangrijkheid van het bescherm afwateringskanalen, het uitvoeren gebied is dit strikt noodzakelijk o van draineringswerken en wateraf- in het landschap een natuurlijl tappingen. Om het even welk werk ontwikkeling tot stand te brengt dat de aard van de grond, het uit- wat na jaren moet resulteren in h zicht van het terrein of het hydro- herwinnen van de vroegere natuu grafisch net zou kunnen wijzigen, rijkdom die in onze regionen vi inzonderheid het verrichten van op- overvloedig aanwezig was. gravingen, het aanvoeren van grond Om het geklasseerd gebied opt en dat aanleggen van opspuitterrei- maal te verzorgen tracht 'De Wielt nen. Het aanleggen van wegen en waal Denderland' zij het dan oo paden en het verbeteren ervan, in- met beperkte financiële middelei zonderheid het verharden met ho- percelen grond aan te kopen in d mogeen materiaal, zoals koolstof- natuurgebieden. De op die manie beton en beton. Het onderhoud en verworven eigendommen in d herstel van de bestaande wegen en Wellemeersen zijn er een typisc paden is toegelaten. Het vernieti- voorbeeld van. Deze aankooppoli gen van eieren, nesten en broedsel, tiek, of het eventueel afhuren, zet Elke lozing van vloeistoffen of gas- ten zij met sukses verder, want on sen die nadelig kan zijn voor de langs werd deze natuurbescher aanwezige fauna en flora. Elke in- mingsgroep eigenaar van haar eer greep die een duurzame wijziging ste perceel grond in de pas geklas van de vegetatie tot gevolg kan heb- seerde Honegem. ben, inzonderheid het ontginnen Wie het.projekt van de Wielewaai van schraallanden, rietlanden en wil steunen kan steeds een gift over- moerassen in de zones zoals aange- maken op het adres Leo De Betha- duid op het plan. Om het even wel- nelaan 5 bus 2 tc 9300 Aalst. Men ke aktiviteit die de rust en de stilte kan ook zijn steun verlenen of bc in het gebied zou kunnen verstoren, langstelling tonen door zich tt inzonderheid het houden van tes- abonneren op het tijdschrif ten, oefenritten en wedstrijden met "t Koninkje' dat vier keer per jaar mechanische voertuigen, het ge- verschijnt en 150 fr kost. Alle infor- bruik van vaartuigen met hulpmo- matie zowel over tijdschriften als tor, het kleiduifschieten, het ge- over natuurgebieden kan op het ho- bruik van modelvliegtuigen met af- ger vermeld adres bekomen. (JV) Naar aanleiding van een persartikel in verband met de aanpassing van het gewestplan waaruit blijkt dat Steenberg toch een KMO-zone zou worden, heeft ALEM enkele bemerkingen gemaakt en spreekt de feiten volledig tegen wat hen doet besluiten dat de 'herziening van het gewestplan nog een dode letter is'. Ondanks er veel geruchten de ronde doen en ballonnetjes worden opgelaten, staat er nog niets in zijn definitieve vorm. Dat is trouwens bevestigd in de laatste gemeenteraad waar men het gemeente raadsbesluit van september vorig jaar in verband met het opmaken van een BPA Steenberg ingetrokken heeft. 1 Vorig stelde VU-voIksvertegen- woordiger J. Caudron een parle mentaire vraag aan toenmalig mi nister L. Waltniel in verband met het verzoek van het gemeentebe stuur van Erpe-Mere om het ge westplan te wijzigen. Het betreft een noodzakelijke aanpassing van een industriezone naar een KMO- zone in de buurt van Steenberg. Mi nister Kelchtermans, opvolger van L. Waltniel, zou bevestigd hebben dat het gewestplan voor de streek van Aalst-Ninove-Geraardsber- gen-Zottegem gedeeltelijk wordt herzien 'om de aanleg van het indu strieterrein mogelijk te maken'. Zoals het gangbaar is, stelt de Vlaamse regering enkele voorwaar den zoals het voorzien van een buf ferzone tussen de