IS HET WEER IN DE WAR? Helga Amant, Roger Lacquet en Rene Verhavert uit Lebbeke en Paul Yperman uit Erpe zijn erbij ;s net weer 'n de war? Courtens aan de eer De Voorpost Vakantievlinder, editie 1992 HEBT U EEN HUIS TE KOOP Kursussen Omschakelen voor vrouwen Deze week in TV-Ekspres Je bent erbij.Op d'eerste rij. 16 - 31.7.1992 - De Voorpost Keramiek op 't Kasteel van Beervelde Het Kasteelpark van Beervelde, langs de autoweg E17 die Gent met Antwerpen verbindt, is het prachtige domein van de Graven de Kerchove de Denterghem. Het domein is een bron van rust en autenticiteit en is nog steeds een stille getuige van het leven in de negentiende eeuw. Maar net zoals bij andere kasteelparken, heeft men in Beervelde te kampen met een paradoksale situatie, namelijk iedereen is het er over eens dat deze mooie parken deel uitmaken van ons nationaal patrimonium en aldus moeten bewaard blijven, doch taksen en allerhande lasten maken het behoud van dergelijke domeinen steeds moeilijker. In Beervelde neemt Graaf Renaud de Kerchove de Denterghem de uit daging echter aan. In 1989 lanceer de hij het eerste 'Weekend van de Tuinliefhebber'. Deze mainifesta- tie, die plaats heeft het tweede weekend van mei en het tweede weekend van oktober, groeide vlug uit tot een rendez-vous dat geen enkele tuinliefheber nogwil missen. Spijtig genoeg kan het Park van Be ervelde niet onderhouden worden met de inkomsten van deze twee jaarlijkse weekends. Zodat, onder impuls van haar bezoekers en op aanvraag van enkele vrienden-pot- tebakkers de graaf besloot een in ternationale ontmoeting van kera misten en pottenbakkers te organi- zeren. De wereld van de keramiek is te vergelijken met de wereld van de schilderkunst en andere kunstuitin gen. Ook hier kunnen we 'grote namen' onderscheiden die zich meestal maar in galerijen manife steren. Daarnaast zijn er ook lief- Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stel* de voorwaarden en wij garande ren een snelle en ci/screte service zonder kosten. i 01*-AS hebbers die in deze kunst aktief zijn alleen omdat ze deze vorm van ex pressie als een bron van ontspan ning en voldoening ervaren. Het Park van Beervelde wil in beide optieken een rol spelen. Voor de liefhebbers wil het een elegante plaats van ontmoeting zijn. Tege lijkertijd vormt het een prestigieus kader, waardig om de 'grote namen' te ontvangen. Op deze wijze kan het Park van Beervelde een syntese-rol spelen en een overzicht geven van datgene wat er zich in de wereld van de keramiek afspeelt. Zo krijgen minder bekende Belgische kunste naars de kans een forum te betre den zoals men er vroeger er alleen een te vinden was in de ons omrin gende landen. Men krijgt er als be zoeker een overzicht van wat er be staat aan kunstkeramiek, vrije kera miek, gebruikskeramiek, ambachts- keramiek, tegelkeramiek en zelfs hobbykeramiek. De originele idee werd door de kun stenaars met veel entoesiasme ont haald. Tot grote vreugde van de ini tiatiefnemers hebben 'grote namen' in de wereld van de keramiek reeds aangeboden om deel te nemen aan deze manifestaite die meer wil zijn dan alleen een markt. In totaal werden 100 deelnemers geselekteerd uit zes verschillende landen 1 uit Luxemburg, 4 uit En geland, 5 uit Frankrijk, 6 uit Duits land, 27 uit Nederland en 57 uit eigen land. Eveneens komen niet minder dan 12 Belgische kunstaka- demies en keramiekateliers uit ons land een selektie van de beste re cente werken van hun leerlingen tentoon stellen. Onder de expozanten vindt men Helga Amant, Roger Lacquet en René Verhavert uit Lebbeke terug, evenals Paul Yperman uit Erpe- Mere. In wezen zal alles wat met