Dertiende Begijnhoffeesten: vernieuwing zet zich door Overlijden van e.h. Evrard een groot verlies Dendermonds begijnhof meer dan zeven eeuwen oud )e Dendermondse Begijnhoffeesten zijn aan hun dertiende uitgave toe en lat dertien niet noodzakelijk een ongeluksgetal moet zijn, dat onder- treepte de koördinator van de feesten Luc Dierick op een perskonferentie. 'oor de Begijnhoffeesten betekent het zelfs dat de vernieuwing zich sterker dan ooit doorzet. 'Elke suksesformule moet vroeg of laat worden lijgestuurd', aldus Luc Dierick die opmerkte dat het grote publiek in >erste instantie niet komt om het begijnhof geldelijk te steunen, maar ooral afkomen op het programma, de acts. En daarmee heeft men nu •ekening gehouden. Al steken de organizatoren het niet onder stoelen of tanken de geldelijke inbreng is van belang, want tenslotte moet de vzw kgijnhofvrienden zorgen voor het nodige geld om de restauratie verder te uinnen doorzetten. iet spreekt vanzelf dat inspelen op c wensen van het publiek ook bete de ent dat men grotere artiesten moet antrekken en dat men een dito in- rastruktuur moet aanbieden. Gro- ere artiesten houdt ook in dat over rote budgetten moet beschikken n dus ook grotere of meer sponsors noet aantrekken. Geen lachertje ermits de hele organizatie van de iegijnhoffeesten draait op vrijwil- igers. En grote sponsors willen apeiraag in beeld komen, de D. iek. af- kt. VTM'isering heeft ook op dat vlak toegeslagen. Vorig jaar kreeg men 15.000 bezoe kers over het Begijnhofwegje in slechte staat. Die komen allicht ook dit jaar terug op bezoek op 21,22 en 23 augustus. Programma Aan het uitzicht van de feesten werd getimmerd het grote podium wordt niet meer opgetrokken naast de begijnhofkerk, maar komt hele maal achteraan te staan. En het is een van de grote podia die werd gebruikt tijdens het dubbelfestival Torhout-Werchter. Dat opent nieu we perspektieven natuurlijk. De centrale bierstand wordt ook naast dat festivalpodium opgetrokken. Liefhebbers van een lekker biertje worden verwezen naar de streek- bierstand. Maar dat is voor later. De dertiende Begijnhoffeesten worden geopend op vrijdag 21 au gustus om 19.00 uur. Met de gebrui kelijke toespraken natuurlijk en met het schitterend Geert Baetens- kwart dat met stemmige klassieke muziek deze openingsplechtigheid zal opluisteren. Rond 20.30 uur, terwijl in het huis van Grootjuffrouw een tentoonstel ling wordt geopend, krijgt The Next Generation de handen vrij om haar muzikaal talent tentoon te sprei den. Deze jeugdige groep van Den dermondse bodem bestaat uit de Dendermonde. Slagerij Van Kampentwee maal twee is vier va- en Dendermonde. De stuurgroep van de Dendermondse Begijnhoffeesten (foto Piet Hermans) Het plotse overlijden van Daniël Evrard, de pastoor van het Begijn hof, heeft bij de vrienden van het Begijnhof sporen nagelaten. 'We waren plots en zijn nog altijd de pedalen kwijt', zo luidt een paar maand na het pijnlijke voorval de kommentaar. En probeer maar eens een fiets zonder pedalen op kruissnelheid te krijgen. 'De wonde die het overlijden van de pastoor heeft nagelaten zal moeilijk helen. De stichter is weggevallen, zijn afscheid kwam te vroeg en te onverwacht'. Dat is een vaststelling. Een andere is dat 'pastoor Evrard zelf ook gewild zou hebben dat we de feesten blijven organizercn'. Aan die wetenschap, zeg maar het geestelijk testament van e.h. Evrard willen de vrienden van het Begijnhof ten volle blijven meewerken. 