Traditie en verscheidenheid V op elfde Molenfeesten te Oordegem *1 s Drukke Parochiefeesten in Impe Barbecue van 't Zijn altijd ons Gasten 2 - 7.8.1992 - De Voorpost i Lede. Rond deze molen spelen zich de molenfeesten af (arch) Lede. LKV 't Zijn altijd ons Gasten in vergadering a Molenfeesten worden in een uite raard prachtig dekor georgani seerd. in een kader dat nostalgische herinneringen oproept en vandaar de enorme aantrekkingskracht die er van uitgaat vooral dan als het weer meevalt. Daar hoopt men al leszins op bij de organisatoren van de elfde Molenfeesten te Oorde gem. De Fauconniermolen genoemd naar de naam van zijn bouwheer, dateert uit het midden van de vorige eeuw. Toen hij opgetrokken werd. kreeg hij onmiddellijk een dubbele funktie meer as graan- en oliemo len. Nog geen eeuw later werd de bedrijvigheid in 1935 stopgezet en in 1953 schonk men het molenaars bedrijf aan een Franstalige vereni ging van Monumenten en Land schappen. Gelukkig werd het Oost vlaams provinciebestuur twintig jaar later eigenaar van de windmo len waarvan kort daarna een restau- ratiedossier opgemaakt werd. Tij dens de afwerking van dit dossier brandde de molen, in mei 1976, bij na volkomen uit. Dit bracht wel ver traging mee maar de geplande re stauratie werd niettemin doorge voerd. Het was de uit Mere afkom stige pastoor J. Bontinck van Oor degem die de gerestaureerde Fau conniermolen in juni 1984 mocht inwijden. Molenkenners zijn terecht ontevre den over de gebrekkige restauratie want het bovengedeelte, dat draai baar is in optimale omstandighe den, is intussen vastgelopen en het zijn nog alleen de wieken die kun nen draaien. De Fauconniermolen behoort tot het type van de stenen stellingmo lens waarvan wij er nog verschillen de aantreffen maar dan wel in een ruïneuze toestand. Die van Oorde gem is gelukkig in betere staat en de wit gekalkte kuip geeft hera een fraai uitzicht ook al draagt hij niet meer de oorspronkelijke 'Oost- vlaamse kap' die door de brand ver nield werd maar toch op een bijna autentieke manier vervangen werd. Typisch aan deze molen zijn de tal rijke openingen en de symmetrische raamschikking die de binnnruimte beter verlicht, dit in tegenstelling tot zijn soortgenoten 'bovenkruiers' in het zuiden van de provincie. Op de plaats die destijds de 'Schootlochting' genoemd werd, liet de weduwe van Petrus Faucon- nier, herbergierster te Oordegem, deze molen in 1845 bouwen. In de kleine eeuw die deze molen bedrij vig was. kende hij verschillende ei genaars maar was meestal in het bezit van de familie Lalement. Thans is het domein beter gekend als het Hof te Landegem waar zich de feestelijkheden afspelen. Elfde Molenfeesten De feesten die zich om en rond de Fauconniermolen afspelen zijn een traditie geworden met een streek- gebeuren dat waardering geniet in de regio dank zij een uitgebreid en uitzonderlijk spektakel en een geva rieerd programma. Gedurende drie dagen van Halfoogst zullen zich op het domein Hof te Landegem fees telijkheden afspelen met de apoteo- se op zondag met een spetterende openluchtnamiddag. Het Hof te Landegem zal centraal staan voor uitgebreide feestelijkhe den met enorm veel muziek en een ruime variatie aan aktiviteiten die herinneringen uit de ambachtelijke tijd doen oproepen. Bij deze elfde uitgave van de Molenfeesten ver trekt men vanuit de gedachte dat men een goede traditie niet breekt'. Dit is dan ook de reden dat men nogmaals Will Tura uitgeno digd heeft op vrijdag 14 augustus om 21 uur om de feestdriedaagse te openen. Hij moet trouwens voor de eerste aantrekkingskracht van het publiek zorgen en uit ondervinding weten de organisatoren dat honder den fans de tent zullen vullen. Zoals steeds wordt vooral aan de jeugd gedacht en had men voor hen vorig jaar Won Ton Ton uitgeno digd. dan grijpt men thans opnieuw naar de suksesformule van de TD. De organisatoren hebben hiervoor een bepaald tema uitgewerkt dat zowel bij de schikking als bij de ver siering van de feesttent zal opval len. De keuze werd gemaakt voor Tropical Night Party die zal ver zorgd worden door de discobar Van de Ven's, met Kees die voor de jeugd geen onbekende blijkt te zijn en een eigen publiek tot zich