Wordt 200ste verjaardag van zijn overlijden herdacht? 8 - 7.8.1992 - De Voorpost Een beroemde zoon van Baardegem: Jan Frans Vonck Jan Frans Vonck Even de geschiedenislessen opfrissen de Brabantse Omwenteling? Jan Frans Vonck, Hendrik Van der Noot, Jan Baptist Verlooy? Zegt je dat iets? We moeten terug naar het einde van de achttiende eeuw, de periode rond 1798, toen de Brabantse Omwenteling plaats vond als een zoveelste poging om een onafhankelijk België te bekomen. De drijvende kracht achter deze Brabantse Omwenteling, de opstand tegen Keizer Koster Jozef II, was Jan Frans Vonck, geboren in het landelijke Baardegem op 29 november 1743, advokaat van beroep. Hij was in eerste instantie een medestander van die andere advokaat Hendrik Van der Noot die later zijn tegenstander zou worden. En naast dit duo duikt ook de naam op de van de Kempenaar Jan Baptist Verlooy, ook al een advokaat die in april-mei 1789 het geheime genootschap 'Voor outer en heerd' stichtte dat zowat overal zijn vertakkin gen had. Jan Frans Vonck was een zoon van een bemiddeld landbouwer. Hij had een wankele gezondheid, maar was begaafd met een zeer scherp ver stand en meer nog met een onver zettelijke wil. Jan Frans Vonck stu deerde rechten aan de Leuvense Universiteit waar hij tot doctor in de rechten promoveerde. Hij werd al vrij vlug een bekend en zeer ge waardeerd advokaat bij de Soeve reine Raad van Brabant. Alles wees erop dat er voor Vonck een brillan- te loopbaan was uitgetekend. Zijn faam verspreidde zich biezonder snel. Toch zou Jan Frans Vonck zijn karriere vaarwel zeggen om over te stappen naar een gevaarlijk politiek avontuur, waarin hij uiteindelijk ook de ondergang vond. In 1788 was Hednrik Van der Noot, ook al een befaamd advokaat bij de Raad van Brabant, uitgeweken naar het Nederlandse Breda en had daar met andere uitgewekenen het Ko- mitee van Breda opgericht. Een van zijn medestanders van Jan Frans Vonck, die in oktober 1789 in Breda aankwam om met het Komitee van Breda de gebeurtenissen te ver haasten en een militaire opstand te doen uitbarsten. Later ontstond er tussen beiden een verschil van me ning de medestanders werden zo tegenstanders. Van der Noot wei gerde ieder kontakt met de Franse revolutionaire figuren en werd daarin door zijn geestelijke vrien den gesteund. Vonck daarentegen wilde het ideologisch kontakt met het revolutionaire Frankrijk behou den. Een konflikt kon niet uitblij ven. De Brabantse Omwenteling Jan Frans Vonck heeft een voorna me rol gespeeld in de Brabantse Omwenteling. Zijn deelname en in vloed zijn veel groter dan door gaans in de geschiedenisboeken op school verteld wordt. Op het ogenblik van de Brabantse Omwenteling regeerde Keizer Jo zef II van uit Wenen over onze ge westen. Keizer Jozef II, de keizer koster, was bezeten door een on stuitbare hervormingsdrang. Hij stelde zich bij onze bevolking bie zonder onpopulair aan omdat hij de aloude vrijheden en charters van onze steden verloochende en op die wijze de eed verbrak die hij bij zijn troonsbestijging had afgelegd. Ver der misnoegde hij de bevolking door zijn ver doorgedreven kerke lijke hervormingen. Hij mengde zich zo sterk in de zuiver kerkelijke aangelegenheden dat hij zich de bij naam van 'de koster' op de hals haalde. Hij regelde bievoorbeeld het aantal kaarsen dat op het altaar moest branden, hij besliste dat alle kermis sen op alle plaatsen op dezelfde dag moesten plaatsvinden Deze staat kundige en godsdienstige hervor mingen vielen in een alles behalve gewillige aarde en langzamerhand groeide bij de bevolking de mis noegdheid en braken links en rechts kleine rellen uit. Jan Frans Vonck had ondertussen voor zich uitgemaakt dat hij zijn schitterende loopbaan als advokaat zou vaarwel zeggen om het land van de Oostenrijkse bezetter te helpen verlossen. Ondertussen had Jan Baptist Ver looy het geheim genootschap 'Voor Ouder en Heerd' opgericht (de Boerenkrijg zou later deze leuze overnemen). Vonck sloot zich daar bij aan en hij werd al vlug de bezie ler van het genootschap en van de Brabantse Omwenteling, ofschoon velen Van der Noot naar voor schuiven als de drijvende kracht. ervaren en dapper man in de krijgs kunde. Van der Mcrsch viel aan het hoofd van een bende slecht bewapende burgers vanuit Breda België binnen. Meer dan vijf uur lang werd in Turn hout een wanhopige en zeer ongelij ke strijd uitgevochten tegen een zwaar bewapend en goed gedrild Oostenrijks leger. Wonder boven wonder won Van der Mersch deze slag. Zoals Vonck het had voor speld, brak nu in het hele land de opstand uit. De patriotten trokken zingend door de straten en hun lied, de 'Braban^onnc' gaf later zijn naam aan