domeinen vestigden rtch in Lede Pools koor verbleef in intieme sfeer te Burst >CMW Erpe-Mere legt ladruk op dienstverlening Aalsterse kelnerskoers werd kille bedoening Provinciale prijs voor Rudi Tas uit Moorsel De Voorpost - 24.7,1992 - 9 r zijn weinig dorpen waar de Romeinen geen sporen nagelaten hebben aar waar ze juist woonden is niet altijd duidelijk. Het is pas de laatste ren dat men meer en meer sites ontdekt dank zij de groeiende interesse jor de archeologie. Daarbij komt nog de verbetering van de opgravings- de opsporingstechnieken die het de archeoloog gemakkelijker maken n resten van villa's terug te vinden en heel wat materiaal uit de Romeinse jd boven te halen. Iet is echter niet altijd zo eenvou- ig als het blijkt want het komt er ich altijd op aan zeer zorgvuldig en aorzichtig te werk te gaan. De iatste jaren werden niettemin heel at suksessen geboekt maar dit ge- eurt dan meestal door mensen, die el geschoold zijn, maar de archeo- ögie meer als een hobby beoefe- en. Aan vakkennis ontbreekt het ijgevolg niet en het zijn juist deze lensen, geholpen door andere mateurs, die degelijk werk leveren n ons een betere kennis van het erre verleden geven, indplaatsen inkele jaren terugvond de Aalster- archeoloog Walter De Swaef te ede reeds sporen van vroegere be- ioningsvormen. Op de wijk louwken' stuitte hij op een water ut waaruit hij scherven uit de IJ- ertijd kon bovenhalen. Het vinden an een waterput is altijd belangrijk mdat deze vaak, als hij in onbruik aakte, als vuilnisput gebruikt werd. ielf fit verschillende onderzoeken is ïbleken dat een waterpuPuit het 3gin van onze tijdrekening een De bhatkamer is voor de archeologen. )ank zij de vondsten kunnen vroe- er gestelde teorieën of hypotesen an het bewijsmateriaal getoetst Sy- 'orden. Dit kan soms maar gebeu- deen na vondsten op verschillende erreinen om het materiaal met el- aar te vergelijken want een ar- ens heoloog trekt niet onmiddelijk be- °P* luiten, tenzij hij reeds jaren veld werk verricht en zeer vertrouwd is met het materiaal. In Lede zal dit nu stilaan mogelijk zijn want ook op de wijk 'Bellaert' werden vroegere sporen ontdekt van een Romeinse villa door de intussen overleden Jean Moens. Hier waren de resulta ten eerder beperkt maar toch be langrijk genoeg om verdere aan knopingspunten te zoeken. De wijk Bellaert ligt trouwens niet zover weg van de recente vindplaats. Ommeganglaan Dank zij het materiaal dat de afge lopen maanden op een perceel aan de Ommeganglaan gevonden werd, is het mogelijk een betere bewijs voering te leveren. Reeds meerdere maanden prospekteert B. Van Langenhove sporadisch een terrein in de buurt van het jeugdheem Leeuwerik. Als bestuurslid van de plaatselijke heemkundige kring stelt hij vooral belang in opgravings- werk om zijn dorp tot in de vroege oudheid te leren kennen. In het ka der van de 'Heemschut' behoort ook de archeologie tot de heemkun de van het dorp want het is juist daar dat men de eerste levensvormen moet gaan zoeken en als de onder grond zijn geheimen prijs geeft dan kan men enorm veel te weten ko men over de vroegere bewoners van het heem en desgevallend van hun gebruiken en levenswijze. Enkele weken terug kon B. Van Langenhove een Romeinse villa lo kaliseren waarop een datum ge plakt wordt die in de eerste eeuwen van onze tijdrekening thuishoort, tussen het jaar 50 en 250 meer be paald. Archeologen weten thans meestal waar eventueel een kans bestaat om sporen van vroegere be woning aan te treffen en daarom gebruiken zij ook een bepaalde tak- tiek bij hun opgravingswerk waarbij het er meestal op aan komt 'niet te laat te komen' als er wat gesigna leerd wordt. Daarom is het bouwen van