Op en rond Stienenshof 23s,e Pikkeling te Moorsel 8 - 24.7.1992 - De Voorpost Barley, zullen met Irish Folk ste Pikkelingdag afsluiten, terdag opent de Merchtemse Aalst. Een gezellige boerenmaaltijd op het veld, de Pikkeling op zijn best (arch) Aalst. Pikkeling. Het werk op het veld vormt een belangrijk programma-onderdeel (arch) Aalst. Pikken, schoven binden en stuiken, hel hoort bij de Pikkeling (arch) Aalst. Pikkeling. Een prachtig driespan (arch) naar het kapittel de kanunniken van Dendermonde. Dat deel vormde met Gevergem en Wieze een "vrij- heerlijkhcid". Als zelfstandig ge bied had deze vrijheerlijkheid een eigen bestuur (schepenen en meier), eigen wetten (een keurbrief van Robrecht van Bethune uit 1264), eigen rechtspraak en eigen belastingen. Krachtens een oorkonde van Filips - dat nu nog in de kapel hangt - luidens het opschrift "Maria is mi- nen naam. Gemaect in 'tjaar MCCC Jesui t". Verder was er een kapelaan, die eigen inkomsten had en een kerkhof. De huidige kapel dateert van 1910, het torentje kwam er pas in 1938. Omstreeks 1906 kwam er een "kleine" school, in 1932 de jongensschool van de Tin- nenhoek, een paar jaar later ge volgd door de meisjesschool te Ge- tiviteiten, doorlopende dorsde- °fthe vergem, nu tot chirolokaal verwor- monstraties met oude dorskasten de den. en traktoren, beslaan van paarden °P zaterdag opent de Naast het sociale leven, floreerde en aanbrengen van wagenwiel en groeP Kabberdoech met kroeg- ook het ekonomisch leven. De "key- kunsttentoonstelling van werken hederenoml6.30u.de molen"-nu Keimolenstraat-werd van Patrick Van Biesen (eigenaar ambiance. Grupo Folklonco door de Fransen in brand gestoken, van de hoeve) en Anne-Marie Be- daddeGuadelajara hersteld om dan in onbruik te gera- ulens wordt Pikkeling '92 een on- ge dans-en muziekgroep uit Mexico ken wegens ouderdom. In 1859 vervalst "Folkfestival". brengt authentieke dansen uit ver werd door Martinus Vermeiren een Zo zorgt de groep "Zakdoek" reeds schillende provincies van Mexico, aanvraag gedaan om een "stoom- op vrijdagavond voor vlotte akoesti- voornamelijk uit Jalisco, waarvan tuig" tot malen van het graan in de sche muziek met luchtige teksten. Guadelajara de hoofdstad is, als Tinnenhoek te plaatsen. Dat pro- Deze vier kerels uit Vilvoorde bren- vervolg. Nadien zullen het ritueel jekt ging niet door ondanks gunstig gen ongekompliceerde, tijdloze vlegeldorsen afgewisseld worden ut J 5 6 O o o r door optre(jens van "Anna van de trtj Kuiper" afgewisseld worden met dansen van autochtone Indianen uit Canada, zang en muziek uit Napels, Jak dansen uit Zaïre, en Berbermuzielt |jt uit Marokko. Op zondag wordt om 11 uur uc H. Mis opgedragen op de hoeve. De :ha Plechtige Oogstdankmis die voor- )a namelijk zal opgedragen worden tet e, nagedachtenis van de onlangs over- a, leden stichter Lambert Van de Sy- f0ri pe, zal verzorgd worden door de5n Sint-Stephanusparochie, haai zangkoor en de Mexicaanse groep. In de namiddag worden optredens he( van groepen die reeds zaterdag op- |ujt traden aangevuld door optredens van een jachthoornensemble, een Spaanse Flamencogroep, eer Waalse volksdansgroep, "Thi Aalst. Pikkeling. Oude dorsmachines, nog aangedreven met sloom, zullen er Guizhou Folk Art Group of China| natuurlijk ook te zien zijn (arch) originele Thibetaunse volksdans- groep en het huisorkest Kolla^ suyu-nan" uit Bolivia waar dezd advies van het schepencollege. muziek voor jong en oud, recht voor Quechua Indianen hun Hij deed dan een aanvraag tot het dc raap, uit het hart en uit de maag. jjj^e creoolse muziek ten beste bouwen van een houten windmolen Na hen brengen The Children of ven in 1867 die er niet kwam, wegens Lieutenant SchmidtKlemzermu- ziek uit Odessa-Oekraïne. De