Vrijwillige en belangloze beheerswerken in de Wellemeersen Volksunie Mere-Erpe met voedsel naar Kroatië Leedse sportraad verzamelt alle joggers te Papegem 10 - 21.8.1992 - De Voorpost De Wellemeersen is een 110 ha groot natuurgebied in de Denderleeuwse gemeente Welle. Dank zij de plaatselijke «beheerswerkgroep» met de naam naar het natuurreservaat genoemd, heeft men hier de laatste jaren op het vlak van milieubehoud een eerbiedwaardige prestatie geleverd. Op vrijwillige basis en volledig belangloos zijn leden van de werkgroep stelsel matig bezig met de «opkuis» of aanpassingen in het gebied. Daarnaast wil men door aankoop of afhuren de «meersen» vrijwaren van allerhande ingrepen die de streek zouden verloederen of door andere nadelige elemen ten bedreigen. Samenwerking De Wellemeersen werden in 1980 officieel beschermd en als natuurre- servaatgebied op het gewestplan ge plaatst. De beheerskommissie kon weldra rekenen op. de samenwer king met het gemeentebestuur van Denderleeuw dat reeds verschillen de jaren het projekt financieel steunt met als gevolg dat men sinds dien belangrijke aankopen heeft kunnen doen en meerdere percelen heeft kunnen afhuren. Ook al is slechts ruim 15 ha eigendom van de beheerskommissie dan is het toch de bedoeling stelselmatig percelen aan te kopen om het gebied in zijn natuurlijke toestand voor de toe komst te behouden. In dit gebied dient men trouwens speciaal reke ning te houden met de waterhuis houding omdat het grootste deel onder water loopt waardoor men vooral op het waterregime moet let ten. Evenwicht op dat vlak is van primordiaal belang want het moe rasbiotoop is in dit natuurgebied zeer karakteristiek. Nochtans wordt dit afgewisseld met droge zandplek ken zodat er een diversificatie ont staat. De beheerskommissie staat hier dus regelmatig voor het feno meen van steeds wijzigende stadia als ondergedompelde vegetatiè en verlanding. Vandaar de enorme plantenrijkdom die uitgedrukt wordt in ongeveer zeshonderd ho gere plantensoorten en bijna dui zend verschillende paddestoelsoor ten. Afwatering Het is niet overbodig dat de be heerskommissie sterke kontrole uitoefent op dit uniek gebied, dat bevuild wordt door een afwate- ringsloot en een rioleringsbeek uit Welle. Onderhevig aan het water peil van de Dender kan op bepaalde perioden en in bepaalde delen van het reservaat vervuiling ontstaan. De vereniging heeft echter een vijf tigtal waterpeilmeters ter beschik king om later na te gaan op welke ogenblikken het water te hoog komt. Aan de hand van de resulta ten zal men plannen opstellen om desgevallend vervuiling van het ge bied te voorkomen. Beheer Het beheer van de Wellemeersen spitst zich toe op het maailand, gras land en braakland, maar is duidelijk afhankelijk van het aantal mede werkers. Het is er vooral op gericht om het huidig karakter van het na tuurgebied te behouden met uit zonderingvan hagen en afsluitingen die eventueel tussen sommige per celen kunnen aangebracht worden. Volgens de beheerswerkgroep vraagt een degelijk beheer uite raard enorm veel inspanning, voor al als men met eigen mankracht de werken zelf wil uitvoeren. Het be- heerswerk is dus rechtstreeks af hankelijk van het aantal medewer kers die vooral bij het maaien inge zet worden maar ook andere taken die voor hen weggelegd zijn, zijn talrijk. Pastorale werkwijze Het is de bedoeling van de vereni ging om door aankoop of huur het gehele gebied te beheren. Dit moet uiteraard financieel mogelijk-zijn maar daarnaast vraagt het onder houd van de te beheren gebieden een efficiënte werkwijze om de rijke flora in stand te houden en zelfs verdwenen bloemen en planten te doen terugkeren. Het is niet genoeg van er eens enkele dagen in te vlie gen maar men moet doordacht en met overleg te werk gaan, zoniet wordt het evenwicht van het bio toop verstoord. Reeds tijdens de winterperiode werd bijna elke zondag benut om het dode hout op te ruimen op de aangekochte percelen weiland, wat aansluit bij de reeds beheerde hooi- weiden. Het hout wordt op een ge schikte plaats samengebracht en verbrand. Het is bovendien de bedoeling om deze weilanden, via een bestaand kontrakt, op de aloude pastorale wijze te beheren. Dit betekent kon- kreet dat de landbouwer, die over deze weiden mag beschikken, zich aan bepaalde regels moet houden en zeker de werkwijze van het ge bruik van de meersen