een huis op of in de buurt van een bewuste plaats, een geschikte gelegenheid om archeologisch werk te verrichten. Op een dergelijk bouwperceel aan de Ommegang laan heeft B. Van Langenhove on geveer een halve meter teelaarde afgegraven en heeft daarna in de bodemlaan bewoningssporen uit de Romeinse tijd aangetroffen. Zo heeft hij, een weliswaar klein aan tal, wandscherven van Romeins lu xe aardewerk gevonden, nl. een ge glazuurde scherf, twee scherven van terra nigra en de andere drie zijn uit gewoon grijs aardewerk gemaakt. Zijn 'schat' bestond ook nog uit en kele fragmenten van tegula en im brices, bij de leek beter gekend als Romeinse dakpannen. B. Van Langenhove hechtte veel waarde aan dit materiaal ondanks het kleine aantal fragmenten. Deze zijn vooral van betekenis om ze in ver band te brengen met de andere vondsten uit de buurt en hiermee vergelijkingspunten te zoeken. Op basis van vroegere vondsten kan men zich trouwens een beeld vor men over de bewoning tijdens de Romeinse tijd en het blijft altijd aanvullend materiaal dat men nodig heeft om bepaalde bewijzen te leve ren over teorieën die eertijds ge maakt werden. JV Erpe-Mere. Het Poolse zangkoor Collegium Bacalarum proefde reeds de gastvrije sfeer bij de aankomst te Burst waar het een onveigetelijke vakantie doorbracht (jv) Niemand kijkt er nog van op dat er een Pools koor in de deelgemeente de 'Heimat' maar dit is een gevolg Burst te gast is. Het gemengd zangkoor uit Olsztyn wordt in feite gepro- van het feit dat ze slechts een paar êe"|Sinds enkele jaren streven de OCMW s naar andere en meerdere funkties ;n wordt de nadruk gelegd op een ruimere dienstverlening. De hulp bij '.H. financiële aspekten vermindert vaak zodat men zich toelegt op andere loden van de bevolking. Ook in Erpe-Mere werkt men reeds een paar jaar [in die zin en tracht men de eigen inwoners behulpzaam te zijn met irestaties die minder in geld worden uitgedrukt, maar wel het lot van de iwideren willen verbeteren. ■Dit alles heeft niets te maken met ||het wisselen van het voorzitter schap, want de huidige voorzitter D. ■Vindevoghel, zet alleen maar het iwerk van zijn voorganger voort. Hij |lracht daarbij het OCMW van Er- e-Mere nog meer te profileren. Al hoewel de armoede niet meer zo [schrijnend is, wil dit niet zeggen dat I alle problemen uit de wereld gehol- Ipen zijn. Het OCMW gaat zich Vpeer en meer uiten als een dien- /Jstencentrum voor een andere soort ■hulpbehoevenden en hier denkt Imen onmiddellijk aan de oudere ge- Bneraties. - Maaltijden Sinds enkele jaren is de dienst voor het verschaffen van warme maal tijden ingericht, waarbij diegenen die het wensen aan een schappelijke prijs een middagmaal kunnen krij gen. Tot einde juni had men twee ■afzonderlijke ronden voor de bedc- ling, maar van juli af is er een derde Stonde die echter nog als proefperio- Ide loopt. Pit is noodzakelijk vermits men [«nauwelijks aan de groeiende vraag akon voldoen want de laatste maan- jden was het gebruik van warme Maaltijdenbedeling tot over de hon- Jl derd gestegen. Daarom heeft men de gemeente in drie ronden opge splitst Burst en Aaigem, Bambrug- ge en Mere, Erpe met Erondegem, Ottergem en Vlekkem. Dit moet het personeel toelaten de maaltij den op het afgesproken uur te be zorgen en krijgt het nog enige ruim te om in beperkte mate althans, so ciale kontakten te leggen met de 'klanten'. Volgens voorzitter Vindevoghel fungeert deze dienst binnen 'een totaal pakket aan dienstverlening voor voornamelijk thuiswonende bejaarden'. Vermits er in Erpe-Me re zelf toch al drie rust- en verzor gingstehuizen ingeplant zijn. richt het OCMW zijn beleid naar hen die zo lang mogelijk zelfstandig thuis