Kruis-Lieven-Heer van Erondegem een bezienswaardigheid Kapel Ter Linden te koop om Meuleschettekapel te herstellen -- mmm 2 - 31.7.1992 - De Voorpost Met een Kalvarieberg wordt in de kristelijke ikonografie een beeldengroep verstaan samengesteld uit Kristus aan het kruis, Maria en Sint-Jan (Johannes). Dat is niet altijd een vaste samenstelling, want soms wijkt men af door er personages uit de passie aantoe te voegen. Men treft ze meestal aan onder een schutsdak, dat tot bescherming dient, en ze zijn aangebracht in een open kapel nabij de kerk. Ook werden ze tegen een nisvormige muur geplaatst of in de gevel van een landhuis ingewerkt, eventueel in de gevel van een boerderij of enig andere gebouw van beteke nis. Het oprichten van kalvariekruisen gebeurde reeds in de vijftiende eeuw van de betekenis van dergelijke re ligieuze uitingen en beschouwt men het thans meer als een monument van vroegere godsdienstijver dan als een bijbels tafereel waar men bij stilstond. Kunst kwamen, noch welke dood ze zijn gestorven. De geloofwaardigheid van dit verhaal is totnogtoe niet achterhaald. Verval en herstel oorzaak geeft men vooral aan als een herinnering aan de bedevaart in het Heilig Land, het nakomen van een belofte, gespaard blijven van oorlog en de gevreesde pest, maar waarschijnlijk voor alles wordt het bedoeld als blijk van trouw aan het oude geloof. Jarenlang was de 'Kruis-Lieven- Heer' aan de wisselende weersom- Het geheel is een duidelijke uiting standigheden overgelaten en zelfs maar"dê biöëipëdódê wordt Tn de°17de en 18de eeuw gesitueerd. Als van ware kunstzin. De voorstelling de verschillende lagen verf konden - - - - - l-wi—i:-igeen voldoende bescherming bie den. Gedurende tientalle jaren stond het kunstwerk te verkomme ren, tot uiteindelijk de familie Van Den Eeckhoudt op het einde van jaren zeventig er werk van maakte om het familiestuk in zijn oude glo rie te herstellen. Het was toen hoog tijd om het van de ondergang te redden, maar gestimuleerd door de nieuwe tendens om het eigen erf goed te bewaren, leidde tot een waardevolle restauratie. Men heeft er toen een erezaak van gemaakt, In de beginperiode werden de kal variekruisen binnen de kerk ge plaatst maar later kregen ze een plaats aan de gevel en men trachtte ze enigszins te beschermen tegen de gure weersomstandigheden door het aanbrengen van een bedaking of een nis op te bouwen. Andere ver huisden naar het kerkhof maar soms behield men het kalvariekruis aan de kerkgevel en liet er een twee de aanbrengen op het kerkhof toen dit rond de kerk opgeheven werd en men een nieuw aanlegde meer bui ten de dorpskom. Dit zijn echter meer kerkkruisen die in dezelfde periode als de kalvariekruisen ont staan zijn. Hier spreekt men dan meer van kerkhof- of allerzielen- kruisen en wegens hun funktie wor den ze bij de familie van de begrafe- niskruisen gerangschikt. Kalvariekruis Erondegem Het eksemplaar dat men in Eronde gem aantreft is een van de weinige echte kalvariekruisen in de streek. Niettemin zijn de kruisen zeer tal rijk maar ze worden in andere soor ten ondergebracht want meestal be treft het een lijdende Kristus aan het kruis waarbij men in Erpe-Mere toch enkele uitzonderingen heeft. In Erondegem kan men er niet naast kijken als men het dorp bin nenrijdt. Automatisch richt men zijn blik op het prachtig geheel dat aangebracht van het kalvariekruis is een sterven de Kristus geflankeerd door zijn we nende moeder Maria en zijn trouwe volgeling, de apostel Johannes. Het houten kruis is rudimentair gekapt zonder versieringen, terwijl de Kris- is in een gevelnis aan de hoek van de tusfiguur eveneens kunstig uit hout Hoog- en de Nieuwstraat, in de js gebeiteld. Goede waarnemers vroegere boerderij van zunen onmiddellijk opmerken hoe 'Burgemeester's'. Jaren terug stond dicht de gelaatsuitdrukkingen van in de onmiddellijke omgeving ervan de beelden de realiteit benaderen, een kapelletje, waarvan na wegen- De kunstenaar heeft wel ingezien aanleg, nog alleen de pinusbomen dat hij een degelijke harmonie kon herinneren aan het kleine heilig- vormen tussen de nerven van het dom van de daar vroeger vereerde gebruikte hout en de lichaamsvor- want van financiële tussenkomst heilige in de buurt van de in 1914 men van de figuren. was er geen sprake. Toch zou het afgebrande windmolen. Kruis-Lieven-Heer