Albert De Rop, conservator van Herdersem vroeger en nu Mere krijgt er verkeerslicht bij Tweede hondenkoersrace te Mere 4 - 24.7.1992 - De Voorpost Vorig weekend had Herdersemnaar Albert De Rop, in de zaal 'De Kletser' aan de Grote Baan 183 te Herdersem, een boeiende tentoonstelling georga niseerd rond het tema 'Herdersem vroeger en nu'. Een merkwaardige verzameling krantenknipsels, foto's, aanplakbrieven, strooibiljetten, al lerlei omzendbrieven enz... hingen een kleurrijk beeld op van het Herder semse gemeenschapsleven. Door vele bewoners van Herdersem werd bij het bekijken van deze massa herinneringen, met nostalgie teruggedacht aan 'het dorp in de tijd van toen'. Als lid van de Herdersemse dorps raad is bij Albert De Rop, een stuk nostalgie blijven hangen, naar het gemeenschapsleven in Herdersem van voor de fusie. Samen met mede stichter van de dorpsraad Hubert De Neef, is Albert nog steeds lid van het wijkkomitée van de Alfons De Cockstraat-Kerkwegel-Sint-Jans- straat. Samen met voorzitter Guido Van Den Bremt, De Moor Roger. Veldeman enz... organiseren zij jaarlijks nog een koffietafel voor de buurt. Met spijt denken zij echter terug aan de intussentijd verdwe nen katakombenfeesten - de laatste werden gehouden in '78 - en de vele kermissen met hun jaarlijks speciaal getoondichte feestliederen. Een aantal jaren terug besloot Al- bert De Rop dan ook alles te gaan verzamelen wat gepubliceerd werd om en rond de evolutie van het Her dersemse gemeenschapsleven. Vriend De Neef bezorgt hem reeds jaren 'De Voorpost' terwijl hij zelf dagelijks een paar verschillende kranten verzamelt en alles netjes uitknipt wat op Herdersem betrek king heeft. Enkele café's, verzame len voor Albert alle mogelijke affi ches omtrent bals, etentjes, kermis sen, verkopen enz... Alles wordt ne tjes in boeken van behangstalen ge plakt, terwijl titelbladen van kran ten in plastiek worden verpakt en op volgorde in een valies worden gestopt. Verder gaan doodspren- tjes, kommunieprentjes, doodsbrie ven enz. in speciale klasseurs en Aalst. Hubert De Rops verzameling rond 'Herdersem vroeger en nukende veel belangstelling tijdens de toevallige tentoonstelling ervan in zaal 'De Kletser' a worden minutieus aangevuld. Van 'Petten Noe' en omstreden on derpastoor Goemaere... De Rops verzameling is een bijzon der boeiend geheel. De hele histo riek van 'de katakomben' is er in elk détail terug te vinden. Over de film vertoning van de prent van de hand van de Herdersemse kineast Paul Heyvaert over de inhuldiging van Burgemeester Muylaert, over de ge bouwen van de voormalige brouwe rij Verhelst, het 'Landhuis', eigen dom van de firma De Witte Gebroe ders, waar de kelders van in gebruik genomen werden door het wijk- comité en door Hubert De Neef tot 'katakomben' herdoopt werden. Albert De Rop heeft hierdoor een ongelooflijke schat aan informatie weten te verzamelen die door vele dorpsgenoten op prijs wordt ge steld. Om iedereen eens de kans te geven er in te neuzen, was hij dan ook op de vraag van de uitbaatster van zaal 'De Kletser' ingegaan en had Hubert zijn schat aan informa tie uitgestald. 'Op die manier weten de mensen zijn hobby op waarde te schatten en kan ik misschien ie mand motiveren om mij bepaalde zaken te bezorgen waarmee ik mijn 'Herdersem's archief kan vervolle digen. Binnen een jaar of vijf als 't God belieft kom ik dan nog eens buiten met mijn verzameling' ver klaarde De Rop. Over de openingskermis waarbij de kelders waren ondergelopen door een wolkbreuk en over de aanstel ling van 'den honderdman' en de vele kermisliederen die gemaakt werden. Vele oude bekende figuren komen er aan bod: Fotoverslagen van de viering van Maria Mag. Roeland die honderdendrie werd, zitten naast fotoprentjes van wielrenner Jules De Poorter die kampioen van Bel gië werd. Verder troont fier Paula De Wolf die in '73 nationaal kampi oen werd als tamboer-majoor van de Koninklijke Harmonie, sensatie verhalen over de toenmalige pas toor De Ro die de 29-jarige onder pastoor Goemaere in 1967 had doen overplaatsen naar Meerbeke en daarmee een hetse ontketende tussen de Herdersemnaars kruisten eksemplaren van het blad 'De Meiviskop', van vele jaren oude uit gaven van Kerk en Leven, een dui- venkaart van 1932 en een muntenal- manak van 1895. De foto van de cafébaas van 'Den Engel' die als twee druppels water lijkt op astronaut Dirk Frimout wordt door Albert bewaart tussen pakken publikaties allerhande. 