Feestelijke muziek met 300 koncerten in 50 festivalstedenDe rush is losgebarsten Festival van Vlaanderen 1992 Mechelen De menselijke stem centraal Europa's Abbey Concerts Grootmeesters van de vokale polyfonie De Vrienden van het Festival van Vlaanderen Muziek Museum De Voorpost - 7.8.1992 - 31 i\^L?nrai ran iiaanuutii xyyl, Voor zijn 26ste festivalseizoen brengt de Mechelse Festivalafde ling een afwisselend programma waarbij aandacht wordt besteed zo wel aan uitvoerders van eigen bo dem als aan buitenlandse orkesten en solisten. 1992 is een jaar waarin enkele tema's speciaal zullen worden bena drukt: 100 jaar Beiaardrecitals, 150 Conservatorium, Katedraal- koncerten en 'East meets West'. Verder zal er nauw worden samen gewerkt met de Vrienden van de Sint-Romboutskatedraal. Meche len zou Mechelen niet zijn, zo de beiaard niet van de partij was. En Pierre Bartholomée in de Nieuwe nand Verreth en Francis Verdoodt Schouwburg van Ter Dilft te Bor- in de Oude Minderbroederskerk nem op 16.09. In de kerk Leliëndal (30.09, 15 uur), op de Mechelse Bruul vertolkt het In Turnhout speelt II Fondamento gereputeerde Pro Cantione Anti- o.l.v. Paul Dombrecht werk van Te- qua een programma rond'500 jaar lemann, Haendel en Fux (01.10). Ontdekking Amerika' (17.09). Het Onze Vlaamse mezzo Lucienne pianotrio 'Schubert Trio' vertolkt Van Deyck is de soliste in het kon- werk van Beethoven en Brahms in eert dat door het Koor van de de Oude Réfugié van Tongerlo te West-Deutscher Rundfunk o.l.v. Mechelen (20.09). Festivalster Roel Herman Engels verzorgd wordt met Dieltiens is te gast in de Postel-Ab- o.m. de kreatie van"Vijf Oden van dij te Mol met cellosonates van Horatius" van P. Cabus en verder Bach (20.09). Violiste St. Milanova nog werk van Vic Nees en Mendels- is de soliste in het koncert door het sohn. The Brussels Virtuosi met gi- Brussels European Chamber Or chestra o.l.v. R. Rossel in de Nieu- tarist Yves Storms als solist spelen in Berg/Kampenhout werk van Vi valdi, Krebs en Schubert (03.10). In de Mechelse St.-Janskerk treedt het Amadeus Chamber Orchestra op met werk van Rossini, Britten en Bartok (06.10). Komposities van von Weber, Rachmaninov en Dvo rak staan geprogrammeerd in de St.-Pieter-en-Pauwelkerk te Mol met het Nationaal Orkest van Bel gië o.l.v. Ronald Zollman (07.10). Pianist Abdel-Rahman El Bacha geeft een recital met pianosonates van Beethoven in de Nieuwe Stede lijke Feestzaal te Lier (08.10). 'Mid delnederlandse lyriek' is het tema van het koncert door Camerata Trajectina in de Oude Minderbroe derskerk te Mechelen (08.10). En in Theater Teater aan de Begijnen straat speelt het Prometheus En semble o.l.v. Etienne Siebens werk Camara Trajectina vertolkt 'Middelnederlandse lyriek' te Mechelen op <8 van Rossini, Coryn, Prokofief en oktober niet meer weg te denken uit het Mechelse festivalprogramma is de grootse kinderhappening o.l.v. Fer- nand Verreth en Francis Verdoodt en,de orgelcyclus in de Sint-Rom boutskatedraal De spreekwoordelijke 'rode draad' doorheen het Festival van Vlaande ren Mechelen 1992 is de menselijke stem. Na jaren aandacht te hebben besteed aan instrumentale werken en/of komponisten was het volgens de programmatoren verantwoord de meest natuurlijke muziekvorm, de menselijke stem, extra te bena drukken. De Mechelse Festivalafdeling ver toont al jarenlang drie belangrijke krachtlijnen in hun programmatie: ze is een afdeling die sterk gedecen traliseerd is (ze (co-)organiseert talrijke koncerten in de provincie), ze is zeer sterk gedemokratiseerd (nergens anders kunt u voor enkele tientjes zo veel kwalitatief hoog staande koncerten bijwonen) en het I is echt een festival voor iedereen I (de meest diverse muziekgenres ko- j men er aan bod). J Ook dit seizoen is dit niet anders. Een dikke pluim dus voor de heer j Marcel Koeken en zijn entoesiast I team medewerkers! i