keramiek en ambachtelijke pottenbakkerij te maken heeft, op 5 en 6 september in Beervelde te bezichtigen zijn. De bezoekers zullen zien hoe een pot gedraaid wordt, ze zullen kunnen kennis maken met de geheimen van het bakken volgens de Raku-meto- de, een techniek van Japanse oor sprong. In een afgelegen hoek zul len de aanhangers van 'terug naar de bron' potten bakken volgens de meest primitieve metode. Zoals op de 'Weekends van de Tuinliefhebbers' zullen koetsen, ge trokken door vriendelijke Haflin- gers, de dreven van het park door kruisen en enkele musici zullen af wisselend hun melodieën doen sa- menklinken met de zang van de vo gels. Beervelde bevindt zich aan afrit nr 11 op de autoweg tussen Gent en Antwerpen. Men kan in het Park van Beervelde terecht op 5 en 6 september van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang bedraagt 100 fr (kinde ren onder de 14 jaar gratis). Voor meer informatie kan men zich wen den tot het Park van Beervelde te 9080 Beervelde (091/55.55.40.) Dendermonde. De toneelgroep van de Landelijke Gilde van Lutterzele kwam op het Reemanshof samen ter gelegenheid van een barbecue aangeboden aan spelers, dekorbouwers en sympatizanten (foto Piet Hermans) Als één schilder Dendermonde aan het hart ligt, dan is het wel Franz Courtens. Deze belangrijke Vlaam se meester die aan de basis ligt van de bloei van de Dendermondse schilderschool, krijgt in het najaar van 1993 een huldetentoonstelling in het 'Museum van Deinze en Leiestreek' in Deinze. Courtens heeft meer dan welk ander schilder ook uit deze regionale schilder school bekendheid verworven ook buiten onze grenzen. Zijn bedrijvig heid in belangrijke centra als Brus sel of Antwerpen en zijn aanwezig heid in Nederland hebben hierin ongetwijfeld een grote rol gespeeld. Dat niet Dendermonde maar pre cies Deinze deze belangrijke ten toonstelling mag ontvangen, heeft meerdere redenen. De belangrijks te is wel de akkomodatie die het zeer moderne museum van Deinze kan bieden, terwijl Dendermonde nog steeds niet écht beschikt over een tentoonstellingsruimte met de nodige allure, geschikt om een grote tentoonstelling gedurende meerde re weken dagelijks in de beste om standigheden voor het brede pu bliek open te stellen. De museumruimte te Deinze heeft inmiddels reeds voor een brede uit straling gezorgd doorheen het hele Vlaamse land en zelfs tot over onze grenzen. Voeg hierbij het dynami sche tentoonstellingsbeleid dat toe laat dat belangrijke overzichtsten toonstellingen elkaar blijven opvol gen, vooral rond meesters uit de 19de en vroege 20ste eeuw, en je ziet een boel redenen waarom Deinze wel en Dendermonde niét het kader zal zijn om van 7 oktober tot 19 november 1993 een grote se lektie uit het oeuvre van Franz Courtens samen te brengen. De echte reden dat deze bijdrage nu verschijnt is niet deze aankondi ging, wél een oproep. Op vraag van de direktie van het museum te Deinze doen we een beroep op het publiek om in het kader van de voorbereiding van deze tentoon stelling en de gelijktijdige publika- tie van een monografie over de schilder door Prof. Dr. Claire Van Damme van de Universiteit Gent, documentatie ter beschikking te stellen en eventueel werken uit te lenen voor deze prestigieuze over zichtstentoonstelling. De echte aanleiding tot de tentoonstelling is overigens de publikatie van deze monografie. Wie in het bezit is van schilderijen, tekeningen of belangrijke doku- mentatie (foto's, brieven, zeldzame teksten, e.d.) en ze ter beschikking wil stellen van de tentoonstelling en/of de publikatie, wordt gevraagd kontakt op te nemen met het 'Mu seum van Deinze en Leiestreek', Lucien