Leedse watermolen verhuist naar Nieuwerkerken Kaartenverkoop voor Samson loopt als een trein 'Ter Palen' sluit zestiende werkjaar af 32 - 14.8.1992 - De Voorpost Aalst. Kaartjes en affiches gingen vlot van de hand. De optredens van Gen en Samson zullen goed gevolgd worden (a) De kaartenverkoop voor de optre dens van Samson tijdens de Aalster- se Jaarbeurs loopt als een trein. Dat weet Marcel van het feestkomitee te vertellen. In Haaltert en Lede wa ren de kaarten in een mum van tijd verkocht. Het ziet er dus goed uit. Oók in Aalst zelf en in Sint-Lie- vens-Houtem is er veel belangstel ling voor deze optredens. Marcel is een nieuweling in het feestkomitee. Hij is er een jaar lid van en heeft ondertussen zowat alle handelsbeurzen meegemaakt. Vo rig jaar proefde hij de karnavals- feer. Hij kreeg toen de opdracht om een gezelschap uit Frankrijk weg- wijs te maken in het karnavalgebeu- ren. Hij volgde gasten de ^KtHÉÉÉl^ÈêÊSÈÊ^^Ë^ 1 vanop de tribune en leidde hen rond in de stad, waarna de Ado. i groep ook door burgemeester De w?' kom (af Samson optreden aan iedereeti die Maght werd ontvangen. Eeuwen lang waren de wind- en watermolens de trots van het dorp en de rijkdom van de molenaar. Ze kregen vaak de naam van de eigenaar mee, die zelfs op talrijke plaatsen als toponiem gebruikt werd, want meestal bleef de molen gedurende eeuwen in het bezit van dezelfde familie. Er was een tijd dat wieken en rad hun stempel drukten op de bedrijvigheid van een dorp maar met de ontwikkeling van de moderne technieken is hun funktie tot een zeer beperkt minimum herleid. De meeste molens staan er zelfs verhakkeld bij en zijn reeds jaren buiten gebruik. Zo is het ook vergaan met de 'Matthijsmolen' te Lede, die nu nog alleen kan gered worden, dankzij de stijgende interesse voor de industriële archeologie. Sommige molens tracht men als monument te beschermen, maar toch ontsnappen waardevolle ambachtelijke bedrijven van vroeger aan de aandacht van de dienst Monumenten en Landschapszorg. Gelukkig zijn er daarnaast nog mensen zoals Marcel De Sloover uit Nieuwerkerken, die zich als leraar-landbouwer aan deze watermolen interesseert, en hem aldaar wil overbrengen by gebrek aan interesse vanwege het Leeds ge meentebestuur. Aalst. Drummen vooreen kaartje voor het optreden van Gert en Samson (a) Historiek Een uittreksel uit een proces-ver baal van afpaling betreffende de ge meente Lede, spreekt reeds over een watermolen in 1817, die door de eigenaar geëxploiteerd werd. Voor zijn oorsprong verwijst men naar Lodewijk De Bruycker, die als molenaar te Lede aangeschreven stond. Nog in de eerste helft van de 19' eeuw noteert men uit een verde ling Felix Matthijs als mulder. Een volgende verdeling, in 1879, wordt Pieter Matthijs aangeduid als zijn opvolger maar pas vier jaar later, komt de molen door erfenis, in han den van Hippoliet Matthijs-Van Hauwermeiren. Zoals het rond de eeuwwisseling ge bruikelijk was, wordt er in 1900 een stoommachine geplaatst en laat men de watermolen bij het kadaster inschrijven als korenwater- en stoommolen. Twee jaar later, we gens overlijden van Hipp. Matthijs, komt de molen met toebehoren in het bezit van de weduwe en de kin deren H. Matthijs. Zo een kwart eeuw nadien doen zij afstand van het vruchtgebruik en de molen wordt eigendom van de drie kinde ren, Oscar-Philemon, Irma-Hor- tensia en Ciothilde. Nog juist vóór de oorlog komt er in 1939 opnieuw een verdeling in de familie en het eigendomsrecht wordt overgedragen aan Irma-Hor- tensia en Clothilde-Eulalie Mat thijs. Tien jaar nadien wordt de wa termolen verkocht en komt zo in handen van Dolf Alb. Lemmeers- Librecht. Zij blijven de molen behe ren tot op het ogenblik dat andere manieren gebruikt worden om graan te malen. De welvaart van weleer verdween stelselmatig en het bedrijf werd opgeheven. Na 1960 begint dan de aftakelingvan de eens zo florissante watermolen om bijna totaal weg te kwijnen tot op het ogenblik dat er zich iemand gaat interesseren aan de 'Matthijsmolen' van Lede. Ondanks de andere wending ver dwijnt in zekere zin de watermolen definitief uil het dorpsbeeld van Le de, maar hij is niet totaal verloren, vermits hij een nieuwe bestemming krijgt in Nieuwerkerken waar hij zal heropgebouwd worden. Niettemin Buggenhout Inderdaad, de Buggenhoutse heem kring 'Ter Palen', sluit met de publi- katie van het vierde nummer van het gelijknamige