\lassa Louis Paul Boon-wandelaars in Aalst DaisyEen bloem van een trosroos De Voorpost - 7.8.1992 - 3 Aalst. In groepjes vertrokken de wandelaars op tocht doorheen de stad (a) overal kwamen ze naar Aalst afgezakt om er deel te nemen aan de ouis Paul Boonwandeling. De belangstelling was dermate overweldigend at men niet voldoende foldertjes met de wegbeschrijving ter beschikking ad. Pech dus, maar er kwamen ook heel wat wandelaars te laat op de spraak en ook zij moesten het zonder wandelgids stellen. Maar dat was an hun eigen fout. sop'e msee' raid ten- }ine leind hin,ouis Paul Boon spreekt de Vla- ing nog altijd aan. De Aalstenaar s zijn hart op zijn tong had, recht- ior ging en niet omkeek, die aan dacht had voor de kleine dingen ,|ndom hem, de voorafbeelding de doodgewone fabriekswerker nooit zijn afkomst verloochen- die Louis Paul Boon leeft nog eeds verder. Dat bleek nog maar ns op deze wandeling, waarbij de -ertalrijke deelnemers geleid wer- :n langsheen de vele plekjes die lSfeoontje' met zoveel eenvoudige oorden en zinnen haast onsterfe lijk heeft gemaakt. De start werd gegeven aan het Sta tion waar het al spoedig een echte overrompeling werd. Op het Sta tionsplein is trouwens een heel stuk ontvoogdingsgeschiedenis van de gewone man geschreven. Het was de vertrek- en ook aankomstplaats van de vele arbeiders die naar Brus sel of Gent gingen werken en die de ruime aandacht kregen van priester Daens eerst, van Louis Paul Boon later. Zo kwamen de wandelaars voorbij het woonhuis van Louis De Vis dat beschreven wordt in Boon tjes boek 'De Kasteelheertjes'. Via de Stationsstraat ging het richting Esplanade en de Kattestraat. Maar de wandelaars trokken eerst rich ting Zeshoek waar in het huis num mer 36 Louis Paul Boon moet gebo ren zijn. Daar speelde zich een stuk van Boons jeugd af. Zo ging het naar de Dender, de Tragel die Louis Paul Boon zo mooi beschrijft in 'Het jaar 1901'. We wandelen ver der langs de Sint-Annabrug, de Pierre Corneliskaai, de Molendries en via de Houtkaai, de Moutstraat en de Varkensmarkt waar heel wat arbeidershuisjes stonden. In die omgeving stond eertijds ook het Volkshuis. Yja Denderbrug kwam men aan de Werf ook al boordevol herinneringen aan Pries ter Daens. Louis Paul Boon heeft er ook over geschreven. De Molen straat door en zo naar de Burcht straat, de Oude Vismarkt en de Stoofstraat. Allemaal plaatsen waaraan Louis Paul Boon in zijn werken meerdere regels heeft ge spendeerd. Ook het vroegere be gijnhof werd aangedaan en natuur lijk de Kapellekensbaan en Termu ren, misschien wel de meest beken de plaatsen uit het werk van Louis Paul Boon. De Kapellekensbaan en Termuren zijn straten die door Boon beroemd zijn gemaakt. De wandelaars trok ken voorbij de blinde fabrieksmuur van de Termurenlaan, enige jaren geleden officieel herdoopt in Ka pellekensbaan, meteen een verwij zing naar Boons meesterwerk uit 1953. Via het Osbroek, een prachtig natuurgebied en park, werd de drukke Parklaan bereikt. En dat was ook de plaats waar de wegen van de 6 en de 9 kilometer wande laars uit elkaar gingen. Toch nog even voorbij de Louis Paul Boon straat, een typisch woonerf met groene oases van rust. Bij Boon heette deze straat de Sint-Kamiel- straat en dat was ook de vroegere benaming. De Zonnestraat is niet ver meer af en ook de arbeidssteeg- jes waarvan de Ingang Levionois een goed voorbeeld is. Meteen stonden de wandelaars vlakbij het Priester Daensplein en de dekanale kerk. Ook de Kattestraat, de drukke Aalsterse winkelstraat werd aange daan om dan op de Grote Markt met het standbeeld van Dirk Mar tens aan te komen waar het einde van de wandeling was voorzien. Onderweg kregen de wandelaars een soyadrankje aangeboden en in het stadspark