zal moeten volgen die hem door de beheers kommissie voorgesteld wordt. Het zal bijgevolg aan de gebruiker van de weiden verboden zijn om chemische of andere meststoffen noch herbiciden te gebruiken. Het gebruik van de weiden zal dus meer gelijken op de wijze van het vroege re koeien hoeden langs de veldwe gen. Bovendien mag de begrazing, in dit geval door koeien, desgeval lend door de beheerswerkgroep stopgezet worden indien dit nodig en nuttig wordt geacht. Zuiver water De bedrijvigheden in het gebied van de Wellemeersen zijn zeer verschei den en zijn afhankelijk van de om standigheden en de noden. Zo heeft een groep van de kommissie een zondagse werkdag besteed aan het opnieuw rijp maken van een vroege re drinkput voor het vee. Het is genoeg bekend dat de drinkende dieren hun eigen put relatief ondiep maken en het soms op een modder poel gaat gelijken. Het uitdiepen De schrijnende berichten en beelden verspreiden overal medelijden met de mensen die gekonfronteerd worden met de oorlog. Het zijn toestanden die tot de verbeelding spreken en de mensen aanzetten om hulp te biederf waar het kan. Nochtans moet er ergens een initiatief genomen worden, zoniet blijft het bij vervagende herinneringen. Gelukkig zijn er mensen die zich daadwerkelijk inzetten om enigszins aan de toestanden te verhelpen of tenminste een poging wagen want ook dat is evenmin gemakkelijk. Het kan soms eigenaardig vergaan om ergens hulp te bieden. Sinds een paar jaar zetten mensen zich in voor Roemenië en in sommige gemeenten heeft dit een blijvend kontakt gerealiseerd. Thans staat men voor de rampzalige toestanden in het vroegere Joegoslavië waar het zelfs moeilijk is om hulp te bieden. Kroatië Een dubbeltje rolt soms zeer eigen aardig. Zo was G. De Coensel van Mere reeds een drietal keren naar dit aantrekkelijk toeristisch land ge weest vóór de moeilijkheden. Hier had hij toen bij partikulieren ver bleven, telkens bij dezelfde mensen en als zodanig vriendschapsbanden aangeknoopt. De kontakten wer den dan bemoeilijkt door de oorlog en daarom begon hij dit jaar een privé-initiatief om een kleinschalige aktie te voeren met voedselpakket ten. Hijzelf zocht meteen mensen om voedingswaren te schenken en tijdens de voorbije vakantieperiode trok hij voor drie weken naar het geteisterde maar toch vreedzamer gebied van Kroatië, naar het dorp Voor de twaalfde keer organiseert de gemeentelijke sportraad van Lede zijn jogging die tevens als een prestatieloop beschouwd wordt door de straten van de deelgemeente Papegem. Op 23 augustus, kan men kiezen tussen drie afstanden van 5, 10 of 20 km. De deelnemers worden in zeven kategorieën ingedeeld naar leeftijdsgroep. Voor de atleten die nog geen twaalf jaar zijn organiseert men een plaatselijke omloop en betalen 50 fr. De andere joggers betalen 100 fr. en kunnen inschrijven tot een half uur vóór de start. De omloop is uitgestippeld tussen de twee deelgemeenten Papegem en Impe. Naast de verschillende kategorieën voor dames en heren (12-16 jaar; 16-40 jaar en ouder dan 35 of 40 jaar) is er ook een reeks voor rolstoelen. Aan de eerste van elke reeks is een trofee verbonden maar ook talrijke andere prijzen voor de deelnemers. De gemeentelijke sportraad en de Joggingvrienden Papegem krijgen de medewerking van het gemeentebestuur voor de logistieke hulp. (j.v.) Novi Vinodolski dat zowat met de gemeente Erpe-Mere kan vergele ken worden. Zwaar beladen kon hij er enkele gezinnen uit de nood hel pen met voedingswaren die er zeer schaars of niet meer voorradig zijn. Grotere aktie Bij ondervinding wist hij dat dit slechts een druppel op een hete plaat is en daarom wilde hij zijn persoonlijke aktie ruimer opvatten en er meer mensen van hier bij be trekken. Eerst legde hij kontakten met de plaatselijke pastoor om een grotere aktie op het getouw te zet ten. Hij verkiest liever met de gees telijkheid te werken omdat deze toch meer betrouwbaar is dan de burgemeester die in feite nog van de oude stempel is en methodes ge bruikt die minder eerlijk overko men. Na ruggespraak met de Volksunie afdeling Mere-Erpe is besloten om met een vrachtwagen op 28 augus tus te vertrekken en deze moet uiteraard volgestouwd worden met klederen en voedingswaren. Dit moet dan vooral dienen om de nood te lenigen van honderd weeskinde ren en vijftig andere kinderen die er ondergebracht zijn. De Volksunie