Feestelijke muziek met 300 koncerten in 50 festivalsteden de rush is losgebarsten E E t Festival van Vlaanderen 1992 Zeeuwsch-Vlaanderen Leonard Bernstein en Spanje Jubilate Een festival van Europa De historische steden in onze regio 10 - 7.8.1992 - De Voorpost Zeeuwsch-Vlaanderen is een prachtig festival in het Festival. Het biedt zestien koncerten in oude ker ken. historische gebouwen en kultu- rele centra. De hoofdmoot van het programma wordt gevormd door een uitgebreid retrospektief van de legendarische komponist en dirigent Leonard Bernstein. Drie simfonieën, kamer muziek, jazz, filmmuziek en musi cal. dat alles leidt tot het belang rijkste 'Bernstein'-festival sinds het overlijden van deze grootmeester van de Amerikaanse muziek. Het tweede tema van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen 1992 is Spanje en dan met name de lijn. die van de Nederlandse polyfonisten via de Spaanse Gouden Eeuw de wereld inloopt. Ook dit jaar weer wordt de koncert- bezoeker de mogelijkheid geboden het koncertbezoek te kombineren met de kulinaire geneugten van de Zeeuwschvlaamse keuken: niet minder dan twaalf mogelijke arran gementen voor een muzikaal-toeri- stischc dagtocht worden voorge steld. Ook bestaat de mogelijkheid een meerdaags arrangement te boe ken. Het 'Nederlandse Vlaanderen' blijft het programmatorisch én kwa publiek erg goed doen in het hele Festivalgebeuren! Zestien koncerten dus in achttien dagen, een vrij strikte tematiek, be perkt in tijd en ruimte: een écht Festival! Zeeuwsch-Vlaanderen opent op 10 september om 20.15 uur in de R.K. Kerk te IJzendijke met het Nationaal Orkest van België o.l.v. Michael Morgan: op het program ma R. Corijn ('Concerto grosso per grand'orchestra d'arco'). Bernstein ('Simfonie nr. 2 "The Age of Anxie ty") en Dvorak (simfonie nr. 9 'Uit de Nieuwe Wereld'). Het Kameror kest van Georgië speelt o.l.v. Liane Isakadze op 11.09 om 20.15 uur in de R.K. Kerk te Kloosterzande werk van Gershwin ('fragmenten uit de opera 'Porgy and Bess'), Mendelssohn ('Vioolconcerto in d'), Sjostakovitsj ('Kamersimfonie in c, op. 110') en Bernstein ('West Side Story'). De pianisten Sergio Tiempo en Ka rin Lechner vertolken op 12.09 om 16 uur in het stadhuis van Hulst komposities van Amerikaanse en Zuidamerikaanse komponisten (o.m. Bernstein, Copland en Villa- Lobos). Eveneens in Hulst, maar dan in de Basiliek, vertolkt op 12.09 om 20.30 uur het B.R.T.N.-Filhar monisch Orkest o.l.v. Alexander Rahbari de eerste simfonie 'Jeremiah' van Bernstein, het 'Con certo grosso voor houtblazerstrio en orkest' van Jan De Maeyer en de Zevende simfonie in d, op. 70 van Dvorak; mezzo Lucienne Van Deyck is de soliste. Dirigent Jos van Immerseel leidt zijn ensemble Anima Eterna, het Kamerorkest Simfonia te gast in Opwijk 10 september), Aalst 19 september) en Dendermonde (5 oktober A. Rahbari dirigeert het BRTN Filharmonisch Orkest te Hulst op 12 september Junge Chor Aachen en het koor Modus Novus met een hele schare puike vokale solisten in 'Die Hoch- zeit des Camacho' van Felix Men delssohn; dit in de Grote Kerk te Terneuzen op 15.09 om 20.15 uur. Het schitterende Britse zangcrs- consort Pro Cantione Antiqua zingt op 16.09 om 20.15 uur