Aalst kende denderende 11 juli viering Aalsterse vakantiespeelpleinwerking loopt als een trein Eensgezindheid als hoofdtema De Voorpost - 24.7.1992 - 5 Aalst. Ook het jonge volkje werd betrokken bij de 11 juli viering (a) Aalst. De Aalsterse 11 juli viering kende een overnachte vernieuwde grote belangstelling (a) ln Aalst draaien al enkele weken een 400-tal kleuters en kinderen tot 14 jaar mee in de opvang van de vakantiespeelpleinwerking. Bij een informatiebezoek veroverden een 60-tal kinderen, tussen de regenvlagen door, het speelterrein achter de gemeenteschool van Erembodegem, aan de Gaston De Schepperstraat. De regen werd getrotseerd en met veel enthou siasme werd de uitbeelding gebracht van'Tante Fien is dood van een slap handje". In de drie ter beschikking gestelde lokalen werd geknutseld, getekend en geschilderd. Kleine Irena liep er wegens haar vijfjarige verjaardag met een grote gelegenheidskroon bij. Voor het eerst wordt voor de vakan tiespeelpleinwerking gebruik ge maakt van de gemeenteschool in de Gaston De Schepperstraat te Erembodegem. Vroeger was de werking op de Zavel gekoncen- treerd. De ruimere lokalen van de gemeenteschool en de speelpleinen achter de paviljoenen, bieden meer mogelijkheden. Daarnaast werd ook rekening gehouden met het feit dat er weinig of geen aangelanden last hebben van het soms nogal luid ruchtige kindergejoel. Als verplichte aktiviteiten zijn in het speelpleinprogramma koken, sport en bouw speelmogelijkheden voorzien. Naast gelegenheidsaktivi- teiten vormen deze de vaste ingre diënten van het vakantie-dagmenu. Deelnemingsprijs voor de kinderen kost 50 fr. per halve dagen. De kin deren moeten wel zelf hun lunch pakket meebrengen. Hoofdmonitor sociaal assistente Mireille draait al een vijftal jaar mee in de vakantiespeelpleinwer king en kan uiteraard met kennis van zaken een visiemeegeven."Met alle monitoren en stagiaires wordt elke dag vooraf voorbereid. Er zijn andere aktiviteiten per leeftijds groep gepland. Dat betekent dat wij aktiviteiten klaar maken voor drie groepen: voor groepen van 4 tot 6 jaar, van 6 tot 8 en van 9 tot 14 jaar. Het opmaken van de programma's gebeurt in samen spraak met de kinderen. De aktivi teiten worden georganiseerd in funktie van het kind en niet in funk- tie van de begeleiders." Naast de vestiging in Erembodegem zijn er nog vier andere lokaties in het Aalsterse voorzien voor vakan tiespeelpleinwerking. Kinderen van 4 tot 14 jaar kunnen ook terecht in en rond de Sporthal Ten Rozen aan de Rozendreef, op het Kerrebroek en in het Rijksinternaat aan de Meerstraat in Gijzegem. Voor matig en ernstig mentaal ge handicapte kinderen van het type 2 met maximum leeftijd tot 21 jaar worden speciale aktiviteiten en op vang voorzien in 't Kasteeltje aan de Zijpstraat in Hofstade. Voor de totale opvang betaalt stad Aalst voor de opvang van al deze kinderen zo'n 40-tal monitoren. De aanvankelijke vrees voor onvol doende geïnteresseerde kandida ten bleek ongegrond te zijn. Het aanbod van jonge mensen was vrij hoog. Stagiaires kunnen er ook aan de slag. Daarnaast zijn er nog een tiental mensen van de stadsadmi nistratie en uit de onderwijssektor bij de projekten vakantiespeel pleinwerking betrokken. Voor de bevoorrading van de speel pleinen van frisdranken, choco, fruit en koeken wordt door de Jeugddienst van de stad gezorgd. De uitleendienst DAV helpt met geluidversterkingsinstallaties, dia apparaten en andere technische be geleiding. Schepen Roger D'Hondt, verantwoordelijk