afdeling is thans druk bezig met het projekt uit te bouwen en inzamelin gen te doen. Vanuit Mere rijden zij tot honderd km. van het front en het konvooi zal begeleid worden door een achttal mensen die er geduren de één week zullen verblijven om na te gaan of alle goederen op de juiste bestemming komen. Het grootste gebrek bij deze plaatselijke bevol king is vlees wat normaal is omdat het in redelijke omstandigheden dagelijks gebruikt wordt. Wie dus iets wil meegeven voor de hulp aan het Kroatisch dorp Vino Vinodolski kan kontakt opnemen met de be stuursleden van de VU-afdeling Mere-Erpe. (j.v.) van de put brengt zuiverder water mee en hierin vestigt zich dan, na verloop van tijd, ander leven in het water. Als voorbeeld geeft de werk groep hier de kleine salamander die nog veelvuldig in de nog zuivere waters voorkomt. Met de uitvoering van dit verbeteringswerk verhoopt men dat hier een rij kdom aan water planten en dito insekten, waar de Wellemeersen vroeger zo rijk aan was, zullen terugkeren. Verande ring in het biotoop, of beter verede ling, brengt steeds oud leven dat op een bepaalde plaats tegenwoordig was, terug tot stand. De steun van de gemeente Dender leeuw beperkt zich niet alleen tot de financiële kant maar men tracht ook op andere vlakken een ruime tegemoetkoming te verwezenlijken. Zo werden dank zij de gemeentelij ke hulp de muskusratten in de be lendende watergangen gevangen. Deze horen immers niet thuis in een natuurgebied en zeker niet bij ons want het is geen inheemse soort die zoals talrijke onkruidsoorten - ons vroeger onbekend- via bepaalde ingevoerde produkten het land in kwamen. Hooiweide In elke periode van het jaar tracht de werkgroep van de Wellemeersen een welbepaald projekt te realise ren. Tijdens de voorbije zomer werd een perceel natuurlijke hooiweide aangepakt die trouwens dit jaar voor de vierde keer een maaibeurt kreeg. In de maand juni werd er twee zaterdagen hard gelabeurd om de begroeiing te maaien en af te voeren. Ook dit laatste is niet van belang ontbloot omwille van de schraalheid van het gebied in stand te houden. De mensen van de beheerswerk groep van de Wellemeersen werk ten hierbij samen met de Wiele waalafdeling Denderland waardoor ze het maaiwerk in twee dagen kon den voltooien. Ondanks het soms zwaar labeur - men gebruikt nog veel de metode uit grootvaders tijd - biedt het veldwerk voor deze mensen ook een bepaalde ontspan ning want men is niet benauwd om enkele dagen op primitieve wijze te leven. Letterlijk en figuurlijk houdt men er leven in de brouwerij met nog primitiever barbecue, overgo ten met eigen gemaakt streekbier, een «Wieter» (zeer beperkt brouw sel en bijna uitsluitend voor zweten de hooiweidemaaiers). Problemen De beheerswerkgroep Wellemeer sen voorziet dat ze tegen eind 1993 ongeveer twintig ha terrein zal ver worven hebben in het natuurgebied van de Wellemeersen. Dit is duide lijk een goede zaak voor de bescher ming van het reservaat maar spijtig genoeg gaat alles niet probleem loos. Het aankopen van natuurter reinen zien deze mensen als een verplichting en een noodzaak, «maar het beheren ervan op een degelijke basis vraagt enorm veel manuele inzet en werkkracht en hier manifesteert zich het grootste probleem», verduidelijkt Raf Sie- naert, vooral dan omdat de werk groep ook nog andere taken wil ver vullen om het gehele gebied tot een optimaal biotoop te brengen. Zo worden, nog in het najaar, water peilbuizen geplaatst en dit over het gehele gebied verspreid. Hiermee heeft de beheerskommissie de be doeling om zich op langere termijn een idee te vormen over het al dan niet droger worden van het gebied. De resultaten moeten ook leiden tot het vrijgeven van enorm veel informatie om het toekomstig be heer van de aangekochte percelen op een wetenschappelijke basis te gaan beheren. Men wil zeker niet amateuristisch te werk gaan aange zien de belangrijkheid van het ge bied en daarom gebeuren deze wa terpeilmetingen naar de kwaliteit in samenwerking met het Instituut voor Natuurbeheer in Vlaanderen. Voor al degenen die erbij betrok ken zijn vergt het enorm veel inzet en zij leveren ongekende inspannin gen voor de beheerswerking maar zij beleven des te meer vreugde aan de resultaten van dit beheer die jaar na jaar positiever zijn. Rijkdom Erpe-Mere. Dankzij de inzet van de Beheerswerkgroep van de Wellemeersen