in het Stad huis te Sluis Italiaanse, Spaanse, Engelse en Portugese polyfonisten uit de periode van de Ontdekkings reizen (I6de en 17de eeuw). Een ander vokaal koncert van grote klasse wordt wellicht dat van The King's Singers op 17.09 om 20.15 uur in de R.K. Kerk te West- dorpe; onder de titel 'The Ameri can Songbook' vertolken zij werk van o.a. Bernstein, Copland, Gersh win maar ook traditionals. Isaac, Genet, Gombert. Agricola, Brumel en Obrecht zijn de polyfo nisten in het programma 'De collega's van Josquin', dat door het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Paul Van Nevel wordt gezongen in de R.K. Kerk te Zuiddorpe op 18.09 om 20.15 uur. Een mooie en gevarieerde muzikale dag wordt de geïnteresseerde aan geboden op 19.09. Dan wordt het "Muzikaal Kerkenpad" georgani seerd. Dit "pad" voert u eerst naar de N.H. Kerk te Sint-Anna-Ter- Muyden waar om 13.30 uur én-om 16 uur het Segovia Guitar Quartet werk vertolkt van Spaanse kompo nisten. Vervolgens kan u naar de N.H. Kerk te Waterlandkerkje voor muziek van Spaanse en (Zuid-Ame rikaanse komponisten, uitgevoerd door het Eindhovens Vokaal En semble (eveneens om 13.30 en 16 uur). Dit "pad" besluit in de R.K. Kerk te Sluis, waar om 20.15 uur het Zeeuws Orkest o.l.v. Dirk Brossé te gast is met 'Ouverture tot de komi sche operette "Candide" van Bern stein, de 'Rapsodie "Espana" van Chabrier, de 'Balletsuite "Fancy Free" van Bernstein en "Nachten in Spaanse Tuinen" en 'Simfonische indrukken "De Driekanten Steek" van de Falla. Muziek van Amerikaanse kompo nisten wordt op 22.09 in het Zuid- landteater te Terneuzen gespeeld door het Kronos Quartet; 20.15 uur. Een publiekstrekker en wellicht ook muzikale voltreffer wordt het optreden op 23.09 om 20.15 uur in de R.K. Kerk te Koewacht van Paco Pena Flamenco Ensemble en het Koor van The Academy of Saint- Martin-in-the-Fields met de "Misa flamenca" van P. Pena en met werk van Spaanse polyfonisten uit de Gouden Eeuw. Voor de liefhebbers van blaasmu ziek wordt het koncert door The Wallace Collection o.l.v. John Wal lace op 25.09 om 20.15 uur in Het Meulengat te Sluiskil wellicht een hoogtepunt. Onder de titel 'Old World Brass - New World Gold' vertolkt het ensemble er komposi ties van o.m. Sousa, Gottscnalk, Bernstein en Villa-Lobos. De jazzliefhebbers komen aan hun trekken op 26.09 om 20.15 uur in het Ledelteater te Oostburg. The Ebony Band speelt er o.l.v. Werner Herbers "Prelude, Fugue and Riffs" van Bernstein, "Ebony Con certo" van Stravinski en ook nog jazz en spirituals. Het Zeeuwsch-Vlaanderen Festival wordt afgesloten op 27.09 om 20.15 uur in Sint-Baafs te Aarden burg. Het Koninklijk Filharmonisch Orkest, het Rundfunkchor Berlin en een kinderkoor worden geleid door George Cleve. De solisten zijn Werner Klemperer (spreker) en Phyllis Bryn-Julson (sopraan). Op het programma prijken "Choral- Variationen über das Weihnacht- slied". "Vom Himmel hoch da komni' ich her" van Bach/Stravins- ki. de derde simfonie "Kaddish" van Het Nieuw Belgisch Kamerorkest speelt onder leiding van Jan Caeyers onder meer te Sinl-Niklaas Bernstein, "Svanisce in un momen- to" uit het oratorium "II ritorno di Tobia" én het 'Te Deum in C" van Joseph Haydn. Een prachtig slot van een prachtig geprogrammeerd en georganiseerd festival! Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen biedt de muziekliefhebber, i.s.m. een aantal voortreffelijke restaurants, de mo gelijkheid het koncertbezoek te kombineren met een toeristisch en een kulinair uitstapje. In de twaalf aangeboden arrangementen is steeds een toegangskaart voor een of meer koncerten en een drie-gan- gen-diner inbegrepen. Voor slechts 200 BF ekstra ontvangt men boven dien een Kultureel Verrassingspak ket met o.m. een toeristische kaart van Zeeland, een lijst van beziens waardigheden, een aantal wandel en tietsroutes en een passe-partout voor gratis museumbezoek. Zo kan men muzikaal, kulinair en kuituur- historisch Zeeuwsch-Vlaanderen ontdekken. Deze arrangementen variëren in prijs van 950 tot 1.350 BF. Voor meer informatie en kaartver koop kan u terecht bij het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, p/a Zuidlandteater, Zuidlandstraat 111, NL-4532 CK Terneuzen (tel. nr. 31/1150/95555 van 11 tot 15 uur). Maar ook bij ons kan u hiervoor reserveren: Info Ticket- Brussel, Grasmarkt 63, 1000 Brus sel (tel. nr. 02/512.85.54 of 504.03.99, van 10 tot 18 uur); of bij Info Ticket-Gent, Veldstraat 82 te 9000 Gent (tel. nr. 091/25.77.80, van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 17 uur). le:i' t De TE F 3oe< Drie koncertorganisatoren, en niet van de minste, slaan de handen in elkaar en beslissen samen een Festi val van Europa te stichten. "Jubila te", zo heet de boreling, werd ge sticht door Europalia, het Festival van Vlaanderen en het Festival de Wallonië. De centrale lokatie wordt uiteraard Brussel, maar er zullen ook koncer ten plaatshebben in Londen, Am sterdam, Luxemburg, Straatsburg en andere Europese steden. Een van de belangrijkste doelstel lingen is de drie Centraaleuropese landen die kandidaat zijn om toe te treden tot de Europese Gemeen schap, in West-Europa voor te stel len met hun beste (meestal uitste kende) ensembles voor muziek, dans en tcatcr. Volgend jaar komt Tsjechoslovaki- je aan de beurt (indien de federatie dan nog bestaat), in 1994 Polen et in 1995 Hongarije. De voorberei ding voor de editie 1993 is al voloj aan de gang. Op het verlanglijstjl staan o.m. de Tsjechische Filhar monie (ook dit jaar al van de parti in het Festival van Vlaanderen), dc Slovaakse Filharmonie en een hele resem kamerorkesten en gespeciali seerde vertolkers. Om het hele projekt een Europees cachet te geven, hoefde men zich het hoofd niet te breken; volgende tema's komen aan bod: de invloed van onze polyfonisten op de Tsje choslovaakse muziek, de invloed van de Tsjechoslovaakse muziek op de Westeuropese komponisten, de relaties van Haydn, Mozart en Mah ler met hun Tsjechoslovaakse kollega's en dc grote simfonieën van Dvorak. Een lofwaardig initiatief! Al jarenlang heet de Gentse Festi valafdeling in festivalterminologie "Gent en Historische Steden". Dat is echter niet altijd zo geweest. Het eerste Festivalkoncert buiten Gent had plaats op 2 september 1973 te Aalst in dc Sint-Martinuskerk: de Capclla Antiqua München zorgde voor een erg mooi koncert met oude muziek, wat duidelijk in de smaak viel bij een groot