was het drummen om een frisse kriek of gueuze te be machtigen. Onderweg kreeg men ruimschoots de gelegenheid om een kijkje te gaan nemen in enkele merkwaardige gebouwen, terwijl er in het stadspark en op de Grote Markt voor animatie was gezorgd. Om 16.00 uur startte op de Grote Markt de eindanimatie met Kid Sa fari in de hoofdrol en nadien was er nog ruimschoots de tijd om eens langs te lopen in het Oud Hospitaal, De Werf of het Belfort waar de biënnale^apier en Beeld' loopt. Op meerder plaatsen op het par cours stonden gidsen klaar om we tenswaardigheden te vertellen over het leven en werk van Louis Paul Boon. Langs de Wiesbeek, waar Buggenhout bijna Opwijk wordt, situeert zich het sierbloementeeltbedrijf van het gezin De Proft. Vader Etienne De Proft zit al decennia in de stiel, zoon Dirk stapte zowat vijf jaar geleden de zaak binnen. Vader en zoon specialiseren zich in de rozenteelt, althans in het kweken van snijrozen. Doen dat met kennis van zaken en met overgave, hebben bovendien oog voor vernieuwing. Wat resulteerde in het op de markt brengen, begin mei van dit jaar, van een nieuwe soort trosroos. Met sukses overigens. 'Daisy' is de naam van de nieuwe roos, naar de VTM-presentatrice Daisy Van Cauwenberg, hoewel vader De Proft nog een andere verklaring voor de naam in petto heeft. De 'De Proft-en' blijven trouwens niet bij de pakken zitten: voor nog drie nieuwe soorten werd bij het Ministerie van Landbouw bescherming aange vraagd, daarnaast verkeren nog enkele soorten in een proefstadium. Aalst. De Louis Paul Boonwandeling zit erop. De menigte troept samen op de Grote Markt voorde apoteose (a) Derde generatie De Proft is afkomstig uit de Lebbeekse Bellestraat. Hij groeide er op in de bloementeelt en vestigde zich in 1962 langs de Wiesbeek te Buggenhout. Zoon Dirk, de derde generatie dus, stapte jn 1987 in de zaak, na een opleiding A2-elektriciteit en Bi- boekhouden. Vanaf het ogenblik echter dat hij kon meewerken, werd hij aktief in het bedrijf, zodat hij zijn kennis van vader en al doende ver gaard heeft. Een specifieke opleiding in de teelt van rozen, vind je trouwens niet in een tuinbouwschool, legt hij uit. Die scholing is meer algemeen gericht. Vader en zoon De Proft - hun be- drijfsoppervlakte bedraagt 1,7 ha: 1 ha buitenteelt en 7.000 nr onder glas - telen uitsluitend rozen. Dat is altijd zo geweest, herinnert Etienne zich. Vroeger heb ik wel eens chrysanten gekweekt, maar de voorbije twintig jaar hebben we ons gespecialiseerdin de snijrozenteelt. Die specialisatie is trouwens een trend die zich de voorbije jaren in de bloementeelt gemanifesteerd heeft: de ene teelt chrysanten, de andere specialiseert zich in rozen, een derde houdt het uitsluitend bij anjers. Een ekonomische noodzaak overi gens, kwestie van de kosten bij het telen - o.a. het besproeien - en het sorteren te beperken. Hun produktie belandt deels in het binnen- en deels in het buitenland: de rozen uit de serres blijven in ons land, de produktie van de buiten- kuituur wordt in hoofdzaak uitge voerd. Nieuwe roos Hoe je op de idee komt een nieuwe roos te gaan kreëren? Vader en zoon De Proft:"Naar een nieuwe soort roos wordt altijd gezocht. Neen, niet door alle telers. In België is het aantal bedrijven dat zich in die richting specialiseerde uiterst klein, je kan ze op de vingers van je ene hand tellen. In Nederland en Duits land daarentegen heb je er enkele die met niets anders bezig zijn. Wij proberen nu ook een beetje die weg in te slaan. Let wel, er worden veel nieuwe soorten rozen gevonden, maar slechts weinige voldoen aan de vereisten kwa kuituur en kom- mercialisering. Welke zin heeft het een nieuwe roos te scheppen, waar van de bloem na één dag reeds aan verwelken