Feestelijke muziek met 300 koncerten in 50 festivalstedenDe rush is losgebarsten Festival van Vlaanderen 1992 Brussel - Leuven 'Columbus en de Nieuwe Wereld' Gent'Spanje en de Nieuwe Wereld' Kaartverkoop 14 - 14.8.1992 - De Voorpost Dat het in 1992 precies 500 jaar ge leden is dat Christoffel Columbus de Nieuwe Wereld 'ontdekte', is de organisatoren van het Festival van Vlaanderen Internationaal niet ontgaan. Natuurlijk niet! U weet immers dat het Festival immens sterk is in het bedenken van tema's en series. En hiermee bedoelen we niet dat het, wanneer men ongeveer driehonderd koncerten organiseert per editie, vrij gemakkelijk is om - na het vastleggen van deze uit voerders en werken - ergens wel en kele tematische lijnen te ontdek ken. Natuurlijk niet! U weet immers dat het Festival de laatste jaren ook probeert lijnen te trekken en nadien deze tema's in te vullen met konkre- te programma's De belangrijkste tematiek is dus voor Brussel-Leuven (en ook voor de Festival-bakermat Gent) 'Co lumbus en de Nieuwe Wereld'. Dit is een tema dat nog steeds tot de verbeelding spreekt dankzij Keizer Karei V, Filips II en de Hertogen van Alva, Cervantes en Don Qui- chot. Het Festival van Vlaanderen '92 brengt met Dvorak en de Tsjechi sche Filharmonie muziek 'uit de Nieuwe Wereld'. Stravinski, Pro- kofjev, Hindemith en Bernstein achterna, zoekt het Festival soelaas in de artistieke originaliteit van het verafgelegen werelddeel. Michael Tilson Thomas en Wolf gang Sawallisch staan borg voor de ze muzikale hoogtepunten. Murray Perahia, ambassadeur van de Nieu we Wereld, gaat terug naar de Eu ropese wortels; hij vertolkt werk van het wonderkind van het oude kontinent. "East meets West" blijft in het Fes tival een tema dat de Centraaleuro- pese landen de mogelijkheid moet bieden te herbronnen, dankzij een indrukwekkende aanwezigheid in het hart van Europa. Vier voorstel lingen met de Kirov Opera, het slot koncert met de fenomenale Tsje chische Filharmonie en het Euro pese Gala met het St.-Petersburg Filharmonisch Orkest betekenen hoogtepunten voor het Vlaamse, Belgische én Europese koncertle- ven. Het traditionele partnership met de Filharmonische Vereniging van Brussel krijgt een indrukwekkend broertje dankzij een hechte samen werking met Bernard Foccroulle en de Munt. Samen openen Festival én Munt het Brusselse seizoen in een co-produktie met Salzburg, Avig non en Sevilla: op 1, 2 en 3 septem ber brengen Rosas (A.T. De Keers- maeker) en het Orchestre des Champs-Elysées (Philippe Herre weghe) aria's van Mozart. Op 10, 11, 12 en 13 september brengt het Festival - ook weer met de Munt als partner- dan de fameuze Kirov Opera. De officiële opening van het Festi val van Vlaanderen Brussel-Bra bant gebeurt op 30 augustus om 20 uur in de Munt met de reeds genoemde 'Aria's' van Mozart door Rosas en het Orchestre des Champs-Elysées o.l.v. Herreweghe in een koreografie van Anne Teresa De Keersmaeker met de solistische medewerking van de sopranen Charlotte Margiono, Isolde Siebert en Janet Williams; er zijn ook nog voorstellingen op 1 en 2 september. Het Simfonie-orkest van de Munt speelt op 06.09 o.l.v. Antonio Pap- pano werk van Mozart (de 31ste of de Parijse simfonie), R. Strauss ('Vier letzte Lieder'), Schubert/ Webern ('Deutsche Tanze') en Al- ban Berg ('Symphonische Stücke aus der Oper 'Lulu"); de vokale so liste is de sopraan Inga Nielsen (PSK; 06.09; 20 uur). Een uitzonderlijk Festivalevene ment wordt zeker en vast de opvoe ring door Orkest en Koor van het Mariinski Teater uit Kirov van 'De vurige Engel' van Sergej Prokofjev in een regie van David Freeman en o.l.v. Valery Gergiev; deze co-pro duktie van de Munt wordt voorge steld in het Koninklijk Circus op 10, 11 en 12 september om20uurénop 13 september om 15 uur. Het Mannenkoor 'Pendyrus', het B.B.C. Wales Symphony Orchestra, de sopraan G. Jones, de tenor D. O'Neill vertolken onder de lei ding van Tadaaki Otaka komposi ties van N. Rimski-Korsakov, Gia- como Puccini, Giuseppe Verdi en Richard Wagner (PSK; 13.09; 20 uur). Het jaarlijkse Koncert van de Vlaamse Regering wordt opgelui sterd door het London Symphony Orchestra dat onder dirigent Mi chael Tilson Thomas L. Bernsteins 'Suite' uit"West Side Story" en Mahlers vijfde simfonie vertolkt (PSK; 16.09; 20 uur). Dirigent Jos van Immerseel heeft de leiding van zijn eigen Anima Eterna, het Junge Chor Aachen, het koor Modus Novus en een schare vokale solisten als Eva Mei, Rose- marie Hofmann, Nico van der Meel, Waldemar Wild, Urban Malmberg en Ulrik Cold in 'Die Hochzeit des Camacho'van Mendelssohn (Munt, 18.09; 20 uur). In de Munt verzorgt de sopraan Mitsuko Shirai, aan de piano bege leid door Hartmut Höll, een liedre cital (Munt, 19.09; 20 uur). Het Simfonieorkest van de Bayeri- sche Rundfunk is onder leiding van de grote Wolfgang Sawallisch in het PSK te gast met 'Mathis der Maler' van Paul Hindemith en de 7de sim fonie van Anton Bruckner. Een Mozartprogramma wordt ge bracht door de vermaarde Mozart- vertolker-pianist Murray Perahia (PSK; 26.09; 20 uur). Een erg prestigieuze koncertavond wordt het op 27.09 om 20 uur in het PSK. André Previn dirigeert er de Wiener Philharmoniker in de 'Egmont'-ouverture op. 84 van L. van Beethoven, de 'Rhapsodie espagnole' van M. Ravel en het sim- fonisch gedicht 'Ein Heldenleben' op. 40 van R. Strauss. Een ander koncert waarvoor het storm zal lopen is dat van 29.09 in het PSK; maar ook hier zullen nogal wat muziekliefhebbers zich wellicht laten afschrikken door de prijs van de tickets (500-3.500 BF; maar ook de plaatsen van 500 zijn akoestisch nog erg goed!). Dan ismamelijk het Orchestra Filarmonica della Scala uit Milaan te gast en nog wel onder de leiding van Riccardo Muti! Wie de erg mooie 'Salomé' van Ri chard Strauss wil meemaken, moet op 29.09 naar de Munt waar Anto nio Pappano het simfonieorkest en het koor van de Nationale Opera leidt; de regie is in handen van Luc Bondy! In het kader van het tema 'Spanje en de Nieuwe Wereld' worden op 2 en 9 oktober om 12.30 uur in de Foyer van de Munt twee 'muzikale ontmoetingen georganiseerd', die je voor amper 150 BF kunt bijwo nen. Het officiële slotkoncert van het Festival van Vlaanderen Brussel- Brabant wordt verzorgd door de steengoede Tsjechische Filharmo nie o.l.v. Jiri Belohlavek. Op het programma staan het 'Celloconcer to in b, op. 104' (solist Heinrich Schiff) en de 'Simfonie nr. 9 in e, op. 95"'Uit de Nieuwe Wereld" (zo wat het handelsmerk van dit or kest!) van Antonin Dvorak (10.10; PSK; 20 uur). Na dit 'slotkoncert' komt er daags nadien nog een toetje in de vorm van het simfonieorkest van de Munt, dat o.l.v. Paul Daniel en met solistische medewerking van tubaïst Michel Massot volgende komposi ties vertolkt: 'Rhapsodie espagnole' van Ravel, 'Lightness and Weight' van