Aalsterse Jaarbeurs: van foire commer^iale Bart De Vuyst slaagde in voettoch naar de Noordkaap Nieuwe medewerker in Nieuwerkerken Man dood aangetroffen in appartement yïjwn LimBGRaen Dat had Dirk Martens nog nooit gezien... Voor wie iets beter zoekt De Voorpost VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1992 45e JAARGANG NR. 32 - 50 F bi Het rommelt rond de Aalsterse Jaarbeurs. Dit suksesvol kommercieel evenement dreigt stilaan teloor te zullen gaan. De huidige formule, die het jarenlang uitstekend heeft gedaan, is dringend aan vernieuwing toe. Sinds het begin van de jaren zestig was de Jaarbeurs uitgegroeid tot de sfeervolle afsluiter van de vakantieperiode, een soort plaatsvervanger van de totaal ter ziele gaande Aalst Kermis. Doch de jongste jaren groeit de kritiek op de kwaliteit van de spektakelavonden en het feit dat steeds dezelfde artiesten aan bod komen. Bovendien zijn heel wat handelaars, die hun stand hebben in het verouderde, niet-gerenoveer- de deel van de Keizershallen, niet te spreken over de allesbehalve komfor- tabele omstandigheden waarin zij tien dagen lang moeten werken. Dit gebouw zou allicht als pronkstuk van industriële archeologie kunnen worden geklasseerd, maar als dekor voor een kommerciële manifestatie is het waardeloos geworden. Het dak lekt en moet voortdurend worden opgelapt, de vloer is op verscheidene plaatsen gescheurd en de tempera tuur is er onderhevig aan de schommelingen die eigen zijn aan ons grillig klimaat... Op bepaalde momenten is het al te gek dat men zoiets onderneemt maar er zijn ook van die onvergetelijke ogenblikken, dat men er toch opnieuw wil aan beginnen. Dit is zowat de hoofdkommentaar van de Aaigemnaar Bart De Vuyst, die op 20 juli de Noordkaap bereikte, na een voettocht van vierduizend kilometer. Aan zijn kansen op slagen twijfelde men niet, want een anderhalfjaar tevoren had hij reeds de 2.000 km. lange bedevaarttocht naar Compostella suksesryk beëindigd. Voor het dubbele van die afstand vertrok hy op 15 februari aan de Sint-Jacobskerk te Gent, waar hy op 26 juli door een schare vrienden en sympathisanten verwelkomd werd. Har gatt fra Belgia tegenkomt. Maar toch heeft de Dankzij deze titel in een Noorse voettocht hem een paar zaken bijge- krant, werd hij er een van de popu- b™*<- Ik 'erlo°r met ™kel m'Jn lairste figuren tijdens de laatste gewicht, maar ook mtjn hart in het maand van zijn voettocht. 'Hij komt Noorden Nochtans kan het ginder van België' was de titel die een re- "°8 re8e"e" da" b,J ons en porter blokletterde na een inter- ka" be< ct zelfs al in het voor- en vieuw onderweg met B. De Vuyst. "aJaar k°udan bars!el:bt 21Jn' Die paar kolommen in de krant be- P<= voettocht van de Aaigemnaar zorgden hem heel wat sympatie bij lleP n'et echt °P rozen en het waren de plaatselijke bevolking, uit de soms harde tijden vooral als men dorpen waar hij op doortocht was: beseft dat men in volle regen een 'Wat een gezellige en onverwachte tentje moet oprichten en het in de- 'babbel al niet kan verwezenlijken', zelfde omstandigheden s morgens moet opbreken. Het is werkelijk op Noordkaap die ogenblikken dat men zich vra- Op 20 juli bereikte hij zijn eindbe- gen gaat stellen over het hoe en stemming en dit was enkele dagen waarom men deze tocht onder- vroeger dan zijn streefdatum, na vijf neemt, vooral omdat het zeker geen maanden dolen langs de meestal verplichting is... 