Aalst laat hulpbehoevende n in Europa niet los... Olympische vlag wappert over Aalst Weekblad van. Dender- Durme- en Scheldestreek Ere aan de brandweerkampioen ten humanitaire aktie, vorig jaar in mei kleinschalig opgestart door ^ubert Vinck, voorzitter van Infobo, is stilaan uitgegroeid tot een interna- ionale samenwerking, die zich verder daadwerkelijk blijft inzetten om olksgroepen in Europa in noodsituaties, te helpen. I'orige week woensdag nog vertrok vanuit Aalst een Hongaarse vrachtwa gen volgeladen met kleding en medische hulpmiddelen, naar het Albanees peel in Europa. De belabberde ekonomische situatie in Albanië en de moeilijke omstandigheden waarin Albanezen in het vroegere Joegoslavië j- Kosovo, Macedonië, Montenegro - moeten overleven, deden opnieuw de Ralstenaars, in samenwerking met een aantal organisaties, een hulpaktie gang brengen. Reeds van bij de eerste jaarlijkse Info-beurs - elf jaar terug - werden inzamelingen georganiseerd voor een bepaald liefdadig doel. Zo wer den er heel wat eenten bij mekaar gebracht voor de instelling in Aalst voor mentaal en lichamelijk gehan dicapte kinderen «Levensvreugde», aktie «Levenslijn» en Broederlijk Delen. Steeds heeft Infobo willen bewijzen dat solidariteit zonder Aalst. Brandweerman Eddy De Backer mocht als kampioen van België een ererondje rijden (a) Schepen Roger D'Hondt, verantwoordelijke voor de sport, heeft buiten de belangstelling voor voetbal en basketbal ook een boontje over voor de wielersport. Zo bekwam hij dat zijn favoriet Eddy De Backer tijdens het Aalsterse criterium een ererondje mocht rijden. Zoals men weet is De Backer kampioen van België van de wielerwedstrijden die de brandweer in interventiekledij rijdt. Dit betekent dat er gekoerst wordt, getooid met helm, lange broek en laarzen. P.H. Aalst Senator Kuijpers, volksvertegenwoordiger Caudron, mevrouw Rowies, Infoho-voorzitter Vinck, medewerkers en familieleden van Albanese vluchtelingen kwamen in Aalst opnieuw een vrachtwagen laden om hulpgoederen te brengen naar mensen in nood in het Albenese deel van Joegoslavië (a Aalst. Aalst is de enige stad met deelnemende sportlui aan de Olympische Spelen waar aan het stadhuis de Olympische vlag wappert (a) Sinds vorige zaterdag, de aanvang van de Olympische Spelen in Barcelona, tot het einde ervan op 9 augustus, wappert aan het Aal sterse stadhuis de vlag van het"Belgian Olympic Team". In de Belgi sche afvaardiging zijn immers twee meisjes uit Erembodegem-Aalst opgenomen: Sabine Appelmans voor tennis en Sonja Vettenburg voor schieten met luchtpistool. De vlag wappert ter hunner ere. Dit feit is in zoverre uniek dat deze vlag nergens te koop is gesteld en aldus een uitzonderlijk eksemplaar, eigendom van het Belgisch Olym pisch Komitee. Op vraag van Roger D'Hondt, Aalsterse schepen van sport, kreeg men ze in bruikleen. Voor zover bekend, is Aalst de enige Belgische gemeente waar gedurende de Spelen een Olympische vlag wappert. Dat dit initiatief door het Belgisch Olympisch Komitee op prijs wordt gesteld, mag blijken uit het feit dat men dergelijk voorbeeld in de toekomst ook in andere steden en gemeenten die Olympische atleten afvaardigen, wil doen ingang vinden. P.H. grenzen meer dan een slogan is. De vorig jaar na de Golfoorlog ont stane stroom van Koerdische vluch telingen die voornamelijk in Turkije in kampen in mensonwaardige om standigheden leefden, hadden Hu- bert Vinck zo sterk beroerd dat hij onmiddellijk een hulpaktie opstart te, met de bedoeling een vrachtwa gen met hulpgoederen te zenden naar deze mensen in noodsituatie. Met de hulp van heel wat belanglo ze inzet en de medewerking van gans Groot-Aalst werd het een kon vooi van vijf vrachtwagens met hulpgoederen om de Koerdische nood te lenigen. Het onverwachte sukses zorgde wel voor een financiële