Psychiatrische afdeling van O.L.Vrouwziekenhiiis in nieuw gebouw ondergebracht De bouwplannen van A.S.Z. Mosselen met Sint-Pauluswijn op Sint-Paulusparochie Vakantiegenoegens - Erembodegem een «dagje uit» vol ontdekkingen! 2 - 21.8.1992 - De Voorpost Op 3 augustus 1992 werd de PAAZ-dienst van het Onze-Lieve-Vrouwzie- kenhuis te Aalst ondergebracht in een vernieuwd gebouw. De vorige lokatie van de dienst situeerde zich binnen het schoolgebouw van het Sint-Augustinusinstituut voor Verpleegkunde. Door het afsluiten van de verbindingsgang tussen het ziekenhuis en de school werd de PAAZ-af- deling van de rest van het ziekenhuiskompleks afgesloten. Om deze reden, maar ook omwille van de noodzaak aan een meer moderne akkommodatie in de eenheid, besliste de direktie om de afdeling in een gerenoveerde vleugel van het ziekenhuis te integreren. De afkorting P.A.A.Z. staat voor Deze benaming is het equivalent Psychiatrische Afdeling Algemeen van de dienst met kenletter A of Ziekenhuis. kortweg A-dienst genoemd. Een Het Bestuur van het ASZ heeft be slist aan de Gemeenschapsminister voor Volksgezondheid een aan vraag te richten tot het bekomen van een Vergunning om de bestaan de ziekenhuisgebouwen en infra structuur uit te breiden met een ge bouw - hiemagenoemd «uitbrei ding» - die zowel architektonisch, funktioneel als organisatorisch aan sluit bij de bestaande gebouwen. Aard en belangrijkheid der dien sten waarvan de uitbreiding is voor zien: - De uitbreiding omvat een ge bouw met infrastructuur voor vier bouwlagen van ±1100 m2. De in planting ervan geschiedt op een grondoppervlakte van 30 m x 40 m en bevindt zich langs de zijde van de Siesegemlaan. De uitbrei ding heeft een architectonische bin ding met de bestaande bouw via passerellen. - De uitbreiding is bestemd voor het onderbrengen van extra polikli nische ruimte: consultatie- en on derzoeksruimten; voorzieningen voor activiteiten in daghospitalisa- tie; extra internaatsruimte (logies), en nieuwe aangepaste ruimte voor de ziekenhuisadministratie en be- stuurswerking. De elementen welke niet voor sub sidiëring in aanmerking komen zul len en door de beheerder en door de V.Z.W. der geneesheren worden gefinancierd. Ondergrondse parking Alhoewel onlangs nog 120 bijko mende parkeergelegenheden in ge bruik werden genomen, kreeg het ASZ op 17 juli de toelating de bouw van een ondergrondse parking te laten uitvoeren door de firma Fran- ki uit Antwerpen voor een prijs van 28.381.679 fr. zonder BTW. Het Vlaams Fonds voor de bouw van ziekenhuizen en medisch-sociale instellingen zal financieel bijdragen tot betaling van de kosten van deze werken. Met dit doel legde dit Fonds een bedrag van 21.367.000 fr. vast op de begroting van het lopen de dienstjaar. Dit bedrag kan even tueel nog aangepast worden op ba sis van de eindrekening van de aan neming. P.H. A-dienst is een acute verpleegafde- ling voor neuro-psychiatrische be handeling. Ook in psychiatrische ziekenhuizen bevinden zich A-diensten. Is de ver- pleegdienst gelegen buiten een der gelijke instelling dan wordt de an dere benaming gehanteerd. Naar analogie met PAAZ bestaat ook de afkorting P.A.U.Z. Deze laatste verwijst naar een dienst voor acuut psychiatrische behandeling in een universitair ziekenhuis. De PAAZ-dienst van het Onze-Lie- ve-Vrouwziekenhuis is, vanaf he den te vinden op het gelijkvloers van het ziekenhuiskompleks zelf. De kamernummers lopen er dan van 50 tot en met 68. De bouwvleugel waarin de dienst zich situeert, werd binnen de perio de van november '90 en augustus '92 volledig vernieuwd. Het is dit deel van het ziekenhuis dat grenst aan de Leopoldlaan en de Groenstraat. De afdeling kan plaats bieden aan 30 patiënten. Er is keuze tussen één-, twee-, of driepersoonskamers en één enkele kamer voor vier personen. Er werd ook een eetzaal, living, douche en badruimte voor zien voor de patiënten. Om te vermijden