voor de werking van het hele projekt ver- klaart:"Dat brengt voor de stad on geveer 1 miljoen fr. aan verbruiks- kosten mee, terwijl wij aan lonen voor de monitoren ongeveer 800.000 fr. uitgeven. De stad doet dit graag, omdat wij ondervinden dat de vakantieopvang van kinde ren een sociale noodzaak is. Als 400 kinderen van de werking ge bruik maken dan betekent dat toch wel iets. Elke dag moeten wij wel onverbiddelijk afsluiten om 18.30 u. Ouders durven wel eens vergeten hun kinderen op tijd op te halen." Vakantieopvang voor kleuters Voor peuters en kleuters is er een speciale opvang voorzien in de Ste delijke Basisschool aan de Binnen straat 157 te Aalst en in het Klap- roosje aan de Oude Gentbaan 36 te Aalst. De kleutervakantiewerking is toegankelijk voor kleuters van 2,5 tot 6 jaar die, ofwel woonachtig zijn te Aalst, ofwel ingeschreven zijn in de Aalsterse scholen. De werking is dagelijks toegankelijk van 7 tot 18 uur tijdens de maanden juli en augustus. In geval van pro blemen met opvang kan men buiten deze periode beroep doen op de dienst'opvang van beperkte duur" in de Nieuwbeekstraat 3 te Aalst, tel. 053/78.00.19. Deze opvang is toegankelijk voor kinderen van 3 maand tot en met 6 jaar. De prijs bedraagt 50 fr. per uur, 30 fr. per lopend half uur. Van deze opvang kan men max. 8 uur per week ge bruik maken. In de algemene kleutervakantieop- vang worden de kinderen begeleid door gediplomeerde kinderver zorgsters, die ook tijdens het schooljaar instaan voor de voor-, tussen- en naschoolse opvang. Voor warme middagmaaltijd wordt vooraf ingeschreven en wordt 60 fr. betaald. De kinderen mogen ook hun boterhammetjes meebrengen. Vieruurtje kan aan 15 fr. verkregen worden en drank of yoghurt aan 10 fr. Na de middag kunnen de al lerkleinsten in een rustig lokaal even een dutje doen in een komfor tabel bedje en als het moet wordt hierbij nog gewaakt. Dagelijks wordt het programma en de dagin deling aan de inkom van het dagver blijf uitgehangen om de ouders de gelegenheid te geven voorzien te zien wat er gebeurt. Tijdens de vakantiemaanden zijn er ook grote uitstappen vpprzien. Zo worden voor de kleuters uit 't Klap- roosje een rondvaart voorzien op het domein de Gavers te Geraards- bergen en een rondrit met het toe ristentreintje. De kleuters uit de Binnenstraat maken deze uitstap op 13 augustus. Elke dag zijn de kinderen druk be zig met grappig ijs maken,"sneeuw- bokalen", het hemd van papa be schilderen, een muziekoptocht, een verkleedpartijtje, wentelteefjes bakken, op bezoek bij een bakker enz... Er is zeker geen tijd om zich te vervelen of om aan mama of papa te denken, 's Avonds zijn ze meestal wel doodmoe en kunnen ze thuis zalig slapen en dromen van een vol gende plezierige vakantiedag. P.H. ren en de Hymne van de Vlaamse De laatste jaren bleken er in Aalst niet zo veel entoesiaste belangstellenden Gemeenschap te vinden te zijn om het feest van de Vlaamse Gemeenschap mee te vieren. Dit jaar bleek hierop duidelijk een uitzondering. Om de voorkomen dat Leefmilieu en radikalizering men zou moeten wegvluchten voor een regenbui, was de lokatie van de viering veiligheidshalve van de binnenkoer van het stadhuis verhuisd naar de feestzaal. Die zat dan ook bomvol en zelfs inderhaast bijgehaalde stoelen volstonden niet om alle aanwezigen een zitplaats te geven. De aangekondigde komst van gastspreker, gemeenschapsminister Johan Sauwens, was hier allicht niet vreemd aan. 