'Hotse-Botse Herdersem' zit in de verzameling vereeuwigd als koor van Will Tura bij de opname van het lied 'De Mannen van de Nacht' en de hele historiek van de Herder semse reuzen Benedikt en Falie hebben voor De Rop geen gehei men meer. Het is onbegonnen werk te gaan inventariseren over welke onder werpen allemaal gegevens zijn ver zameld door Albert De Rop. Wel kan gesteld worden dat ze allemaal van onschatbare waarde zijn i.v.m. het conserveren van het leven van Herdersem vroeger en nu. Het wijk- bestuur, waar Albert De Rop ook deel van uitmaakt heeft dan ook een onuitputtelijke bron van gegevens om een onderwerp te vinden dat kanq uitgebouwd worden tijdens de jaarlijkse Sint-Antonius stoet. Ze makep er dan ook gretig gebruik Iedere Herdersemnaar die het zij in oude kranten, boeken, brochures en zo meer iets over Her dersem zou terugvinden en het kwijt wil aan Albert kan steeds te recht in de Alfons De Cockstraat 55, te Herdersem. Tel. 053/78.13.21 P.H. Aalst. Hubert De Neef en Albert De Rop willen de echte Herdersemse gemeen schapsgeest levende houden. Ze wensen ook zoveel mogelijk in dit verband aan de toekomstige generaties door te geven (a) Op zondag 2 augustus wordt in de wijk Holland te Mere voor de twee de keer een hondenkoers georgani- zeerd aan de Vondelbruggestraat. Er zijn zeven reeksen voorzien en de eerste start wordt om 15 uur gegeven. Er is een prijzenpot van 5.000 fr plus de inleg van 50 fr per deelnemende hond. De indeling van de reeksen is al gemaakt met kleine, middelgrote en grote honden, bastaardhazewin den, kleine en grote hazewinden en dan is er een reeks speciaal voorbe houden voor honden van Erpe-Me- re. Wie vorig jaar deze belevenis meemaakte, weet dat er spektakel te zien zal zien aan de Vondelbrug want niet elke hond die aan de race meedoet is afgericht om te weten hoe hij zijn rivalen moet bekampen, niet alleen door zeer hard te lopen maar ook door onderweg zijn met gezellen lastig te vallen of er ge woon de brui aan te geven. Het wordt opnieuw een gevecht tussen de hond en zijn meester, enerzijds voor de lol anderzijds voor de hon denbezitters die regelmatig aan koersen deelnemen. JV Het heeft indertijd lang geduurd vooraleer verkeerslichten werden ge plaatst aan de Bosstraat om de Oudenaardsesteenweg te vervoegen en nu ze nog niet zo heel lang funktioneren heeft men vastgesteld dat ze zeer opportuun zijn voorde bevolking van Mere, maar minder aangenaam voor de weggebruikers die de autosnelweg op of af moeten. Daarom heeft men in de gemeenteraad beslist om een bijkomend verkeerslicht te plaatsen ter hoogte van de oprit E-40 richting Gent met daarbij een afslagstrook. Het zal svnchroon werken met de lichten aan de Bosstraat. Het nieuwe licht zal ongeveer een halve minuut vroeger in werking treden dan de ander om het ver keer, dat zich tussen beide lichten bevindt, een kans te geven verder te rijden in de richting Oudenaarde. Daarbij komt nog dat de parkeerzo- ne tussen de Industrieweg en de oprit E-40 Gent opgeheven wordt, want men wil er op die plaats een rijstrook realizeren. Dit stuk weg zal dan kunnen gebruikt worden door voertuigen die van de Indu strieweg rechtsop willen. Hiervoor zal men nieuwe wegmarkeringen en verkeersborden aanbrengen om het de automobilist duidelijk te maken dat er een vrije doorgang is dan zij een bestendig