J. Harvey en de tophit 'Sym phonic fantastique: épisode de la Volgens de Festivalorganisatoren krijgt Gent, de bakermat van het Festival van Vlaanderen dat nu 54 steden en gemeenten omvat, in 1992 een moeilijk te evenaren pro gramma aangeboden. We geloven hen op hun woord! In de prachtige historische gebou wen, de Sint-Baafs-, Bijloke- en Sint-Pietersabdij, de majestueuze katedraal waar nu eindelijk meer plaats kan geboden worden voor niet minder dan vier massale evene menten (ekskuzeer, maar zo heet dat in Festivaltaal), en de opnieuw gerenoveerde Festival Bijloke-ab dij, gaat men met Hindemith en Bruckner, met Bernstein en Haydn, met Lully en Richard Strauss, met Mozart en Copland, met Dvorak en Tippett, met Handel en Schein, een onvergetelijke muzikale konfronta- tie tegemoet. 'Spanje en de Nieuwe Wereld' is de tematiek die over de Gentse Festi valafdeling heerst. Onder Filips II verdedigde de Spaanse katolieke monarchie met alle mogelijke mid delen het katolieke imperium en trok ten strijde aan de zijde van de pauselijke strijdkrachten. Dit werd het begin van een avontuurlijk leven voor Cervantes en een onuitputte lijke bron van inspiratie voor zijn letterkundig werk. Cervantes werd onsterfelijk door 'El ingenioso hi dalgo don Quijote de la Mancha'. Deze legendarische Iberische figu ren (burleske illusionisten of tragi sche idealisten) worden de protago nisten van het Festival van Vlaan deren - Gent, editie 1992. De ongerijmde fantasiewereld en de hallucinante avonturen van Don Quichot worden muzikaal herscha pen in tal van uitvoeringen. In de autentieke vertolking van Anima Eterna klinken ze meesterlijk-sug gestief. Met grote namen als Jos van Immerseel, René Jacobs, Sigiswald Kuijken en Philippe Herreweghe, de"Vier Temperamenten" (wie is wie/wat?), wordt het Festival van Vlaanderen, afdeling Gent, tref punt van uitvoeringen op histori sche instrumenten. In 1992 zullen onze'Vier temperamenten" of'Ba- roqueux" in Gent hun nieuwste pro- dukties brengen; van hieruit trek ken ze ermee doorheen Europa. Vóór het officiële openingskoncert op 14 september zijn er wel een paar voorproefjes. Zo is er op 06.09 al een optreden van 'The Art of Brass' om 10.30 uur tijdens de Bloe menmarkt op de Kouter met mu ziek van Monteverdi, Gabrieli, Crespo en Gershwin. Jos van Immerseel op pianoforte en zijn Anima Eterna vertolken piano- concerti van Mozart in de Festival hal van de Bijloke-abdij (07.09; 20 uur). In Kunstencentrum Vooruit zingt de Nederlandse mezzo Jard van Nes, aan de piano begeleid door Gérard van Blerk komposities van A. Berg, Schumann, Dvorak, Brahms, Debussy, en de Falla (10.09; 20 uur). Philippe Herreweghe met zijn Col legium Vocale voeren in de Festi valhal Bijloke-abdij op 12.09 werk uit van J.-B. Lully en H. Du Mont ('Motetten'). De officiële opening van het Festi val van Vlaanderen, Gent Histo rische Steden, komen dan op 14.09 in de Festivalhal met de uitvoering van Mendelssohns"Die Hochzeit des Camacho" door Anima Eterna, het Junge Chor Aachen, het koor Modus Novus, een rits uitstekende vokale solisten o.l.v. Jos van Immer seel. (Opgelet! Op 13.09 is er in de Festivalhal een speciaal program ma voor kinderen: de generale re petitie van het juist genoemde kon cert met van Immerseel wordt toe gelicht door B.R.T.N.