Het Mechelse Festival start al op i 15 augustus met een gespreksrecital door de Nederlandse pianist Rian I De Waal die werk vertolkt van Liszt, Schubert en Chopin (Itegem, 16 uur). Nog te Itegem: het Rosa- munde Quartett pianiste Maria Sprimont met werk van Schumann (16.08,11 en 15 uur op het landgoed i Isschot). Orgelrecitals in de Sint-Rombouts katedraal zijn gepland met Stanislas Deriemaeker (16.08, 16 uur), de Deen Michael Due (23.08, 16 uur), i Peter Pieters (30.08, 16 uur). I Beiaardrecitals worden geprogram meerd met Eddy Mariën (31.08, 20.30 uur), Jo Haazen (07.09, 20.30 uur). Het centrale tema, de menselijke stem. komt voor het eerst aan bod op 02.09 in de Nieuwe Stedelijke I Feestzaal te Lier met de eerste lau- j reaat van de Koningin Elisabeth- wedstrijd 1992 voor zang samen met de Jonge Filharmonie o.l.v. de Brit se dirigent Gilbert Varga en m.m.v. het Antwerps Thebaans Kwartet. Het B.R.T.N.-Filharmonisch Or kest o.l.v. Alexander Rahbari is in de St.-Romboutskatedraal te gast met werk van Bernstein, De Maeyer en Dvorak; de vokale soliste is de i mezzo Lucienne Van Deyck (11.09, 20.30 uur). Muzikale intermezzi zijn te smaken tijdens de Open Mo numentendag in het Mechelse Stadscentrum op 13.09 vanaf 14 uur. Op deze zelfde dag 13.09 I gaat door de stad de 'Bloemen- en i Groentecorso', waarin ruimte is j voor het tema 'Mechelen - 100 jaar Beiaardkoncerten', eveneens vanaf 14 uur. Muziek van Dvorak, Gershwin en Bernstein staat op het programma j van de Luikse Filharmonie o.l.v. Mozart (14.10), én werk van Fran- gaix. Martin, Wolf en von Weber (15.10). Het Groot Ensemble Walter Boey- kens is in de St.-Catharinakcrk te Hoogstraten te gast met komposi ties van Hoffmeister, von Weber, Scarlatti/Groslot, Cimarosa/'Bcnja- Mozart en Mendelssohn valster Roel Dieltiens als solist in de St.-Amandskerk te Geel (16.10). In we Stedelijke Feestzaal te Lier (21.09). In het raam .van het tema "East meets West" zijn de Tsjechi sche Kammersolisten uit Brno te gast in de Mechelse St.-Jankerk; so liste is Jaroslav Tuma op orgel en klavecimbel (22.09). Muziek van Chausson, Van de Wocstijne en Mendelssohn. Haydn c„ Smelana wordt gespeeld door The B'eethoven wurderi v'erlo|k, Quartet indl'Oude Snderbroe® *">r f BelS"sch Ki'mFero'- derskerk te Mechelen (25.09) De Amsterdamse Bachsolisten zijn met komposities van Telemann en Bach te gast in de Sint-Waldetrudiskerk te Herentals (25.09) en pianist Da niel Capelletti verzorgt in het CC Zwanenberg te Herentals een recital met pianotranskripties van Liszt en Wagner (26.09). In De Kollebloem te Puurs vertol ken mezzo Gerda Lombaerts, bas- bariton Johan Uytterschaut en pia- nofortespeler Renaat Beheydt een Rossini-koncert (26.09). 'Het pia norecital in de Belle Epoque' is het tema van het koffiekoncert dat ge organiseerd wordt met pianist Wal ter Vleminckx in de Salons Van Dijck te Mechelen (27.09, 15 uur). Bas-bariton Herman Bekaert geeft te Heist o/d Berg een recital 'Een 'Stern-exploratie' om en rond R. Wagner' (27.09, 19.00 uur). Kwartetten van Mozart, Brahms en Fauré worden door het Vega-Kwar- tct uitgevoerd in de Abdij Tongerlo te Westerio (27.09, 19.30 uur). Een uniek koncert wordt wellicht de ver tolkingvan de 'Missa Flamenca' van Paco Pena door het wereldberoem de koor van The Academy of St. Martin-in-the-Fields met instru mentaal ensemble o.l.v. L. Helmtay in de Kerk O.-L.-Vrouw-over-de- Dijle te Mechelen (29.09). Het Festival sluit in Mechelen de maand september af met de nu al 13de Kinderhappening o.l.v. Fer- de Gemeentelijke Feestzaal te Wil lebroek is gitarist Yves Storms de solist in een koncert door The Brus sels Virtuosi (16.10). Het prachtige "Requiem" van G. Fauré en liturgi sche koormuziek en orgelimprovi saties worden vertolkt door het O.- L.-Vrouwkoor o.l.v. Urbain Van Asch met orgelist K. Wittevrongel en bas-bariton Werner Van Meche- lens als solisten in de kerk O.