wordt dit natuurgebied tot een van de prachtigste uit de streek uitgebouwd, met een rijk biotoop dat ergens anders zeer zeldzaam wordt (jv) dewetkers hoopt de beheerswerk groep bijna met zekerheid op te los sen. In ruil voor een paar dagen manuele arbeid biedt men trouwens een gezond verblijf in de volle na tuur in een hooiweide die een prachtige aanblik van een nooit te vergeten schoonheid langs de ri viervalleien oproept. Dat er wat te beleven valt voor een natuurlief hebber hoort men uit het enthou siasme van Raf Sienaert: «Door konservator van de Wellemeersen H. Ruysseveldt, worden plantenop- namen verricht en deze tonen per- fekt welke soortenrijkdom van vroeger op een zo korte tijdspanne terug is van weggeweest. Sommige percelen zijn onderworpen aan een alternatief maaibeheer en worden tot drie keer per jaar toe gemaaid. Aan de hand van deze ingrepen kan naderhand vastgesteld worden wel ke veranderingen er optreden bij een frekwent maaibeheer of een jaarlijks maaibeheer.» Het werk van de werkgroep is zeker niet zenuwslopend maar wel tame lijk zwaar. Gelukkig wordt de moe heid verlicht door nieuwe vaststel lingen van bijv. Br. De Bruyn die tijdens de laatste beheersbeurt in vervoering geraakte bij het zien van de waterral op een beheerd perceel aan de rand van een rietkraag. Na waarnemingen kon men de waterral opgeven als broedvogel in de Welle meersen want hij heeft er zowat zijn verblijf van gemaakt. Dit is echter geen alleenstaand geval want het reservaat biedt nog andere verras singen. Op de door de werkgroep beheerde percelen werd dit jaar ook de torenvalk als broedvogel geno teerd en na dagenlange waarnemin gen stelde men vast dat «de jongen luid roepend uitvlogen». Men mag dus wel besluiten dat het beheers- werk van deze vereniging meer dan één positieve kant heeft. Brede orchis Natuurkenners of dito liefhebbers hoeft men niet te overtuigen dat de Wellemeersen een rijk biotoop ver tegenwoordigt. Het is bijgevolg ver van zinloos om stelselmatig perce len trachten aan te kopen. Dit is trouwens bewezen met het onlangs aangekochte hooiland in de Welle meersen. Bij vroegere observaties noteerde men er de tegenwoordig heid van de ratelaar, de knolsteen- breek en de brede orchis. Ook dit jaar hebben leden van de werk groep nog een dozijn eksemplaren van de zeldzame brede orchis aan getroffen. Men beschouwt dit als een uiterst waardevolle vondst want deze orchideesoort is in Vlaande ren en zelfs buiten ons taalgebied zeer sterk met verdwijnen bedreigd. Toekomst Aan de hand van de reeds verwor ven resultaten ziet de beheerswerk groep Wellemeersen de toekomst rooskleurig in voor wat de Welle meersen zelf betreft althans. Als ze verder kunnen rekenen op de finan ciële steun van het Denderleeuws gemeentebestuur zorgen zij voor het behoud van een rijk biotoop dat anders nog maar eens zoals zovelej gebieden met verdwijning gedoemd zou zijn. Men kan het evenzeer als een antagonie beschouwen tegen de weinig welriekende luchtvervuiling van het bedrijf in de buurt. - De Beheerswerkgroep Wellemeer sen stoppen alleszins niet met hun terreinaktiviteiten want op 12 sep tember a.s. dient een vrij groot per ceel gemaaid te worden. Zich ba serende op het suksesrijk resultaat op de vorige beheerde percelen, moet men ook voor deze maai- dag(en) een talrijke schare mede werkers zien opdagen. Wielewalers van het Denderland zullen er de werkgroep logistiek steunen om via een aangepast maai beheer de vroegere rijkdom van het terrein te herwinnen. Van volgend jaar af start men op nieuw met de inventarisatie van de broedvogels in het gebied van de Wellemeersen. Dit betekent dat men minstens één maal per week het terrein verkent en samen het bestand van de «bewoners» op maakt. Wie aan één van de inventa- risatietochten wil zijn medewerking verlenen, kan telefonisch kontakt opnemen met Br. De Bruyn (053/ 67.07.85) of met Raf Sienaert (053/ 83.42.60). Zij verschaffen dan alle nodige informatie betreffende plaats, datum en uur van afspraak. Dit geldt eveneens voor de beheers werken van 12 september of voor geïnteresseerden die eventueel aan een van hun geleide tochten door heen het natuurgebied de Welle meersen willen deelnemen. JV Kijkdom c. De problemen rond het aantal me- Smi-Paulusfeestcn. Deprondelmark, was een van de blikvangers (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 10