Feestelijke muziek met 300 koncerten in 50 festivalsteden: de rush is losgebarsten Brugge: uniek schrijn van muzikale en andere schoonheid Antwerpen: Baltisch Festival en Felix Mendelssohn-Bartholdy Festival van Vlaanderen 1992 14 - 31.7.1992 - De Voorpost Jan Briers sr. is de geïnspireerde verwekker van het Festival, de onvermoeibare bouwer van het grote kompleks dat het Festival is. de inventieve zoeker naar sponsors en mecenassen en 'partners' zoals hij ze graag noemt, de dynamische bezoeker van een vrij vaak wisselend team medewerkers, de professor in pers- en kommunikatiewe- ténschappen die als geen ander zijn kind aan de man weet te brengen, de inventieve pleitbezorger van onze meest eminente Vlaamse musici op het forum van de Europese muziekfestivals. Jan Briers sr. IS het Festival van Vlaanderen! Misschien klinken bovenstaande zinnen een beetje bombastisch, wellicht iets te barok in de formulering- Overdreven zijn ze echter niet! Ook al valt er waarschijnlijk een flinke brok kritiek te spuien op sommige aspekten van het Festival en zijn organistoren, toch staan we achter wat we hierboven schreven. Het Festival van Vlaanderen is waarschijnlijk wel de grootste koncertorganisator in onze kontreien. Het Festival heeft het ernstige muziekleven gedecentraliseerd: niet minder dan 50 Vlaamse steden en gemeenten nemen deel aan het gebeuren, men hoeft niet meer uitsluitend naar de grote centra om een hoogstaand koncert te kunnen meebeleven! Het Festival heeft het koncertgebeuren gedemokratiseerd: de prijzen van de meeste koncerten kunnen geen beletsel meer zijn om de melomane Jan Modaal uit de zalen weg te houden! Het Festival heeft kansen gekreëerd voor vele jonge Vlaamse musici, en dit niet alleen in eigen land: onze steengoede uitvoerders van bv. oude muziek kregen dank zij het Festival en Briers kansen om op te treden in de meest prestigieuze Europese festivals... De titel van Briers' exposé, naar aanleiding van de eerste Festival-perskonferentie te Sint-Truiden op 20 maart 11., luidde als volgt: Europese Dimensies'. Niet toevallig of gratuit! Briers verantwoordt deze titel op de volgende manier: "De titel heeft iets te maken met de vraag: 'Brussel, hoofdstad van Europa, of niet?'. In de regeringsverklaring van premier Dehaene lezen we onder andere: 'Ook zonder Martens zal de regering zich onverdroten blijven inzetten voor de promotie van Brussel als hoofdstad van Europa'. Voor ons is die beslissing belangrijk en toonaangevend: sommigen vrezen immers dat de verdere internationalisering van onze hoofdstad onze kuituur kan bedreigen, en niet alleen in Brussel, want als deze stad het politiek en ekonomisch centrum wordt van ons kontinent, wordt heel ons land land daarbij betrokken. Nu zijn we van oordeel dat grote organisaties als het Festival van Vlaanderen daar iets aan kunnen doen. En in een document van twee pagina's heb ik erop gewezen dat we nu al te Brussel een sterk gedeelte van het kultuurleven organiseren, maar dat we ook die organisatie aan het invullen zijn met een indrukwekkende Vlaamse en nationale aanwezigheid. De internationale uitstraling van onze eigen beste ensembles - en die worden steeds beter en talrijker - is voor het Festival van Vlaanderen al sedert jaren een hoofddoel geworden'. En prof. Briers argumenteert zijn 'Europese Dimensies' met volgende reeks positieve Europese festival-injek- ties, of 'Brussel en Europa: Vlaamse organisatoren en hun partners': de 7 Europese galakoncerten (de beroemdste simfonische orkesten van het jaar; i.s.m. de Filharmonische Vereniging); Brussel - Vlaanderen - België: trefpunt van internationale simfonie-orkesten, in september-oktober; het Europa-Dag-Koncert op 9 mei i.s.m. de Europese Gemeenschap en de Belgische Eurokommissaris; Festival van Vlaanderen: voorzitter permanent comité voor Europese coproduktie, copromotie en cosponsoring, in de Europese Vereniging van Festivals van Genève; Festival van Vlaanderen en Euroconcerto: de coproduktievereniging tussen de 58 grootste Europese muziek- teater- en dansfestivals; Festival van Vlaanderen en Festival de Wallonië: met (jaarlijks) koncert van de Eerste Minister, van de Minister voor Buitenlandse Zaken, de Minister van Nederlandse Kuituur, de Vlaamse Gewestregering; EUREGALIA. zustervereniging van het Festival van Vlaanderen: de uitwisseling van eigen orkesten tussen de Euregio's (reeds 30 koncerten gepland in Nederland); JUBILATE, een E.G.-initiatief: een jaarlijkse tiendaagse te Brussel en elders, met telkens een Oosteuropees land als genodigde met al zijn beste ensembles (oktober 1993,1994,de Koninklijke Koncerten, de Prinsen van de Muziek: de invloed van de Vlaamse en Waalse polyfonisten op de grote Europese muziek in alle landen; 'Les Espaces du Baroque', een vierjarenplan van de Unesco (92-95) waarin het Festival van Vlaanderen de muziek-coproduktie verzorgt... Toch indrukwekkend, niet?! Ons weekblad besteedt nu al jaren vrij veel aandacht aan het hele gebeuren, zowel in onze eigen regio als daarbuiten. Op deze en volgende pagina's vindt u een beknopt overzicht van wat het Festival van Vlaanderen dit jaar te bieden heeft. Wanneer u dit leest, zullen de festivalafdelingen Kortrijk en Limburg reeds achter de rug zijn. We beperken ons dus tot de ongeveer 300 andere manifestaties in onze eigen streek, Brugge (waarover u vroeger reeds uitgebreid geïnformeerd werd), Mechelen, Antwerpen, Gent, Brussel-Leuven en Zeeuwsch- Vlaanderen; allemaal steden en gemeenten die in een goed half uur met de wagen te bereiken zijn. Aan u de (ruime) keuze... maar vergeet niet snel te reserveren! Louis September Wie ons blad een beetje aandachtig leest, weet dat ik een boontje heb voor oude muziek én voor Brugge. Voor de 29e keer reeds organiseert het onvermoeibare paar Robrecht en Alice Dewitte-Dens samen met een schare entoesiaste jonge en minder jonge vrijwilligers hun In ternationale Muziekdagen met ou de muziek in de mooiste Brugse his torische gebouwen. Zij hebben op het gebied van de oude muziek écht pionierswerk verricht: na Brugge zijn, op het gebied van de oude mu ziek, nog Utrecht en het Ameri kaanse Boston gekomen. Uiteraard zonder het unieke kader van het rijk-middeleeuwse Brugge! Maar met meer centen! Het Brugse festi val heeft een tal van Engelse musici een eerste kans geboden op het Eu ropese kontinent. Van hieruit heb ben ze Europa veroverd, zodat som mige prijzen voor Brugge haast on betaalbaar geworden zijn... Voor de 29e keer dus strijken van 25 juli tot en met 8 augustus de uitvoer ders én de liefhebbers van oude mu ziek in Brugge neer. In de wedstrijd formule (een driejaarlijkse cyclus met orgel, klavecimbel en pianofor te en musica antiqua) is dit jaar nu al voor de tiende keer het klavecimbel (en voor de vierde keer de pianofor te) aan de beurt. Het is nog steeds het belangrijkste concours in zijn soort. Daarenboven is er natuurlijk het randgebeuren met seminaries, interpretatiekursussen, referaten, recitals, tentoonstelling van oude instrumenten en kopieën ervan, platen- en muziekedities. De aller eerste klavecimbelweek werd in 1965 georganiseerd: 22 kandidaten schreven