-L.- Vrouw-over-de-Dijle te Mechelen (18.10). Het tweede koncert te Bornem pro grammeert het Arriaga Kwartet met werk van Barber, Gershwin, Van Landeghem, Bloch en Dvorak in Ter Dilft 18.10). Mezzo Lucien ne Van Deyck en pianist Frans Truyts verzorgen een recital in de Oude Minderbroederskerk te Me chelen (20.10). Strijkkwartetten van Haydn, Martinu en Smetana wor den uitgevoerd door het Praags Pa- nocha-Kwartet in de Nieuwe stede lijke feestzaal te Lier (21.10). De cyclus van de 'Menselijke stem' eindigt te Mechelen op 23 oktober met een eerder ludieke noot, ver zorgd door'The Four-man vocal group Cantabile" uit Engeland: op het programma in de Oude Minder broederskerk madrigalen van Mor- ley, folksongs, religieuze werken van Byrd, Franck, Mozart, Weber en Chopin, én showsongs en film melodieën! De Mechelse Festivalafdeling be sluit de editie 1992 in de O.-L.- Vrouwkerk te Bonheiden met een koncert door het Kamerorkest Sin- fonia o.l.v. P. Pavin en werken van Mozart, Haydn, Elgar en Boccheri- ni (23.10). De kaartverkoop van de Mechelse festivalafdeling gebeurt op het Al gemeen Festivalsekretariaat, Stad huis, 2800 Mechelen (tel. nr. 015/ 20.17.66 van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur). Er zijn een hele rist reduk- ties mogelijk. Voor meer gedetail leerde informatie kan men terecht op bovenstaand adres en telefoon nummer. Gerda Lombaerts op 26 september te gast in de Kollebloem te Puurs Onze vele abdijen zijn wereldbe roemd. Het Festival van Vlaande ren heeft ons historisch erfgoed steeds voor de koncertbezoeker opengesteld. Elk van de drie 'Abdijkoncerten' (waarom moeten de meeste van deze tema's toch steeds Engelse titels krijgen???) wordt wellicht een onvergetelijk feest met schitterende muziek en dito uitvoerders! De tematiek van deze koncerten is: 'De dood van Lorenzo II Magnifico' en 'Josquin Desprez Heinrich Isaac'. Vlaamse musici als Josquin Des prez (in co-produktie met het Festi val de Wallonië) en Heinrich Isaac (in co-produktie met de festivals van Utrecht en Firenze) stonden hoog in aanzien in Spaanse en Habsburgse adellijke kringen. Deze grootmeesters van de vokale poly fonie staan centraal in deze serie Abdijkoncerten. De terecht zeer befaamde Britse Tallis Scholars o.l.v. Peter Philips zingen in de Gentse Sint-Baafsabdij muziek van Josquin Desprez ('Mis sa sine Nomine'), J. Obrecht ('Salve Regina') en H. Isaac ('Regina caeli laetare', 'Tota pulchra es' en 'Virgo prudentissima'); dit op 9 septem ber. De Premonstratenzerabdij te Aver- bode verwelkomt op 16.09 het Ne derlands Kamerkoor dat o.l.v. onze Paul Van Nevel werken vertolkt van "de collega's van Josquin": Isaac, Genet, Gombert, Agricola, Brumel en Obrecht. Het steengoede 'Hesperion XX' is o.l.v. zijn dirigent Jordi Savall in de Abdij van Terkameren te Brussel te gast op 7 oktober. Het programma belooft:"El Siglo de Oro: 1492- 1592";"Nieuwe Muziek ten tijde van de katolieke koningen Karei V en Filips II: Los Cancioneros de la Colombina, Palacio Medinacel- li". Ook voor deze cyclus koncerten verwijzen we u voor meer info naar de adressen vermeld bij de Kasteel- koncerten. Tenor Zeger Vandersteene zingt in Kasteel Cortewalle te Beveren op 4 oktober Terwijl Haydn verbonden was aan de Lakenhalle/Stadhuis te Oude- het hof van Esterhazy, stond de Ita- naarde: op het programma staan De serie"Muziek Museum" is een co-produktie tussen het Festival van Vlaanderen, het Budapest Fes- liaan Boccherini in dienst van infant een strijkkwartet van"Haydn en een jongSte broer van je verlichte despoot Karei lil van Spanje. Tegenover de elegante, zacht getimbreerde muziek van Boccherini staat de organische kracht en viriliteit van de melodie tival, het Bratislava Festival en de Oostenrijkse en Hongaarse kaste len van de Esterhazy's. Vandaar ook de tematiek. Deze koncerten