bebouwing en de KMO-zone. In de voorschriften bij het gewestplan moet zeker een ver band op de vestiging van vervuilen de bedrijven bepaald worden. Wat Erpe-Mere betreft moeten aan de Oudenaardsesteenweg een aan tal verkeerstechnische werken wor den uitgevoerd. Dit is altijd een eis geweest om de eventuele bijkomen de verkeershinder op te vangen. Een andere eis is de verkavelings opdeling waarbij de bedrijfsbezet ting optimaal moet uitgevoerd wor den en men geen nodeloze noch nutteloze grondinspanning mag doen. Bij de eventuele realizatie van het projekt KMO-zone Steen berg wil men afzien van andere ver wezenlijkingen die vroeger in het gewestplan waren opgenomen. Dit zijn onder andere de KMO-zone aan Keibcrg te Lede, deze langs de Oudenaardsesteenweg te Erpe en een gebied te Denderleeuw aan de Iddergembaan. Standpunt ALEM In een antwoord op het hierboven vermelde persartikel stelt ALEM dat de bestaande KMO-zone te Er pe zeker niet vervalt als kompensa- tie vermits hel reeds bestaande be drijf Baeten (houtindustrie) volop bezig is met grote uitbreidingen van ruime loodsen. Ook het Immobiliënkantoor Ceusters is nog steeds bezig met de bouw. Bovendien kan, volgens ALEM, de KMO-zone Keiberg Lede niet ge bruikt worden als kompensatie voor Steenberg, vermits deze zone reeds gebruikt is voor KMO-zone van de Heiplan te Lede en de KMO-zone aan de steenweg te Oordegem. De leefmilieugroep ALEM vindt het dan ook niet gepast dat men kwak kels de wereld instuurt'Besluiten trekken door eender wie dan ook inzake de gedeeltelijke herzienings stelling van het gewestplan Aalst- Ninove-Geraardsbergen-Zotte- gem, is zeker nog voorbaring aangi zien deze heel zaak aanhanging gemaakt bij de Raad van State en< hier nog geen uitspraak gevallen it BPA Steenberg Aan de raad werd dan in die voorgesteld om het gemeenteraad! besluit van 17 september 1991 inti trekken. Het behelst het opmakei van een biezonder plan van aanlq 'Steenberg', beter bekend als de tweede industriezone waartegfl zoveel protest gerezen is vanwege de bevolking. Vermits dit reeds een vierde beslis sing is die geschorst wordt, vroej raadslid De Wolf zich af of er «I randmeldingen hiervan worden ge maakt in de notulen wat positief bevestigd werd. De SP-fraktie wenste ook te weten of er al ontwerper aangesteld was en of ei nog wat overblijft van het oorspron kelijke projekt. De kosten zouden reeds een miljoen bedragen maar voor het overige verwees burge meester De Langhe naar de Vlaam se Executieve vermits de herziening haar zaak is en 'wij kunnen de stand van zaken niet vooruitlopen. Het is niet meer in de handen van de ge meente en wij zullen alleen oorde len naar hetgeen het Vlaams Ge west uitvoert'. Dit antwoord was voor raadslid J. De Vuyst nogal 'ei genaardig omdat het bestuur voor heen alles naar zich toegetrokken heeft' en volgens De Wolf viel er toch niet meer te diskussieren ver mits de termijn vervallen is om nog op te treden. Toch werd het punt unaniem goedgekeurd. (JV) Koning» Ve) Sinds een paar jaar voert De Wielewaal op nationaal vlak een aankooppo litiek van de belangrijkste en meest waardevolle natuurgebieden die vooral in Vlaanderen nog resten. Voor de gemeente Erpe-Mere betekent dit dat twee gebieden op de verlanglijst staan waar deze natuurgroep prioritair aankopen wil doen. Indien de gang van zaken het zou toelaten, wil men deze lijst wel uitbreiden naar andere gebieden toe, maar men dient zich noodzakelijkerwijze te beperken en daarom verkoos men een aankoop in het pas gerangschikt natuurgebied van de Honegem-Solegem-Sint-Appo- lonia op het grondgebied van Erpe-Mere, Lede