Aalst bereidt zich voor op 45e Jaarbeurs Van Boerinnenbond tot KVLV in zestig jaar te Smetlede Ten moet de deuren sluiten Vroegere Moederhuis wordt Administratief Centrum 4 - 21.8.1992 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Vooraf inschrijven is vereist. Ook kunnen de ouders schriftelijk speci fieke vragen stellen die op de sessie anoniem zullen behandeld worden door de penelleden. Meer informatie en de inschrij vingsformulieren worden verspreid via de pers en de stadskrant. In schrijven voor 15 augustus 1992. Info: 053/73.21.21. Avondprogramma 19.00 uur: Samson U kent Samson en Gert vast. Sinds september '90 hebben ze een eigen programma op TV1 met de naam Samson. Eentje elke woens dag, eentje elke zondag en in de -Jdeine vakanties elke dag. Maar Samson is meer dan een TV- programma. De eerste Samson-cd was razend populair. Tot nu toe gin gen in Vlaanderen 150.000 exem plaren over de toonbank. Vorig jaar werd dit album gekoppeld aan een uitgebreide kusttoumee. In juni komt de nieuwe, tweede cd uit. Samson, Gert en Alberto trekken deze zomer het land door om de nieuwe liedjes aan jeugdig Vlaande ren voor te stellen. Op donderdag 27 en vrijdag 28 au gustus zijn zij te gast op de Aalsterse Jaarbeurs. Praktische info: Gezien de veilig heid van het jonge Samson-publiek primeert, hebben de organisatoren gesteld dat per vertoning maximum 1.000 kinderen worden toegelaten. Elk kind dat een Samson-optreden wil meemaken dient in het bezit te zijn van een gedateerde plaatsreser vatie. Deze kunnen bekomen wor den op de promotie-akties van de Jaarbeurs tijdens de wekelijkse markten in de regio Aalst. Meer informatie hierover volgt. Vrijdag 28 augustus 1992 Alternatief programma 15 uur tot 21 uur: Infostandjes van Aalsterse schoolinstellingen voor socio-cultureel, avond- en week- endonderwijs. Onthaalkompleks (Meetingruimte) Keizersplein 21b Aalst. Avondprogramma 19.00 uur: Samson Info: zie donderdag 27 augustus. Zaterdag 29 augustus 1992 Alternatief programma 15 uur tot 18 uur: Bloedinzameling door het Bloedtransfusiecentrum Aalst. Info: Albrechtlaan 117-119, 9300 Aalst - tel. 053/21.42.37. Elke bloedgever ontvangt 2 vrij kaarten voor de Jaarbeurs. Avondprogramma 21.00 uur: Gala-avond van de Expo sant met The Skyliners Big Band Een avond speciaal naar de expo santen toe gericht. Een avond waar op zij er met hun klanten en/of vrienden een «gezellig onderonsje» van kunnen maken. Een dansvloer en een aparte tafelschikking is voor zien om de sfeer op punt te stellen. De muzikale animatie wordt ge bracht door 'The Skyliners Big Band'. The Skyliners Big Band bestaat al sinds 1946. Het orkest heeft derhal ve een schat aan repertoire opge bouwd gaande van Glenn Miller tot aan het huidige dans en hitwerk. Wat betreft dat laatste zijn er de zangsolisten: Dan Ellery en all round zangeres Lil Clarys. Een nieuwe soliste de Chileense zangeres Elisa Ramirez. Zij geeft het orkest, de op het ogenblik popu laire Latin-Sound. Saxefonist Henk Van Montfoort leidt en presenteert het orkest met al zijn ervaring zoals 'Met de mu ziek mee' en Hallo met Henk op de Nederlandse en Belgische TV. Het orkest speelt regelmatig tijdens grote evenementen in de casino's van Knokke, Middelkerke, Oosten de, Spa en Baden Baden, en vooral ook in het Kurhaus in Schevenin- gen. Zondag 30 augustus 1992 Alternatief programma Er dient nog een keuze te worden gemaakt tussen 2 mogelijke items. Namiddagprogramma 12.00 uur: Eetfestijn Beenhouwers- gilde. Spektakelzaal Keizershallen. In gang via