groene fase in de richting van de oprit E-40, op wiens hoogte een extra verkeerslicht ge plaatst wordt met een naar rechts gerichte groen pijl. In de Industrieweg zelf zal een bij komende rijstrook worden gereali- zeerd voor het afslaande verkeer in de richting Oudenaarde en E-40 dit aan het kruispunt van de J. Cardijn- straat. Raadslid C. De Brouwer merkte in de raad op dat sinds het plaatsen van de verkeerslichten aan de Bos straat verschillende pogingen wer den gedaan om het verkeer beter te regelen en er zelfs proeven uitge voerd zijn om de tijdsspanne te wij zigingen. Vandaar dat men sinds mei een langere tijdsduur heeft in gesteld maar dat dit geen al te beste oplossing geeft 'We hebben er voor gewaarschuwd en andere voorstellen gedaan en nu zal deze nieuwigheid op verkeerstechnisch vlak evenmin een oplossing brengen', aldus De Brouwer die zich met zijn fraktie voor dit punt onthield omdat men te vinden was voor verkeerlichten aan de op- en afritten. Burgemeester De Langhe verdedig de nog altijd het standpunt van het college maar de installatie moet nog afgetast worden om een optimale funktionering te vinden. Bovendien zijn er alleen problemen tijdens de spitsuren. In vergelijking met het beginstadium gaat het nu vlotter omdat men aan de situatie gewoon is. Het is thans een kwestie om het stuk nog veiliger te maken door ver andering aan te brengen en al be weerde de burgemeester 'in het be lang van de eigen bevolking te han delen die trouwens tevreden is met de huidige situatie' liet raadslid J. De Vuyst niet na te besluiten met 'uw lang verhaal kan niet verdoeze len dat we gelijk hadden; het is trou wens de mooiste illustratie van ons gelijk want nu moet men er een derde verkeerslicht bijplaatsen'. Begrotingswijzigingen Zowel bij de gemeentebegroting als bij deze van het OCMW werden een paar wijzigingen doorgevoerd. Bij deze laatste betrof het slechts een paar kleine bedragen terwijl het bij deze van de gemeente om grote sommen ging. Zo is er een verho gingvan ontvangsten van maar liefst 18 miljoen die volgens schepen Bliki een gevolg is van de terugbetaling van onteigeningsvergoeding van de gronden in Steenberg, een ruim be drag voor financiering van grond- wervingen en twee bijkredieten voor de restauratie van de pastorie van Mere en de modernisering van de openbare verlichting. In de ge wone dienst was er een verhoging van 8,7 miljoen aan ontvangsten dank zij de uitbetaling van een een malig divendend TMVW en de meerontvangsten op de termijnre kening. Hier verhoogden de uitga ven met 3,4 miljoen, verdeeld over verschillende posten. Hierbij vielen op de verhoging met 150.000 fr voor feesten en plechtigheden wat op kritiek stuitte bij de SP fraktie. Dit werd echter verantwoord door het feit dat er meer aanvragen zijn voor ontvangsten met recepties en daar naast vermeerdert het aantal jubila rissen, waarvoor men telkens een 'nuttig geschenk koopt' aldus sche pen H. De Waele. Kerkfabrieken Een beslissing van de kerkfabriek van Burst werd gunstig geadviseerd, zodat men de bewarende maatrege len kan nemen om verdere schade aan de voorgevel van de Sint-Marti- nuskerk te bekomen. Men heeft een beveiliging aangebracht in afwach ting van grote herstellingswerken. Dit is een stelling in een 'duurzame houtsoort' waarvoor een raming van 250.000 fr werd gemaakt. Een tweede beslissing werd gunstig geadviseerd maar dan voor een ont werp om de elektrische installatie in de Sint-Bavokerk van Mere te ver nieuwen. Voor deze werken is een raming gemaakt van 1,370 miljoen. In dezelfde kerk zal ook de verwar mingsinstallatie worden vernieuwd. Kostprijs 1,7 miljoen. Kuituurkommissie In het kader van de nieuwe advies raden zal in Erpe-Mere een kom missie voor gemeentelijk kultuur- beleid worden opgericht. Hierin zal het college met een persoon verte- genwoordiged zijn, evenals de ver schillende frakties met uitzonde ring