-stem Veerle Keuppens. Er wordt een drankje voorzien; en dit alles voor de prijs van 200 BF, zowel voor ouders als kinderen. Het simfonieorkest van de Vlaamse Opera is in de Festivalhal te gast op 15.09: ze vertolken er o.l.v. Rudolf Werthen 'Variations on America' (Ch. Ives), 'Appalachian Spring' van A. Copland en 'El amor brujo' van M. de Falla. In Vooruit dirigeert Dirk Vermeu len zijn 'Sinfonia', het B.R.T.N.- Koor en een aantal vokale solisten (o.m. Marie-Noëlle Decallatay en Guy Demey) in de suite 'Don Quichotte' en de koncertante opera 'Don Quichotte der Löwenritter', beide van Telemann (17.09). In de festivalhal vertolkt het B.R.T.B.-Filharmonisch Orkest o.l.v. Alexander Rahbari het simfo- nisch gedicht 'Don Juan' op. 20 van R. Strauss, 'Testamento de Otono' van André Laporte (op teksten van Pablo Neruda) en 'Don Quixote, fantastische Variationen über ein Thema ritterlichen Charakters' o- pus 35 van Richard Strauss (18.09; 20 uur). (Speciale aanbieding voor de jeugd: als voorbereiding op dit koncert kan de jeugd in de voor- avond een woordje uitleg krijgen; 150 BF, koncert inbegrepen), In de Sint-Baafskatedraal speelt op 24.09 het Orkest van de Bayerische Rundfunk o.l.v. Wolfgang Sawal lisch Hindemiths 'Mathis der Maler' en Bruckners zevende sim fonie. Op 25 en 26.09 zijn de nu al traditio nele voorstellingen door het Ko ninklijk Ballet van Vlaanderen. Dit jaar staan op het programma: 'Con certo Barocco, 'Creatie Ib Anderson', een kreatie van koreo- graaf Danny Rosseel en 'Elite Syncopations'. Uiteraard in het Sportpaleis en om 17.30 uur kan de jeugd op 26.09 een woordje uitleg krijgen over wat er die avond te beleven valt; ook nu weer speciale prijzen! Het Koninklijk Filharmonisch Or kest van Vlaanderen en het Rund- funkchor uit Berlijn vertolken, sa men met een kinderkoor, op 25.09 in de St.-Baafskatedraal van J.S. Bach/StravinskP'Choral-Variatio- nen über das Weihnachtslied 'Von Himmel hoch da komm' ich her'"; m.m.v. de sopraan Phyllis Bryn-Jul- son, de spreker Werner Klamperer en dirigent George Cleve. Een koncertante uitvoering van Mozarts 'Cosi fan tuttiha' KV 588 wordt in de Festivalhal gebracht door La Petite Bande o.l.v. Sigis wald Kuijken en met solistische mdewerking van de zangers Soile Isokoske, Monica Groop, Nancy Argenta, Stafford Dean, Per Vol- lstadt en Marcu Schaffer (26.09; 20 uur). Rudolf Werthen dirigeert zijn I Fiamminghi op 05.10 in de festi valhal in Stravinski's concerto "Dumbarton Oaks" in Es en van Beethovens Triple Concerto in C, op. 56. Het koncert, gratis aangeboden aan de"Vrienden van het Festival van Vlaanderen Internationaal" en aan de abonnees (reservatie verplicht), heeft plaats in de Generale Bank aan de Kouter: Jos van Immerseel verzorgt er een Beethovenrecital (06.10; 20 uur). Ook in Gent koncerteert de Tsje chische Filharmonie o.l.v. Jiri Be lohlavek. In de festivalhal kan u lui steren naar Dvoraks negende sim- fonie"Uit de Nieuwe Wereld" (08.10; 20 uur). In de Sint-Baafskatedraal vertolken het B.R.T.N.