toe is? Zo'n roos, ze mag dan ook nog prachtig van kleur zijn, kan je niet op de markt brengen." Aan de nieuwe De Proft-roos werd een drietal jaar gewerkt, alvorens ze op de veiling kon worden aangebo den. Er werd bovendien reeds een patent op genomen. Wat gebeurde via het Ministerie van Landbouw dat een kwekerscertifikaat aflever de. Ook voor de overige landen werd de bescherming aangevraagd. De roos bevindt zich momenteel daartoe in een Franse proeftuin, waar o.a. de originaliteit nagegaan wordt. Ondertussen mogen vader en zoon De Proft de roos wei zelf aan de man brengen, maar mogen ze nog geen stekken verkopen. Daisy In de naamgeving van het nieuwe produkt, aldus vader De Proft, heeft het buurschap van auteur en TV-figuur Paul Koeck wel een rol gespeeld. Paul zat samen met Daisy Van Cauwenbergh in het VTM- programma 'Dicrenplezier' en zo is de bal aan het rollen gegaan en was de presentatrice bereid haar voor naam aan de nieuwe roos te schen ken. Ze is er trouwens trots op. 'Daisy' betekent in het Engels ei genlijk madeliefje, verduidelijkt zoon Dirk, maar daarnaast ook 'prachteksemplaar'. En dat leek ons een passende naam. Hij klinkt trou wens ook internationaal. v Bovendien, voegt vader eraan toe, zit er in dc naam ook een verwijzing naar mijn Lebbeekse roots, want in Lebbeke antwoordt men op de vraag:"Welke verkies je?", 'deezie', de deze. De kwaliteiten van 'Daisy'? Ze be schikt over lange stelen, de kleur gaat over van fuchsia, een mode kleur, aan de buitenkant naar licht fuchsia in het hart van de bloem, de stengel draagt veel bloemknoppen (zodat jc vlug een vaas vol hebt) en weinig doornen (wat de bewerk baarheid vergemakkelijkt), ze bloeit driemaal langer dan andere rozen, je kan ze binnen en buiten telen en ze is ook een snelle groeier. Een niet onaardig aantal pluspun ten, zowel op het esthetische vlak als op het vlak van de produktie. Want daar komt het voor een teler in hoofdzaak toch altijd op aan. Perfektionering Aan 'Daisy' wordt trouwens nog ge werkt. Tijdens de komende winter periode zal worden onderzocht of ze het ook bij kunstmatige belich ting goed doet. Vorig jaar in de zo mer werd uitgeprobeerd of ze in de zomer ook onder glas gedijde. Ook met de intensiteit van de bemesting van de grond waarin ze geteeld wordt, zal nog worden geëksperi- menteerd. 'Daisy' kende meteen bijval op de veiling. Ze haalde meteen het drie dubbele van de prijs van een gewo ne roos. Akkoord, geven beide Dc Proft-en toe, een roos is voor de verbruiker niet goedkoop. Voor on ze 'Daisy' zal je ïn de winkel mo menteel toch zo'n 40 a 50 fr. per stengel moeten betalen. Het is trou wens zo dat alleen de eksklusieve zaken ze momenteel in hun aanbod opnemen. De prijs ligt nog hoog, omdat het aanbod te klein is. Maar daarin zal verandering ko men, vermits het bedrijf De Proft volgend jaar de produktie van 'Daisy' zal opvoeren. In een groot deel van de serres zullen 'daisies' aangeplant worden. De trosroos heeft overigens, naar de kenners beweren, de toekomst voor zich. Er doet zich immers een trend voor van de enkelvoudige bloemen naar de bloeiwijze in tros sen. Dat was zo voor de chrysanten en de anjers en zet zich ook door bij de rozen. De grootbloemige anjers bvb. vertegenwoordigen vandaag de dag geen 10% meer van de pro duktie, de trosroos vertegenwoor digt momenteel 10% van de pro duktie, maar haar aandeel groeit zienderogen. Die tendens manife steert zich reeds sterk in Nederland, op bloemengebied nog altijd de trendsetter. Pierre Van Rossem Buggenhout. De heer De Proft met een tuil Daisy's in zijn handen (foto Guy) Aan het station was het een drukte van jewelste voorde start van de wandeling (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 3