wonen. Andere taken Daarnaast is er een poetsdienst ge- kreeerd die zich in de eerste plaats tot de 65 plussers wendt, tot mensen die niet meer kunnen instaan voor de schoonmaak in hun woning. Het zijn in zekere zin de 'zwaardere' karweien die door het OCMW per soneel worden opgeknapt. Voor dergelijke taken zijn gezins- en be- jaardenhelpsters ingeschakeld en zij stellen zich ten dienst vooral van bejaarden, maar ook van gezinnen of gehandicapten die ze eventueel tijdelijk bijstaan in hun huishoude lijke werkzaamheden. In die optiek zullen in de deelge meente Mere twintig serviceflats worden opgetrokken waarvoor in juni aan het ontwerpbureau De Vloed opdracht werd gegeven om een voorontwerp van het gebouw op te maken. Daarom wordt het ex-gemeente- huis van Mere afgebroken en ver vangen door 'een mooi ogende nieuwbouw in drie verdiepingen'. In hetzelfde projekt zit tevens de afbraak van de lokalen van de ge meenteschool van Mere om er op de vrijgekomen plaats extra par kinggelegenheid aan te brengen, dit met het oog op bezoekers maar ook op mensen die in het centrum willen winkelen. Dat men de serviceflats op deze plaats gaat inplanten heeft te ma ken met de centrale ligging, vrijwel in het dorpscentrum zelf. Dit moet de bejaarden toelaten gemakkelijk boodschappen te doen dicht bij de deur en terzelfdertijd 'deel te ne men aan het sociale leven in het dorp'. Het huidig ontmoetingscen trum blijft uiteraard en zal boven dien later nog meer en beter zijn funktie blijven uitoefenen. Het OCMW is dus duidelijk geen geldschieter of instelling die alleen maar bijspringt in uiterst moeilijke gevallen. Het wordt meer en meer een dienstencentrum ten behoeve van de gehele bevolking. Wie dus meer wil vernemen over de bedrij vigheden en er wil gebruik van ma ken, kan de nodige informatie beko men over het dienstenpakket bij de maatschappelijke werkers Joris Coppens en Patrick Van Boxtael, diensten van het OCMW in het ad ministratief centrum Steenberg of telefonisch op het nummer 053/ 63.00.50. (JV) moot door haar zustervereniging Singhet Vroo dat sinds 1986 een Poolse woorden Engels of Duits kennen en zanggroep in Erpe-Mere en in andere dorpen laat optreden. De zanggroep ta van Burst offert een gedeelte van haar vakantie op om de Polen een onvergetelijk onthaal mee te geven want allemaal zijn ze gehuisvest bij koorleden of desgevallend by familie ervan. Dit moet de kosten drukken want het is een hele onderneming om een vijftigtal mensen onderdak en eten te verlenen. Bij hun aankomst werden de koor- Vroo naar Olsztyn maar van een leden door de Burstenaars ontvan- volgende uitstap naar Polen is voor gen in het klooster waar ze onmid- lopig geen sprake omdat de mensen dellijk al kennis maakten met de ginder ter plaatse praktisch niet be- geneugten van onze levensgewoon- stand zijn tegen een dergelijke inva- ten en de gastvrijheid van de gastfa- sie en men zeker niet de lukse kan milies. 's Anderendaags werden ze bieden zoals ze in Burst genieten, op het gemeentehuis ontvangen Over de toestanden in Polen in het maar als tegenprestatie brachten zij algemeen en in Polsztyn in het bij een serenade aan de aanwezige le- zonder, kan vooral koorlid Joh. den van het college. Opvallend hier- Goossens meepraten vermits hij elk bij was toch het verschil met hun jaar de reis naar het oude Oostblok bezoek - of dat van collegazangers - maakt en er nog schrijnende toe dat de Poolse zangers er 'beter standen meemaakt. Dit verbetert voorkwamen' dan tijdens hun eer- stelselmatig en men hoopt binnen ste bezoek. Het moet er werkelijk een paar jaar toch nog maar eens de verbeterd zijn alhoewel op bepaal- stap te wagen maar dan slechts als