Mooie tweede festivalweek glansloos besloten De Voorpost Basiliek Baasrode, nieuw kunstinitiatief Jan Merckx overleden Ernest Gorus expozeert opnieuw in Vlassenbroek HEBT U EEN HUIS TE KOOP 16 - 14.8.1992 - De Voorpost 29ste Festival Musica Antiqua Brugge Het werk van een koncertorgani sa- tor is niet altijd gemakkelijk! Hij programmeert, uiteraard binnen de grenzen van zijn budget, mooie en/ of verrassende werken en kontrak- teert, ook weer binnen zijn budget, goede en/of verrassende -'nieuwe' solisten en ensembles. Maar eens dit gebeurd is, moet ook hij vol ver wachting en hoop afwachten wat het koncert worden zal: verrassend goed, verwacht mooi, lichtjes tegen vallend of een komplete sof. Nie mand - ook de beste programmator niet - weet vooraf met komplete zekerheid dat zijn koncert een top per zal worden. Sommige uitvoer ders slagen erin minder bekende werken of 'doordeweekse' kompo sities tot een belevenis te maken; anderen lukken erin een aanvaard bare vertolking te presenteren, nog anderen vergenoegen zich ermee een routinekoncert af te haspelen zonder entoesiasme - noch bij hen zelf noch bij het publiek-, en slechts aan weinigen is het gegund een on vergetelijke muzikale prestatie neer te zetten. Tijdens de tweede festivalweek van de 29ste Internationale Muziekda gen Musica Antiqua Brugge werd organisator Robrecht Dewitte - en uiteraard ook het trouwe 'Brugse' publiek met hem - met al deze ver schillende ervaringen gekonfron- teerd. Hij mag hierbij tevreden te rugblikken op zijn voorbereidend werk! Sommige musici mogen mea culpa slaan om hun gebrek aan ernst of hun gemis aan respekt voor het publiek... Hieronder volgt het slot van onze Festival-vijftiendaagse in de Brey- delstad. Een periode, waarnaar we telkens lang vooraf uitkijken, waar van we intens genieten en waarvan we telkens met een beetje weemoed afscheid moeten nemen. Omdat 'oude muziek' in al haar eenvoud zo mooi is, omdat de musea in Brugge zo rijk zijn, omdat de stad zelf een schitterend museum is, omdat oude muziek in oude ruimten van een oude stad gewoon het einde is... Currende zingt 'Nederlandse Kom- ponisten aan Habsburgse Hoven' Het koor Currende is een van onze beste Vlaamse vokale ensembles f1974), dat de oude vokale muziek (van renaissance tot vroegklassiek) wil doen herleven met gevoel voor woord- en klankeffekt, waarbij zo veel mogelijk rekening gehouden wordt met de karakteristieken van de verschillende stijlperiodes. Dit jaar was het in de Brugse Sint-Ja- Weekblad van Dender-, Dunne- en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.500 F 6 maand 1.250 F 3 maand 625 F los nummer 50 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 cobkerk te gast met een programma 'Omtrent Lorenzo II Magnifico (1492) en Maximiliaan van Oostenrijk' Op het programma stonden kom posities van 'Nederlandse kompo- nisten aan Habsburgse Hoven': Alexander Coppini (Nederlander? - ca. 1460 - 1527 te Firenze), Guil- laume Pietrequin (Nederlander? - 16de eeuwse Franse komponist), Karei Luython (Antwerpen ca. 1557 - Praag 1620), Heinrich Isaac (Vlaanderen ca. 1450 - Firenze 1517), Jacobus Vaet (Kortrijk ca. 1530 - Wenen 1567). Alexander Utendal Gent ca. 1545 - Inns bruck 1581) en Philippus de Monte Brugse Sint-Annakerk drie sterren te gast: Festivalster 1990 Jos Van Immerseel, Festivalster 1992 Roel Dieltiens en eeuwige ster Ludwig Van Beethoven. Op het programma prijkten de twee grote sonates voor pianoforte en obligate cello, het opus 5, die van Beethoven gekomponeerd had voor zichzelf en de Franse cellist Jean-Pierre Duport. Na de pauze ook nog de eerste sonate voor cello en klavier in C uit het opus 102. Is het opus 5 vooral een klavierwerk, waaraan een partij voor cello werd