De twee bijstaande figuren aan de voet van het kruis daarentegen zijn uit de toen gangbare terracotta ver vaardigd, een grondstof die vaak voorkomt om beelden van kerkhei- ligen te maken. Het geheel getuigt Samen met het -ook al verdwenen- Kussekappeleken is de 'Kruis-Lie- ven-Heer', zoals men het kalvarie- a|,eszins yan vakmansch raaar kruis in de volksmond noemt, de - A V: '-K- w?. r 'AiV kalvariekruis opnieuw een pronk stuk worden aan de gevel van de vroegere hoeve van 'Burgemeester's' die nu een bouw- materialenzaak herbergt. Ook al was nazaat Van Der Eecken Erpe-Mere. Het kalvariekruis aan de Hoogstraat Ie Erondegem dat een ttenu we een weinigontevreden,zelfs een be- jaar jaar geleden werd gerestaureerd en meteen oorkonde werd bekroond (p etje misnoegd, over de gang van za- een oorspronkelijk kleed. Maria gekund had, vooral waar het de rc ken op verschillende vlakken, toch neerkijkend en langs de andere zij- ligieuze kant van de zaak betref j, heeft hij indertijd een prachtige dc Johannes die naar de hemel Het is een familie die ooit enon|j.( prestatie geleverd door zoveel zorg staart vee| heeft gegeven aan dc ker c te besteden aan het herstel van de pjet js een prjve-initiatief zoals er waarvan nu nog weinig blijken va talrijke zijn de laatste jaren, maar sympatie waar te nemen zijn. Dat i men moet het toch maar doen en er zo wat de vizie van de man die voo de moed voor opbrengen om er zo- zijn eigen monument zorgdraagt e veel uren en dagen werk in de ste- nu feitelijk twijfelt of hij er nog zoi QOr ken, werk dat niet altijd naar waar- aan beginnen. de wordt geschat, laat staan er voor jjn, beloond worden. Juist dat maakt de Waardering mens in kwestie soms wat mistroos- x..,. De waardering voor deze overtuiCM' c spijtig genoeg is de auteur nog altijd best gekende toponiem van Eron- l j i u n ui-i onbekend, degem. Het is met alleen een blik vanger voor de voorbijganger, maar Legende ook een geschikt oriëntatiepunt dat in die zin al heel wat diensten heeft Ook al vertonen de beelden hier en bewezen aan menig weggebruiker, daar scheuren en barsten, dan stoort dit de toeschouwer nauwe- Dorpsbeeld Hjks. Voor dit euvel moeten we te- Alhoewel dit kunstwerk merkwaar- rug naar de legende die aan het dig is in zijn soort, was het jaren kalvariekruis verbonden is. Via de geleden in verval geraakt zoals tal- overlevering -archivalische bron- rijke monumenten na de tweede nen hieromtrent bestaan er niet- wereldoorlog niet meer afdoende beweert men dat twee dronken ke- u«. me ww. Ue waa onderhouden werden. Nochtans reis hun woede zouden gekoeld komt. Het is een hele onderneming °™a' utWijlt ran restauratie kwam vanuit eet" heeft dit kalvariekruis altijd deel hebben op de drie beelden met be- geweest vanwege de eigenaar die er uitgemaakt van het Erondegemse schadiging als gevolg. Dat is hen dagenlang aan gewerkt heeft om de dorpsbeeld, op een paar honderd duur te staan gekomen, want's an- bepleistering weg te kappen, de ste- metervan de kerk. Ondanks de min- derendaags zijn ze op onverklaar- nen op te poetsen en de voegen er dere interesse voor het devotionele bare wijze omgekomen. Er wordt in tussen met speciale korosievrije ce- element, blijft het een meester- de legende echter geen gewag ge- ment te dichten. De beelden kregen werkje in zijn soort, ook al geniet de maakt van namen en evenmin hoe een opknapbeurt en ze staan er nu voorbijganger niet meer zo intens de twee boosdoeners aan hun einde al meer dan tien jaar glanzend bij, in beelden en het kruis. Voor de grondige restauratie was de bedaking boven het kruis ver dwenen. Thans is de uitsprong op vakkundige wijze vernieuwd en zelfs verstevigd. De muur werd uit gekapt en heropgebouwd, waarbij de nis veel beter tot haar recht hen die dit soort werk als eersten - naar waarde zouden moeten schat- heel a°dere hoek. De Bond va ten. Aannemer Van Den Eeckhout Kringen voor Heemkunde ,n Oos laat dit duidelijk blijken in een kort Vlaanderen bekroonde de helste gesprek. 