tijdschrift, zijn zes tiende werkjaar af. Voorzitter Petrus Servaes en co kunnen trouwens met tevredenheid terugblikken op het voorbije werk jaar: het jaarboek '91, 'Kijk op ons dorp van toen' had meer liefheb bers dan beschikbare eksemplaren; de uitreiking van niet minder dan 325 kwartierstaten aan leden, werd zodanig opgemerkt, dat aan de au teur, Petrus Servaes, de Prijs van de Dendermondse Perskring werd toe gekend; voorzitter Petrus Servaes werd omzijn algemeen heemkundig werk uitgebreid en verbeterd en ter gelegenheid van Nieuwjaar gingen de Ter Palen-wensen aan de leden opnieuw gepaard met het schenken van een dozijn prentkaarten. Tijdschrift Het nummer vier van de zestiende jaargang van 'Ter Palen' bevat, net als de vorige nummers, een boel heemkundige informatie, die elke rechtgeaarde Buggenhoutenaar of belangstellende in de heemkunde in het algemeen, zal interesseren. Guido Van de Velde zocht in de archieven van de oorlogskranten naar nieuws over Buggenhout en Opdorp en bundelde dat in de openingsbijdrage «Vijftig jaar gele den stond het in de krant». Hij is hiermee reeds aan zijn 35ste afleve ring toe. Van dezelfde auteur vinden we in dit nummer, onder de titel 'Buggen hout en de Zevende Kunst', een bijdrage rond de eerste eksperi- mcnten met 'filmvoorstellingen' op 'den Opstal'. Traditiegetrouw verleende ook voorzitter Petrus Servaes zijn me dewerking aan het tijdschrift. Met twee bijdragen. In 'Van de kerste ning via de tiendenplicht tot... de 'Patattemolen', waarin hij o.a. uit weidt over de eertijds in voege zijn de 'tiendeplicht en over de aardap pelteelt te Buggenhout. Voor de bij drage 'te Buggenhout was men nog niet zo slecht' speurde de voorzitter in de politiearchieven van ander halve eeuw geleden naar 'criminele feiten'. Van de hand van R. Rottiers is de bijdrage 'Pauselijke zoeaven uit Opdorp', een titel die voor zichzelf spreekt. Het vierde nummer van de 16de jaargang wordt besloten met een artikel van de hand van Jan Lauwers omtrent vier Opstalse jon gens die tijdens de Eerste Wereld oorlog, in september 1914, te Asse door de Duitsers gefusilleerd wer den. Lidmaatschap Lid worden van 'Ter Palen' kan door storting van 300 fr. (tijd schrift), 1.050 F (tijdschrift jaar boek 'Kijk, mensen van bij ons') of 1.500 F (erelid) op rekeningnum mer 068-0607210-17, met vermel ding van naam en adres. Geïnteresseerden kunnen ook te recht tijdens het 'Kultureel Week end', op 19 en 20 september a.s., in zaal 'Nicolaas' langs de Jachtweg, waar 'Ter Palen' present is. Pierre Van Rossem zal hij er niet meer fungeren als maalderij, tenzij voor privé-ge- bruik, want M. De Sloover runt ook nog een landbouwbedrijf op de wijk Achtermaal. Wat zijn uiteindelijke bestemming of funktie ook zal zijn, dan nog houdt de molen zijn waarde als element van de industriële ar cheologie. Historische anekdote Einde juli 1875 woedde er, volgens de 'Denderbode' van toen, een he vige brand op de hoeve van P. De Latte op de Heipias, waarbij de ge bouwen vrijwel geheel vernield wer den. De schade beperkte zich niet uitsluitend bij de Latte, want de aanpalende gebouwen van de hof stede Lemmens werden eveneens door het vuur aangetast en 'tot overmaat van ongeluk lag de heer Lemmens gevaerlyk ziek, en was men verplicht hem op eene matras naer den watermolen te dragen'. Boer Lemmens stierf wel een paar dagen nadien, maar men bevestigde wel dat het niet als gevolg van de brand was, maar wel van zijn ziekte. Wind- en watermolen Talrijke materialen wijzen op over blijfselen van een ander muldersbe- drijf. Zij zouden de sporen zijn van een vergeten windmolen die in de nabije omgeving moet gestaan heb ben. Herinneringen aan dit stuk verdwenen industriële archeologie zijn o.a. wat zeildoek, eiken balken die als pijlers dienden van de hou ten konstruktie en enkele kleinere voorwerpen die duidelijk wijzen naar een vroeger bestaan van een windmolen. Dat een eksemplaar hier ooit weer en wind trotseerde, wordt trouwens door specialisten van het provinciaal windmolen- komitee bevestigd. In deze middens beweert men zelfs dat men bijna met zekerheid de juiste plaats waar de molen gestaan heeft, kan aandui den. Men steunt zich echter voorlo pig op de overlevering en niet op konkreet bewijsmateriaal dat zeker in de archieven moet te vinden zijn, maar dit vraagt uren en soms dagen zoekwerk. Monumentendag De Open Monumenten Dag is op korte tijd