toegevoegd, dan is de verhouding tussen beide instrumenten in het opus 102 anders: ze hebben hier J. Van Immerseel vertolkte samen met Roel Dieltiens werk van Beethoven te immers een gelijkwaardige muzika le inbreng, ze zijn inhoudelijk kom- plementair geworden. En dan was er nog de kompositie 'Zwólf Vqria- tionen über das Thema 'Ein Mad- chen oder ein Weibchen' uit de ope ra 'Die Zauberflöte' van Mozart, Opus 66, voor cello en klavier' kan men moeilijk ccn zeer ernstig werk noemen; het is voor het puur musi- ceerplezier geschreven. En zowel cellist Roel Dieltiens als pianofortespeler Jos Van Immer seel musiceerden met een immens plezier. Een entoesiasme dat dade lijk vonken deed overspringen naar het publiek! We hoorden zelden zo perrekt koherent musiceren: piano forte en cello werden hier een echte twee-eenheid van harmonische mu ziek maken. Beide musici toonden hierbij een ontzaglijke eerbied voor eikaars partituur - én dus voor Beet- hovens muziek-zodat het zelf schit teren bijzaak werd, waardoor ze precies toonden hoe schitterend ze als vertolker wel zijn! De toehoor ders luisterden in een ademloze spanning toe, niemand leunde be- (Mechelen 1521 - Praag 1603) en een anonieme toondichter. Het koor Currende werd hierbij bege leid door een kwintet bestaande uit orgel, cometto en drie bazuinen, dat meer dan behoorlijk presteerde. Niet alle nummers waren muzikaal even interessant. En ook de vertol king ervan was niet steeds gelijk waardig te noemen. Waar het vol tallige koor (19 zangers) aantrad, kregen we erg mooie vertolkingen te horen met akkurate klankbalans tussen de diverse stemgroepen, een mooie sonoriteit en een prima sti listische interpretatie. De geredu ceerde bezetting in sommige num mers reveleerde dat de vertolkers solistisch enigszins te licht uitvielen en te weinig echt solistische présen- ce konden tentoonspreiden. Een koncert van eerder ongelijke waar de. R. Dieltiens - J. Van Immerseel ver tolken Beethoven. Adembenemend mooi! Vorige week dinsdag waren in de haaglijk achterover, iedereen zat op het puntje van zijn stoel. Een groots koncert! Ensemble Contrapunctus presen teert 'Bach en Tijdgenoten' Vorige week woensdag dirigeerde Jörg Straube in de Sint-Jacobkerk zijn vokaal en instrumentaal En semble Contrapunctus. Op het pro gramma stonden twee kantates van J.S. Bach 'Geschwinde, geschwin- de, ihr wirbelnden Winde', BWV 201, en 'Tönet ihr Pauken', BWV 214), profane werken geschreven om zijn critici van antwoord te die nen (201) of t.g.v. de verjaar- en naamdag van Maria Josepha, Keur vorstin van Saksen en Koningin van Polen (214). Bijna alle aria's en koorgedeelten uit 'Tönet...' wer den, met andere teksten, door Bach later ingeschakeld in de eerste drie kantates van zijn Weihnachtsorato- rium. Tussen beide in werd nog de Wassermusik 'Hamburger Ebb und Flut' uitgevoerd, een kompositie die G. Ph. Telemann schreef n.a.v. het eeuwfeest van de oprichting van de Hamburgse Admiraliteit in 1723. Telemann kreeg een muzikaal aan vaardbare verklanking, al klonken toch te veel slordigheden om het geheel iets moois te noemen. Maar de grote Thomascantor verdiende beter! Wat de vokale solisten be treft, kunnen we enkel altus Kai Wessel (twee jaar geleden laureaat van een derde prijs tijdens het Mu sica Antiqua Concours te Brugge) een onderscheiding geven; de ande ren blonken niet uit door muzikale presence of degelijkheid. En het zelfde kunnen we schrijven over het instrumentaal ensemble. Het speel de ongeïnspireerd, weinig akkuraat, soms zelfs echt slordig, weinig on doorzichtig en met weinig entoe siasme. De klus diende geklaard én werd geklaard... J. Bowman en The King's Consort: 'J.S. Bach en Tijdgenoten' James Bosman en Robert King