trekt. Vooral op lokaal vlak is hij gekend via het jeugdhuis Zok waar hij trou wens de verantwoordelijke is. Zijn exploten tijdens vorige edities staan garant voor amusement en ambian ce. Met deze bedrijvigheid start men op zaterdag 15 oogst om 20 uur. Tijdens de topdag van de Molen feesten op 16 augustus zullen aan de aanwezige jarigen door de bloe men- en plantenkwekers uit de om geving bloemen overhandigd wor den om als zodanig met hun pro- dukten kennis te maken. Voor de slotdag vangen de aktivitei ten aan om 13 uur op het Hof te Landegem en de organisatoren wil len er een absolute topper van ma ken. Voor het buitengebeuren kan men terecht bij de oude ambachten waarbij allerlei demonstraties gege ven worden. Daarnaast wordt een warme luchtballon opgelaten en is varken aan 't spit te proeven. Voor de kinderen is er het springkasteel en kunnen ze zich laten grimeren naar een personage naar wens. De klown Kea zal hen enkele uren be zighouden tenzij ze ondertussen een toertje willen doen op de hin au: dernissenpiste. Een nieuwigheid is alvast dat mei e 2 Ro Burms en Johan VerstrekeIf,0, naar Oordegem heeft kunnen lood sen om er de rechtstreekse uitzen ding te verzorgen van 'Fiestag in dein zon', van 14 tot 17 uur zijn ze dus op e antenne vanuit de Oordegemse;- Fauconniermolen en de centrale|ee gast is niemand minder dan de ten nisster van tegenwoordig Sabine Appelmans. Tal van vedetten zullen er tijdens deze drie uur durende uitzending00 optreden, met o.a. Paul Severs, John Terra, Mieke, Salim Seghers, Jimmy Frey, Bingo, Willy Sommers en Wendy Van Wanten. Dit is uite raard overwegend voor de muziek liefhebbers maar daarnaast wordl aan de bezoekers de kans gebodei om op de feestelijkheden mee tel dingen voor enkele belangrijke prij zen die er te winnen zijn. De Oordegemse Molenfeesten bie den aan elkeen wat interessants zo dat het de moeite loont om eens een i kijkje te nemen op het domein Hof® te Landegem waar tevens een be zoek aan de molen zelf kan gebracht worden. JV ;rs te-k, Van zaterdag 7 tot en met maandag 10 augustus hebben in Impe de Pa rochiefeesten 1992 plaats in de om geving van de Sint-Dcnijskerk. De feesten worden ingezet met een TD op vrijdag 7 augustus om 20.00 uur. Een discobar zorgt voor de nodige muziek. Zaterdag 8 augustus heeft er van 14.00 tot 17.00 uur een kinderna middag plaats met onder meer een voorstelling van Teater Thomas Joekepoep dat 'Sjoelcke op hol' speelt. Er is ook een speelgoed- en bockenruilbeurs. Om 18.00 uur wordt in de parochiekerk een eu charistieviering opgedragen die wordt opgeluisterd door het jeugd koor 'De Nachtegalen'. Om 18.30 uur begint het gelegenheidsrestau- rant, waar men terecht kan tot 21.00 uur. Om 20.1K) uur is er een grote belotwedstrijd met 3.000 fr vooruit. De deelnemers worden daarvoor verwacht in de schoolgebouwen. Er is ook een doorlopende missietcn- toonstelling, eén posterbeurs, cafc- oor H cjv wm •infl >ro- ote T taria, tentoonstelling van schilde rijen en derde wereldposters. Sj Zondag 9 augustus om 11.30 uur^ opent het gelegenheidsrestaurant weer zijn deuren. Tot 14.00uurwor- den de smulpapen bediend. Om 14.30 uur kan men inschrijven voor een familiale fietstocht die wor< georganizeerd in samenwerkin; met Vakantiegenoegen. Om 19.0 uur wordt tijdens een muzikaal pro gramma de trekking van de grote tombola en de prijsuitreiking van de fietstocht voorzien. Tussen 19.00cn 19.30 uur wordt een warme luchtballon opgelaten en de winnaar van de fietstocht mag mee varen. Maandag 10 augustus gaat in de n; middag het Spel zonder Grenzen van start in de boomgaard van de school. Aan dit spel kan de jeugi van Impe deelnemen. Om 15.00 uur' is er ook nog een shownamiddag voor de 60 plussers, (da) Waarna een discobar zorgt vooreen gezellig samenzijn. Zondag 30 au gustus is er eetgelegenheid van 11.30 tot 15.00 uur. De volwassenen betalen 300 fr en de kinderen 200 fr. Zaterdag 29 en zondag 30 augustus neemt de Leedse karnavalvereni- ging 't Zijn altijd ons Gasten het dienstencentrum Oud-Gemeente huis van Wanzele in beslag voor haar eerste grote barbecue. Zaterdag 29 augustus kan men er terecht van 19.00 tot 22.00 uur.

De Voorpost | 1992 | | pagina 2