Juice n bezwaren "omdat ten tijde van de voormalige molen, meermaals paarden, waren verschrikt gewor den door het vliegen van de zeilen, die alsdan de vruchten doorliepen en vele schade veroorzaakten be halve nog de ongelukken daar aan personen zouden kunnen overko men". Brouwers, tappers, winkeliers en herbergiers zorgden ook voor de dagelijkse behoeften in dat agra risch gebied, waar het enige vertier bestand uit herbergbezoek (in 1700 waren er een tiental herbergen), met café-chantants en zangmaat schappijen (o.m. De Jonge Wacht sinds 1881). Stienenshof Op de plaats van het ouderlijk hof bouwde Désiré Borms dit oude erf, dat nog steeds in goede staat ver keert. Boeren uit de omgeving brachten er hun melk heen. Het was een hulpmelkerij waar de melk werd afgeroomd, waarna ze met een handekar naar de "zwarte Melk- erij" - Sint-Antonius in 't Exster- ken, nu brandweergarage - werd vervoerd. Later kwam op Stienens hof op de plaats van de vroegere hulpmelkerij een oven. Het hof werd verder uitgebaat door de oudste zoon van Désiré, Jozef, die huwde met Maria Vermoesen. De ze laatste verkocht het hof na de dood van haar echtgenoot en ver blijft nu in Huize Denderrust te Herdersem. Folkfestival Naast de traditionele veldoogstak- Aalst. Een hoefsmid moet er zeker bij zijn (arch) Als landelijk gebied in de Faluintjesstreek bij uitstek, leent de Moorselse Stevenwijk zich uitzonderlijk goed voor de 23ste Pikkeling, Stienensshof, dat het middelpunt van de aktiviteiten wordt tijdens het weekend van 24 juli, bevindt zich in een weg diemet natuur en oogst verwant is. De hoeve ligt inderdaad aan de Haverenbosweg. Dat ze bovendien in de buurt ligt van de Herbergstraat en de Jeneverweg, verwijst naar de ludieke aktivitei ten die er schering en inslag zullen zijn. Voor de 23ste keer reeds organiseert de VW De Faluintjes tijdens het komende weekend op en rond Stienenshof in de Haverenbosweg, een zijstraat van de Tinnenhoekstraat te Moorsel, haar vermaarde Pikkeling. Een feest dat zijn sporen verdiend heeft en ieder jaar, als de weermaker de organisatoren niet al te ongunstig gezind is, massa's volk lokt en waar spektakel wordt geboden van attraktieve groepen van over heel de wereld, zonder betalen van enig toegangsgeld. de Goede, in 1513 herbevestigd door Maximiliaan van Oostenrijk, mochten de kanunniken zelfs een eigen munt slaan. Deze Onze-Lie- ve-Vrouwstukken - waarde 1 pen ning - werden genoemd naar de be eltenis van 0.-L.-Vrouw, nog terug te vinden in het schild van Moorsel en in dat van Lebbeke, waarvan Wieze nu een fusiegemeente is. Tinnenhoekwijk Moorsel-Gevergem-Wieze kreeg in de 15de eeuw een kapel met klokje Zomers rendez-vous De Pikkeling is uitgegroeid tot een zomerse ontmoetingsplaats. Uiter aard komen mensen van de Faluint- jesgemeenten er massaal heen doch reeds jaren blijkt ook dat er heel wat stedelingen van overal door het ge beuren worden gelokt. Ook de op tredende groepen die het oogstfeest omkaderen en die afkomstig zijn uit Europa, Amerika, Azië en Afrika geven het geheel een bijdimentie van cultuuruitwisseling uit alle kon tinenten. De Pikkeling is het feest van de spontaneïteit waar men ongekun steld en zonder franjes enkele uur tjes in alle gezelligheid kan vertoe ven. De ovenkoeken, vlaaien, pen sen, pannekoeken, boerenworm- kruidkoeken, gezieden kruiden- spek, kopvlees, boerenbrood, Goe- Ieken en Faluintjesjenever, koffie en bier, zorgen er tevens voor dat het een doorlopend feest van streekgastronomie wordt. Eigen entiteit In de middeleeuwen bestond het huidige Moorsel uit twee delen: het Moorsel, land van Aalst, onder het gezag van de Heren van Moorsel en het Moorsel, land van Dendermon de, sinds de 12de eeuw overgegaan

De Voorpost | 1992 | | pagina 8