i Oud St.-Elizabeth Ziekenhuis wordt dekor voor VTM-filmserie 'Moeder, waarom leven wij Tropische planten op opendeurdagen van Aalsterse Cactusclub Aylostera Breigoedfabrikanten in de Denderstreek hebben het moeilijk '_s*w De Voorpost - 14.8.1992 - 5 [n opdracht van de kommerciële omroep VTM, bereidt het filmproduktie- tiuis Prime Time, momenteel een televisieserie voor, onder de titel: «Moe ier, waarom leven wij?». Het gelijknamig boek van Lode Zielens, werd ioor Peter Vandekerckhoven getransformeerd naar een scenario van zes ifleveringen. Algemene opnameleider Jo Van Hende, kwam bij zijn zoek tocht naar mooie en geschikte filmlokaties terecht in de oude gebouwen ran het hospitaal Sint-Lieven en Sint-Elizabeth. Onmiddellijk leken deze hiervoor uiterst geschikt en werd aan het Aalsterse OCMW de toestem ming gevraagd om een aantal lokalen hiervoor te gebruiken. ]n een regie van Guido Henderickx irengt VTM een historisch familie- >ortret, dat zich afspeelt tussen 910 en de jaren vijftig. In de voor- laamste rollen zullen ondermeer )ora Van der Groen, Chris Lom- ne, Els Dottermans, Hilde Van vlieghem, Jan Decleir en Koen De Jouw te zien zijn. n de loop van de maand september lullen er gedurende een viertal da- jen filmopnamen gemaakt worden n een benedenzaal van het gewe ien hospitaal St.-Elizabeth en in :én der zijkamers van het voormali ge klooster. In de eerstgenoemde okatie spelen zich scènes af in een iekenhuis. Het andere lokaal zou loor de dekorploeg omgebouwd vorden tot een kleedkamer. Mgemene opnameleider Jo Van Jende hoopt hiermee de afbraak verken voor te zijn. (Moeder, waarom leven wij?» ver telt het levensverhaal van Netje, :en meisje dat begin deze eeuw ge- >oren werd als jongste in een arm »ezin van vier kinderen. Synopsis van het verhaal: Schipperskwartier, 1920. Netje is negen jaar. Haar vader vindt geen werk in de haven. Albert, oudste zoon en moe ders lieveling, werkt wel. Hierdoor ontstaan er konflikten, waarvan Netje regelmatig de schuld krijgt. Ten einde raad sluit vader zich aan bij een dievenbende, maar al snel wordt hij gevat door de politie. Ver raden door een vriend, belandt va der in de gevangenis. Netje treurt. Mariette en Rosa, de twee oudste dochters, laten hun zusje links liggen. Albert maakt zijn liefje zwanger en verhuist met haar naar Brussel. Moeder heeft het niet gemakkelijk. Netje moet meegaan werken in het Variété de Paris. Wegens een slech te gezondheid wordt vader ontsla gen uit de gevangenis. Kort daarop sterft hij. 1927. Wanneer Mariette teleurgesteld wordt door een getrouwde man, neemt ze het besluit zich nooit meer door de liefde te laten vangen. Het dromerige Netje ontmoet Karei. Ze wordt verliefd, ontmaagd en in de steek gelaten. De ervaren Mariette troost haar. Netje ziet Mariette naar verschillende mannen lonken. Wanneer Netje Karei terugziet met een hoertje, stort ook Netje zich in het uitgaansleven. Ze danst met ie der die wil, laat zich gewillig kussen en ontwaakt de volgende ochtend naast Louis. Ze trouwen meteen, doch Louis voelt zich al snel aange trokken tot Mariette en begint een hartstochtelijke relatie met haar. Eenzaam en verdrietig treurt Netje om haar lot. 1928. Op zeventienjarige leeftijd woont Netje bij haar man Louis en diens moeder Julia. Moeder heeft een nieuwe vriend, Roger. Rosa wordt ontslagen. Wanneer Louis op een avond thuiskomt, merkt hij dat Net je zwanger is. Hij blijft drie dagen weg. Eenzaam dwaalt Netje langs de kade. Haar zelfmoordpoging mislukt. Louis voelt zich schuldig. Netje be sluit zelf voor haar kind te zorgen en smeekt Louis om voorgoed bij Ma riette te blijven. Rikje wordt gebo ren. Een jaar gaat voorbij. Op het verjaardagsfeest wordt de hele fa milie uitgenodigd. Mariette verleidt Louis opnieuw... 