j Zuidoostvlaamse Wereldwinkeldelegatie bezoekt Cuba Nog drukke dagen voor Meerse Lijnvissers De Voorpost - 7.8.1992 - 5 ïStop \i-ttS1lNC t Cuba, ongeveer vier keer groter dan België, behoort tot die landen van de Derde Wereld waarvan produkten verkocht worden in de Wereldwinkels. Het land heeft niet alleen te kampen met de interne politieke toestanden, maar ook met buitenlandse inmenging, die niet altijd een positief resultaat heeft. Twaalf werkers voor de Wereldwinkels van de afdelingen Zottegem, Geraardsbergen en Herzele vertrokken op 26 juli voor een bezoek van vier weken aan de staat Cuba. Ze zullen er kennis maken met de politieke, het sociale en ekonomische leven op het eiland. De idee om deze verre tocht te ondernemen is ontstaan aan de toog, niet als dronkemansvisioen, maar als reaktie na een regionale vergadering van de Wereldwinkels. Dat het niets met toogpraat te maken had, werd later bevestigd, want de vooropgezette idee werd stelselmatig uitgewerkt, vooral in het trefpunt van de vzw, 't Uilekot te Herzele. Doel Men gaat niet zomaar naar een ver land zonder een bewuste bedoeling. De delegatie beschikt voor deze reis over een mandaat van de Oxfam- Wereldwinkels nationaal en de maandenlange voorbereiding werd in 't Uilekot van Herzele uitge werkt. De hoofdbekommernis van het bezoek aan Cuba bestaat in het bestuderen van het land om bij de terugkeer, ten overstaan van de Wereldwinkels en de mensen die dit werk steunen, getuigenis af te leg gen en informatie te verstrekken over de evolutie in Cuba. Er wordt steeds veel geschreven en gepraat over bepaalde thema's en landen die door de Wereldwinkels via de verkoop van hun produkten ge steund worden maar toch is het al tijd meer opportuun ter plaatse een kijkje te nemen. Bij hun terugkeer zullen de leden van de delegatie evenwel de balans opmaken van het gezondheidssysteem, de vrijheid van meningsuiting, de ekonomische toestand, de Amerikaanse blokka de van het eiland, de produktiviteit op het platteland en dergelijke meer, die samen moeten toelaten een grondige situatieschets te ge ven. Aan de hand van de opgedane ervaringen, zullen de Wereldwin kels kunnen bepalen welke houding verder aan te nemen tegenover het land. Projekten Oxfam-Wereldwinkel verkoopt niet zo heel veel produkten uit landen waar geëxperimenteerd wordt met socialistische besturen. Om zeker heid te hebben wil men dus kon- kreet zelf als 'waarnemer' optreden. In het net van de Wereldwinkels is er sinds enkele tijd een hele diskus- sie op gang getrokken om meer en meer naar tastbare projekten toe te werken in plaats van een bepaald land aan bod te laten komen. Dit systeem is recent gegroeid uit het feit dat regimes wankelen en de oriëntatie bijgevolg verlegd wordt. In de toekomst zou het dus de be doeling zijn om projekten te steu nen uit om het even welk land. Als deze idee de bovenhand krijgt, zul len de projekten primeren op de Derde Wereldstaat. In vergelijking met andere landen die door Wereldwinkel gesteund worden, maakt Cuba nog altijd een uitzondering. Hier gebeurt de ex port nog steeds via een verplichte exportmaatschappij. De delegatie wil er dus naar koöperatieven gaan zien, er onderhandelen en eventu eel diskussiëren waar het mogelijk zal zijn, om nadien een verslag op te maken. Cuba intern Om de situatie beter te begrijpen, moet men wat vertrouwd zijn met de interne keuken van het land. De overleving van de revolutie hangt af van een tweetal uitdagingen: het be kampen van de buitenlandse agres sie enerzijds en het vermijden dat het kapitalisme hersteld wordt an derzijds. Van het Cubaanse stand punt uit, leeft het land voortdurend in oorlog'met een militaire invasie, een nucleaire dreiging en een ver stikkende niets ontziende blokkade'. Er is een tekort aan zo wat alles en het verbetert er niet op na het opheffen van de koude oor log tussen Oost en West. Men zoekt nu naar nieuwe markten en men tracht de handel te heroriënteren. Met de uitvoer van suiker en het toerisme moet men het sociale le ven in stand houden. Als we de beweringen van sommi gen mogen geloven - de delegatie kan dit wellicht binnen een paar weken bevestigen - dan heerst er in Cuba een zeker 'toegelaten pluralisme' waarbij iedereen het 'recht tot revolutionaire diskussie krijgt'. Dit zou er op neerkomen dat er 'demokratie en pluralisme be staat binnen de KP'. Om dit als een soort evangelie te aanvaarden wachten we liever op het verslag van de twaalf mensen die in het kader van Oxfam-Wereldwinkel in Cuba op bezoek zijn. Bezoeken De talrijke bezoeken die de delega tie tijdens deze vier weken zullen afleggen, zijn zeer verschillend van aard. Ze zijn wel meestal begeleid van een gids die in feite meer als tolk moet optreden, want er is geen beperking opgelegd voor wat de be wegingsvrijheid betreft. Hij zal al leen in hun