nood om de goederen te kunnen ter plaatse brengen. Gelukkig kwam er hulp van het kabinet van de toenmalige minister van ontwikkelingssamen werking, André Geens en zijn me dewerkster Veerle Wijfels, die voor de nodige logistieke steun zorgde. Minister Geens kwam toen zelf per soonlijk de vrachtwagens met hulp goederen in Aalst uitwuiven bij hun vertrek naar Turkije. Hubert Vinck wou er zich echter ter plaatse van overtuigen dat de inge zamelde goederen wel degelijk te recht kwamen, bij hen waarvoor ze bedoeld waren. Hij zou dus de vrachtwagens vergezellen naar Tur kije. Hij kreeg hiervoor gezelschap van zijn vriend Hubert Van der Per- re en volksvertegenwoordiger Jan Caudron. Langs Veerle Wijfels van het ministerieel kabinet werd kon- takt opgenomen met SOS Zieken huizen en het Koerdisch Instituut te Brussel, die Sophie Grandprez uit Luik afvaardigden voor de rit naar Koerdistan, samen met een Iraakse Koerd, Soho Sahel, die zich in Istambul bij het viertal voegde. Met een jeep trok dit uiterst heterogeen gezelschap op weg, voor een 9.000 km lange en zware tocht. Nog steeds kan Hubert Vinck de erva ringen niet vergeten die hij heeft opgedaan in de kampen van Silopi, Isikveren, Yalmal in Turkije en in Zakhu in Irak. Een breedvoerig ver slag kon men toen in de editie van De Voorpost lezen. Na de suksesrijke hulpverlenings- aktie ten voordele van de noodlij denden lieten Infobo en de reeds samenwerkende organisaties niets onverlet om, met de hun geboden mogelijkheden, zo effektief moge lijk iets te doen om de onmenselijke nood, ontstaan bij onschuldige bur gers, na oorlogsgeweld en diktato- riale systemen. In oktober van vorig jaar werd hulp aan de Kroatische vluchtelingen in Joegoslavië op gang gebracht door kineast-reporter Karei Van Reeth uit Aalst en zijn echtgenote Gaby Baeten. Samen met Dries Muylaert uit Moorsel, die zich bij de hulpak tie aansloot, werden hulpgoederen ter plaatse gebracht. Omdat de toe stand ter plaatse er alarmerend bleef, besloot het hulpfonds tot een late kerstaktie. Samenwerking met Infobo Aalst, SOS Ziekenhuizen en het Algemeen Middenstandsver- bond, gaven de Aktie Kroatië meer armslag. Hubert Vinck, op die ma nier bij de aktie betrokken, verge zelde opnieuw een groepje ter plaatse om de hulpgoederen ter be stemming te brengen. Meer dan 20 ton hulpgoederen werden opnieuw vervoerd. Het meeste medische ma teriaal en ingeblikt voedsel werd aangekocht met ingezamelde gel den. De initiatiefnemers stelden voorop dat de veilige aankomst van de goe deren en dit op de juiste plaats, voor hen het belangrijkste was. Met een minibusje vertrokken vanuit Aalst samen met Hubert Vinck, Gaby Baeten, volksvertegenwoordiger Jan Caudron, Sophie Grandprez uit Luik en Dr. Yves Wery uit Brussel, die samen met een tolk het gezel schap volledig maakte. Ook deze keer werd de hulpaktie een sukses. Helpende hand wordt uitgestoken naar Albanië Hogergenoemde organisaties zijn nadien blijven samenwerken met hetzelfde doel voor ogen. Zo zijn ze begin dit jaar in Aalst en omstreken hulpprojekten gaan stimuleren voor Kroatië, twee projekten in Koerdistan en Tsjernobyl in het vroegere Oostblok. Hier wordt nog steeds aan gewerkt. Telkens opnieuw wordt men aange grepen door het onmenselijke leed van velen in andere landen en dage lijks ziet men beelden van volks groepen die leven in bijzonder pijn lijke omstandigheden. Sommigen zien het niet alleen maar doen er ook iets voor. Eind vorig jaar nog werd in Kosovo (Joegoslavië) een «ziekenhuis» op gestart, volledig tot stand gekomen met Aalsterse hulp. Vooral dankzij Dr. Verstraeten, neuroloog aan het OLVrouwziekenhuis, kon een vrachtwagen gevuld worden met medische apparatuur en genees middelen die nu nog dagelijks tien tallen mensenlevens kunnen red den en het lijden verzachten. Karei