met zijn Consort zijn trouwe en geliefde gasten in het Brugse Festival van Vlaanderen. Vorig jaar verzorgden ze twee koncerten. waarbij Bow man ons een eerder matte indruk liet; ook een paar weken later te Antwerpen trouwens. Vorige week donderdag lukte het hem moeite loos deze indruk weg te wissen met een glansprestatie! Contratenor Ja mes Bowman is natuurlijk een feno meen met alle technische en inter- Êretatieve kwaliteiten vandien. Hij ewees dit opnieuw in de Sint-Ja- cobkerk met werk van Buxtehude, J. Ch. Bach, Ch. Geist en J.S.'s kanta- te 'Vergnügte Ruh, beliebte Seelenlust', BWV 170. Bowman schittert niet alleen door zijn uitste kende vokale kwaliteiten maar ook door zijn uitzonderlijke stijlgetrou- we voordracht en prachtige sonori teit. Tussen de vokale nummers in ver tolkte The King's Consort nog het 'Concerto voor hobo en strijkers in F groot' van J.S. Bach en het 'Con certo voor hobo en strijkers in d klein' van G. Ph. Telemann, waarin hoboïste Gail Hennessy niet be paald schitterend werk leverde. Dit belette niet dat het koncert in zijn geheel erg mooi was! II Giardino Armonico: 'Italiaanse Tijdgenoten van J.S. Bach' Dé revelatie van de festivaleditie '91 was wellicht het Milanese en semble 'II Giardino Armonico' met muziek van Vivaldi. Het lag dan ook voor de hand dat de groep zou te rugkeren naar Brugge. Zo konden ze vorige vrijdag in de Sint-Jacob- kerk muziek vertolken van Sarri, Mancini, Vivaldi, Sammartini en Durante, 'Italiaanse Tijdgenoten van J.S. Bach' uit Venetië, Napels en Milaan. En het werd ook nu een grandioos sukses! Wie ooit meelij wekkend moest glimlachen bij de 'vertolking' door sommige 'auten- tieke uitvoerders van barokmuziek', zou bij het horen van dit Milanese ensemble snel zijn meelijwekkende glimlach wegmof felen en een fan worden van deze muzikanten. Deze negen jonge Ita liaanse musici paren een schitte rend technisch kunnen aan een (bij mijn weten) onovertroffen muzi kaal engagement en een onvoor stelbare virtuositeit. Nooit in het verleden genoten we meer van Vivaldi's 'Concerto in do groot voor mandoline, strijkers en basso continuo'! Met een immens respekt voor de muziek en de partituur van de anderen moét dan wel een unie ke koncertbelevenis ontstaan! Pure muzikale magie! Een muzikaal hoogfeest! Gabrieli Choir Players: Bachs 'Hohe Messe' Dirigent Paul McCreesh en zijn Ga brieli Choir Players zijn te Brugge vertrouwde gezichten; tijdens de laatste edities waren ze er telkens bij (in '91 b.v. met 'Een Kroningsmis in Venetië 1595' en in '90 tweemaal zelfs, met 'Musica per la Serenissi- ma Replublica' en twee dagen later met 'Venetiaanse Vespers ca. 1643'). Ook dit jaar werden zij aangezocht om het slotkoncert te verzorgen. Zaterdag presenteerden ze de 'Messe in H-Moll' van J.S. Bach in de eivol gelopen Sint-Walburga- kerk. En Bachs 'Hohe Messe' werd jammer genoeg géén muzikaal hoogfeest- Oorspronkelijk was dit werk hele maal geen samenhangende kompo sitie daar het in verschillende delen, op verschillende tijdstippen en voor verschillende gelegenheden ont staan is: Kyrie en Gloria (1733), Credo (1732), Sanctus (1736), Be- nedictus en Agnus Dei (1738-1739). In zijn huidige 'samenhangende' vorm beleefde het zijn première pas in 1834! Voor deze uitvoering hs McCreesh zijn 20 koorzangers ing deeld in 10 solisten en 10 ripiera zangers, die samen de grotere koa fragmenten zongen. Nu is het G brieli Choir een steengoed koor zijn verscheidene koorleden oc goede solisten: maar dat zijn ze lat niet allemaal. Sommigen missen ij derdaad solistische présence, v( lume en dat tikkeltje techniek e muzikaliteit dat een solist dient i onderscheiden van een koorlii Hen op sommige ogenblikken da nog van achter het orkest