1932. De krisis maakt veel havenarbei ders werkloos. César wil, samen met Louis, grof geld verdienen door Mariette voor hen te laten werken. Louis weigert. Marguerite, een vriendin van Ma riette, gaat wel op Cesars voorstel in. Uit armoede is Julia genood zaakt om regelmatig te gaan bede len, zodat ze voedsel kan kopen voor Rikje. Om Netje te troosten, nemen Moeder en Roger haar mee naar danszaal Alcazar. Daar ziet ze Karei terug. Louis, verteerd door schuldgevoelens, krijgt wroeging en wil terug naar huis komen. Netje wijst hem af en gaat, met haar zoon tje, bij Karei wonen. Mariette en Louis vertrekken naar Parijs. Julia sterft op straat, alleen. 1939. Netje is gelukkig. Ze woont met Ka- rel en Rikje op een schip. Wanneer het schip verkocht wordt, moet het jonge koppel verhuizen en nieuw werk zoeken. Socialisten betogen in grote getale. Karei vindt geen werk en gaat terug varen. Roger wordt vermoord door fascisten. Op zijn begrafenis komt Mariette terug. Netje vergeeft haar zus. Karei voelt zich in het verre Mexico aangetrokken tot Mario. Kerstmis 1939. Karei is terug. Met oudejaarsavond leert Mariette Ed gar kennen. Ze maken plannen voorde toekomst. Karei tracht Net je alles te vertellen wat eraan boord gebeurd is, maar Netje is onverbid delijk en vergeeft hem niet. Karei gaat opnieuw aan boord. 10 mei 1940. De Duitse troepen val len België binnen. Netje vertelt Rikje dat het schip van Karei vergaan is... 1953. Rik is een vlotte jongeman gewor den en ontdekt de liefde bij Josephi ne, de dochter van Edgard. Mariet te probeert deze liefde te dwarsbo men, maar Netje neemt het voor haar zoon op en kan haar plannen verijdelen. Moeder lijdt aan geheugenverlies en herkent zelfs haar lieveling Al- bert niet meer, wanneer deze terug naar Antwerpen komt. Ook Louis is terug in Antwerpen en zoekt Netje en Rik op, maar Netje wijst hem de deur en breekt hier door resoluut met haar droevige ver leden- Het oud stedelijk ziekenhuis leent zich uitstekend voor de tijdsgeest waarin het verhaal speelt. Trou wens de eerste steen van het hospi taal werd in september 1895gelegd en de ingebruikname gebeurde op 19 mei 1899. Reeds een drietal jaren staan de gebouwen leeg, na de verhuis naar het ASZ werd immers het oude zie kenhuis overbodig. Het staat reeds vast dat het voormalige hospitaal zal worden gesloopt om plaats te maken voor een sociale woonwijk. Dit nostalgische stukje Aalst zal hiermee verdwijnen nadat het nog even kortstondig zal herleven op het TV-scherm. P.M. Aalst. Luisterend naar wat de organizatoren van het nationaal kampioen schap vlegeldorsen te vertellen hebben (a) Aalst. In het Waterkasteel te Moorsel werd de perskonferentie voor het natio naal kampioenschap vlegeldorsen georganizeerd (aq) Na de verlofperiode stonden de werknemers van het kleine textielbedrijf Philips-Cowie Cie aan de Goffaertstraat 1 in Aalst voor een gesloten deur. De arbeiders, die zich in het systeem van gedeeltelijke werkloosheid voor een werkweek aanboden, kregen via de vakbond te horen dat het bedrijf op 28 juli door de rechtbank failliet werd verklaard. Met de 28 ontslagen voegt Philips- Cowie zich bij de trieste reeks van herstruktureringen en sluitingen in de Aalsterse textielsektor. Het gaat slecht in de textielsektor en vooral de breigoedfabrikanten in de Denderstreek krijgen klappen. Het ABW bevestigt de malaise: 'Eerst betalen de kleintjes de reke ning omdat zij moeilijk kunnen kon- kurreren en omdat ze vaak met een verouderd machinepark zitten en niet investeren in vernieuwing. Het houdt gewoonweg niet op, dit is de teloorgang van de textielsekor met breigoed voorop. Voorlopig kun nen de tapijtfabrikanten in West- Vlaanderen zich nog handhaven, maar dat is lang niet zeker'. De sluiting van Philips-Cowie Cie kwam voor de vakbonden en de werknemers zeker niet onverwacht. Vorig jaar nog werd een voorstel tot herstrukturering in het bedrijf afge ketst. De arbeiders werkten al in een systeem van gedeeltelijke werk loosheid. Ook voor andere textielbedrijven in de streek ziet het er niet goed uit. 