57e internationaal na-Tourcriterium kende opnieuw betere opkomst in Aalst De Voorpost - 31.7.1992 - 9 De Voorpost weekend Dat het overal minder goed gaat met de wielercriteriums is onderhand wel duidelijk geworden. «Van de 32 criteriums die ooit her en der werden georganiseerd, schieten er nog zeven over», zegt de voorzitter van het Koninklijk Wielersportkomité dat in Aalst het eerste na-Tourcriterium organiseert. Men doet echter in Aalst, ondanks de slechte wielertjjden, verbeten verder. Zoals verwacht werd het 57ste criterium dan ook geen hoogvlieger, maar toch bleek de opkomst beter te zijn dan vorig jaar, toen men ongeveer een 2.000 betalende toeschouwers kende. Dat dit nog steeds niet te vergelijken is met cijfers van 1971 en 1981 toen men respektievelijk met de winnaars Eddy Merckx en streekgenoot Lucien Van Impe, ruim 20.000 supporterende kijkers telde. Toch was het entoesiasme voor win naar Dirk De Wolf er niet minder warm om. 2.000 fr. stellen. De winnaar van het Aalsterse criterium, Dirk De Wolf, ging met 100.000 frank naar huis. Toch blijft de organisatie van het Aalsterse criterium tussen de 1,1 en de 1,3 miljoen kosten. De stad Aalst heeft echter nog nooit één frank aan het wielersportkomité moeten bij passen om verliezen te dekken. «In de goede jaren beheerden wij de winsten zoals dat een goede huisva der past», verklaarde Vernimmen Aalst. Schepen van sport Roger D'Hondt en voorzitter Vernimmen blijven zich inzetten voor een puike organizatie. Roger Ghyselinck, criterium winnaar in 1942, werd passend gevierd (a) Aalst. Voorde start werden Belgisch kampioen Johan Musseeuw en enkele andere wielrenners in de bloemetjes gezet (a Er is op het ogenblik bijna geen stad rpeer van enige betekenis die nog een criterium organiseert. Zelfs -Ronse sneuvelde dit jaar. «Hoe minder wielercriteriums er gereden worden, hoe meer het Aalsterse cri terium aan belang kan winnen», meent sportschepen Roger D'Hondt. Dat de eerder zwakke deelname en prestaties van Belgi sche renners aan de Ronde van Frankrijk het Aalsterse criterium alvast geen nieuwe impulsen kon geven is anderzijds ook een niet weg te denken gegeven. «In het verleden kwamen belangrij ke Rondewinnaars rechtstreeks van de Parijse Champs Elysées naar AalstCyrille Guimard, Jacques Anquetil, Eddy Merckx en - na tuurlijk - Lucien Van Impe niet te vergeten», herinnert voorzitter Vernimmen. Grote internationale vedetten zijn echter onbetaalbaar geworden. «Vroeger betekende hun deelname aan het criterium in Aalst nog een bijzondere bron van inkomsten, maar tegenwoordig hebben die mannen zo'n lukratieve kontrakten en maandwedden dat ze naar een criterium niet meer omkij ken.» Aalst beperkt zich dan ook tot ster ren als Musseeuw (kampioen van België), Guido Bontempi (ritwin naar Tour '92), Jan Nevens (ritwin naar Tour '92), Dirk De Wolf (win naar Luik - Bastenaken - Luik), Alain Peiper (Australië) en Holm. De rest van de deelnemers bestond dan ook uit mindere goden en streekrenners. Wie deelnam aan de Tour '92 kreeg 7.000 fr. startgeld en de anderen moesten het met die evenwel de stad dankbaar was voor ae goede technische onder steuning. Volgens schepen Roger D'Hondt zijn een 20-tal stadswerk- lieden minstens één dag begaan met de opbouw en de afbraak van de akkomodatie voor het criterium. Nieuwe omloop Inde proloog om 16 uur streden een kleine schare juniores om de Ere prijs Doe-het-Zelf Van Den Nest. De nog eerder jonge renners maal den er een 30 rondjes af van 1.850 m. langsheen een nieuw par cours, dat blijkbaar iedereen vol deed, behalve dan een aantal hore- ca-uitbaters op de Grote Markt, die het criterium dit jaar figuurlijk in plaats