zich in voor het concours klavecimbel en basso continuo (nu 74 voor klavecimbel en 30 voor pia noforte); 6 instrumentenbouwers toonden op de tentoonstelling hun produkten (nu zijn er 65 uit heel Europa en de States). Men kan zon der overdrijven zeggen dat Brugge niet alleen de revival van de oude muziek maar ook de historische-in- strumentenbouw heeft geaktiveerd. Toch een niet geringe verdienste en de aanzet tot een vernieuwde be langstelling voor barok- en 'andere oud'-muziek! De tema's van de middag- en avond- koncerten gaven we reeds gedetail leerd in onze vroegere bijdrage: vir tuoze muziek voor strijkers, Bach en zijn tijdgenoten, Spanje en de Nieuwe Wereld, Lorenzo II Mangi- fico. Ook over de koncerten in de Historische Westvlaamse Steden berichtten we vroeger reeds. Wie nog snel een programmafolder wil hebben en/of plaatsen wil reser veren, moet zich wel haasten, want de koncerten van het Brugse Festi val zijn meestal uitverkocht. Je kunt nog terecht bij de Dienst Toerisme, Burg 11, 8000 Brugge, (tel. 050/ 44.86.86). Voor de vijfde maal nu al pakt de Antwerpse festivalafdeling uit met een tematisch programma, gekon- centreerd rond twee centrale tema's: een Baltisch Festival en een koncertreeks waarin de figuur en het oeuvre van Felix Mendelssohn- Bartholdy worden belicht. Baltisch Festival Koormuziek is één van de oudste en meest ontwikkelde muzikale genres uit de Baltische landen en het ver wondert dan ook niet dat de koren uit deze streken in de voormalige Sovjet-Unie een ongeëvenaarde re putatie kennen. De reusachtige Baltische 'songfestivals', die uit de 19e eeuw dateren en vandaag soms 20.000 deelnemers en honderddui zenden toeschouwers aantrekken, getuigen eveneens van deze rijke traditie. In het teken van de hernieuwde be langstelling worden drie koren uit de drie Baltische hoofdsteden naar Antwerpen uitgenodigd: het Esti- sche knapen- en mannenkoor uit Tallinn o.l.v. Venno Paul (17.08), het jeugdkoor 'Balsis' o.l.v. Maris Kupcs (19.08) en het vrouwenkoor 'Virgo' van de universiteit van Vil nius o.l.v. Rasa Gelgotiene (21.08). Zij brengen, telkens om 20 uur in de Sint-Carolus-Borromeuskerk, een bloemlezing van hun eigen volks muziek naast hedendaagse kompo sities. Felix Mendelssohn-Bartholdy, een van de grootste muzikale natuurta lenten uit de 19e eeuw die als kom- ponist reeds op jeugdige leeftijd een indrukwekkend hoog niveau be reikte, wordt een overzicht ge schetst van alle genres die hij beoe fende. Het programma omvat zowel bekende als vroege werken, zowel traditionele als historische bena deringen. De organisatoren van de Antwerp se Katedraalkoncerten werden be reid gevonden om het volledige orgelwerk van Mendelssohn op te nemen in de jaarlijkse reeks van vijf orgelrecitals, die steeds veel bijval kent. Achtereenvolgens ziin bedrij vig op het orgel van de O.-L.- Vrouwkatedraal, telkens om 20.30 uur: Douglas Rees op 24 juli (Men delssohn, Albright, Hakim, Lem- mens en Schumann) en Rudolf Meyer op 31 juli (Mendelssohn, Part, Lierne). Felix Mendelssohn-Barholdy (1809-1847), een telg uit een voor aanstaande Joodse bankiersfamilie die zich tot het protestantisme had bekeerd, werd in Hamburg geboren en groeide op in Berlijn. Reeds vroeg bleek hij over talenten te be schikken om hem als wonderkind te bestempelen: op negenjarige leef tijd maakte hij zijn eerste openbaar optreden als pianist en een jaar la ter begon hij te komponeren. Hij leunde vooral aan bij de klassiek en liet zich vaak inspireren door Bach en Handel, terwijl hij ook de roman tische ideeën uit de eigentijdse lite ratuur in zijn werk assimileerde. Tijdens zijn Europese toernees was Mendelssohn regelmatig in Engel and te gast, waar hij ook als dirigent werd uitgenodigd en verscheidene kompositie-opdrachten kreeg. In 1833 werd hij aangesteld tot mu- ziekdirekteur van de stad Düssel- dorf. Twee jaar later volgde een be noeming tot dirigent van het nog steeds beroemde 'Gewand- hausorchester' van Leipzig, een funktie die hij tot op het einde van zijn leven zou bekleden. Het tweede deel van dit tema zet eind augustus (28.08 in de O.