gezelschap vertoeven, voor wat het officiële gedeelte van de reis betreft en eveneens tijdens vaste afspraken om met mensen van ter plaatse te kunnen onderhande len. De tijd van het totale bezoek werd in drie ongeveer evenwaardige de len opgesplitst: kultureel-toeris- tisch, sociaal-politiek en kontakten leggen. Naast de steden en hun mu sea zal het twaalftal ook de bezoe ken uitbreiden tot een kliniek, een kindercrèche, een chemische- en een rumfabriek. Uiteraard zal men zijn stappen wenden naar een land dewinnares Christiane Rottiers uil Wanzele die een van de talrijke getrouwen is bouwcoöperatieve en daarnaast gaat hun aandacht speciaal naar een 'krokodillenfarm'. Met dit laatste bezoek wil men een verhaal onder zoeken of de Cubaanse krokodil al dan niet bedreigd is. In feite gaat de bedreiging die Greenpeace prokla- meert over de krokodil die deze naam draagt en niet over de kroko dillen die in een speciale farm ge- De Meerse Lijnvissers is een vereni- hun dobber, en als het meezit enke- WOrden. ging die maar liefst bij de tweehon- le vissen bovenhalen. ln de kontakten met mensen van ter derd leden telt en dit is niet zomaar Als interessante wedstrijden is er de p[aatsei js een ontmoeting ingelast gekomen. Het bestuur is niet alleen Grote Prijs van de Erevoorzitter, met socialistische delegaties uit het tijdens het hoogseizoen met zijn le- een avondvissing en vooral de ma- bedrijfsleven. Daarbij komt nog een den begaan want zelfs als er niet rathon is heel aantrekkelijk vanwe- vergadering met Komitees voor de gehengeld wordt is men steeds met ge de vele en rijkelijke prijzen in verdediging van de Revolutie. Dit voorbereidingen bezig om niets aan natura en in speciën. Er is een wed- zjjn wjjkkomitees waarvan men er het toeval over te laten. Sinds enke- strijd voorzien voor vrouwen alleen een vjjfta| per gemeente telt. Dan le jaren stelt men telkens een druk alhoewel in de marathon bewezen is komt er 00k nQg een officiële ont- programma samen waarbij ieder dat ze ook hun 'mannetje' letterlijk vangSt door een burgemeester of zijn hobby kan beoefenen, lenmins- en figuurlijk kunnen staan. Ook de eventueel mensen van het provin- te in de lijnvisserij. juniors hebben een afzonderlijke cjebestuur. Tenslotte is er nog een Met een oefenwedstrijd in april wedstrijd en op 15 augustus orga- debatavond voorzien met kommu- wordt het klubseizoen geopend en niseren zij het Kampioenschap van njstjSche jongeren in verband met het eindigt rond half september met Erpe-Mere. Het is pas einde sep- het onderzoek naar het voedsel- een vijfde reeks van de klub. Daar- tember dat de balans van het gehele De siotbijeenkomst gebeurt naast zijn er echter verschillende seizoen opgemaakt wordt waarop ^etde overkoepelende mensen van andere belangrijke wedstrijden de prijsdehng op 3 oktober volgt. de Vrienden van Cuba, met onder- Erpe-Mere. De delegatie van Wereldwinkel die naar Cuba vertrok om er projekten na te gaan die later eventueel kunnen gesteund worden (jv) Buiten alle bezoeken om heeft de delegatie alle vrijheid om onafhan kelijk kontakt te zoeken met de be volking en de diverse invalshoeken te toetsen. Om daar zelfstandig te kunnen optreden zonder inmen ging van anderen heeft men zelfs een kursus Spaans georganiseerd tijdens de voorbereidingen. Aan de reis is trouwens een hele ruime voorbereiding voorafgegaan. Zo hebben ze o.a. vijf avonden inge richt waarbij elke groep deelnemers zelf voor de nodige dokumentatie moest zorgen en daarbij kontakten leggen met mensen die Cuba ken nen. Dat de delegatie slechts uit drie af delingen samengesteld is, heeft zijn redenen uiteraard. Aanvankelijk waren er meer geïnteresseerd, maar toch heeft men een limiet gesteld. Men is er trouwens van uitgegaan dat het beter gaat met mensen waar mee men sinds lang vertrouwd is. Men heeft bovendien gewerkt met een spaarsysteem want deze reis kost aan de deelnemers toch tussen de zestig en de zeventigduizend frank. Uiteindelijk werd het twaalf tal samengesteld uit Stef. De Rouck en Marl. Van Impe uit Aalst, Alf. Saldi, Kristel Roelandt en Rik Ga- briëls uit Zottegem, Fr. De Coster, Arn. Fonck, A. De Vos, D. De Wolf, Leen Hanssens, Kris Vercruysse en Fl. De Bodt die de algemene leiding op zich heeft genomen. Bij hun terugkeer zal er een reisver slag opgemaakt worden dat samen met een diamontage zal voorgesteld worden in enkele centra van de hon derd Wereldwinkels. Dergelijke avonden die zullen georganiseerd worden, staan nu al vast in Herzele, Geraardsbergen, Brussel, Gent en Ternat. JV. Lede. Een rommelmarkt die heel wat belangstelling kreeg op de kermis in Papegem (a) bij de Meerse Lijnvissers (jv) waarbij telkens tientallen vissers in lijn naast elkaar zitten, turend naar ling overleg. Lede. Het organizerend komitee van de kermis in Papegem a

De Voorpost | 1992 | | pagina 5