Matthijslaan 3-5,9800 Dein ze of op telefoon 091/86.00.11. Kon- taktpersoon daar is konservator Veerle Van Doorne. Uiteraard is desgewenst de geheimhouding ver zekerd. Ignace De Wilde Weekblad van Dender-, Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.500 F 6 maand 1.250 F 3 maand 625 F los nummer 50 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 De foto-vlinder vliegt dit jaar op- originaliteit. Het technisch aspekt nieuw op BRT televisie. Er is weer komt pas op de tweede plaats, maar een fotowedstrijd gekoppeld aan de met de moderne compact-toCstclle- toeristische uitzending tjes is het moeilijk nog fouten te 'Vakantievlinder'. Vorig jaar heb- maken, ben de kijkers bijna 4.000 foto's in gezonden en daarvan werden er 46 Bekroond met een prijs. 'Vakantievlinder' en zijn fotowed strijd loopt dit jaar over drie maan den met een uitzending elke week dag op het eerste televisienet om 19.25 uur, net voor het nieuws. De vzw Omschakelen, een plurifor me vereniging die zich bezig houdt met het organizeren van vormings- en oriënteringskursussen voor vrouwen die hun leven willen of moeten veranderen, organizcert ook in Oost-Vlaanderen een aantal lessenreeksen. In Gent wordt vanaf 18 september twaalf vrijdagen na elkaar een les senreeks voor vrouwen die willen of moeten werken of een nieuw le vensdoel zoeken gegeven. In Aalst wordt vanaf 22 september twaalf dinsdagen na elkaar telkens van 9.00 tot 16.00 uur een kursus 'je weren kan je leren' opgezet. In Sint-Niklaas is er een kursus 'weerbaarheidstraining' die gege ven wordt op 6 donderdagen vanaf 12 november en nog in Aalst heeft de lessenreeks 'Start je eigen zaak' voor vrouwen die overwegen zelf standige te worden. Deze kursus omvat 10 lessen vanaf 18 november. Overal deze kurussen kan men in formatie, folders en inschrijvingen bekomen bij de vzw Omschakelen, Uitbreidingsstraat 498 te 2600 Ber- chem (03/230.54.72.) Toerisme en fotografie, een gelukkig huwelijk 'Vakantievlinder' illustreert een aantal toeristische evenementen die in ons land plaatsvinden gedu rende de vakantiemaanden. Het te- ma van de fotowedstrijd die daar mee gepaard gaat, is dan ook 'Toe risten in België', een zeer algemeen onderwerp waarin iedereen zich kan terugvinden. De ingezonden foto's moeten geen betrekking heb ben op de besproken steden of ma nifestaties. Alle foto's die enigszins met toerisme in België te maken hebben, komen in aanmerking. Uit de inzendingen worden telkens op vrijdag, vier foto's van de dag en één foto van de week bekroond. De makers daarvan worden bedacht met waardevolle prijzen zoals tele visie- en radiotoestellen, CD- en kassettespelers, enz. Deze worden door Philips ter beschikking ge steld. Aan het einde van de uitzen dingen wordt een superprijs toege kend aan de maker van de foto die de jury als de beste van allemaal beoordeelt. Alle foto's dienen ge zonden te worden aan het centrale kontakladrcs van 'Vakantievlin der'. Postbus 15 te 84(H) Oostende. Op elke foto moet de naam, het volledig adres en zo mogelijk het telefoonnummer van de maker ver meld zijn. De ingezonden foto's worden niet teruggestuurd en blij ven eigendom van de Vereniging ter Bevordering van de Fotografie, die het initiatief ondersteunt. Iedereen kan aan deze wedstrijd deelnemen en zoveel foto's inzenden als hij of zij wenst. De inzendingen worden in de eerste plaats beoordeeld op hun Is ons klimaat aan 't veranderen? Heeft het weer invloed op onze persoonlijkheid? Wie maakt het mooiste weer? KNMI, BRTN of VTM? Je weet het vandaag nog, als je het nieuwe dossier over het weer leest in TV-Ekspres.

De Voorpost | 1992 | | pagina 16