laten s< listisch zingen, is toch wel risikd nemen. Het koor als geheel wi echter uitstekend! Dit kunnen we echt niet zeggen va de Gabrieli Players! Het geheel - v hebben het niet eens over de indiy duele 'prestaties' van bv. de hoa nist of anderen - klonk vrij romm» lig en weinig geïnspireerd én oi nauwkeurig. We konden ons nii herinneren dat McCreesh de voa bije jaren zo'n geluid had laten ht ren... en we merkten - bij het raai plegen van de festivalboeken vg vorige edities - dat van de 25 instrj mentisten die in dit werk aktief wj ren, er amper 3 ook vorige jaren va de partij waren... Waren de andere telefonisch opgetrommeld? Mai sommigen leken elkaar zo goed i kennen dat ze tijdens de uitvoeriq voortdurend grapjes uitwisselden. Wij konden het niet zo grappig vil den. Globaal genomen was er van enig religieuze bewogenheid weinig l merken. Paul McCreesh had geop teerd voor een vrij afstandelijke e op effekt berekende benadering di het werk echter ongeloofwaard| maakte. Jammer dat deze 29ste Internatic nale Muziekdagen niet mochte eindigen als een muzikaal feest. D onvermoeibare organisatoren e het trouwe publiek hadden het vei diend! Hiermee werd de 29ste uitgave va' het Festival van Vlaanderen - Brui ge besloten. Een festival dat zekj suksesvol mag genoemd worden.' De 30ste ecfitie wordt georgani seerd van zaterdag 24 juli t.e.m. zi terdag 7 augustus 1993. Op het pro gramma staan het Concours voq melodie-instrumenten, zang luit e) ensembles, de traditionele tentooii stelling, kursussen, referaten en re citals; en natuurlijk de middag- e avondkoncerten met als tema 'Ps norama van de Latijnse Wereld Het reglement van het concours i te verkrijgen vanaf 15.10/92, he festivalprogramma vanaf 15.10.'9) op het Festivalsekretariaat, Mansionstraat 30, te 8000 Brugge tel. 050/33.22.83; fax. 050/34.52.04 l örnlUlMals DEN OMMEGANCK Uitslag van de winnende paren op woensdag 5 augustus rich ting noord-zuid 1. Magda Weymans en Frank Van Caus- broeck; 2. Herman De Cuyper en Mare Vereecken; 3. Werner Cornelis en Andre De Saeger. Richting oost-west1. Georges Korte en Hubert De Troch; 2. Magda Secretin en Paul Velde- man; 3. Henny Pollyn en Paul Van Damme. Bridgeavond elke woensdag om 19.45 uur in Den Omme- ganck, Grote Markt 18 te Den dermonde Ere-voorzitter van Nationale Federatie der Informatieweekbladen Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en »a 18 u. 053/62.44.62. U stel* de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten. Jan Merckx, ere-voorzitter van de Nationale Federatie der Informa tieweekbladen, is op zondag 8 au gustus jl. onverwacht overleden in Knokke. Hij was 68 jaar. Jan Merckx, wiens hele leven in het te ken heeft gestaan van de pers in al haar verscheidenheid, lag aan de basis van de oprichting van de Vlaamse Media Maatschappij waaruit later de eerste Vlaamse kommerciële televisiezender VTM is gegroeid. Jan Merckx werd geboren in Ander- lechtop 16 januari 1924. Hij bracht zijn jeugd door in Duffel en deed zijn humaniarostudies aan het Sint-Romboutscollege te Meche- len. Daarop ging hij naar het bui tenland om zich verder te bekwa men en volgde aan de KU Leuven een managementskursus. Op het einde van de tweede wereldoorlog was Jan Merckx tolk bij de Ameri kaanse troepen om dan boekhou der te worden bij een firma in Brus sel. In 1946 begon zijn journalistieke loopbaan. Hij werd toen redaktcur bij de Nieuwe Gids en zes jaar later werd hij hoofdredakteur van Het Handelsblad om er een jaar later direkteur-hoofdredakteur te wor den. In 1976 werd hij bestuurder-di- rekteur van deze krant en in 1983 gedelegeerd bestuurder van de NV Het Handelsblad. In 1969 werd Jan Merckx bestuur der bij Perexma, uitgeefster van de weekbladen