-Filharmonisch Or kest, het Koor van de Tsjechische Radio Praag en de vokale solisten Penelope Walmsley-Clark (so praan), Elizabeth Laurence (mez zo) en Ronald Hamilton (tenor) o.l.v. Elgar Howarth'The Mask of Time" van de grote hedendaagse komponist Michael Tippett (09.10; 20 uur). Daags voor het koncert is er in het Conservatorium speciaal voor de jeugd en als voorbereiding op dit werk van Tippett een"woord- je uitleg"; 200 BF, koncert inbegre pen). Op 12.10 verzorgt gambist Jordi Sa- vall in de lokalen van de Nationale Bank aan het Bisdomplein een reci tal. Dit wordt gevolgd .door de ver toning van de film'Tous les Matins du Monde" in het kader van het Internationale Filmgebeuren van Gent. Een feestelijker en waardiger slot koncert dan Handels"Messiah" kon men zich moeilijk indenken. Het of ficiële slot van het Festival van Vlaanderen, Gent Historische Steden, wordt georganiseerd in de Sint-Baafskatedraal. De uitvoer ders zijn het Concerto Köln, het Vokaal Ensemble Currende, de so praan Veronica Cangemi, de alt Ca rolyn Watkinson, de contratenor Andreas Scholl, de tenor Deon Van der Walt en een nog niet bekende bas. Het geheel wordt muzikaal ge leid door René Jacobs, een van"De Vier Temperamenten". Naast de stad Gent participeren in deze afdeling nog een aantal"Histo- rische Steden". Een vrij groot aan tal van deze koncerten situeren zich in onze regio; hierop komen we uit gebreider terug in een aparte bij drage op een volgende pagina. Toch sneleen overzichtje van deze "histo rische steden" buiten onze regio. Op 11.09 zijn I Solisti del Vento in Okegem te gast met werk van Rossi ni, Devreese, Milhaud en Dvorak (O.-L.-Vrouwkerk; 20 uur). Het steengoede Collegium Instrumen tale Brugense speelt o.l.v. Florian Heyerick in de Liedekerkse Sint-Ni- klaaskerk muziek van F.X. Richter, F. Benda, J.W. Stamitz, C.Ph.E. en J.C. Bach. De Schouwburgzaal van het CC De Ploter in Ternat biedt op 25 én 26.09 een podium aan K. Se- besteyn (viool), E. Schiffer (alt- Sopraan Montserrat Figueras is de soliste van Hesperion XX te Leuven op september vie d'un artiste' op. 14 van Hector hart ligt is 'Hesperion XX' van diij n Berlioz (11.10; PSK; 20 uur). gent Jordi Savall en sopraansolisj In Brussel dus niets dan de groten Monserrat Figueras dat samen mi dit jaar! En (bijna) allemaal in co- La Capella Reial de Catalunya in a produktie of i.s.m. de Munt of de Sint-Jan-de-Doperkerk een uitvot - Filharmonische Vereniging. Het ring verzorgt van 'Le Chant de j i koncertseizoen is in onze hoofdstad Sibylle' (28.09; 20 uur), al overdadig genoeg! Nog meer uitstekende kwaliteit is In Leuven worden vier koncerten te savoereren op 8 oktober in cl s georganiseerd voor echte fijnproe- Aula 'Pieter de Somer' waar hé c vers! In de Aula 'Pieter de Somer' Freiburger Barockorchester o.l.i j zijn op 18.09 The King's Singers te zijn dirigent Thomas Hengelbroq gast met muziek van o.a. Bernstein, zorgt voor de verklanking van R1 Copland, Gershwin en met traditio- meaus 'Suite' uit de balletope] nals. "Les Indes Galantes", Boccherim' 2 Een ensemble dat ons nauw aan het 'Celloconcerto', Couperiij C - 'L'Espagnole' uit 'Les nations' ej D J.S. Bachs 'Orkestsuite nr. 2 in i BWV 1067'. Altijd merkwaardig én musicolq gisch interessant (vaak ook gewooj estetisch) is hét Huelgas Ensembl viool), D. Protopopescu (piano) en va" onze Paul van Nevel dat muzid pJ F. Arteel (klarinet) met een pro- brengt uit het "Huelgas mand n< gramma onder de titel"Contrasts" skript" waaraan het trouwens zij met werk van Mozart, D.G. Mason, naam ontleende! (Sint-Geertriiu Bruch, Ch.M. Loeffler, Ch. Ives en kerk; 14.10; 20 uur). e: Bartok. Het blokfluitconcort 'Vier i -L' op 'n Rij' vertolkt op 26.09 in de Kerk Sint-Jan Evangelist in Tervu ren muziek van diverse meesters. Jan Caeyers en zijn Nieuw Belgisch Kamerorkest zijn, met Festivalster Roel Dieltiens als solist, in de Aal- terse St.