zijn namelijk ge groepeerd onder het tema"Haydn en Boccherini". Na het overlijden strijkkwintet van Boccherini, En dan is er nog de Gotische Zaal van het Brusselse Stadhuis waar op 2 oktober violist J. Holloway, cellist R. Dieltiens en klavecinist R. Ales- sandrini van Haydn twee triosona- van de laatste Spaans-Habsburgse worden melancholie en krachtige bij Haydn. In deze museumreeks tes en van Boccherini twee klave- koning Karei II, betwisten de Fran se Bourbons en de Oostenrijkse Habsburgcrs elkaar de erfopvol ging. Met de Vrede van Utrecht komt een einde aan twee eeuwen Spaanse heerschappij over Europa. De Nederlanden, het toneel van de Spaanse Successieoorlog, worden bij het Habsburgse Oostenrijk aan gehecht. In de cyclus 'Museumkoncerten' krijgt de tegenstelling tussen Oos tenrijken het huis van Bourbon mu zikaal vorm in de dialoog tussen Haydn en Boccherini. rust met elkaar gekonfronteerd. Slechts drie koncerten in deze serie; maar ze zijn wel erg veel belovend! De centrale musicus is hier Festival- ster Roel Dieltiens! In het Gentse Museum van de Sint- Pietersabdij speelt op 11.09 het En semble 415' met violiste Chiara Banchini, cellist Roel Dieltiens en sopraan Maria Zadori een strijk kwartet van Haydn ên de versie voor sopraan en strijkkwintet van Boccherini's"Stabat Mater". Het Mosaic Kwartet en Festivalster Dieltiens koncerteren op 25.09 in cimbelsonates vertolken. Daags voor deze koncerten (dus op do. 10 en 24.09 en 01.10) is er een speciale aanbieding voor de jeugd! Zij worden rondgeleid in het muse um, kunnen genieten van een drankje en een hapje, zien boven dien de artiesten aan het werk tij dens de repetitie voor het koncert van de volgende dag. En dit voor de uitzonderlijke prijs van 150 BF, koncert inbegrepen! Voor meer info: zie adressen bij de "Kasteelkoncerten". Eén van de nieuwigheden voor '92 is dat het Festival zijn trouwe bezoe kers extra in de watten wil leggen. U kan zo van heel wat voordelen ge nieten, die aan de koncertavond nog meer muziek zullen bieden, door lid te worden van de"Vrienden van het Festival van Vlaanderen In ternationaal". U betaalt slechts 400 BF lidmaatschap, én slechts 200 BF als u intekent op een Festi valabonnement voor 1992. Welke voorrechten zijn aan dit lid maatschap verbonden? Op vertoon van de persoonlijke lid- kaart die u wordt bezorgd, krijgt u 1P korting op alle tickets (behal ve op de abonnementen) tot 15 juli. Bovendien krijgen uw reservaties voorrang. Viermaal per jaar ontvangt u gratis de Nieuwsbrief die u op de hoogte houdt van het reilen en zeilen van het Festival. U verneemt er ook meer over extra aanbiedingen en tal van aktiviteiten, eksklusief voor de Vrienden van het Festival. U krijgt een gratis koncert aangebo den: Jos van Immerseel brengt voor de Vrienden pianosonates van Beethoven op 06.10 in de Generale Bank aan de Kouter te Gent. U wordt uitgenodigd op de receptie van het slotkoncert om feestelijk het seizoen af te sluiten. U kan van sommige koncerten gra tis de generale repetitie bijwonen. U kan luisteren naar lezingen o.a. rond het koncert mef'Mask of Ti me" van Michael Tippett. De Nieuwsbrief houdt u steeds op de hoogte van dergelijke speciale ak- ties. Uit de Vrienden wordt één persoon geloot die samen met een metgezel door het Festival wordt uitgenodigd op het jaarlijks Paleiskoncert te Brussel op 19 november in aanwe zigheid van de Koninklijke Familie. U kan lid worden van de Vrienden van het Festival door 400 BF (of 200 BF voor de abonnees te beta len: via een overschrijving op rek. nr. 001-2186712-20 van vzw Info Ti cket-Brussel met vermelding "Vrienden"; ofwel door een cheque op te sturen naar, of u te wenden tot het kaartverkoopbureau Info Ti cket, Grasmarkt 63, 1000 Brussel. Voor verdere informatie kan u tele foneren naar Sophie Cocquyt op het nummer 02/741.44.21.

De Voorpost | 1992 | | pagina 31