uitgegroeid tot een mani festatie die niet alleen onze eigen plaatselijke monumenten leert ken nen en waarderen, maar het heeft soms ook eigenaardige positieve ge volgen. Via deze aktiviteit kwam Mare. De Sloover vorig jaar op het spoor van de molen. Als vakman is hij, naast zijn diverse bezigheden, ook nog aktief om bepaalde realisa ties te doen. Zo was hij tijdens zijn bezoek in Lede danig geïnteres seerd in een motor die voor de ener gie van de molen zorgde. Hij was onmiddellijk bereid om zich de tweetactmotor, van Schellebelse makelij, aan te schaffen. Gelukkig voor hem kocht hij de gehele inboe del, want de bewuste motor mar cheerde niet meer, maar het andere materiaal is in feite het binnenwerk van een maalderij, dat hij eens hoopt herop te bouwen. Mare. De Sloover uit Nieuwerker ken heeft een technische knobbel voor iets dergelijks en vermits het principe van de molen vrij eenvou dig is voor ingewijden, zal dit niet zoveel moeilijkheden met zich brengen. Toch maakt men hier ken nis met het geniale van onze voor ouders, want het geheel van rader werken straalt een en al vernuft uit. Maalsysteem Het graan, welke soort dan ook, wordt in een kuipvorm gegoten die in feite in de grond zit. Via een band, voorzien van schepbakjes, worden de onderscheiden graan soorten naar boven getrokken om wat men in vaktermen noemt te 'kuisen'. Dit kuisen gebeurt met een ruwe rasp, waarna het graan langs glijbuizen zijn weg vindt naar daar toe geplaatste bakjes. Dit is geschikt voor veevoeder en graan. Wat de tarwe betreft, komen de korrels tus sen twee molenstenen terecht van ongeveer anderhalve meter door snee en de grove bloem ervan wordt naar een builder gebracht, om de zemelen en nog andere resten van de witte bloem te scheiden. Er is tevens een afkoelingssysteem ingebouwd dat de aaneenkoeking van de gemalen bloem moet voor komen. Voor elke graansoort wordt bijna een ander systeem gebruikt. Daarom wordt haver bijvoorbeeld in een speciale pletter gebracht. In de molen van Mare. De Sloover is dit een eikenhouten konstruktie met handgeklopte schroeven. Ook de andere noodzakelijke gebruiks voorwerpen of werktuigen zijn met de hand gesneden of bewerkt. Dit alles wijst op een geniaal vakman schap van de vroegere ambachtslui. Alleen al de manier waarop men de één ton wegende zware molenste nen kan verplaatsen om het herkap- pen mogelijk te maken, en hoe men de loodzware zakken naar boven trekt zonder noemenswaardige in spanning, getuigen van de vinding rijkheid van onze voorouders. Het ligt wel in de bedoeling van Mare. De Sloover om in Nieuwer kerken opnieuw een watermolen op te richten, maar een tijdslimiet kan er voorlopig niet vooropget 'd worden. Bouwkundig erfgoed Dat de maalderij van Matthijs naar Nieuwerkerken moet verhuizen, is een kwestie van belangstelling of niet. Er is in Lede al zoveel teloor gegaan aan monumenten omdat er weinig initiatief genomen wordt op gemeentelijk vlak waar men het niet altijd verantwoord vindt om bepaal de zaken te restaureren. Voor wat de maalderij Matthijs betreft lag ze wel op de rooilijn, maar sommigen zijn ervan overtuigd dat er een op lossing voor het behoud kon gevon den worden. Het gemeentebestuur houdt er echter een andere mening op na en men stelt dat het niet een voudig is om een rooilijn te wijzi gen. Sommige 'monumenten' zijn het in hun ogen niet altijd waard om veel geld aan te spenderen omdat men hun 'uitzonderlijke waarde' betwijfelt. Daarom heeft men geko zen voor de formule om de 'anderen er zorg voor te laten dragen'. Hier bij vergeet men dat Lede intussen toch steeds armer wordt aan bouw kundig erfgoed, daar waar andere gemeenten inspanningen leveren om te behouden wat zij als industri eel erfgoed beschouwen. Liefhebbers van goeie spijs en drank kunnen er terecht vanaf 16 u. Toys, Slagerij Van Kampen. De op- Boogiewood festival brengst van dit koncert komt ten goede Barbecue aan Greenpeace. Kaarten in voorver- Het Jeugdcnsemble De Eendracht uit Op 22 augustus heeft op het dorpsplein koop kosten 200 fr en aan de kassa 300 Buggenhout organiseert op zaterdag 'Den Dries' te Buggenhout-Opdorp het fr- Kaarten kan men bestellen bij vzw 22 augustus a.s., bij 'Jeanneken' in het Boogiewood festival plaats met optre- Boogiewood, Kerkstraat 12 te 9255 Bug- bos, zijn eerste barbecue. dens van Romeo's Distress, The Dink\ genhout (052/33.29.83.)

De Voorpost | 1992 | | pagina 32