de plaatsen en in zekere middens de situatie het werkelijk toelaat en toch nog veel nood heerst. Dit is wel de koorleden geen last meer zullen zo volgens een paar Burstse koorle- zijn voor de gastgezinnen waar ze den die er regelmatig eens naar toe logeren. reizen en dan een hele vracht aan Van de Polen zelf kan men weinig te eetwaren en klederen meesjouwen, weten komen over de toestanden in Toch is er een positieve evolutie vast te stellen alhoewel het maar - langzaam aan gaat. Het Collegium Bacalarum is in feite de opvolger van het Collegium No vum dat in 1986 reeds te gast was bij Singhet Vroo. Toen was het nog een jongerenkoor dat gevolgd werd door het Collegium Canticum, een jaar later. Op zijn beurt trok Singhet Met 80.000 leden is het NCMV de grootste organizatie voor zelfstandige ondernemers in ons land. Het NCMV telt 423gemeente lijke afdelingen met zowat 3.500 vrijwilli gers. De VW Malmedy organizcert een toeristi sche autozoektocht waarop men op een dug naar eigen keuze toi 30 september kan deelnemen. Voor meer informatie VW Malmedy, Place du Chatelet 10 te 4960 Malmedy (080/33.02.50.) In het kasteel van Loppem heeft een ten toonstelling plaats met werk van de Ant werpse kunstschilder Frans Haest. De ten toonstelling is te bezichtigen van 14 tot 20 augustus van 14.00 tot 19.00 uur een konversatie dus zeer moeilijk te onderhouden is. Bij een eventueel 'gesprek' komt er veel mimespel bij kijken waaruit soms maar weinig op te maken valt. Door het zangkoor van Burst kre gen zij in ieder geval een genietbare vakantie aangeboden want elke dag was er een uitstap voorzien en hier voor moesten ze slechts een paar avonden optreden met als klapstuk het koncert in de kerk van Burst. De lange zomeravonden konden ze of wel bij het opvanggezin doorbren gen ofwel samen in de zaal van de muziekvereniging van Burst waar het er meestal gemoedelijk aan toe ging. Vooral de afscheidsavond was er een van gemengde gevoelens want de meesten hadden opperbest genoten van de landelijke gastvrij heid te Burst. Voor Singhet Vroo betekent een dergelijke organisatie een maandenlange voorbereiding en een financiële inspanning maar uiteindelijk geeft een dergelijke 'uitwisseling' veel genoegdoening waarbij alle werk vlug vergeten wordt. JV Wie Keulen vanuit de lucht wil z i kan daarvoor de 507 treden van de Dom be klimmen en dan kan men vanop een hoog te van 90 meter de stad aan de stroom bewonderen. Het kan ook vanop een terras dat 170 meter hoog is gelegen en dal terras maakt deel uit van de televisietoren die 266 meter hoog is. Voor de 3de kelnerskoers van de stad Aalst noteerde men welgeteld 31 inschrijvingen, maar het publiek en de belangstelling bleef uit tengevolge van het slechte weder. De terrasjes op de volledig ver keersvrije Grote Markt bleven zo goed als leeg. Guy Welleman, kelner van de Royal Astrid, kaapte net als vorig jaar de titel van de beste kelner weg. In vijf proeven moesten de deelnemers hun vaardigheid bewijzen. In tegenstelling met de vorige edities van de wedstrijd werden niet alle proeven op de Grote Markt gekoncentreerd en konden de kandidaten ook ter hoogte van de Coninck van Spaniën en de Nieuwe Madeion hun behendigheid tonen. In 1992 werd de Provinciale Prijs voor Vokale Muziek voorbehouden aan een onuitgegeven of niet voor 1988 gepubliceerde vokale kompo sitie op Nederlandse tekst. Door de Bestendige Deputatie van de provincie Oost-Vlaanderen, werd op voorstel van de jury, de prijs van 60.000 fr toegekend aan Rudi Tas uit Moorsel bij Aalst voor zijn inzending 'Vlinderingen'. Voor 1993 zal een Provinciale Prijs voor Instrumentale Muziek worden uitgeschreven. i

De Voorpost | 1992 | | pagina 9