dat de PAAZ-af- deling een te sterk ziekenhuiskarak ter zou vertonen, werden de patiën tenkamers vooral ingericht als «ver- blijfskamer»; medisch-technische aansluitingen zijn er minimaal en de typische ziekenhuisbedden werden vervangen door warmer, houten meubilair. Toch werden een aantal kamers voorzien van een uitrusting die het verlenen van fysisch technische zor gen mogelijk maakt. In het verleden was dit slechts in zeer beperkte mate realiseerbaar. De patiënten van de vroegere PAAZ met een grote behoefte aan dergelijke zorgen dienden naar een «somatische» ziekenhuisdienst te worden overgebracht. Het transfe reren van patiënten zal dus in de toekomst aanzienlijk verminderen. Het voornaamste verschilpunt met de vroegere behuizing van de P.A.A.Z.-dienst is dat alle thera peutische-, gesprek- of onderzoeks ruimtes en burelen binnen de gren zen van de afdeling werden onder gebracht. Meer bepaald werden er werkruimtes voorzien voor de psy chiaters, psychologen en de maat schappelijk werkster; een vergader zaal voor het team, een gesprekslo- kaal met one-way-screen; een sport zaal, ergotherapielokaal en een in gerichte keuken, eveneens bedoeld als therapieruimte voor de patiën ten. Een dergelijke infrastruktuur ver hoogt de mogelijkheid tot kontakt- name tussen de verscheidene hulp verleners. Hierdoor wordt de inter disciplinaire samenwerking, die noodzakelijk is binnen de psychia trische zorg, in sterke mate bevor derd. De vernieuwde PAAZ wil voorna- mejijk naar buiten treden als een «open» dienst. Hiermee wil men de jarenlange stigmatisatie als geslo ten afdeling voor rustverstorende patiënten tegengaan. Mits duidelij ke afspraken met de verpleegkundi gen kunnen de patiënten zich bui ten de afdeling (maar binnen het ziekenhuisdomein) bewegen. De werkmiddelen welke de hulp verleners ter beschikking hebben zijn: neuropsychologisch onder zoek, persoonlijkheidsonderzoek, gezins-, en relatietherapie, indivi duele psychotherapie. Alkoholisme en depressie zijn twee probleemge bieden die vaak aan bod komen. Het betrekken van mensen uit de nauwe sociale omgeving bij de be handeling van de patiënt is één van de grote betrachtingen van het team. Dit vertaalt zich o.a. door het anamnesegesprek uit te breiden naar de naaste gezinsleden, het on derhouden van regelmatige kontak ten met mensen uit het sociaal net werk en, indien mogelijk, het laten participeren van bezoekers in de zorg voor de patiënt. Aalst. Sint-Paulusfeesten. Van alles was er te koop op de prondelmarkt (a) Het voorbije weekend werden voor de 12de keer de traditionele Sint-Pau- Iusfeesten georganizeerd op het plein voor de in aanbouw zijnde kerk aan de Botermelkstraat. Het werden waarschijnlijk de laatste feesten voor de voltooiing van de nieuwe kerk waarvan de ruwbouw zo goed als afgewerkt De aanbesteding van de nieuwbouw gebeurde voor 28,1 miljoen frank. Voor de afwerking werd door het kerkfabriek nog geen aanbesteding uitgeschreven. Ook voor de verwar ming en de elektriciteit moeten nog de rekeningen worden gemaakt. Men schat dat de nieuwe kerk 50 miljoen zal kosten. De grootste bij drage voor de betaling van het ge bouw gebeurt door het bisdom, ter wijl de Vlaamse Gemeenschap in staat voor ongeveer 30% en de stad Aalst 15 miljoen geeft voor ruw bouw en afwerking. De rest moet de parochie betalen. Voor de vloer zoekt de parochie sponsors die een vierkante meter vloer kunnen aankopen. Men heeft meer dan 800 m2 vloer. Wie een bedrag van 2.000 fr of meer schenkt krijgt een brief met het cijfer van het deel van de vloer dat hij sponsorde. De klokkenluider van de parochie is al een tijdje werkloos. De klok van het noodkerkje werd in de maand juni naar de klokketoren van de nieuwe kerk gebracht. Zaterdag werden de gelovigen met klokken gelui opgeroepen voor de plechtige gelegenheidmis in de nieuwe kerk. Na de eucharisitievering was iede- ren welkom op