TV-Expres, Zie-Maga- zine en TeVe blad. Tien jaar later nam hij daar de funktie van gedele geerd bestuurder-direkteur waar. In 1982 werd hij voorzitter van de Raad van Bestuur van de Nationale Federatie der Informatieweekbla den en bleef dat tot in 1989 toen hij de titel van ere-voorzitter kreeg. Onder zijn voorzitterschap zorgde Jan Merckx ervoor dat de Nationale Federatie der Informatieweekbla den een grote uitstraling kreeg. Hij was een van de grote bezielers van deze Federatie die in hem een stu wende kracht verliest. Jan Merckx was ook de grote pro moter van de Vlaamse Media Maat schappij die negen Vlaamse dag- en weekbladgroepen bij elkaar bracht en leidde tot de oprichting in 1987 van VTM (Vlaamse Televisie Maat schappij). In de jaren tachtig en ne gentig heeft wijlen Jan Merckx on miskenbaar zijn stempel gedrukt op het mediagebeuren in Vlaanderen. De uitvaartplechtigheid van Jan Merckx heeft plaats op vrijdag 14 augustus om 11.00 uur in de Sint- Laurentiuskerk te Hove. De redaktie van 'De Voorpost' biedt aan de familie van wijlen Jan Merckx haar deelneming aan bij dit overlijden. Ieder jaar opnieuw wordt in de voormalige gebouwen van de Bac- chusbrouwerij aan de Sint-Ursma- russtraat te Baasrode een kunstini tiatief georganizeerd dat opvalt door zijn heel aparte aanpak. De oude gebouwen met hun halluci- nante ruimten lenen zich trouwens uitstekend tot dergelijke expositie. In het verleden werden er naast het tentoonstellen van schilderijen en skulpturen in de kelderruimte van de Bacchusbrouwerij ook teater- voorstellingen en koncerten gege ven. De toeschouwers en bezoekers zoeken hun weg in de gebouwen via een rode draad die uitgetekend is op de grond en langsheen schaars verlichte gangen en ruimtes komt men uiteindelijk waar men mofl zijn. Dit jaar werd als tema 'Basiliei Baasrode' gekozen en gaat alle aan dacht naar wat men noemt installs ties. Aan deze tentoonstelling ne men deel Diana Van Strijdoncl Nicole Melis, Tinne Cuyvers, Kar« de Brant, Vinderwalt, Dirk Al brecht, Willy De Mulder, Stefaaj Van Biesen, Ron Torfsen Willy el Eric Breton te veel. Men kan deze heel aparte tentoon stelling gaan bekijken tijdens dl weekends van 19 en 20, 26 en 2l september en 3 en 4 oktober telken van 14.00 tot 20.00 uur en op dins dag 22 september van 10.00 to 20.00 uur. Ook dit jaar expozeert de Dender- mondse kunstschilder Ernest Go- rus zijn werk in Vlassenbroek. Van 14 tot en met 24 augustus is hij te gast in Huize Geertrui waar men zijn werk elke dag van 14.30 tot 21.00 uur kan gaan bekijken (behal ve op dinsdag). Ernest Gorus, geboren op 17 okto ber 1925 heeft zijn atelier in het Mevrouw Courtmanspark te Oude- gem. Hij is een telg van het bekende Dendermondse schildersgeslacht Gorus met als stamvader Pieter Go rus. Ernest schildert trouwens hele maal in de lijn van zijn bekende vader en leunt dus sterk aan bij wat men de Dendermondse schilder school noemt. Hij is, in tegenstel ling tot zijn broer Stefaan, deze stijl trouw gebleven. Ernest Gorus volgde les aan d( Dendermondse Akademie voff Schone Kunsten waar hij bekendi namen als Van Beveren, Piet Gilli en Jos De Decker als leraren had En er was natuurlijk ziin vader, Pie ter Gorus, van wie hij neel wat kne pen van het vak leerde en van wie hi ook de grote liefde voor de natuu erfde. Ernest Gorus is de cigei streek en de schoonheid daarvai trouw gebleven. Hij brengt schilder ijen die een afbeelding zijn van dii mooie streek in omfloerste kleuren Zijn werk roept een sfeer op dit men eerder romantisch zou kunnei noemen. Hij wordt vooral aange trokken door de herfst en de rijki kleurenpracht van dit seizoen, ter wijl ook de goudgele zonnebloemei nooit ver weg zijn.

De Voorpost | 1992 | | pagina 16