'Er is veel tijdelijke werkloosheid in de sektor. Alles hangt af van de bestellingen of dat maar definitieve ontslagen evolueert', zegt men op het ABW. PH raadplegen. Ook de tijdschriften van andere cactusverenigingen worden bijgehouden. Voorzitter Jef Keymeulen van de Aalsterse Cactusclub Aylostera en vier drachten gaan gepaard met dia's, van zijn leden hebben weer heel wat sukses gekend met hun zesde open- Op elke vergadering is er een mate- deurdag ter gelegenheid van de Biestkermis in Hofstade. Heel wat bezoe- riaalstand waarop materiaal te kers kwamen langs om de cactussen en andere tropische planten te koop wordt aangeboden dat nor- kijken en om aan de voorzitter en zijn leden allerlei informatie te vragen maal niet verkrijgbaar is in de de- iver cactussen en hun verzorging. tailhandel. Omdat sommige pro- dukten in grote hoeveelheden wor- lef Keymeulen, 47 jaar en systeem- een vast stramien. Zoals dat hoort den aangekocllt, kan men ze aa„ de nalist van beroep, begon m januari opent de voorzatter de bijeenkomst |edo„ aan interessanle prijzen door 1980 met het kweken van cactussen, en hij kondigt de verschillende akti- verkopen De club heeft ook een 'Iet was de enige oplossing want bij viteiten van andere verenigingen biblioleek met een 70 tal boeke„ lem thuis gingen alle planten in aan. De voorzitter bespreekt ook de De leden kunnen die werken gratis iuis kapot. 'Er bleef alleen een cac- organizatie van de komende aktivi- - us over', zegt Jef die dus weinig teiten en zet uiteen hoe men in de :euze had. Hij begon dan cactussen maand die komt de cactussen moet :e zaaien en te kweken en na een tijd behandelen. Daarna wordt een tond niet alleen zijn leefkamer, gastspreker aan het woord gelaten. Veel aktiviteiten laar ook de hele veranda vol met De onderwerpen die dan aan bod :actussen. Toen hij daarop ook nog komen hebben betrekking op het Cactusclub Aylostera is biezonder ophield met roken en dus een ander kweken en onderhouden van cac- aktief. Naast de maandelijkse ver- idertiitlaatklep zocht om zich af te rea- tussen. De meeste van die voor- gaderingen, wordt er deel genomen t Pegeren, besloot hij zich nog meer toe T) *e leggen op het kweken van cactus- Iari#>en. 'Met het geld dat ik uitspaarde door niet meer te roken, bouwde ik 'aarden serre', zo vervolgt de voorzitter 8 aljvan de Aalsterse Cactusclub Aylos- am. tera die ondertussen een 5.000 cac- a d«tussen bezit. 'Het is een hobby ge- ddc|worden met autofinanciering', zo tstegaat hij verder. zijjCactusclub Aylostera bestaat on- stre-dertussen al 11 jaar. Jef Keymeulen aar werd in 1990 verkozen tot voorzitter r or-van de club die een zestigtal leden juk'telt. Elke tweede vrijdag van de maand, komen de leden in vergade- ner r'ng bijeen. In augustus is er een aca-barbecue. De gewone ledenverga- Refderingen hebben plaats in de refter iten^an de Stadsschool aan het Vrede- uit^plein en beginnen om 20.00 uur. De vergaderingen verlopen volgens Aalst. Jef Keymeulen, voorzitter van cactusclub Aylostera (a) aan heel wat aktiviteiten georgani zeerd door derden, zoals er ook ei gen manifestaties zijn. Ieder jaar wordt deelgenomen aan de tema- beurs die door de stad Aalst wordt georganizeerd. Aylostera brengt dan een grote cactusverzameling die steeds op heel wat interesse kan bogen van de talrijke bezoekers. Op de eerste zaterdag van mei wordt deelgenomen aan de Topdag en