publiek. Vóór 1973 waren er vanuit Aalst echter al diverse pogingen onder nomen om ingeschakeld te kunnen worden in het Festival. Tevergeefs echter. Wellicht was men in Festi valkringen een beetje bevreesd voor het imago van de Oostvlaamse kar- navalstad bij uitstek? Maar 1973 was het Dirk Martens- jaar. En de toenmalige stadssekre- taris Chris Willems ondernam een nieuwe poging. Het Festivalkoncert zou eigenlijk maar een deeltje vor men van een vrij groot en divers kultureel aanbod dat op zeer hoog niveau stond. En het Festival, lees Jan Briers sr., stemde toe. Sinds dien organiseerde het Aalsterse Dirk Martenscomité ieder jaar. en dit dus al tw intig jaar lang. drie tot vijf koncerten! Het was meteen het voorbeeld voor andere Oostvlaam se initiatieven in deze richting. En intussen is de afdeling "Historische Steden" uitgegroeid tol een vol waardige reeks die steeds meer be zoekers telt en gespreid is over heel Oost-Vlaanderen. In de voorstelling van de Gentse Festivalafdeling besteedden we reeds aandacht aan een aantal kon certen 'in de provincie'. In deze bij drage hebben we het over de kon certen in onze eigen regio, die wc voor één keer - zonder imperiali stisch te willen overkomen - vrij ruim schatten. Was men vroeger in het Festivalbe- leid (te) streng voor mogelijke par ticipanten, dan lijkt het ons dat men er de laatste jaren vrij losjes over heen gaat in de keuze van de gega digden. En we zullen het hier niet hebben over het grandioze Fiasko van het festivalgebeuren in Dender monde van enkele jaren geleden, waarbij toch lichtjes megaloma ne dromerijen zelfs Brugge en zijn Musica Antiqua naar de kroon wil den steken... Maar! In onze onmiddellijke omge ving (Opwijk, Aalst en Dendermon de) worden in minder dan vier we ken drie koncerten georganiseerd - in het kader van het Festival van Vlaanderen -waar het Kameror kest Sinfonia o.l.v. Dirk Vermeulen driemaal een praktisch identiek programma brengt. Sinfonia is uite raard een goed ensemble, daar niet van, en het programma is echt mooi te noemen, daar niet van. Maar een iets grotere verscheidenheid zou toch beter zijn... Maar dit lijken niet echt de zorgen te zijn van het Festi- valsekretariaat! Kan er niet een klein beetje overleg mogelijk zijn tussen de organisatoren binnen een toch beperkte regio? Toch lijkt wat er in onze streek tij dens het Festival te beleven valt, meer dan de moeite waard. En hele maal niet duur! Oordeel zelf maar. Op 10 september om 20 uur kon- certeert in de Sint-Pauluskerk te Opwijk het Kamerorkest Sinfonia o.l.v. Dirk Vermeulen met werk van G. Ph.Telcmann ('Ouverture "Don Quichote"), Joseph Haydn ('Cello- concerto in D' met cellosolist Karei Steylaerts), J. Turina ('La Oracion del Torero' voor strijkers), Luigo Boccherini ('Quintettino "Aflos sing van de militaire wacht" in Madrid"), en opnieuw Haydn (sim fonie nr. 44 in e "Die Trauer"). Ook in de Abdijkerk te Dender monde treedt Sinfonie aan en wel op 5 oktober. Hier wordt het cello- concerto van Haydn echter vervan gen door het "Concerto in Bes voor cello, strijkers en basso continuo" van Boccherini; en de ccllosolist is hier wel Festivalster '92 Roel Diel- tiens! Aalst en omgeving In drie weken brengt Aalst