de mosselslag met Sint-Pauluswijn. Echte Zeeuwse mosselen aan een zacht prijsje, je houdt het niet voor mogelijk. Vrij dag werden de feestelijkheden inge zet met een seniorenparty waarbij het 'Schurend Scharniertje' zorgde voor de animatie. Zaterdag was er ook een prondelmarkt en in de na middag werd er met veel belangstel-, ling geluisterd naar het Mexikaanse ensemble Los Chchucas terwijl 's avonds Willy Vinck uit de Fonteins^ traat voor de nodige animatie zorj^" de en zelfs een perfekte imitatieyan Will Tura bracht. Zondagnamiddag was het karnaval- duo vader Johnny Marcoen en zoon Bart te gast. Lede. Sint-Rochusfeesten. De fanfare van Lede luisterde de tiende editie van de feesten op (a) Lede. Sint-Rochusfeesten. Er was ook tijd om gezellig na te kaarten (a) Iets nieuws, in funktie van die be trachtingen, is het uitbreiden van de bezoekuren. Men kan de patiënten elke dag bezoeken tussen 14.00 en 15.30 u. en tussen 18.00 u. en 20.00 u. Deze uren sluiten trouwens aan bij de algemene bezoekuren van het Onze-Lieve-Vrouwziekenhuis. Aalst. Sint-Paulusfeesten. In de nieuwe kerk werd een eucharistieviering P.H. opgedragen die druk werd bijgewoond (a) Zondag 30 augustus a.s. richt Va kantiegenoegens een grote milieu happening in, in de Scheldestreek Temse, Hingene, Hamme: «Boei '92». Wandelaars die wensen deel te nemen aan Boei '92 starten op de Markt te Temse vanaf 10 uur en hebben keuze tussen omlopen van 6, 8, 12 en 16 km. In Temse kan een bezoek worden gebracht aan de Boel-scheepswerf, ook aan de tentoonstelling met de bekroonde werken van de dia-wed strijd «Water», op een klimmuur klauteren, met de boot over De Schelde varen naar het «Buiten land», animatiestands rond het the ma «Water» bezoeken, kijken naar demonstraties van oude Schelde- ambachten, de rechtstreekse uit zending van het programma «Fiets dag» BRT/Radio 2 bijwonen (14 - 17 uur). In Hingene op het kasteeldomein d'Ursel kan je leren kanovaren, in een duikersklok stappen, tussen 11.30 u. en 15 u. genieten van diver se optredens, de kinderen laten gri meren, animatiestands rond het thema «Water» bezoeken. Tijdens de wandeling kunnen verschillende rotan-bedrijfjes worden bezocht. Ook het infocentrum «De Note- laer», een waterzuiveringsstation, een info-stand windsurfing, anima tiestands rond het thema «Water». Er is zelfs gelegenheid op een mountainbike-parkoers je behen digheid te testen... Fietsers starten aan de Sporthal van Hamme en maken een 18 - 24 - 30 - 40 of 50 km-tocht. Ook voor hen is allerlei animatie voorzien: anima tiestands, optredens, kanovaren, demonstraties van oude Schelde- ambachten, bezoek aan de kerk en het graf van priester Poppe (Moer- zeke). Onderweg tijdens de fiets tochten is er mogelijkheid tot be zoek, met het voetveer, aan Marie- kerke, St. Amands of Baasrode. Deelnemen aan «Boei '92» kost bij voorinschrijving vóór 15 augustus a.s. in een BAC-kantoor of via de plaatselijke werkgroep Vakantiege noegens 75 fr./persoon (vanaf 6 jaar); kind -6 jaar gratis, of 125 fr/ persoon (vanaf 6 jaar), kind -6 j. gratis, bij inschrijving ter plaatse. Zondag 13 september a.s. stelt Vakantiegenoegens - Erembode gem een «dagje-uit» met «fietsen rond Brugge langs een overheerlijk trajekt» op het aktiviteitenpro- gramma. In Steenbrugge is alvast een halte voorzien aan de gedenk plaat Dom Modest Van Assche... De verplaatsing naar Brugge ge schiedt per trein. In het station Brugge kunnen fietsen worden ge huurd. Inschrijven vóór 20 augustus a.s. is noodzakelijk! Voor inlichtingen en inschrijvingen i.v.m. deze «dagjes-uit» kan men te recht bij A. en G. Malin, St.- Amandsstraat 5, Erembodegem of H. Verfaillie, Pater Rasschaertlaan 27, Erembodegem, of D. Palster man, Avaanstraat 22, Erembode gem, of G. en F. Van Gucht, Korte- straat 10a, Erembodegem, of D. en A. Concannon, S. Streuvelsstraat 15, Erembodegem. D.B.

De Voorpost | 1992 | | pagina 2