-L.- Vrouwkatedraal) in met het 'Te Deum' en de 'Psalman op. 78' door het Nederlands Kamerkoor o.l.v. zijn vaste dirigent Uwe Gronostay. Het Saga Trio vertolkt de 'Pianotrio's op. 66 en 49' met Jos Van Immerseel aan de Conrad Graf-vleugel van het Museum Vleeshuis (29.08). In de Singel brengt het Nieuw Belgisch Kamer orkest, onder leiding van zijn stich ter-dirigent Jan Caeyers, de ouver ture 'De Hebriden' en het 'Concer to voor piano, viool en strijkders in d' van Mendelssohn, gevolgd door van Beethovens achtste simfonie (01.09); de solisten zijn violist Tho mas Zehetmair en pianist Pedro Burmester. Het Koninklijk Filhar monisch Orkest van Vlaanderen herneemt de suksesrijke proudktie van het oratorium 'Elias op. 70' uit 1990 met de Antwerpse koren Au- dite Nova, Capella Caecilia, Musica Nova en Vocant en een hoogstaand solistenkwartet (sopraan Torgun Birkeland, mezzo-sopraan Bettina Denner, tenor Maldwyn Davies en bariton David Pittman-Jennings), onder leiding van Frank Shipway (04.09, OLVrouwkatedraal). De schitterende sopraan Catherine Bott stelt een recital samen rond Mendelssohn (liederen, o.m. 'Lie- der Ohne Worte') en Robert Schu mann (liederen, o.m. 'Kindersze- nen, op. 45), waarbij zij aan de pia noforte begeleid wordt door Ri chard Egarr (06.09, Rubenshuis). Het jonge Britse ensemble 'Hausmusik' van Monica Huggett, speelt, eveneens op oude instru menten, het 'Strijkkwartet nr. 2 in Bes, op. 87' en het befaamde 'Oktet in Es, op. 20' en ook nog Mozarts 'Strijkkwintet in D, KV 593' (09.09, Musem Vleeshuis). Het Nederlandse klavierduo Wyne- ke Jordans en Leo Van Doeselaer vertolken, op de reeds vermelde pianoforte van het Vleeshuis, werk van Mendelssohn (ouverture 'Mid- zomernachtsdroom, op. 21'; het 'Allegro brillant, op. 92' en de 'Lie- der Ohne Worte', Schubert 'Duo in a 'Lebensstürme', op. posth. 144, D. 947' en Schumann ('Stücke für gros se und kleine Kinder', op. 85). De Mendelssohn-reeks wordt be sloten met de koncertante uitvoe ring van de komische opera 'Die Hochzeit des Camancho op. 10'. Voor de uitvoering van deze prachtige partituur, door Mendels sohn op 14-jarige leeftijd gekompo- neerd, staan het Ensemble Anima Eterna, Der Junge Chor Aachen, Modus Novus en niet minder dan negen vokale solisten, onder leiding van Jos Van Immerseel, op de affi- Chiara Banchim mei •Ensemble 415" op 8 september te Antwerpen che (de Singel, 16.09). Varia Festivalster '92 Roel Dieltiens is in Antwerpen te gast met het 'Ensem ble 415 onder leiding van Chiara Banchini met celliconcerti van Lui- gi Boccherini en Giuseppe Tartini. Op hetzelfde programma prijken nog de 'Sonate voor strijkers in D' van Tartini, de 'Sinfonia voor strijk ers in G' van Sammartini en de 'Sin fonia voor strijkers in Bes' van D'Ordonez (08.09, St. Carolus-Bor- romeuskerk). Voor het eerst zal een van de Ant werpse Festivalkoncerten buiten het stadscentrum plaatsvinden, na melijk in de Stedelijke Muziekaka- demie Jozef Pauly in Ekeren; Leon Petré en Joris Verdin brengen hier een programma voor natuurtrom- pet