'De pastoor wilde de restaura tie rond maken, zoals hij zich ook voor honderd procent en meer inzette voor andere projekten zoals 't Dak, de Poort, Jonge Kerk, de Bouworde, de Vlaams-Kroatische Vriendschap'. De Begiinhoffeesten werden in 1980 gestart met de bedoeling geld in te zamelen om enkele daken van begijnhofhuisjes te restaureren. Die daken waren er biezonder slecht aantoe. Pastoor Evrard wilde die restauratie perse doorvoeren. Hij wilde het Begijnhof een toekomst geven. Helaas, verbouwingswerken kosten veel geld en de huur die men van de bewoonde panden kreeg kon men amper het kadastraal inkomen betalen. Er moest dus wat gebeuren. En dat 'wat' werden de begiinhoffeesten. Ondertussen werd er werk gemaakt van een restauratiedossier dat lang heeft aangesleept eer het werd goedgekeurd. Maar eenmaal men de goedkeuring had bekomen en ook wist waar men financieel aantoe was, kon men van start gaan. In een eerste fase zouden 31 daken van de 43 huisjes die het Begijnhof rijk is. worden gerestaureerd. Het Begijnhof moest 15% van de kostprijs van de werken voor zijn rekening nemen en dat geld moest voorhanden zijn, anders konden de werken niet starten. In 1989 was men eindelijk zover de nodige fondsen waren bijeen gesprokkeld. Het dossier werd ingediend en de werken gingen van start. Ze werden afgesloten in april van dit jaar. Helaas voor de medewerkers aan het Begijnhof, er kwamen meerwer- ken aan te pas en die vielen integraal ten laste van het Begijnhof. Ondertussen is hel voorontwerp van de tweede fase van de restauratie goedgekeurd. Nu gaat het om 3 huisjes (de nummers 14,15 en 16), drie van de grotere huizen. Om die fase mogelijk te maken heeft men een nieuwe procedure opgestart. De vzw Begijnhof zal met het nieuwe stelsel 20% van de kosten moeten dragen en krijgt een premie op de ramingen. Het voordeel is evenwel dat men de bedragen nu op voorhand zal ontvangen voor elk werk dat moet uitgevoerd worden. Voorheen diende men alles voor te schieten. Ook nu vallen de kosten van eventuele meerwerken ten laste van de vzw Begijnhof. De restau ratie kan pas beginnen wanneer de huizen hersteld zijn in de oor spronkelijke staat. Dan is er nog een derde fase waarbij men opnieuw drie huizen gaat restaureren. Maar zover zijn we nog lang niet. En dan blijft nog steeds de rioleringen de bestrating van het Begijnhof. Dat zijn werken die helemaal op het eind komen. En wellicht zullen we daar nog enkele jaartjes moeten op wachten. zonen van de gekende Heuvinck broers die dertig jaar geleden aan de basis lagen van de Jeggpap New Orleans Jazzband. De jongens zijn van alle markten thuis. Joachim en Frederik zal men trouwens ook kunnen horen in hel wijnhuis, waar ze voor stemmige achtergrondmu ziek zullen zorgen. Een aanrader dus. Op zaterdag 22 augustus zijn de be zoekers welgekomen vanaf 15.00 uur. Het festivalprogramma start evenwel een uurtje later met een totaalspektakel voor de kinderen. Dit keer viel de keuze op de Thea terwerkgroep Jonna. Het wagen spel is ondertussen een vaste waar de geworden en om 19.00 uur wordt 'De fraaie historie van Osschaert uit de Moerwege' opgevoerd door to neelkring Verbroedering uit Grem- bergen. Ook op zondag wordt het wagenspel opgevoerd, dan om 19.30 uur. Om 20.00 uur komen de muzieklief hebbers ten volle aan hun trekken. De Zigeuner jazzformatie 'Waso' beklimt dan het podium en laat zijn veelzijdigheid uitgebreid bewonde ren. Stukken die in de sfeer liggen van Django Reinhardt en muziek die op een eigenzinnige manier ge arrangeerd is door een al even ei genzinnige Koen De Cauter. De groep bespeelt ook een bandoneon, voor de leek is dat een trekharmoni- ca. Rond 21.00 uur is er een optreden voorzien van Wigbert met zijn 'eb benhouten schatje' en andere over bekende liedjes. Een uur lang mag Wigbert het publiek bespelen en het onderste uit de kan halen. Nadien is 'Waso' weer aan de beurt en zij ronden de tweede festivalnacht af. Zondag 23 augustus wordt ingezet met de traditionele openlucht jazz- mis. Ook nu is de Jeggpap New Or leans Jazzband bereid gevonden om deze mis op BRTN radio 1 zendt ook nu deze misviering rechtstreeks uit. Vanzelfsprekend zal tijdens de plechtige mis wijlen Daniël Evrard, de verongelukte begijnhofpastoor worden herdacht. Na de misviering verzorgt de Jegg pap New Orleans Jazzband een aperitiefkoncert. Het namiddagprogramma gaat dan verder met een optreden van de Aalsterse kunstgroep Alkuone die 14.30 uur aantreedt. Deze groep bestaat uit 70 jongens en meisjes die een totaalspektakel brengen van dans, koreografie en vlaggenballet. Dit jaar waren ze te bewonderen op de opening van de Olympische Win terspelen in Albertville. In Dender monde brengen zij op klassieke en moderne muziek een boodschap van levenslust en schoonheid. Rondtrekkende muzikanten moch ten niet op het programma ontbre ken. De volksmuzikanten 'Lambic' werden aangetrokken om als wan delend voor de nodige sfeer te zor gen. 