van letterlijk aan hun neus zagen voorbijgaan. De omloop slin gerde zich van «in 't gat van de Grote Markt», ongeveer ter hoogte van de Maxims, via de Lange Zout- straat, de smalle Hoogstraat, de brede Houtmarkt, de kronkelende Alfred Nichelsstraat, de geplaveide Burchtstraat, Werf en steile Molen straat, naar de Grote Markt terug. Sean Van Zijl, een Zuidafrikaanse 18-jarige junior, dubbelde het pelo ton en won. Voor de «grote bonzen» voor de «cérémonie protocolaire» werden opgeroepen, ontving men de erege- nodigden even op het stadhuis. Bur gemeester De Maght verzocht hen tijdens de wedstrijd zoveel mogelijk op de tribune te blijven zitten, zodat de renners toch «iemand» zouden zien. De burgemeester had maar ten dele gelijk. Er was meer volk dan er op de tribune te zien was de helft van de Molenstraat en de Lange Zoutstraat was goed bevolkt. Wat publiek op de terrasjes van de cafés op en rond de Houtmarkt en langsheen de andere straten slen terden de wandelaars die zich liever verplaatsten dan twee uur en tien minuten lang - of vijftig rondjes - op de doortocht van de renners te moeten wachten. Willy Vernimmen, voorzitter van het organiserende Koninklijk Wie- lerkomité, deelde bij de ontvangst mee zinnens te zijn in 1994, bij het 60-jarig bestaan van het Aalsterse Criterium, alle nog in leven zijnde criteriumwinnaars naar Aalst uit te nodigen. Dit jaar begon men alvast met Roger Ghyselinck die in 1942 het criterium won. Een halve eeuw na zijn overwinning werd hij uitge nodigd om het startsein te geven. Een zevenentwintigtal beroepsren ners verscheen aan de startlijn. Op het sportieve vlak werd het echter een fameuze meevaller. In de eerste van de vijftig af te leggen ronden was het Herman Frison die een paar honderd meter voorsprong nam. Kort hierop kreeg hij het gezel schap van Patrick Roelandt en Gui do Bontempi. De ontspanningen volgden elkaar op. Dirk De Wolf, Jan Nevens, Johan Musseeuw en achteraf De Wilde, Macharis, De Frenne en Bouillon animeerden het geheel. Hendrik Redant probeerde het nog een paar ronden in zijn ééntje. Ver geefs. Meteen was het de beurt aan Dirk De Wolf, Sammie Moreels, Mare Macharis, Pascal Elaut, Ron- ny Pauwels en Jean-Pierre Heyn- derickx. Zij namen een paar hon derd meter voorsprong, maar tien ronden voor het einde kwam er een algehele hergroepering. De grote verrassing kwam toen drie ronden voor het einde, streekren- ner Dirk De Wolf ontsnapte. Me teen liep de tribune, die halfweg koers ook halfweg leeg was, weer vol. De spanning en het entoesias me stegen toen Dirk De Wolf aan de kop bleef. Aan de eindmeet was zijn voorsprong uitgegroeid tot ruim 35 sekonden. Applaus en bloe men werden Dirk De Wolfs deel. De andere renners waren vlug ver geten. Zoals altijd is het grote pu bliek slechts met de winnaar be gaan. Peter De Clercq Er werden heel wat vragen gesteld omtrent de afwezigheid van Peter De Clercq. Voorzitter Vernimmen verklaarde «Veertien dagen gele den hadden wij Peter De Clercq gekontakteerd maar toen meldde de Oostvlaming dat hij na de Tour acht dagen komplete rust had inge- kalkuleerd. Na zijn ritzege in de Tour nam hij met ons echter op nieuw kontakt op. Hij liet ons weten dat hij nu wel bereid was te starten, uiteraard met de bedoeling van zijn knappe ritzege te valoriseren. Jam mer genoeg konden wij hem toen niet meer aanvaarden.» (p.fc.) Aalst. Willy Vernimmen, voorzitter van het organizerend Koninklijk Wieler- komitee, hoopt tegen 1994 de belangstelling voor het Aalsters na-toercriterium nog op te trekken (a) Aalst. Het 57ste criterium gaat van start a Aalst. Het werd voor velen een zonnig avondje uit a

De Voorpost | 1992 | | pagina 9