'maar nu het voor- rustige wegen van Vlaanderen, Ne- bij is, zijn ook die momenten mooie derland, Duitsland, Denemarken herinneringen geworden en eens en Noorwegen. Als eerste reaktie het doel bereikt zijn alle moeilijkhe- blijkt het een droom te zijn en de den vlug vergeten', eerste dagen vergt het wel wat aan- Daartegenover staat dan al hetgeen passing, vooral om reden dat men men kan meemaken en waarvan een niet meer in een schamele tent op- gewoon sterveling alleen maar kan staat. Het moet wel moeilijk zijn na dromen: het aanschouwen van de een eenzaam leven in ruw land- middernachtzon; dit is op zichzelf al schap met kale ruige bergen, waar een belevenis die niet te beschrijven men af en toe een menselijk wezen is. Daarbij moet men om dit feno meen te kunnen aanschouwen nog geluk hebben, want het is slechts gemiddeld één nacht op tien dat men ze in al haar glorie ziet. Van Lappen die boven de poolcirkel zouden moeten wonen, was er in feite geen spoor en evenmin van hun rendieren waarmee ze rond trekken. Dit was een van de weinige ontgoochelingen want met uitzon dering van kleine onaangenaamhe den is de wandelaar vol lof over alles en nog wat. Zijn talrijke herin neringen zal hij trouwens vertellen tijdens een paar avonden die zullen georganiseerd worden om het pro jekt verder te steunen. Projekt De opbrengst bedraagt op het hui dige ogenblik zo een honderddui zend frank en gaat integraal naar een revalidatiecentrum voor invali den in Jekatarinaburg. Deze tocht heeft niet zoveel opge bracht als zijn vorige naar Compos tella, maar hier dient men rekening te houden dat het een geheel ander koncept heeft. Het verschil zit hem in het feit dat voor de tocht naar Compostella en het daaraan ver bonden projekt een instelling ach ter hem stond om voor sponsoring te zorgen. Voor zijn tocht naar de Noordkaap werd de organisatie slechts door een tiental personen geleid. Toch heeft hij met zijn tocht het vooropgestelde bedrag gehaald en bovendien loopt het projekt nog altijd door, want er volgt nog een fuif in september ten voordele van deze invalideninstelling. Daarnaast zal hij eveneens dia-montages ver zorgen in de streek, te beginnen met de Chiroafdeling Jospaai van Aai- gem. Bart De Vuyst heeft met zijn tocht een dubbel doel bereikt: de Noord kaap zien en gelden verzamelen voor een revalidatiecentrum in Rusland. Voor de tweede keer heeft hij de strijd gewonnen op fi nancieel vlak en de strijd met zich zelf. De uithouding heeft het ge wonnen op de uitdaging en als alles verloopt zoals het vroeger gepland werd, zal hij zelf een kijkje kunnen gaan nemen in Jekatarinaburg. Terugkeerfuif Om de tocht naar de Noordkaap te bezegelen en om nog wat geld bin nen te brengen voor het projekt in Rusland, organizeert men op zater dag 12 september om 20.00 uur een 'Terugkeerfuif in de zaal Koom- bloem aan de Ottergemse Steenweg te Gent. Kaarten hiervoor zijn te verkrijgen aan de prijs van 100 fr. bij Jurgen en Veerle, Lange Violette- straat 74 te Gent; Chr. De Paepe, Hoenderstraat 51 te Wetteren en bij Bart De Vuyst, Aaigemdorp 101 te Aaigem. Op 16 oktober om 20.00 uur kan men de tocht van Bart meemaken via een diamontage die georgani- zeerd worden in de 'Schuur' aan de Populierenstraat te Aaigem. De toegang hiervoor is gratis. (JV) Kortom, wat in 1926 begon als han delsfoor - een gallicisme voor foire commer?iale - is vandaag ook al om wille van het déja-vu-effekt in een kritieke faze gekomen. Visie en durf Als Aalst in het Europa van de toe komst zijn status van provinciestad per se wil ontgroeien, dan moeten de feesthallen aan het Keizersplein een ingrijpende face lift ondergaan. Mogelijkheden zijn er volop in de richting van de gebouwen van de voormalige Brouwerij De Gheest, die binnenkort leeg zullen staan en door het stadsbestuur zouden kun nen worden aangekocht. Dat zou in samenwerking met Aalsterse be drijven en handelaars kunnen ge beuren en eventueel op niet al te lange termijn gerealiseerd. Dit kompleks biedt enorme mogelijk heden en zou ook onderdak kunnen bieden aan een karnaval- en/of brouwerij museum. Niet realiseerbaar? Wie in de 21c eeuw nog wil meetellen, moet blijk geven van visie en durf. Het imago van Aalst als kommercieel aantrek kelijk centrum werd door de kreati- viteit en de inventiviteit van hande laars en bedrijfsleiders gerealiseerd en het stadsbestuur