blaften tegen elkaar op te Mere 5 Honden liepen en Vinken bijna uitgefloten te Mere Oostvlaamse missionarissen verzamelen in Aalst Paarden van alle soorten op de Ommegang te Mere Sint-Paulusparochie zoekt sponsors voor vloer van nieuwe kerk 4 - 7.8.1992 - De Voorpost De Oostvlaamse missionarissen zullen op de missionarissendag in Sint-Niklaas begroet worden voor de eerste maal door Monseigneur Luystermans als bisschop van Gent. Twee jaar geleden was hij er al eens de gast. De missievrienden van de Achterlinie en de dekenij Aalst ontvangen de missionarissen op zaterdag 22 augustus. Omwille van de inzet - soms tientallen jaren lang - en omwille van het enthousiasme dat zelfs niet wijkt wanneer ze voorgoed in België blijven, worden deze missionarissen één keer per jaar gevierd. Zater dag 22 augustus verwacht Aalst om en bij de 100 Vlaamse missionaris sen. die op dit ogenblik in ons land zijn. om een gezellige babbel mee te organiseren en van gedachten te wisselen. Vanaf 14.30 u. staan de deuren van het Sint-Jozefscollege aan de Pontstraat rechts van de Jezuïestenkcrk, voor hen open. Om 15 uur volgt tijdens de koffietafel een onderhoud en een gesprek met bis schop Luystermans en E.H. Omer Tanghe. Om 17.15 u. gaat de groep naar de Sint-Martinuskerk om er de eucharistieviering bij te wonen, voorgegaan door monseigneur Luystermans, de deken en alle prie ster-missionarissen. Meer dan ooit staan de missionarissen in de aktualiteit. Een paar jaar geleden heerste er grote bezorgdheid om hen die in Zaïre werkzaam waren. Ondanks de zware rellen bleven velen ter plaatse. Een paar maanden daarvoor besloten drie Vlaamse missionarissen midden de ellende en de bombardementen van de Golfoorlog achter te blijven in het belegerde Beiroet. Zij doen en deden het niet om "de held uit te hangen", maar zoals vele anderen dat in alle stilte doen. uit een bewust engagement. Inlichtingen over deze ontmoetingsdag bij Missio tel. 091/24.28.67 vanaf 4 augustus of bij de dekenale Werkgroep bij E.H. Meerschaert tel. 053/78.80.16. A. Daelemans, tel. 053/78.88.80 of bij Herman Blendeman tel. 053/21.37.15. P.H. Het vinkenseizoen loopt zo stilaan ten einde, dit op een paar wedstrij den na. Toch laat zich dit nog niet zozeer voelen voor wat hel aantal liedjes betreft en daarbij dient ge zegd dat zij die in het begin van het seizoen goed gestart waren, thans nog altijd bij de topzangers geklas seerd worden. Vorig weekend was het nog eens Rapit van W. Janssens die de bloe men kreeg dank zij 677 deuntjes, voor Ken van G. Uyttersprot met 655 cn Stoky van I. Denic met 625. Picoli van P. Gillis zong voor zijn kwaliteiten ondermaats want hij werd in deze wedstrijd nog vooraf gegaan door Rik van R. Sorgeloos die 552 liedjes zong terwijl Picoli moeite had om de kaap van de vijf honderd te overschrijden (522). Nog slechts drie andere vinken zon gen boven deze limiet: Moses van Sol. De Buck (5 10). David van Sof. Muylaert (503) en Brabo van M. Van Schandevyl (501). Dan volgden nog Jef van G. De Cock en Barbara van B. Houtman met een enigszins noemenswaardi ge prestatie want zij zongen respek- tievelijk 483 en 481 liedjes. In de promotie was Fil van A. De Smet de beste met 308 wijsjes. Picoli Sommige vinken kunnen toch bij het einde van het seizoen een benij denswaardige erelijst voorleggen dank zij hun regelmatig presteren. Een van die vinken dit jaar is zeker Picoli van P. Gillis uit Melle die in 1992 zeventien keren de overwin ning behaalde waarvan meerdere keren te Mere waar hij regelmatig in lijn gezet wordt. Tijdens het kam pioenschap van Oost-Vlaandcrcn werd hij tweede en in dit van België stelde hij toch wat teleur vermits hij 'slechts' 140e eindigde want hij zong in Deinzc 615 liedjes, een getal waar hij slechts tweemaal onder bleef dit seizoen. Picoli werd ook nog vier maal tweede en tweemaal derde. Hij nam deel aan zettingen te Mc- relbeke, Nazareth, Voorde, Zwij naarde, Melle en een groot aantal keren te Mere. Een tiental keren zong hij meer dan 700 deuntjes en tweemaal stonden er meer dan 800 streepjes op de meetstok, toevallig of niet maar dit gebeurde tweemaal te Mere. Daarbij dient men rekt ning te houden dat er tijdens d zettingen bij de Mecrse Vinkenier meestal