'Lambic' bespeelt een waaier van middeleeuwse instrumenten. Om 18.00 uur gaan de Begijnhof feesten de internationale toer op. Voor de eerste keer in Dendermon de is de Nederlandse 'Slagerij Van Kampen' te bewonderen. Echt slag werk, electronische percussie met een vleugje synthesizer gelardeerd in een saus van visueel spektakel. 'Slagerij Van Kampen' bestaat uit 2 jongens en 2 meisjes die ondertus sen 2 CD's op hun naam hebben en met hun muziek een ode brengen aan de vreemde kuituren van de wereld, aan de onderdrukte volge ren. Om 20.00 uur begint de grote finale :het jubileumkoncert van de Jegg pap New Orleans Jazzband. De band bestaat immers dertig jaar en zal dat uitgebreid vieren in aanwe zigheid van vele honderden fans die de Jeggpap genegen zijn. In de rand Naast dit officieel programma is er nog heel wat randanimatie. Er zijn de tentoonstellingen in het Mu seum voor Volkskunde en in het Begijnhofhuisje, er is de streekbie- renstand, het wijnhuis (huisnum mer 28) met pianobar, een borrel tent (waar koppige bessenjenever wordt geschonken), een barbecue (zaterdag vanaf 18.00 uur en zondag vanaf 12.00 uur) met natuurlijk frie tjes, een zomerslaatje en sausjes. Nieuw is de sandwich-bar waar men hot-dogs, broodjes en maatjes, de enig echte Zeeuwse natuurlijk, kan kopen, er is de ijskreemkarvan rond de eeuwwisseling, de pannekoeken met lekkere koffie van het huis en de rijstpap (zonder gouden lepel- tjes). In de 'infirmerie' (de huisjes nr 24 en 25) geven een beeld van het leven van de begijntjes en in enkele huis jes hebben diverse kunstenaars on derdak gekregen Mare Hanskens, Jaak De Stoker (die een penteke ning Daniël Evrard voorstellend ex- pozeert), Karei De Boeck en Henry Vanlaer zijn van de partij. En er is natuurlijk de onvermijdelijke an tiekmarkt en de nooit overtroffen tombola altijd prijs. Dendermonde. Ebbenhouten Wigbert is een van de trekpleisters op de dertien de Begijnhoffeesten Het Dendermondse Begijnhof is weliswaar geen architektonische parel, maar door zijn soberheid en eenvoud vormt het een oase van rust, een uitnodiging om tot zichzelf te komen. Het begijnhof werd gesticht omstreeks 1260 en vanaf 1300 werd het een bloeiende gemeenschap van godgewijde vrouwen, met eigen kerk en kerkhof, een stikkerskonvent, een Heilig geesthuis voor de verzor ging van de armen en een 'ziekhuis'. In 1579 wordt het begijnhof door de Geuzen verwoest maar 5 jaar later werd alles vernieuwd en uitgebreid, met boerderij, brouwerij, kantschool en novicenhuis. De witte zijde van het huidig begijnhof werd gebouwd tussen 1611 en 1690, de donkere zijde tussen 1700 en 1760. Met de Franse Revolutie van 1798 werd het hele begijnhofpand gekonfiskeerd en overgedragen aan het 'Hospice Civile de Termonde'. In 1841 kwam de 'Stichting Verpletsen'acht arme meisjes werden in het begijnhof opgeleid tot bekwame kantwerksters. In 1865 werd het hele begijnhof opgekocht door een rijke Gentenaar, Van der Bruggen, die het nadien verdeeel- de onder zijn kinderen. In 1914 bracht de grote brand van Dendermonde heel wat verwoesting aan het begijnhof aan. Er stonden toen 64 huisjes en een kerk op een oppervlakte van drie ha. In 1926 werd een kerkelijke vzw opgericht 'Begijnhof Dendermonde. De erfgenamen Van der Bruggen maakten 43 huisjes, de kapel en de drie aan deze vzw over. De achterste zijde van het begijnhof werd publiek verkocht. In 1928 werd de afgebrande kapel herbouwd in haar huidige staat. Ondertussen is na heel wat gepalaver de restauratie begonnen van het begijnhof en het zal nog wel een hele tijd aanlopen eer alle werkzaam heden achter de rug zullen zijn. De Voorpost - 31.7.1992 - 11

De Voorpost | 1992 | | pagina 11