'De laatste Belg', zoals de onder voorzitter van het feestkomitee zich zelf placht te noemen, werd niet meer aangezocht om het welkomst woord uit te spreken om te voorko men dat hij opnieuw de viering op stelten zou zetten. De huidige on dervoorzitter van het Stedelijk Feestkomitee, de heer G. Van den Hauwe, deed het dan maar veilig heidshalve in zijn plaats. Mario zelf patroneerde op de Gtpte Markt, getooid met gele strohoed gesierd met zwart lint om te demonsteren dat hij het toch niet kwaad bedoel- Een uurtje optreden van Teater Leen Persijn met recitals van Leen Persijn zelf, voor en tussen de spre kers van de dag in, zorgden ervoor dat de talrijke aanwezigen zeker van de viering hadden genoten. Leen Persijn wist de zaal te boeien door haar frisse uitwerking van ideeën, waardoor de viering uit het ouderwetse patroon stapte van Vlaamse sentimentaliteit. Het zangkoor Cantorum Jubilo onder leiding van Frederik Meiron ver dient hier ook waardering voor het stijlvol brengen van Vlaamse liede- Schepen van leefmilieu, ruimtelijke ordening en landbouw Dirk De Meerleer, sprak namens het stads bestuur het selekte gezelschap toe. Hij meende te mogen stellen dat uit recente onderzoeken blijkt, dat leefmilieu het voornaamste pro bleem is dat de Vlamingen beroert en dat de staatshervorming met wei nig emoties gepaard gaat. 'Waar België vroeger vaak het militair slagveld van Europa was, dreigt het nu het milieuslagveld te worden', voerde de schepen aan. Gemeenschapsminister van staats hervorming Johan Sauwens was er, na de mislukte dialoog tussen de gemeenschappen, van overtuigd dat er een zekere radikalizering bij de Vlamingen viel vast te stellen. Er werd in de besprekingen geen toe gedaan op punten die door de Vlaamse regering waren voorop gesteld. De Vlaamse onderhande laars van alle partijen stelden zich volgens de vaststellingen van Sau wens op een lijn op. De Franstali- gen maken volgens de spreker, een blunder van formaat door geen ge bruik te maken van de konstruktie- ve opstelling van de Vlamingen. 'Dat zal hen achteraf nog zuur opbreken', aldus de minister. Sauwens bracht verder hulde aan Aalst, dat men de gebroeders Daens bijna een eeuw geleden een voorbeeld was voor de Vlaamse So ciale Strijd. Hij noemde 11 juli dan ook in het perspektief van de dial oog tussen de gemeenschappen een historische dag, een hoogstandje van eensgezindheid onder de Vla mingen, net zoals dat ook in 1302 -boven de sociale klassen heen- kon vastgesteld worden. Voor de viering in de feestzaal van het stadhuis was er reeds op de bin- nenkoer kinderanimatie geweest Aalst. Op de binnenkoer van het stadhuis zorgde clown Papa Chico voor een gepaste animatie (a door Papa Chico terwijl tevens de Fanfare Kunst en Vermaak overgo- prijzen uitgereikt werden van de ten werd. Na de plechtige viering Gulden Sporen-wedstrijd, de stads- werd de feestdag besloten met een beiaardier Pierre De Smedt had al terrasanimatie op de Aalsterse gro- een feestkoncert ten beste gegeven, te Markt, door A. Czirck and his waarna de Grote Markt met de mu- Hungarian Gipsy Band. (H.P.) ziekklanken van de Koninklijke Aalst. Gemeenschapsminister Sauwens stelt een zekere radikalizering vast bij de Vlamingen (a)) Aalst. Schepen De Meerleer maakte duidelijk dat leefmilieu het voornaamste probleem is dal de Vlamingen beroert (a Aalst. Leen Persijn wist de zaal te boeien met de uitwerking van frisse, nieuwe ideeën, die de viering een ander uitzicht gaven als het vroegere verouderde Vlaamse sentimentalisme (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 5