een erg verscheiden en kwalitatief hoog staand programma met vier koncer ten. Op 19.09 opent het Kameror kest Sinfonia met eksakt hetzelfde programma dat het later in Dender monde zal spelen. Dit koncert heeft plaats in CC De Werf om 20 uur. Amper enkele dagen later (23.09) is in de Feestzaal van het Stadhuis het Arriaga Kwartet te gast met kamer muziek van Aaron Copland ("Two pieces for string quartet'), Samuel Barber ('Strijkkwartet in b, op. II'), George Gershwin ('Lullaby for string quartet'), Ernest Bloch ('Two pieces for string quartet) en Anto- nin Dvorak ('Strijkkwartet in F, op. 96 "Amerikaans"). Een van de vier "Gentse Temperamenten". Jos van Immerseel, verzorgt op 01.10 in het Stadhuis een van Beethoven-re cital op piano. F.n het laatste Festi valkoncert te Aalst wordt op 08.10 in De Werf door I Solisti del Vento voor hun rekening genomen; zij spelen komposities van Giacomo Rossini ('ouverture "Barbier de Sé- ville"), Frederic Devreese ('Habanera'), Darius Milhaud ('Dixtuor') en Antonin Dvorak ('Serenade in de, op. 44'). In Herzele wordt nog slechts één koncert georganiseerd en wel op 08.10om20.30 uur indeSint-Marti- nuskerk. Het Amadeus Chamber Orchestra vertolkt er o.l.v. Agnies- zka Duczmal komposities van Wi- told Lutoslavski Ouverture voor strijkers'), Giacomo Rossini ('So nate nr. 3'), Luigo Boccherini ('La Musica Notturna di Madrid') en Jo sef Suk ('Serenade'). Hetzelfde programma dat het Ar riaga Kwartet op 23.09 te Aalst uit voert, wordt door hen ook gespeeld op 17.10 te Erpe-Mere in de Raad zaal van het Gemeentelijk Admini stratief Centrum 'Steenberg'. Waasland Ook dit jaar zijn er drie Festivalkon- certen te Sint-Niklaas. Een prach tig vokaal koncert wordt ongetwij feld de uitvoering door het Neder lands Kamerkoor o.l.v. Paul Van Nevel van werken van onze polyfo nisten onder de titel "De collega's van Josquin", waarin muziek te be luisteren valt van Isaac, Gombert, Genet, Agricola, Brumel en Obrecht (19.09; Collegekerk; 20 uur). Dirigent Jan Caeyers leidt zijn eigen Nieuw Belgisch Kameror kest op 03.10 in de Stadsschouw burg om 20 uur in werk van Juan Arriaga ('Simfonie in d'), Luigi Boccherini ('Celloconcerto, G 482') en van Beethoven ('Simfo nie nr. 8'). Het laatste koncert te Sint-Niklaas brengt 'Vier op 'n Rij' naar de Stadsschouwburg op 17.10 om 20 uur met een uitgebreid pro gramma: "Seicento - Vroeg-Ita- fiaansc barokmuziek" (G. Gabrieli, G. Frescobaldi, D. Castello), "Spaanse Virtuoze Diminuties" (P. Sandrin/D. Ortiz, T. Cricquil- lon/A. De Cabczon), "J.S. Bach" ('Fantasia en fuga in g'. 'Allegro uit het 3de Brandenburgs Concerto', 'Chaconne'), "H. Purcell" ('Cha conne "Three parts upon a ground"), "A Cuatro Voces" (A. De Cabczon anoniem), "No- vcccnto" (J. Van Landcghem) en "L'Inverno" (A. Vivaldi). Lokeren houdt het traditioneel bij twee Festivalkoncerten. Het eerste, op 23.09 om 20 uur in de Stadsfeest- zaal van het CC, brengt I Solisti del Vento met hetzelfde programma dat ze ook op 08.10 te Aalst uitvoe ren. En eveneens in de Stadsfeest- zaal van het CC, maar op 24.10, is het pianoduo Crommelynck te gast met muziek van Samuel Barber ('Souvenir'), Darius Milhaud ('Boeuf sur Ie Toit' en Antonin Dvorak (simfonie 'Uit de Nieuwe Wereld'). En dan is er nog het jaarlijks Festi valkoncert in dc Sint-Martinuskerk te Beveren op 11.09 om 20 uur. Ook hier een erg gevarieerd programma met steengoede uitvoerders. The Baroque Brass of London speelt er: "Aufzug", 3 Sonates "Aufzug 2" van D. Speer, "Prelude en Fuga" vanD. Buxtchude, "Canzonaa8"& 'Toccata Quarta" van Frescobaldi, "Ricercar a 4" "Canzona a 8" van A. Gabrieli. "Sonate" van G. Cima, "Sonata a 6" Sonate "Sancti Poly- carpi" van H. Biber, "Concerto a 7" van J. Altenburg, "Variations" van J. Sweelinck; ook nog "Iberische re naissancemuziek voor kornetten, trombones en orgel van o.a. Francisco de la Torre, Johan de Urede, A. De Cabezon en Josquin Desprez; én werk van H. Purcell en J. Stanley. Bornem - Puurs Ook Bornem heeft al jaren zijn twee Festivalkoncerten. In dc Nieuwe Schouwburg van het CC Ter Dilft speelt op 16.09 de Filharmonie van Luik o.l.v. Pierre Bartholomée de "Simfonie nr. 9" "Uit de Nieuwe Wereld" van Antonin Dvorak, de "Rapsody in blue" van George Gershwin en "West Side Story" van Leonard Bernstein; de solist is de pianist Brian Ganz, laureaat van de Koningin Elisabethwedstrijd '91. Op 18.10 speelt het Arriaga Kwar tet, ook in Ter Dilft, ongeveer het zelfde programma als op 23.09 te Aalst; alleen is het werk van Cop land vervangen door een komposi tie van Jan Van Landeghcm. Puurs organiseert op 26.09 in zaal De Kollebloem een Rossini-kon- cert. De uitvoerders zijn o.m. mezzo Gerda Lombaerts, bas-bariton Jo han Uytterschaut en pianofortespe- ler Rcnaat Beheydt; dit koncert wordt georganiseerd door de Basis school van het Gemeenschapson derwijs Puurs. Tickets en meer informatie kunnen bekomen worden op volgende adressen. Bomem: CC Ter Dilft, St.-Amand- sestwg 41-43, 2880 Bornem (03/ 889.75.63, van 9 tot 12 en van 13 tot 19 uur). Puurs: Zaal Kollebloem, Hooiveld I. 2870 Puurs (03/889.48.40). Aalst: Dienst Toerisme, Gebieds- huisje. Belfort, Grote Markt te 9300 Aalst (tel. nr. 053/77.11.11, van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur). Beveren: Info- en Ombudsdicnst, Kloosterstraat 34 te 9120 Beveren (tel. nr. 03/755.09.00, van 9 tot 17 uur); ofwel Sekretariaat Ge meentelijke Kulturele Raad, Gent- seweg 351 te 9120 Beveren (tel. nr. 03/775.98.56, na 18 uur). Dendermonde: Dienst Kuituur en Toerisme: Stadhuis, Grote Markt te 9200 Dendermonde (tel. nr. 052/ 21.39.56, van 9 tot 12 en van 13 tot 17 uur). Erpe-Mere: Dienst Kuituur van het Gemeentebestuur, Oudenaardse- steenweg 458 te 9420 Erpe-Mere (tel. nr. 053/63.00.33, van 8.30 tot II.30 uur). Herzele: Gemeentekrediet, Kerk straat 7 te 9550 Herzele (tel. nr. 053/62.39.20, van 9 tot 12.15 uur en van 14.30 tot 18.30 uur). Lokeren: Sekretariaat Cultureel Centrum, Torenstraat 1 te 9160 Lo keren (tel. nr. 091/48.28.05, van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 17.30 uur). Opwijk: Cultureel Centrum, Kloos terstraat 7 te 1745 Opwijk (tel. nr. 052/35.06.35 of 35.06.12, van 8.30 tot 12 uur en van 13.30 tot 17.15 uur). Sint-Niklaas: Stadsschouwburg, Van Britsomstraat 21 te 9100 Sint- Niklaas (tel. nr. 03/776.39.39, van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur).

De Voorpost | 1992 | | pagina 10