en orgel (13.09). Tenslotte wordt het Antwerpse Fe stivalprogramma nog aangevuld met een uitvoering van de musical 'Hello Dolly' van M. Stewart en J. Herman in een regie van Anthony Cornish, een koreografie van Yen Stolk en o.l.v. Max Smeets; dit door de musicalafdeling van het Konink lijk Ballet van Vlaanderen (Konink lijke Vlaamse Opera, 15.09). Voor alle inlichtingen kan men te recht bij het Festival van Vlaande ren - Antwerpen, p/a Departement voor Kuituur en Feestelijkheden, Stadhuis, 2000 Antwerpen, (tel. 03/ 220.83.86). Roel Diehjens, festivalster 1992 Het gebeurt wel vaker dat de jaar lijkse Festivalster door de lezers van een gereputeerd Vlaams tijdschrift na het Festivalseizoen tot musicus van het jaar wordt verkozen. Niet toevallig! Het Festival van Vlaanderen Inter nationaal bevestigt de muzikale kwaliteiten van uitzonderlijke musi ci van eigen bodem en brengt hen in de schijnwerpers, zowel in binnen- als in buitenland. Van de ene vindt u het misschien vanzelfsprekend, bij de andere knikt u waarschijnlijk verrast ja en voor de laatste zal u zich nogmaals naar de koncertzaal moeten verplaatsen, gewoonweg om hem te ontdekken. Het Festival begon zijn reeks met de celliste France Spnnguel. Vervol gens kwamen jarenlang bijna uit sluitend dirigenten, al dan niet met nog andere kwaliteiten, op het ere podium te staan: Patrick Peire (een 'vergetelheid' in het Festivalmaga zine?), Philippe Hcrreweghe, Sigis- wald Kuijken, Jos Van Immerseel en Walter Boeykens. Vandaag staat opnieuw een cellist op de festival scène: Roel Dieltiens, bijzonder knap zowel in de oude muziek als in het romantische en zelfs het heden daagse repertoire. Na muziekstudies te Antwerpen, Argenteuil en Detmold, is de naam Roel Dieltiens snel een begrip ge worden in Europa. Zowel voor net traditioneel romantische cellore pertoire als voor de oude (op origi nele instrumenten) en hedendaagse muziek is hij een veelgevraagd ar tiest. Bekend is zijn samenwerking met grote solisten in kamermuziekver- band. Minder gekend zijn de mis kende concerti die hij doet herwaar deren en de virtuoze 19de eeuws de salonmuziek die hij uit de vergeet hoek haalde. Uit zijn eigenzinnige interpretaties blijkt een groot respekt voor de ge schreven tekst. Zijn heel eigen so noriteit en ckspressie worden steeds in één adem met zijn uitzon derlijke boogvoering vermeld. De beroemde Franse cellist, Pierre Fournier, schreef over hem in su perlatieven en wordt daar nu in ge volgd door de internationale mu- ziekpers. Het markante talent van Roel Diel tiens zet vele komponisten ertoe aan nieuwe werken aan hem op te dragen. Momenteel werkt Dieltiens aan een uitgebreid CD-projekt dat een re pertoire omvat vanaf de 16e tot en met de 20e eeuw. Zijn ongebreideld talent garan deert hem ongetwijfeld het grootste sukses voor de toekomst. Proef op deze Festivaleditic van de zeldzame instrumentale kwaliteiten van de prachtmuzikant die Roel Dieltiens is. Dit kan tijdens een van de zeven koncerten waarbij deze cellist aktief is in het Festivalgebeuren: met het Nieuw Belgisch Kamerorkest en Jan Caeyers op 21.05 te Kortrijk; met Jos van Immerseel op 04.08 te Brugge; met het Ensemble 415' van Chiara Banchini op 08.09 te Ant werpen; met hetzelfde orkest op 11.09 te Gent; solo met cellosuites van Bach op 20.09 in de Abdij van Postel te Mol; met het Mosaic Kwartet op 25.09 te Gent (werk van Haydn en Boccherini); met violist John Holloway en klavecinist Ri- naldo Allessandrini in de Gotische Zaal van het Brusselse Stadhuis op 02.10.

De Voorpost | 1992 | | pagina 14