hun huidig vaderlands lied. maakte van deze gelegenheid ge bruik om Vonck als landverrader te brandmerken en het volk tegen hem op te hitsen. Het resultaat bleef niet uit. Zijn woning werd door de massa bestormd en verwoest. Vonck moest vluchten. Van der Mersch verging het al niet beter. Ook hij werd het slachtoffer van de schijnheilige praktijken van Van der Noot. Als 'werelds loon' werd hij in de gevangenis opgeslo ten. Het resultaat liet echter niet op zich wachten. Na een kortstondige vrij heid heroverden de Oostenrijkse troepen zonder noemenswaardige slag of stoot ons grondgebied en ze bleven er de baas tot de Fransen hen verjoegen en de rol van bezetter dankbaar overnamen. Naar Rijsel Na de bestorming van zijn huis was Vonck naar Rijsel gevlucht. De voorbije gebeurtenissen hadden van zijn zwak gestel te veel gevergd. Hij overleed op I december 1792, bijgestaan door zijn broer die toen deken van Onze Lieve Vrouw Lom beek was. Veertien dagen later werd zijn stof felijk overschot, gevat in een loden kist, naar Baardegem overgebracht. Wanneer men de kerk van Baarde gem binnentreedt, vindt men daar twee gedenkplaten, die herinneren aan Jan Frans Vonck. In de gemeentelijke archieven van het toemalig onafhankelijke Baar degem kan men terugvinden dat Jan Frans Vonck begraven werd tegen over het koor van de Heilige Jozef in een loden kist.. Toen pastoor Cornelis begraven werd op II juli 1923, stootte de graf maker op een dergleijke kist. Hij verwittigde Dom Theoodoor van de abdij van Affligcm en nadat deze van de toenmalige prokureur de no dige toelatingen had bekomen werd de kist open gemaakt. Men vond naast het skelet een kakikleu- rige en gebreide muts. Deze pet is dan ook het enig persoonlijk stuk dat van Vonck in Baardegem in de gemeentelijke jongensschool wordt bewaard. De kist werd gevonden onder een marmeren gedenkplaat met de tekst: RUSTPLAETS DER STOFFELYKE OVERBLYFSELEN VAN JAN FRANS VONCK R.I.P. Er was trouwens buiten deze mar meren plaat nog een koperen ge denksteen in de kerk aangebraent, maar die bevond zich in cfe noord oostergevel. Met het ontdekken van Voncks dooskist werd bewezen dat hij wel degelijk, zoals in de gemeen- telijke archieven beschreven staat, langs de zuidoostergevel werd be graven. Daarmee wordt ook de volkslegen de die haar oorsprong vond in het scepticisme van enkele Baardege- mnaars,ontkracht. Deze legende vertelde immers dat de loden kist die men destijds begraven had, en kel wat stenen bevatte, maar dat het lichaam van de beroemde dorpsge noot in Rijsel was gebleven. Generaal Van der Mersch op wie de hoop van Vonck was gevestigd Daar waar Van der Noot weinig of niets verwachtte van het eigen volk en steun ging zoeken in het buiten land, stelde Vonck al zijn vertrou wen op de kleine man. Hij beval in alle steden en dorpen munitie en wapens te verbergen om ze, wan neer de tijd gekomen was. boven te halen. Overal zou men op hetzelfde tijdstip in opstand komen. Buiten dit strikt onderscheid tussen Van der Noot en Vonck, groeide er tus sen beiden ook een kloof over de staatkundige opvattingen. Van der Noot bleef het houden bij oude voorrechten en de kerkelijke staat. Vonck was gewonnen voor een meer demokratisch stelsel zoals dat in Frankrijk toen opgeld maakte. Op zoek naar een generaal Jan Frans Vonck wist maar al te goed dat zijn gezondheid zeer zwak jes was. Hij wist dat hij niet in staat was de opstandelingen zelf te leiden en dus ging hij op zoek naar een ervaren man, een generaal op de troepen aan te voeren. Hij vond de geschikte persoon in de op rust ge stelde kolonel Van der Mersch, een De Oostenrijkers werden van lang som meer achteruit geslagen. De patriotten waren reeds tot zeer ver in Wallonië doorgedrongen, toen Vonck het ogenblik gekomen achtte om met de bezetter te gaan onder handelen. Hij wilde van de Oosten rijkse overheerser zeer voordelige voorwaarden afdwingen om de vre de te sluiten. Vonck was van oor dcel dat een totale onafhankelijk heid niet lang zou duren omdat er andere grijpgrage en machtige buurlanden die Zuidelijke Provin cies wel zouden willen bezetten. Daarom had Vonck voorgesteld van Oostenrijk een totale onafhan kelijkheid te bekomen, een Staat van Verenigde Zuidelijke Provin cies op tc richten, die echter de kei zer van Wenen zou blijven erken nen en met hem politieke betrek kingen zou onderhouden. Hiermee beoogde Vonck dat Oostenrijk de Verenigde Zuidelijke Provincies militair zou blijven steunen om zo de andere buurlanden af te schrik ken het land binnen tc vallen. Van der Noot echter, reeds van bij de aanvang legen Vonck gekant. De gehate keizer koster Jozef II

De Voorpost | 1992 | | pagina 8