om en bij de vijftig dcelne mers komen opdagen en er word een flink stuk gezongen vcrmil men dikwijls meer dan 300 streepje op de stok moet hebben om zelf voor de overwinning van de promo tie in aanmerking te komen. J>l De paardenommegang van Mere is niet alleen een begrip geworden in de tradities die jaarlijks gehouden worden, maar ook een bezienswaar digheid met een mengsel van devo tie en folklore. Na de zilveren uitga ve van vorig jaar met een rekordop- komst aan deelnemers, hoopt men volgende zondag opnieuw een lange stoet te kunnen organiseren. Men kan zich niet elke keer door jachthoornblazers laten begeleiden maar ook zonder deze schetterende muziek wordt de paardenomme gang een feestelijke animatie. Op zondag 9 augustus mogen de orga nisatoren van de Mecrse ruiterver- eniging Sint-Bavo vele tientallen ruiters verwachten, samen met tal rijke paardespannen. Hoeveel paardekracht zij zullen vertegen woordigen, zal men volgende zon dag kunnen vaststellen als ze door de velden en de straten trekken, geëskorteerd door een muziekver eniging. Dit wordt dan de eerste rit naar een gouden jubileum toe want het zilver veroverden ze vorig jaar toen ze voor de 25e keer door Mere stap ten. Zoals steeds wordt aan de Sint-Ba- vokerk verzameld van waar ze gro tendeels het trajekt van de Mariale Ommegang volgen om bij hun te rugkeer op het dorpsplein de zegen van de pastoor te ontvangen, dit na een tocht van enkele kilometers. De plaatselijke vereniging kan elk jaar rekenen op de deelname van ruiterverenigingen uit de onmiddel lijke omgeving met hun parade paarden. Zij worden dan gevolgd door de mindere klasse van hel paardenras, de pony's die de paar despannen achter zich laten. Het devotie-element zit hem niet alleen in de zegening van paard en ruiter maar ook in het bedevaart vaantje dat meegedragen wordt, symbool van de Mariale Ommegang die eens zo vermaard was te Mere en vroeger duizenden bedevaarders tot de Sint-Bavoparochie aantrok. JV Vervolg van p. 1 De firma Cloc-o-matic beloofde op zaterdag 15 augustus om 11 uur iedereen op te roepen tot de plechtige gelegen heidsmis met een jubelend klokken spel. Van dan af zal de automati sche klok steeds iedereen naar de vieringen in de parochie uitnodi gen. De misviering van zaterdag 15 au gustus zal om 11 uur opgediagen worden in de binnenruimte van de in aanbouw zijnde ruwbouw van de nieuwe kerk. De kerkgangers kun nen er dan ook een kijkje nemen in de onderbouw van de kerk waar een ontmoetings- en vergaderruimte is voorzien, die door bereidwillige medewerkers wordt afgewerkt. Ook voor parkeerplaats rond de kerk wordt er gezorgd. Een zestigtal wagens zullen er kunnen statione ren. De voegwerken binnenin schie ten goed op. De afwerking er aan brengen van verwarming en elektri sche voorziening neemt nog een Erpe-Mere. Op het geroep en getier van hun haasje rennen de honden naar de eindstreep, net of hun leven er vanaf hangt. Vaak hangen ze dicht hij elkaar, niet zozeer om zich uil de wind te zetten, maar steeds klaar om elkaar een heet te geven (jv) gelegenheid van'kermis Holland' 0 geen mooie piste voorzien van ee haas, maar een weide vlak naast d spoorweg aan de Vondelbrug. Vi De tweede uitgave van de hondei s, koers te Holland was volgens d tj gelegenhcidsorganisatoren vrijwt geslaagd. Er kwamen in totaal zesti z honden aan de start verdeeld ove een vijftal kategorieën naar gelan de grootte. Voor de toeschouwe valt aan de semi-professionelen we wat te beleven, maar toch geniete zij enorm veel meer van een onwillj ge 'stratier' die de piste durft veria ten om een rasgenoot aan de kant t groeten, gevolgd dgor het traditie) nele snuffelen en achterpoot ophef! fen. Hoe zijn baasje zich op dj ogenblik ook de ziel- uit het li schreeuwde, zijn kampioen haald nooit de eindstreep. Juist deze tafe reien maken deel uit van de folklo ristische kant van een hondenkoers, Deze hondenkoersen worden gcor ganiseerd in samenwerking met d« vereniging die zich de 'Blaffcndt Hond' noemt. Betere benaming kar moeilijk, want als men de wedstrijd dieren bezig hoort, kan men nauwe lijks een andere naam bedenken die beter past. Deze vereniging uit Les sen zal hoogstwaarschijnlijk vol gend jaar het kampioenschap