'Indien ik geweien had dat l'ig van het kalvariekruis met ee het zo veel werk zou gevraagd heb- oorkonde als erkentelijkheid vol ben, dan was ik er misschien niet het behoud van een waardevol ku aan begonnen. Maar nu ben ik te- '«ee erfgoed De eigenaars e vreden dat ik het beëindigd heb en vooral Harry Van Den Ecckhou het resultaat mag gezien worden'. h"n lovenswaardig mm; Hij steekt het echter niet onder 1979 op dut man,er nog be stoelen noch banken dat het anders geld worden en thans is het er waardevol monument met een r( ligieus karakter dat mits verdel zorg nog tientalle jaren de gevel v( de vroegere hoeve zal sieren, bezienswaardigheid voor de bijganger, een parel van uiting val devotie. (JV) Aalst. De kapel Ter Linden in de Vlaanderenstraat en het aanpalende huis zouden door de Sint-Jozefsparochie worden verkocht om de herstelling aan at Meuleschettekapel te kunnen betalen (a) Tot verbazing van vele Aalstenaars werd op de kapel Ter Linden aan de Vlaanderenstraat 30-32 een bericht ter kennisgeving van verkoop aange bracht. Naar verluidt zou de Sint-Jozefsparochie beslist hebben tot deze verkoop over te gaan om met de opbrengst de Meuleschettekapel, die op de hoek van de Dirk Martensstraat en de Meuleschettestraat al jaren om ernstige restauratieaanpak vraagt, te herstellen. Aalst. De Meuleschettekapel, o pde hoek van de Dirk Martens- en de Meule schettestraat, staat er sinds 1989 maar triestig bij (a) Op de kapel Ter Linden prijkt vol gend bericht: "Het stadsbestuur heeft ons laten weten dat het ge bouw, waarin gij thans woont (Ter lindekapel en aanpalende woning) bouwvallig is en een gevaar bete kent voor de openbare veiligheid. De kerkfabriek van Sint-Jozef, ei genaar van dit gebouw, heeft dan ook besloten het voor afbraak te verkopen. De kapel blijft van nu af helemaal gesloten, zowel vooraan als achteraan en moet dus niet meer onderhouden worden. Gij zult dus dit gebouw moeten verlaten, omwil le van uw eigen veiligheid zal dit best zo vlug mogelijk gebeuren. Met deze aangetekende brief wordt dan ook uw huur opgezegd." Deze brief werd getekend door de voorzitter van het bureau, de h. A. Du Four, en was gericht aan de huidige bewo ner van het naast de kapel aanleu nende huis, "bewaker" Henri D'Haese-De Ryck. De evolutiegeschiedenis van de be wuste kapel Ter Linden gaat bijna 150jaar terug. In 1849 teisterde cholera de stad Aalst. De buurtbe woners van de Gentsesteenweg wendden zich in hun onvoorwaar delijke devotie tot de Moeder Gods en hingen in een kapelletje haar beeld aan een lindeboom. Deken De Hert wijdde het beeld in. Dagelijks baden vrome zielen de ro zenkrans aan de voet van die linde, geplant op de eigendom Terlinden, later bekend als de Bokkenhof. De cholera werd uitgeroeid. De linde werd later door de bliksem getrof fen maar het beeld bleef ongedeerd. De familie Arents-Roelandt, die destijds in de Nieuwstraatpoort woonde, liet niet zonder tegenkan ting, de huidige kapel op eigen grond en grotendeels met eigen middelen bouwen, omdat de op brengsten van de Broederschap van O.-L.-Vrouw van Lourdes, waarvan vader Arents de stichter was, te ge ring waren. Volgens de Denderbo- de, werd wekelijks per lid één cen tiem ingezameld. Een inscriptie in arduin, naast de deur van de kapel, herinnert aan 1883 als oprichtingsjaar van de ka pel. Tot voor kort traden elke dag mensen het heiligdom binnen om bescherming van O.-L.-Vrouw af te smeken. Elke dagbrandden er kaar sen voor het beeld. De vereniging voor Aalsters Na tuurschoon (WAK) dringt aan op het behoud van de kapel. Vanuit historisch standpunt is de kapel een steeds zeldzamer veruiterlijking van de eenvoudige volksdevotie. De WAK is van oordeel dat de kapel op een bescheiden wijze een blik vanger is in de straat, dit door haar strategische ligging. Zij wenst dan ook dat de kapel zou bewaard blij ven. Door haar karakter en stijl ziet de WAK mits aangepast beheer, naast de functie als plaats voor de votie mogelijkheden in de kulturele sfeer. Volgens onze informatie zou de op brengst van de verkoop van het woonhuis en de kapel aan de Vlaan derenstraat, aangewend worden om het herstellen van de Meuleschette kapel die er sinds 21 juli 1989 zielto gend bijstaat, te herstellen. Het to rentje van deze kapel zakt ziender ogen. De kapel is eigendom van de kerkfabriek Sint-Jozef. Sinds juli 1989 zit het ronde dak van de Meu leschettekapel onder een plastiek afdekking. Het blijft uiteraard wel betreurens waardig dat de restauratie van een kapel echter kan gebeuren wanneer een andere kapel wordt prijsgege ven en verkocht. p.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 2