parking. De organisatie is in handen van de Slagersgilde en de opbrengst gaat naar de gehandicaptensector van de regio. Info: Dienst Volksgezondheid, tel. 053/73.21.40. Avondprogramma 21 uur: Aalst groet Europa Totaalspektakel met meer dan 140 medewerkers. Voor dit totaalspektakel werd een keuze gemaakt uit gerenomeerde beroepsartiesten en musici, al dan niet van Aalsterse bodem, aange vuld met kunstgroep «Vredon» uit Aalst en een gekend Aalsters zang koor. Voor deze gelgenheid zal de spekta kelzaal omgevormd worden tot een romantische «Wienercafé», waarin maximum 500 personen kunnen plaatsvatten aan feestelijk uitge doste tafeltjes van 8 personen met tafelgarnituur, bloemen en kaar slicht. Op tafel een fles wijn (per 4 personen) en smakelijke hapjes. Een kleine dansvloer zal enig de monstreren toelaten voor de lief hebbers van mooie klassieke wals. Voor het beste danspaar uit het pu bliek wordt een verrassing voorzien. Reeds bij het binnenkomen worden de gasten aan tafel gebracht onder begeleiding van een zigeunertrio o.l.v. Roger Renard die onmiddel lijk de romantiek doet hoogtij vie ren. Tijdens het spektakel zelf zullen zo wel Katrien Gallez, Herman Slag mulder als Freddy Grey zich tussen de tafels begeven. Menig Weense melodie en verschillende duetten staan op het programma. Om 24 uur wordt een «Week-en Parijs» voor 2 personen verloot door gratis tombola onder de aan wezigen. Voor fijnproevers van muziek, zang, dans, vlaggespel en romantiek is deze avonde beslist een aanrader. Dit alles is een initiatief en een pro ductie van F.G. Productions vzw. Maandag 31 augustus 1992 Alternatief programma 15 - 21 uur: Infostandjes van Aal sterse schoolinstellingen voor ho ger-, buitengewoon- en deeltijds onderwijs, internaten, PMS-centra en thuisonderwijs Onthaalkom pleks (Meetingruimte) Keizers plein 21b Aalst. Avondprogramma 21 uur: Will Tura in Concert Voor de zesentwintigste keer op de jaarbeurs en telkenmale met groot succes, de keizer van het Vlaamse lied, in recital. De Boerinnengilde die na de eerste wereldoorlog in Vlaanderen opgericht werd, kwam tegemoet aan een noodzaak om de landbouwersvrouwen van die tijd een vorming te geven in verband met de huishoudelijke bezigheden. Een landbouwbedrijf was toen zeker geen éénmanszaak en de vrouw moest noodgedwongen verschillende taken op het erf voor haar rekening nemen. Het huishoudelijk werk werd naar de tweede plaats verdrongen en vaak bleef het bij zeer begrensde bezigheden. Hier was duidelijk nood aan opleiding en dit was vooral de doelstelling van de toenmalige Boerinnengil de om de landbouwersvrouwen een zekere bijscholing te bezorgen om de taken in het gezin beter te kunnen verzorgen. lokale omstandigheden. Soms blijft het bij een teoretische voorstelling en nochtans is het de bedoeling om rond het bepaald tema speciale ak- ties te voeren. Het bestuur zelf is er zich van bewust dat in de toekomst hieraan meer aandacht moet be steed worden en ook op gebied van ontspanning moet er heel wat ver andering komen. Op het huidig ogenblik beperkt men zich nog altijd tot een vierdelige lessenreeks om de kookkunst uit te breiden of te verfijnen. Samen met een naaikursus was het koken een van de belangrijkste beginselen van de vroegere «Boerinnenbond». Sinds ettelijke jaren is men de tradi tie aanhankelijk maar de evolutie heeft uiteraard ook Smetlede be reikt en organiseert de KVLV er tevens wat anders en zelfs meer. Zoals het in de benaming van de overkoepelende organisatie voor komt doet de Smetleedse KVLV