van de CVP die er twee krijgt. De kultuurraad en de sportraad worden elk met drie vertegenwoor digers bedeeld. Op aandringen van raadslid Fr. De Brouwer zal ook de beheerraad van de biblioteek een afgevaardigde mogen sturen. De meerderheid wil echter beter verte genwoordigd zijn, vandaar dat de CVP twee afgevaardigden mag stu ren, terwijl op vraag van raadslid C. De Brouwer, er geen vaste procedu re bestaat om vertegenwoordigers van raden te verkiezen en bijgevolg de verenigingen zelf hierin moeten beslissen. Openbare werken In de deelgemeente Erpe zal aan de Grote Gentweg het waterbedelings- net uitgebreid worden waarvan de werken op 170.000 fr geraamd wor den maar hiervan bedraagt het ge meentelijk aandeel slechts een vier de. In Erondegem zal de openbare ver lichting in de Overimpestraat ge- modernizeerd worden wat ruim een half miljoen gaat kosten. Hierover is reeds in menig gemeenteraadszit ting gepalaverd waarbij vooral de SP fraktie zich liet gelden. Toen had 'men' zich laten ontvallen dat dit projekt nooit zou gerealizeerd wor den wat thans als reaktie uitlokte bij raadslid De Wolf: 'Hier bewijst men dat het woord nooit in de politiek niet bestaat'. In de deelgemeente Mere wordt in de Cauwenberg- straat kosteloos grond afgestaan evenals een stuk dat in der minne verworven wordt. Naar aanleiding van een verkaveling gebeurt dit ook in het Boisbeekwegelken te Vlek- kem en in de buurt van het dorp te Vlekkem. In Mere is er een over eenkomst gemaakt om grondver werving in der minne aan de hoek van de Ommegang- en de Kruiskou- terstraat. Dit heeft als gevolg dat veel moeilijkheden aan de Dikke Kapel zullen opgelost worden. Milieu-adviesraad Om de wettelijke verplichtingen na te komen zal men ook in Erpe-Mere een adviesraad voor milieu oprich ten. Dit kadert in het gemeentelijke milieu- en natuurbeleid dat de mo gelijkheid moet bieden aan de be volking om inspraak te krijgen bij eventuele beslissingen. Hierin sti puleert men onder andere dat deze raad jaarlijks een beleidsnota zal opmaken met betrekking tot natuur en milieu en het natuurontwikke lingsplan. Het betreft hier dus alle aspekten dienaangaande en de mi- Lede. Een geheel van 50 vragen met mbrieken als algemeen, sport, aardrijks kunde, geschiedenis, film en muziek moest door de jonge kandidaten van de Leedse Rode Kruiskwis worden opgelost a Lede. Op de Jeugd Rode Kruiskwis waren ploegen uil Aalst, Deinze, Lede, Moerbeke en Wachtebeke (a) lieuraad kan tevens samenwerken met ander milieuadviesraden van andere en naburige gemeenten om 'afstemming en bovenlokale en grensoverschrijdende natuur- en milieuaspektcn te behartigen'. Als stemgerechtigde leden wordt de raad samengesteld uit tien verte genwoordigers van de deel- en be langengroepen, nl. twee uit de mi lieugroeperingen, en evenveel uit de werknemers. De werkgevers, landbouwers en sociale organiza- ties krijgen elk een vertegenwoordi ger en het Ouderkomitee van dc scholen krijgt er drie. Als advizc- rende leden treden de schepen van leefmilieu en de milieuambtenaar op. Daarbij komt nog een afgevaar digde van elke politieke fraktie en een van ILVA als deskundige. Dc milieuraad wordt aangesteld voor een periode van twee jaar. Raadslid C. De Brouwer drong er op aan om de twee iandbouw- organizaties in de milieuraad op te nemen, zoniet moet men een keuze maken en nochtans zijn het alle maal mensen die dagelijks bij derge lijke problemen betrokken zijn. Schepen Ecckhout was van mening om zo weinig mogelijk mensen erbij te betrekken omdat de raad zou overbelast zijn en bijgevolg vrijwel onbestuurbaar. Hij was niet van plan om de groep nog uit dc brei den, vooral omdat hij zich aan de wettelijke voorschriften wil hou den. Trouwens, als men dit 'voor de landbouworganizaties doet, moet men dit voor alle sociale organiza- ties doen', besloot burgemeester De Langhe. (JV)

De Voorpost | 1992 | | pagina 4