Ronde van de Denderstreek maakt zich klaar Sint-Joris Turn- en Wapengilde heeft nieuw onderdak Honderd jaar Koninklijke Katolieke Kulturele Turn- en Sportfederatie gevierd in Dendermonde 32 - 24.7.1992 - De Voorpost TURNEN Dendermonde. Cindy Van den Abbeele, ondertussen gestopt met aklief turnen, heeft nog niets van haar lenigheid ingeboet (foto Piet Hermans) Op het stadhuis werd een korte aka- demische plechtigheid gehouden waarbij burgemeester Dierick de vertegenwoordigers van de jubile rende turn- en sportfederatie en de afgevaardigden van de Sint-Joris Turn-en Wapengilde van Dender monde van harte welkom heette. Heel even leek het erop of de burge meester was de mening toegedaan dat Sint-Joris zijn eeuwfeest vierde. Wat Achiel Diegenant, nationaal voorzitter van de Kon. Belgische Katolieke Kulturele Turn- en Sportfedaratie handig rechtzette door te zeggen dat de federatie zich altijd nauw verbonden heeft gewe ten met Sint-Joris. Hij voegde er aan toe dat de Federatie de hon derd jaar heeft kunnen rondmaken omdat zij kan terugvallen op goed werkende verenigingen. 'Het is aan de basis dat het moet gebeuren', aldus de nationale voorzitter die be nadrukte dat persoonsontwikkeling en solidariteit de twee hoekstenen Jubileum turnfeest Na de akademische zitting op de Grote Markt onder een mager mati ge belangstelling het gala-turnfeest worden ingezet. Een gemende groep uit Oost-Vlaanderen opende met sprongen op de mini-trampoli ne, waarna de mannen van Buggen- hout uitpakten met een toch wel uitzonderlijke ladderoefening. Staaltjes van evenwichtskunst en spierkracht uitgevoerd met een gro te vorm van zekerheid en dus meer dan een applaus waard. Net op dat ogenblik werd oud-minister Mare Eyskens opgemerkt en sommigen dachten dat hij kwam kijken naar het turnfeest. Hij werd in ieder ge val met bekwame spoed begroet door sportschepen Jan Van Dam me, gevolgd door senator Diege nant. Maar de voormalige minister bracht gewoon een prive-bezoekje aan een bewoner van de Grote Markt. Ook senator Verberckmoes kwam even goededag zeggen. Hij liep wat moeilijk op de ongemakke lijke kasseien van de Grote Markt. Met zijn collega uit het parlement, Diegenant, zette hij onmiddellijk een babbel op over de heroïsche voetbalwedstrijden die de Belgi sche en Nederlandse parlementsle den plachten te betwisten en waar bij Achiel Diegenant blijkbaar de auteur is geweest van een formida bel doelpunt. 'Ik heb dat nog op video staan', aldus Verberckmoes Nog zes jaartjes en de Kon. Sint-Joris Turn- en Wapengilde uit Dendermonde viert haar eeuwfeest. 'De turnclub is ontstaan aan een verzoek van het stadsbestuur van Dendermonde aan de turnclub 'Rust Roest' uit Wetteren om op 23 augustus 1896 een turnfeest in de stad te organizeren. Dat feest kende zoveel sukses dat het verlangen om ook in Dendermonde een turnvereniging op te richten biezonder groot werd'. Dat vertelt Leon Verhelst al vele jaren begaan met de Koninklijke Sint-Joris Turn- en Wapengilde. De toenmalige burgemeester van Dendermonde, Omcr Van Damme, en het stadsbestuur verleenden onmiddellijk hun medewerking aan het initiatief van Jos Stilten en August Pien om een turnkring op te richten en in september 1898 was het zoverin het lokaal 'De Tuimelaar' in de Dijkstraat, werd een voorlopig bestuur samengesteld. Dat bestond uit August De Landsheer, August Pien, Karei Pien, Jos Stilten en Hyppoliet Van Hemelrijk. Op 16 september 1898 werden de eerste turnoefeningen aangevangen onder leiding van Octaaf Colman, een korporaal bij het Vierde Linieregiment te Dendermonde. Hij was een gewezen voorwerker bij de befaamde Gymnastische Volksmaatschappij van Gent. Dat de Sint-Joris Turn- en Wapengilde aansloeg mag blijken uit het feit dat men al op 6 augustus 1899 een eerste en goed geslaagd turnfeest kon aanbieden in de tuin van de Burgerskring. Het was het begin van heel wat optredens. De Gilde nam deel aan heel wat grote feesten zoals op 30 juni 1900 aan het eerste Gouwfeest van Vlaanderen; op 25 juli 1901 en turnfeest in Dendermonde ter gelegenheid van de inhuldiging van het vaandel geschonken door Felix De Bruyn. Aan dat turngala namen 20 groepen deel. In 1900 werd ook aangesloten bij de Bond der Katholieke Turnverenigingen