van België voor hondenkoersen mogen organiseren en dit zou dan in Ge raardsbergen plaats vinden. JV 90-tal dagen in beslag. Bij de ingang van de kerk komt een kunstwerk onder de vorm van een glasraam. In de binnenruimte komt er misschien een tweede kunstwerk. Voor een 400-tal gelovigen zal er plaats zijn in de nieuwe kerk. Dit is zeker niet overdreven als men ziet hoe de parochie nog steeds in ex pansie is. Er worden in de nabije toekomst nog een 150 sociale wo ningen bijgebouwd. Het huidige noodkerkje zal niet verdwijnen maar omgevormd worden tot een lokaal voor de jeugdverenigingen van ter plaatse. Mosselen met Sint-Pauluswijn Het blijft een vaste traditie dat er op de Sint-Paulusfeesten mosselen worden geserveerd tegen een de- mokratisch prijsje. Men kan ze er proeven op zaterdag 15 en zondag 16 augustus vanaf 11.30 u. Dat deze Zeeuwse mosselen het best overgo ten worden met een fris wit Sint- Pauluswijntje is voor de regelmati ge klanten van de Sint-Paulusfees ten reeds geweten. Op vrijdag 14 augustus worden de feestelijkheden ingezet vanaf 14 uur met een seniorenparty. Met het "Schurend Scharniertje" zullen alle levensmomenten letterlijk en fi guurlijk in een kleedje gestoken worden van een eeuw terug. Zaterdag 15 augustus gaat om 9 uur de prondelmarkt open en 's namid dags wordt het feest opgeluisterd door het Mexikaanse ensemble Los Chuchucas. 's Avonds zal Willy Vinck uit de Fonteinstraat een per- fekte imitatie brengen van Will Tu- ra. Op zondagnamiddag is het de beurt aan het karnavalduo vader Johnny Marcoen en zoon Bart, die na de Soundmix-show van VTM de Sint- Paulusbuurt heeft gekozen om de suksesvolle gast te zijn. P.H. Aalst. De ruwbouw van de nieuwe Sint-Pauluskerk schiet goed op a Kort na de tweede wereldoorlog stond bijna in elke wijkkermis een honden koers op het programma. Het blaffend gebeuren maakte deel uit van de plaatselijke folklore, maar het verging de hondenraces net zoals vele andere gebruiken, want ook zij pasten niet meer in het kader van de 'moderne' kermissen. De laatste jaren kan men echter verheugend vast stellen dat men steeds meer teruggrijpt naar de gewoonten van vroeger en aldus krijgt ook de folklore van weleer opnieuw een kans. Hierbij worden ook de hondenkoersen geherwaardeerd. De deelgemeenten van Erpe-Mere blijven op dit vlak niet ten achter want in Erpe koersen de vierpotige blaffers reeds sinds jaren de tong uit hun keelgat. Een paar weken gele den organiseerde men, ter gelegen heid van de wijkkermis aan het sta tion te Burst, een race waarbij ie dereen zich kon overtuigen van de snelheid van deze beestjes die oor spronkelijk toch als wakende huis dieren gekweekt werden. Bij deze honden hoort men zelden ronkende namen zoals hun rasge noten met stamboom die deelne men aan piste- of schoonheidswed- strijden. Hun 'pédigrée' reikt soms nauwelijks verder dan de hoek van de straat, want talrijk zijn de 'bastaards' die het deelnemersveld vullen. Herwaardering Toch komt ook hierin de laatste jaren verandering en zijn het niet meer alleen de honden van armzali ge of zelfs onbekende komaf. Ze liggen nog evenmin dagelijks aan de ketting en waar alleen de 'kennelhonden' van het zuivere ras met speciaal hondenmeel gevoe derd werden, is hun dagelijkse kost ook al samengesteld uit 'malse verse brokken' uit een of ander blik met gekend handelsmerk. Toch lopen er nog rond die de straat als hun eigen wereld beschouwen, maar zij kun nen in de wedstrijden niet optornen tegen de snelle honden die er een speciale opleiding voor kregen. De ze laatste behoren dan ook tot de kategorie van de semi-professione len en zij nemen zowat aan alle mo gelijke wedstrijden deel. Niettemin kunnen ze de 'straatblaffers' noch hun meester afschrikken en deze moeten er bij horen want juist zij brengen het kleurrijk spektakel dat een folkloristische hondenkoers zo aantrekkelijk maakt voor de toe schouwer. Men kan nog niet spre ken van een overweldigende leven dige belangstelling, maar toch is een hondenrace goed voor een paar honderd entoesiaste supporters, die al even luidkeels als sommige eigenaars zelf, de spurtende dieren aanmoedigen. Mere-Vondelbrug Het terrein van de hondenkoers ter

De Voorpost | 1992 | | pagina 4