-Corneliuskerk te gast met In het Festivalmagazine dat u ii komposities van Arriaga, Boccheri- bankinstellingen en V.V.V.'s kunj ni en van Beethoven en dit op 30.09. vinden of aanvragen op het Festij Muziek van Martinu, Hindemith, valsekretariaat (B.R.T.N. Eugènjd'; Milhaud en Eisler wordt ten gehore Flageyplein 18 te 1050 Brussel - tel if gebracht in het Kasteel van Lilare te nr. 02/640.15.25 of fax 02/649.75.91 Brakel (St.-Maria-Oudcnhove) op bevinden zich diverse bestelbons da 10.10 door het Arcane Kwintet. In die kunnen teruggezonden worde) 2C de Gemeentelijke Lagere School naar Info Ticket, Grasmarkt 63 tj^8 van De Pinte speelt het Amadeus 1000 Brussel. Chamber Orchestra o.l.v. Agnieska U kan ook telefonisch bestellen 0 Duczmal muziek van Lutoslawski, aan de kassa kaarten aanschaffeij Rossini, Boccherini en J. Suk. Pa- Dit kan ofwel bij Info Ticket, Gras- trick Peire dirigeert zijn Collegium markt 63 te 1000 Brussel (tel. nt6-1 Instrumentale Brugense in de De- 02/512.85.54 of 02/504.03.99 van lj|J kanale Kerk O.-L.-Vrouw van Goe- tot 18 uur, op zaterdag van 10 tot l! 15 de Hoop te Vilvoordie op 16.10; van en van 14 tot 17uur); of bij Infi een achttal toondichters werd werk Ticket, Veldstraat 82 te 9000 Geii!^ opgenomen in een programma dat (tel. nr. 091/25.77.80 van ma. tot vj pi, de titel meekreeg Rondreis door van 10 tot 12.30 uur en van 14 tqpr Europa" (Wat een prachtige tema- 17 uur). tiek voor een van de volgende uitga- De betaling kan gebeuren met ee| ven!). credit card (Visa, Eurocard, Dinei Nog Collegium Instrumentale Bru- Club of American Express). U kun gense en Patrick Peire; deze keer in ook bij het bestelformulier een Eij? het Gemeentelijk CC 'Stroming' van Evergem met een weer erg ver scheiden programma onder de titel "Tsjechische meesters en hun in vloed op Bachs zonen" (17.10; 20 uur). Ook nog eens 'Vier op 'n rocheque voegen op naam van Inig* Ticket, ten bedrage van de som diej we heeft aangeduid op uw bestelbojmi Indien de gevraagde rang is uitve) j* kocht en u opteert voor een hogeijsc] categorie, gelieve een blanco Eurij is Rij' met een erg verscheiden en cheque bij te voegen, eveneens gjTif ruim programma: nu in Sint-Pan- kruist op naam van Info Ticket cratiuskerk te Kraainem op 20.10. waarvan de maximum som vermejtre Het traditionele Festivalkoncert in wordt in de daartoe voorziene ruiij22 het Eeklosc Onzc-Licvc-Vrouw- te op het bestelformulier. 22 ten-Doorninstituut verwelkomt dit Redukties. Voor de"Vrienden" (zjt ®j jaar het Duo Crommelynck met pia- elders in dit blad) is er 10% redukt) nomuziek van Barber, Milhaud en op reservaties die vóór 15.07 gebe( Dvorak (22.10). In Zaventem spe- ren (niet te kombineren met andej len in de Sint-Martinuskerk op 23.10 I Fiamminghi muziek van Boccherini, L. Verschraegen, Bruch en Dvorak. En in de 'Beve- gemse Vijvers' te Zottegem is op 23.10 het Kuijken strijkkwartet te gast met komposities van Haydn en Mozart. redukties). Jongeren t/m 25 jaar gl nieten een reduktie van 50% (bis.c halve in het Paleis voor Schone Kj 13 nsten: pas vanaf cat. 3); 10% voQ® Kirov te Brussel. Er is een reduktLe van 25% voor houders van es die Plus-3-Pas en werklozen (10% vo SP' Kirov te Brussel). Groepen van n fg nimum 20 personen genieten ei Re reduktie van 10%. dei EN een abonnement geeft autom 22 tisch een reduktie van 25%!

De Voorpost | 1992 | | pagina 14