en werd er een trompetterskorps opgericht. In 1903 werd deelgenomen aan het Bondsfeest in Leuven. In 1908 mocht de gilde het Negende Gouwfeest van Oost-Vlaanderen organizeren en mocht men 45 clubs verwelkomen. In 1927 werd het Dendermonds Turngewest opgericht met clubs uit Zele. Oudegem. Buggenhout, Dendermonde. Wetteren en Lebbeke. Later sloot ook Waasmunster aan. In 1929 namen 45 clubs deel aan het 24ste bondsfeest in Dendermonde. Dan maken we een sprong die ons na de tweede wereldoorlog brengt. In november 1947 werd in Dendermonde een Juffers afdeling opgericht en het jaar daarop, ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van de Koninklijke Sint-Joris Turn- en Wapengilde, mocht Dendermonde opnieuw het Bondsfeest organizeren. Dat was een hele gebeurtenis. Er namen niet minder dan 90 kringen met 2.500 turners aan deel. In 1956 werd het vijftigjarig bestaan van de Gouw Oost-Vlaanderen werd opnieuw op Dendermonde een beroep gedaan om het gouwfeest in te richten. In 1962 kreeg men de eer het bondsfeest voor heren te organizeren en in 1973 had het eerst en tot dusver ook enige gemengd bondsfeest plaats in Dendermonde. Er waren toen 4.000 turners en turnsters in de Ros Beiaardstad aan het werk. Sint-Joris geniet dus enige reputatie wanneer het erop aankomt feesten te organizeren. Dat men werd uitgekozen om in het kader van het eeuwfeest van de Kon. Belgische Katolieke Kulturele Turn- en Sportfederatie de organizatic van de Oostvlaamse dag op zich te nemen, zal allicht niemand verwonderen. In de loop der jaren heeft Sint-Joris op meerdere plaatsen in de stad zijn tenten opgeslagen. Momenteel hebben de oefeningen plaats in de Kazerne, maar in Appels wordt er flink gewerkt aan een nieuwe turnzaal die aansluit op de sporthal. Vanaf 1 september zullen daar de oefeningen doorgaan. En men krijgt er een valkuil. Schepen Van Damme verklapte dat tijdens de akademische zitting naar aanleiding van het eeuwfeest van de Kat. Turn- en Sportfederatie. Ik heb daarnet van de burgemeester vernomen dat men 150.000 fr zal voorzien voor een valkuil. Ik vermoed dat dit dus wel voor mekaar zal komen' aldus de schepen. die daarop met veel belangstelling het gebeuren op de turnmat volgde. Na de mannen van 'Nut en Vermaak' uit Buggenhout presen teerden de 9 jarige Sigrid Persoon en haar 11 jarig zusje Helga -beiden leden van Sint-Joris- dat ze heel wat in hun mars hebben. Hun grondoe- fening mocht gezien worden. Ook Ellen Smet, 10 jaar, uit Ledeberg toonde aan dat er pit zit in de jeugd. Daarop pakten de juffers van Sint- Joris uit met een jazzdans. Zij be haalden vorig jaar op het Gouw feest de eerste plaats. Niet onver diend zo mocht blijken uit de mooie prestatie. Een reeks sprongen mocht niet ontbreken. Ze werden gebracht door de gemengde groep Oost-Vlaanderen en met allerlei overslagen, salto's met en zonder schroef en als apoteose een twee voudige salto. Waarna de Dender- mondse senioren demonsteerden dat ook mannen gevoelen voor rit me hebben. Tim Wouters van Nut en Vermaak uit Buggenhout is een turntalent. Hij bracht een schitte rende vrije oefening en we zouden hem later op de avond nog eens aan het werk zien. Maareerwe daaraan toe waren, kregen we nog grondoe- feningen te bewonderen van Cindy Van den Abbeele en Katrein Fon- teyne, allebei lid van Sint-Joris Dendermonde. Cindy Van den Ab beele, vorig jaar nog schitterend kampioene van de federatie, heeft het aktieve turnen gelaten voor wat het is. Ze is aardig wat kilootjes bijgekomen, maar toch straalt ze nog veel elegantie en kunde uit. Haar optreden viel best in de smaak van het publiek dat ook Katricn Fontcyne met een oorverdovend applaus bedacht. Wim Van Hese en Peter Vereecken van Waasmunster lieten zich van hun beste kant bekij ken met een oefening aan de brug met gelijke leggers. Wim Van Hese is in dit onderdeel trouwens kam- te hebben. pioen geworden. En met Tim Wou- De apoteose werd gebracht door de ters uit Buggenhout erbij demon- heren van Waasmunster die uitpak- steerden ze ook het moeilijke toe- ten met De Billen Kletsers', een stel dat het paard is, onder de knie nummer in onvervalste Tirolerstijl. Dendermonde. Ook de Dendermondse senioren lieten zien dat ze ritmische oefeningen aankunnen (foto Piet Hermans) Interklub voor nieuwelingen B.W.B. De vakantie is voor de jongelui pas be gonnen, het wielerseizoen is voor de helft voorbij en de aandacht richt zich reeds op de 'Ronde van de Denderstreek, inter klub voor nieuwelingen'. Deze Ronde is aan de derde editie toe en klubs die zichzelf respekteren weten dat ze niet mogen ontbreken op de deelne merslijst. Organisatoren zien op geen inspan ning Ondanks de stijging van het prijzengeld blijven de zes organisatoren aan het roer. Een ronderit staat steeds borg voor een behoorlijk deelnemersveld en een kleur rijk spektakel Ook de speciale sfeer die rond dit gebeuren heerst spreekt steeds tot de verbeelding van de wielerfanaten. Zij die betrokken zijn bij de uitbouw van een wielerwedstrijd weten best hoe moeilijker het steeds wordt om de nodige fondsen bij elkaar te krijgen. Ook de veiligheid van de renners en de wed strijdkaravaan stellen steeds hogere ei sen in het alsmaar drukker wordend wegverkeer. Wanneer de organisatoren echter hun inspanningen beloond zien en gewaardeerd worden voor het noeste werk is de vreugde des te groter De organisatoren van de Ronde weten dat ze een belangrijke bijdrage leveren in de ontplooiing van de carrière der jonge renners. Programma 1ste ritzaterdag 1 augustus (15u00), Bambrugge 2de ritzondag 16 augustus (15u00), Erembodegem 3de rit: zondag 23 augustus (15u00), Haaltert 4de rit zondag 30 augustus (15u00), Denderhoutem 5de ritzondag 6 september (15u00), Moorsel 6de ritzondag 13 september (15u00, Wieze (finale). Prijzenpot Individueel198.500 fr, klubprijzen (ver plaatsing) 153.250 fr, totaal351.750 fr. Uiteraard zijn de bergprijzen, premies, palmen en bekers niet inbegrepen. Voorlopige inschrijvingslijst De Rappe Sprinters Voorde, Sportklut Excelsior Haasdonk, WSC Merelbeke- Scheldestreek, Onder Ons Parike, Labie- kesvrienden Denderhoutem, WSC Oost- akker-Lochristi, Kon. Gentse Velo Sport KSC Denderstreek Aalst, WK De Werkers Bellem, WIK Artevelde Gent, Wieier- jeugdkomitee Eeklo, Wase Wielerklub WSC Vooruit Sint-Gillis-Waas, Koersbe- drijvigheid Ruisbroek Sportief. VC Kare Van Wijnendaele, St.-Marlens-Latem. Freddi Pijcl Dendermonde. Lang niet iedereen heeft evenveel oog voor wat er op de lunimat gebeurt (foto Piet Hermans) Met een geslaagd turnfeest op de Grote Markt te Dendermonde werd het eeuwfeest van de Koninklijke Katolieke Kulturele Turn- en Sportfederatie in Oost-Vlaanderen gevierd. Turnverenigingen uit Dendermonde, Bug genhout, Waasmunster, Zele en Ledeberg luisterden deze plechtigheid op. Voordien waren op het stadhuis de estafettelopers ontvangen die vertrok ken vanuit het Henegouwse Farciennes het hele land doorkruisten, in vele gemeenten waar de katolieke turnliga afdelingen heeft de fakkel van het eeuwige vuur doorgevend om uiteindelijk Brugge te bereiken waar het grote slotgala was voorzien. Naast de lopers arriveerde op de Grote Markt van Dendermonde ook een groepje fietsers met aan het hoofd senator Achiel Diegenant, voorzitter van de jubilerende vereniging. vormen. Volgens hem is het belang rijk dat ook de verenigingen zich voorbereiden op het jaar 2.000. Zij moeten bereid zijn om ook jonge kinderen op te vangen zoals ze ook mensen van andere leeftijden moe ten kunnen aanspreken. 'We moe ten de brede massa opvangen', ver klaarde de heer Diegenant die van oordeel was dat persoonsontwikke ling en solidariteit twee zaken zijn die blijven aanspreken doorheen de sport. Hij had het ook over de Kon. Sint-Joris Turn- en Wapengilde die nu eindelijk een vast onderkomen heeft gekregen. 'Ik heb gehoord dat jullie al 35 keer zijn verhuisd', zo zei de nationale voorzitter die aan de burgemeester een geschenk over handigde. Een prachtig beeldje in Val Saint-Lambert. Het stelde in een piramidevorm gevat het logo van het eeuwfeest voor. Burge meester Dierick was zo beduusd dat hij beloofde het beeldje 'te laten opbaren door de dienst kuituur'. Burgemeester Dierick wenste de katolieke turn- en sportfederatie geluk omdat ze aan zovele jeugdi gen via een gezonde sportopvoe- ding een levenshouding heeft mee gegeven die hen heeft behoed voor de kwalen waaraan onze maat schappij lijdtoppervlakkigheid en gemakzucht.

De Voorpost | 1992 | | pagina 32