Van Reeth en Gaby Baeten uit Aalst vertrokken reeds verschillen de keren naar Kosovo en Albanië om filmbeelden van de situatie ter plaatse vast te leggen en bij terug keer degelijk te informeren over de toestand. De klandestien gedraaide beelden zijn zo schokkend dat bij terugkeer begin dit jaar beslist werd een Vlaams-Albanese Vriend schapsvereniging te stichten en on middellijk opnieuw hulpakties op te starten in het Land van Aalst. Hier over verscheen in De Voorpost van 3 april een uitvoerige verslagge- vind. Ondertussen is de initiatiefnemen- de «Vlaams-Albanese Vriend schap» beginnen werken onder de koepel van het «Werk van Moeder Teresa», dat in Belgrado is erkend. Moeder Teresa, die de Zusters van Naastenliefde stichtte en zich om de armsten der armen bekommert, is van Albanese afkomst. Ze werd in 1919 in Skopje, in het huidige Mace donië geboren. Toen viel Skopje nog onder Albanië. Op verscheide ne plaatsen in Europa werden «steunkomités Moeder Teresa» op gericht. Ook in het voormalige Joe goslavië bestaan dergelijke kom- ités. Een ervan beschikt in Skopje over grote magazijnen. Naar deze magazijnen worden dan ook o.a. vanuit Aalst goederen gestuurd. Aalst, ledereen stak de handen uit de mouwen. Opnieuw zamelde men in Aalst een massa hulpgoederen in (a) Van daaruit worden de goederen - meestal klandestien - verder ver deeld, zowel naar Albanië als naar Kosovo en een deel van Montene gro en Macedonië, waar veel etni sche Albanezen leven. Kosovo en Montenegro vallen onder Servisch gezag. Door goederen naar deze streken te brengen, overtreden de aktievoerders het handelsembargo van de Verenigde Naties dat eind mei tegen Servië van kracht werd. Aalst blyft op de bres In Aalst blijven, naast Karei Van Reeth en Gaby Baeten, Hubert Vinck en Jan Caudron, de drijvende kracht achter het initiatief, nog an deren beroep doen op verscheidene andere organisaties om voedsel, kleding en geneesmiddelen in te za melen. Alles wordt regelmatig ge sorteerd, verpakt en opgestapeld in het magazijn in de buurt van Hubert Vinck dat door mevr. Christiane Rowies gratis ter beschikking werd gesteld. De Aalstenaars werken samen met de organisatie SOS Ziekenhuizen die zeventien Albanese hospitaal- tjes wil bevoorraden. Wereldmis siehulp hielp de aktievoerders bij het persen van kleding. Voor een deel van de financiering zorgde het Vlaams Internationaal Centrum en zet ook VU-senator Willy Kuypers zich in. Orbifarma leverde goed koop medisch materiaal en medicij- Vorige woensdag werden de samen geperste kledingstukken en de me dicijnen door Albanese vluchtelin gen in België op een Hongaarse vrachtwagen geladen. De twintig tonner is in de late namiddag, na nog heel wat dedouaneringsproble- men, vertrokken voor een reis via Duitsland, Oostenrijk, Hongarije, Roemenië en Bulgarije naar Mace donië. Een reis van ongeveer tien dagen. Via Joegoslavië duurt de tocht minder lang maar het militair geweld maakt het onmogelijk die route te volgen. Het grootste deel van de goederen is voor Tropojë bestemd. Normaal levert het geen moeilijkheden op alles veilig daar te krijgen. De goe deren die naar Kosovo en Montene gro moeten, vormen wél een pro bleem. Er geldt niet alleen een VN-embar- go, maar de Serven sluiten ook de grenzen van Kosovo. «De hulpgoe deren worden in Macedonië in kleine vrachtwagens verdeeld en dan klandestien over de grens ge bracht», verklaart senator Willy Kuypers, die de aktie steunt. «De Servische bewaking aan de grens is niet waterdicht. Langs de bergen is het mogelijk hulpgoederen binnen te smokkelen». Willy Kuypers, die onlangs nog in het voormalige Joe goslavië was, vreest dat de volgende konflikthaard in Kosovo ligt. «De zaak staat er op springen», meent hij. (p.h.) /RIJDAG 31 JUL11992 45e JAARGANG

De Voorpost | 1992 | | pagina 1