niet weinig aan vormingswerk. Dit jaar tracht men nog meer voor va riatie te zorgen met op de agenda het aanleren van verschillende naaitechnieken, bloemen schikken, gezondheidszorg. Daarbij hoort nog een fietstocht en een bedevaart naar Oostakker. Men tracht de laatste tijd aktiviteiten te plannen die meer ontspannend zijn en de vriendschapsbanden onder de le den bevorderen wat in Smetlede in feite niet nodig is want alles gebeurt er in de beste verstandhouding en een aangename sfeer. Vorming Van KVLV-leden zou men in het Overal richtte men toen afdelingen op maar in Smetlede moest men toch wachten tot in het najaar van 1931. Ook hier, zoals overal elders, heeft de geestelijkheid een grote rol gespeeld bij de stichting waarbij de toenmalige pastoor zich uiteraard niet onbetuigd liet. Zoals overal el ders begon het met een kleine kern, allemaal vrouwen die zich inzetten voor een beweging die hun belan gen diende. Zij volgden eveneens het traditioneel patroon dat hen jaarlijks voorgesteld werd door het gewest dat de grootste lijnen van het programma vastlegde. Het was niet alleen een soort van bezigheidstera- pie of vrijetijdsbesteding want daar voor had men in die periode niet zoveel tijd. Het was meer een hulp die men aan de landelijke vrouwen aanbood om beter een gezin te run nen. Het betrof dus aktiviteiten waarbij iets te leren viel en die nut tig waren voor de uitbouw van het gezin. Later is hierin een evolutie gegroeid en zag het na-oorlogse programma er helemaal anders uit. Ook de af delingen volgden deze evolutie, zij het de ene wat vlugger dan de ande re. Ook in Smetlede heeft men zich aan de doelstellingen gehouden maar daarbij gezocht naar nieuwig heden want de belangstelling van de plattelandsvrouw had andere vor men aangenomen. Voor de afdeling van Smetlede is 1992 dus een jubileumjaar voor het bestuur in de kleine deelgemeente van Lede. Ondanks het feit dat het hier om een kleine entiteit gaat telt de vereniging toch 97 leden en vi seert men om de magische honderd te bereiken. Net als alle andere KVLV-vereni- gingen houden zij zich aan het jaar- tema wat niet wegneemt het eigen programma uit te breiden. Hierbij houdt men rekening met de wensen van de leden in het bijzonder en schenkt men aandacht aan aktuele problemen. De werking staat uite raard in het teken van de doelstel lingen in het algemeen zonder de beginwaarden geweld aan te doen. Programma Het vormingswerk is dit jaar gericht op het «Milieubewust-Leven» en ook in Smetlede houdt men zich aan dit centraal werkthema. Wat op na tionaal vlak voorgesteld wordt, kan echter op plaatselijk vlakverder uit- gebouwd worden, aangepast aan de Aa,s' De Ten-oefenzaal, bmnenkon helemaal leeg la) algemeen kunnen zeggen dat ze konservatief zijn maar dan toch al leen in hun werking die trouwens gebaseerd is op jarenlange ervaring. Ook al wonen ze in een afgelegen klein plattelandsdorp dan evolue ren ze mee met de moderne voor uitgang. Wat hun werking betreft, ligt het sukses toch nog altijd in de vorming die van bij de oprichting primeert. Het blijft een centraal te- ma dat zich toespitst op kooklessen, naaikursussen, verzorginstechnie- ken en alles wat met opvoeding te maken heeft. De afdeling van Smet lede tracht aan de wensen van de leden in grote mate tegemoet te ko men en daarom luistert men naar de inbreng van de leden. Nochtans be weert KVLV-consulente Griet De Smet dat de afdeling niet alleen een «voorbeeld is van inhoudelijke als metodische aanpak maar dat het interessegebied van de