en Aalst Via bemiddelend bestuurslid Daan Stemgée met een van de eigenaars die gronden bezit in het natuurge bied, heeft men kunnen overgaan tot een aankoop van een perceel weide van 24 aren. De mensen van de Wielewaal betitelen dit stuk als een 'orchideeënweide' omdat het perceel zeer waardevol is op dat vlak. Ze spreken zelfs met respekt over deze weide omdat het geen 'ordinaire weide' is want in het ver leden werden op dit perceel heel wat zeldzame planten aangetroffen, vandaar de grote belangstelling voor dit stuk grond. Als biezonderste groeisoorten in dit waardevol biotoop vermelden zij de kleine ratelaar, een halfparasiet, de addertong, een zeer zeldzame va rensoort en vooral de brede orchis, het troetelkind van menig planten liefhebber. De brede orchis heeft in Vlaanderen nog slechts enkele groeiplaatsen en in de gebieden waar ze nog voorkomt vermindert hen aantal nog steeds zodat men over deze wondermooie plant de alarmklok luidt. Orchideeënken- ners zijn ervan overtuigd dat vooral deze plant bescherming verdient en hopelijk zal de aankoop bijdragen tot een vermenigvuldiging van de brede orchis. Financies Zoals overal en altijd stelt het pro bleem voor de aankopen zich op het vlak van de financies. Het verwer ven van natuurgebieden kost uite raard enorm veel geld en een ver eniging De Wielewaal ontsnapt hier Erpe-Mere. Het natuurgebied Honegem met de orchideeënweide (jv) evenmin aan, is steeds beperkt in zijn financiële mogelijkheden en bijgevolg ook beperkt in zijn aktivi- leiten. Daarom drukken de bestuursleden van de Wielewaal de wens uit dat ook Erpe-Mere het voorbeeld zou volgen van andere gemeenten in Vlaanderen. Als type-voorbeeld van financiële hulp wordt naar Den derleeuw verwezen waar de Be- heerswerkgroep Wellemeersen op dat vlak een grote steun verleent voor de aankopen in de Wellemeer sen. Hun bijdragen -reeds enkele honderdduizende franken- heeft geleid tot de aankoop van verschil lende hectaren in het natuurgebied de Wellemeersen. Een dergelijke trend zouden zij ook willen ver wachten van het gemeentebestuur van Erpe-Mere. Een financieel ge baar van de kant van het gemeente bestuur kan trouwens een norme intrest opbrengen voor de vereni ging, want stelt zij 'een eventueel bedrag, welke som ook, laat onze vereniging toe tevens bij aankopen van natuurgebieden tussenkomst in de aankoopprijs tc bekomen van de Vlaamse Gemeenschap, de Provin cie en de Stichting Leefmilieu. Het is voor ons vanzelfsprekend dat in dien de gemeente Erpe-Mere ons geld mocht toestoppen voor aanko pen, wij via een schriftelijke over eenkomst ook jaarlijks een verslag zullen overmaken wat betreft het beheer van de aangekochte terreinen'. De Wielewaal Denderland heeft ze ker niet de bedoeling zich te beper ken tot die ene aankoop in het Ho- nogemgebied en daarom doet zij een oproep tot alle natuurliefheb bers om een financiële bijdrage te leveren. Stortingen kan men over maken op rekeningnummer 001- 2063861-68, L. De Bethunelaan 5 bus 2 te 9300 Aalst. Het is pas bij een zomerse avond wandeling dat men er van overtuigd is dat veel van onze natuurgebieden verdwenen zijn en men zich verge wist welke natuurrijkdom in vrij weinig jaren verloren is gegaan. Men spreekt dan nog niet van de voor de leek onbekende fauna en flora die misschien de laatste hon derd jaar gehalveerd is en waarvan meerdere soorten totaal uit het na tuurgebied verdwenen zijn. Voor vele bloemen en planten is geen redding meer mogelijk, maar juist daarom dringt De Wielewaal erop aan dat men zou beschermen wat ons nu nog rest. (JV)

De Voorpost | 1992 | | pagina 2