werkte daar hard aan mee. Dergelijke samen werking moet ook de volgende ja ren positieve resultaten kunnen op leveren. Het zou immers uit den boze zijn om op zijn lauweren te gaan rusten. Te lang op een sukses- formule blijven teren is nefast. Restyling, nieuwe logo, vry initiatief Onder het motto van «restyling» werd de jongste maanden al flink gesleuteld om het zieltogende Jaar- beursgebeuren nieuw leven in te blazen. Om het tanende blazoen wat op te smukken werd door de firma Michael Roobroeck een ei gentijds logo ontworpen. Tijdens de tien spektakelavonden werd ruimte gelaten voor vrij initiatief vanwege partikuliere organisatoren. Dat is alvast een eerste stap in goede richting. Hopelijk barst niet meteen de eenzijdige negatieve kri tiek los, maar krijgen we onmiddel lijk na de 45e Jaarbeurs een uitge breide evaluatievergadering waarin de specifieke Jaarbeursproblema- tiek positief zal worden benaderd. Handelaars, Feest- en Jaarbeurs- komitee en Stadsbestuur moeten samen op korte termijn tot duurza me oplossingen kunnen komen. In het verleden is al herhaaldelijk ge bleken dat dergelijke samenwer king tot schitterende resultaten kan leiden. De Topdag, de Kunst- en Ambachtenmarkt waren daar spre kende voorbeelden van. De verbeeldingskracht en de onder nemingslust van de Aalstenaars moeten borg staan voor de herople ving van de Jaarbeurs, Aalst Kermis en het Wielerkriterium, om maar enkele belangrijke voorbeelden te noemen. Geen gezeur noch goed kope kritiek, maar de koppen bijeen en handen uit de mouwen... Cyriel Temmerman 'De Voorpost' heeft nu ook voor Nieuwerkerken een nieuwe mede werker. Hans Van Campenhout zal vanaf nu instaan voor alle bericht geving over Nieuwerkerken, Hij woont in de Molenstraat 16 te Nieu werkerken en is telefonisch te bereiken op het nummer 053/83.84.16. Aalst. Freddy Grey Bewoners van het appartementsge bouw aan de De Wolfkaai 6 te Aalst, meldden maandagnamiddag 3 au gustus, aan de Aalsterse politie, dat in de gangen van het gebouw een verpestende geur hing. Zij maakten zich tevens ongerust over de bewo ner van het appartement op de eer ste verdieping, die ze de jongste dagen niet meer hadden gezien. De politie drong het appartement binnen en trof in de woonkamer het reeds sterk ontbindende stoffelijk overschot aan van Jozef Roggeman (44), Wolfkaai 6 te Aalst aan. Het parket van Dendermonde stelde een wetsdokter aan om tot een lijk schouwing over te gaan. P.H. Erpe-Mere. Een historisch moment voor Ban De Vuyst wanneer hij de Poolcirkel heeft bereikt. Hier was zijn tocht bijna ten einde want de Noordkaap lag nu 'dichtbij' (jv) Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie De jongste 11-julï-viering had kamerlid Jan Caudron een plan be dacht om ten minste de Grote Markt van Aalst een «Vlaams uitzicht» te geven. Op die markt liggen zo'n 12 herbergen en Caudron vond dat zij op 11 juli gerust kónden vlaggen met de leeuw. Jan bezocht ze allemaal (niet alleen om een pint te drinken), met het verzoek «de beest» uit te hangen. Eén herberg beschikt over een leeuwenvlag, dat was dus geen probleem. Kominentaar van vijf bazen. «Wij willen wel maar wij hebben géén vlag». Geen nood. dacht Caudron, en plooide zijn valiesje open en verkocht meteen vijf leeuwen. Een cafébaas wou wel maar op voorwaarde dat de «voyageur» hem een vlag leende, wat dan ook gebeurde. Resultaat; op zaterdag 11 juli wapperden er7 bijkomende leeuwen op de Aalsterse Grote Markt. Dirk Martens kon zijn ogen en die hebben al heel wat gezien!, haast niet geloven. Kommentaar van Jan Caudron: «Die aktie heeft me meer dan een pint gekost maar dat had ik er graag voor over. Het belangrijkste is, dat Aalst er op 11 juli een beetje «Vlaamser» uitzag en dat was toch de bedoeling, Hopelijk maken de cafébazen in de toekomst vaker van hun vlag gebruik.» P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 1