Vlaamse vrouwen nauwelijks veranderde» en men het dus liever bij het tradi tionele patroon houdt. En waarom zou men veranderen als men over tuigd is dat men de goede formule gevonden heeft. Opmerkelijk is wel dat «de vrouwen zelf willen tussen komen met hun ervaring en ze vra gen vergaderingen op het tijdstip dat voor de meesten het best past. Met andere woorden, de zondag is aan het gezin voorbehouden maar de avonden in de week bieden een geschikte uitkomst zowel voor vor ming als voor ontspanning. Jong en oud Talrijke afdelingen moeten het stel len met een bestuur samengesteld uit «oudere» dames. Niet iedereen heeft de mogelijkheid om stelsel matig aan vernieuwing te doen. In Smetlede hoeft men niet bang te zijn want met de huidige ploeg is de continuïteit voor meerdere jaren verzekerd. De leiding is overwe gend in handen van vrouwen onder de vijftig jaar maar ook «jongeren» melden zich aan om de uitbouw van de vereniging te bewerkstelligen. In elke afdeling wordt naar veran dering gestreefd en dit is in Smetle de positief merkbaar, alhoewel men toegeeft dat dit dorp «eigenlijk een voorbeeld van een afdeling is waar men trager de veranderingskuur aanvat». Men dient hier sterk reke ning te houden met een zekere kate- gorie mensen die het dorp verlaten terwijl inwijkelingen vaak de plaats van de autochtonen innemen en de «inhoud Van de bijeenkomsten» helpen bepalen. Het KVLV-bestuurvan Smetlede is sterk van mening dat de werking moet in stand gehouden worden omdat men in het dorp anders al zo weinig te bieden heeft op sociaal- kultureel vlak. Voor bepaalde ma nifestaties is men al op Wetteren afgestemd of moet men het veren igingsleven van Lede aanvaarden. De KVLV komt nu nog altijd tege moet aan een noodzaak die bena drukt wordt door permanente vor ming maar dan op een enigszins an dere manier als in de tijd van de «Boerinnengilde». Men heeft de landbouwscktor niet volledig verla ten maar men richt zich nu naar iedere dorpsvrouw die buiten het gezin wat meer wil opsteken of ont spanning zoekt. Iedereen kan nu toetreden en genieten van de nieu we impakt waar «vorming» centraal gesteld wordt. JV Het Labo Motorisch Leren van de KU Leuven heeft in samenwerking met DW verzekeringen een onderzoek gedaan naar faktoren die een rol spelen in de onevenre dig hoge ongevallenfrekwentie bij de be stuurders van bromfietsen. Aandacht werd besteed aan de relatie tussen leeftijd van de bestuurders en de snelheid van het voer tuig. In I960 was 35% van de beroepsbevolking van Finland nogaktief in de landbouw. Nu is dat aandeel gedaald tot minder dan 9%. Bij het begin van de verlofperiode verleende de Provinciale Techni sche Dienst de machtiging aan het Aalsterse OCMW om de vroegere kraaminrichting aan de Gasthuis straat - bij de Aalstenaars beter ge kend als het «moederhuis» - om van te vormen tot een administratief centrum. Een week later werd door de gouverneur de bouwvergunning afgeleverd. De vergunning betreft de ruwbouw (fase 1). In openbare aanbesteding wordt een uitvoeringstermijn voor zien van 90 werkdagen. De kostprijs bedraagt 10.099.776 fr. zonder BTW. Na de ingebruikname van de gewe zen kraaminrichting als administra tief centrum, worden de prefabge bouwen, waar de diensten van het OCMW nog zijn gevestigd, afgebro ken. P.H. Het nieuws sloeg in als een bom sportzaal Ten moet de deuren sluiten. Patrick De Koning is er het hart van in. Hij kreeg het bericht per brief van het stadsbestuur. Eerder al had hij er iets van opgevangen, officieus. Maar dat, zo dacht