dat al vanin 1984. Daar worden dan cac tussen verkocht ten voordele van de club en wordt het jaarprogramma aan het grote publiek bekend ge maakt. Dan komen we aan de eigen organi- zaties met een jaarlijkse eendags- reis waarbij uiteraard cactuskwe kers worden bezocht. Zo krijgen de leden de kans om belangrijke privé - verzamelingen in binnen- en bui tenland te bewonderen en aan gun stige tarieven planten aan te kopen. Op de tweede plaats is er de ruil- en verkoopbeurs waarop de leden hun eigen resultaten aan het publiek kunnen aanbieden. Wie planten te veel heeft krijgt de gelegenheid ze op tafel te zetten. Die beurs heeft plaats ter gelegenheid van de ker mis van Erembodegem-Terjoden, midden juni. En dan zijn er nog de opendeurdagen begin augustus die altijd zeer veel bezoekers krijgen. Ander aktiviteiten die dienen ver meld te worden zijn de zaaiwed- strijd en de diawedstrijd. Ieder jaar wordt een aparte ledenveragdering besteed aan het tema zaaien van cactussen. De aanwezige leden kun nen dan zelf proberen het gestelde voorbeeld na te volgen en om het zaaien te bevorderen wordt een zaaiwedstrijd georganizeerd. Wie op het einde van het jaar het beste resultaat heeft behaald, wordt be loond met een prijs. Cactussen foto graferen is niet gemakkelijk. Ook op dit vlak krijgen de leden een stimulans om hun best te doen en worden de beste resultaten bedacht met een poster. De mooiste dia's worden gebruikt voor het samen stellen van een kalender. Cactussen, waar komen ze van daan? Cactussen groeien alleen in het wild in Noord-, Centraal- en Zuid-Amerika en dit tussen 45° noorderbreedte en 45° zuider breedte. In het Middellandse Zee gebied komen ze eveneens in het wild voor, maar dat is pas sedert 500 jaar nadat ze door de Spanjaarden werden ingevoerd. Ze komen voor vanop zeeniveau tot op 5.000 meter hoogte in de Andes. In het Eve- naarsgebied groeien de tropische cactussen, in het hoge noorden en het diepe zuiden en hoog in de ber gen komen cactussen voor die kwa- sie winterhard zijn, sommige kun nen nachttemperaturen tot min 25° verdragen. De meeste cactussen komen voor aan de grenzen van woestijngebie den. Dat komt omdat ze zich het best aan het klimaat kunnen aan passen. Hun bedoorningen zijn de laatste restanten van bladnerven. Het plantenlichaam is omgevormd tot een groot water- en voedingsre servoir. Dat laat hen toe zeer grote perioden van droogten te overbrug gen. Cactussen en vetplanten zijn ge makkelijk in kuituur te houden. Mist enkele elementaire regels te respekteren kan men de meeste on der hen gemakkelijk houden. De planten kennen een jaarlijkse rust periode van 6 maand en een dag rust van 12 uur. De planten groeien als er effektief veel zon is. Op zonni ge dagen, vanaf half februari, kan men 's morgens de cactussen neve len wat de groei van de bedoorning en de knopvorming. Half april en zelfs half mei krijgen ze een eerste keer water. Het best van al op de potgrond zodat het plantenlichaam droog blijft. Verder wordt er alleen water gegeven wanneer de grond volledig is opgedroogd en als het echt warm is. Dan moet men over vloedig gieten. Tijdens de zomer maanden moeten de planten veel frisse lucht krijgen en ook zoveel mogelijk zon. In september laat men de planten volledig opdrogen en in de nazomer wordt er alleen maar geneveld. Gieten moet niet meer tot april van het volgende jaar. Vanaf november moeten de plan ten een klare, koele, droge en vor- stvrije standplaats krijgen. Een maandelange winterrust is een noodzaak om cactussen te doen bloeien in de zomermaanden. Wie belangstelling heeft voor de Aalsterse cactusclub Aylostera kan steeds terecht bij voorzitter Jef Key meulen, Molenstraat 23 te 9308 Hofstade. (da)

De Voorpost | 1992 | | pagina 5