hij, waren louter geruchten. Niets meer dan dat. Tot het bericht kwam dat op het einde van het jaar de huurovereenkomst niet zal vernieuwd worden en men vanaf september moet beginnen met de ontrui ming van de zaal. Bij Ten hebben een tiental sport clubs een onderkomen gevonden. Het vroegere zwembad werd door Patrick De Koning omgetoverd tot een prachtige oefenzaal voor aller lei sporten. Toen Patrick De Ko ning het bericht ontving, besloot hij naar burgemeester De Magth te gaan om toch nog te proberen het verdikt uit te stellen. Het mocht niet baten. Al keek de burgemeester wel even verbaasd op toen ze vernam dat zoveel sportclubs in Ten gehuis vest waren. Die clubs kunnen naar een ander onderkomen uitkijken. 'Misschien kunnen ze terecht in de sporthal van de Sito, maar dan moet men telkens weer naar de stedelijke sportdienst om de beschikbare uren aan te vragen. En wat meer is, men bèschikt er over geen kantine'. De huurders van Ten staan dus aan de klaagmuur. Zelfverdedigingsclub De Schaduw wint er geen doekjes om men kan nergens beter zijn dan bij Ten. Alles staal er altijd klaar, nooit zijn er problemen. Bovendien is De Scha duw bang dat de leden van de club nergens nog hun agressie zullen kwijt kunnen. 'Hun uitlaatklep valt weg en de vraag is nu wat er zal gebeuren. In de Schaduw komen hyperkinetische kinderen hun te veel aan energie afreageren, komt veiligheidspersoneel zich op de hoogte stellen van allerlei technie- Aalst. Enkele verantwoordelijken van clubs die in Ten een vaste stek hadden verworven (a) ken. Aalst, zo zeggen de verant woordelijken van de club, is cen traal en dus ideaal gelegen omdat de leden van zowat overal vandaan komen. Om in Aalst een nieuwe plaats te vinden, dat zal zo goed als onmogelijk zijn zegt de clubverant- woordelijke die in de wolken is over de uitstekende dienstverlening in Ten. 'We hadden hier alles. Er was een gezellige sfeer, vergadermoge lijkheid. Nooit waren er proble men.' Hij heeft het nog over het feit dat bij Ten steeds alles in orde was. 'De matten lagen altijd klaar en waren in de prijs begrepen. Als we nu zelf matten moeten gaan kopen en die ook zelf moeten leggen, verliezen we aardig wat van onze oefentijd. Kortom, in een andere zaal dat zien we niet zo zitten'. Dat zegt ook de heer De Bruyn die vol overtuiging zegt dat men in Ten best terecht kon voor alle mogelijke gevechtssporten. Kickboksen en Thaiboksen, het was er steeds per- fekt te doen. De club is al vijfjaar bij Ten en heeft nog nooit enig pro bleem gekend. Nu ligt het anders. Men stelt zich vragen over de toe komst. 'Waar moeten wij nog iets organizeren? Hoe kunnen wij nog een programma opmaken? Bete kent de sluiting ook het einde van de club?' Het wordt bang afwach ten. Eenzelfde geluid is te horen bij de mannen van de Koreaanse kara te die met hun twee Belgische kam pioenen naar een andere oefen ruimte moeten uitzien. De uitbater van Ten kan het nog steeds niet geloven. 'Ik dacht dat het allemaal niet waar was, maar de brief loog er niet om. De burge meester is komen kijken en was ver baasd over de werking hier. In de voorbije maanden hebben we heel wat aktiviteiten georganizeerd om geld bijeen te krijgen om verbete- rings- en aanpassingswerken uit te voeren. Die zullen nu niet meer no dig zijn', luidt het. En dan is er nog de dansgroep The Groovies die met pijn in het hart het nieuws van de sluiting vernam. 'Als we geen lokaal ter beschikking heb ben, hoe moet het dan met ons verder' zegt men daar. (ad)

De Voorpost | 1992 | | pagina 4