Baardegem beleeft 105 jaar Faubourg jaarmarkt Alkuone ontving Israëlische dansgroep Hondenzegening aan Meldertse Nievelkapel Openluchtsport voor allen in Aalst Hartvereniging Harva weer aktief Duizend werklozen meer in arrondissement Aalst De Voorpost - 21,8.1992 - 5 Zondagvoormiddag boden zich, bij een stralend weerken, tientallen hon denliefhebbers met hun troeteldier aan, bij de H. Rochus, vereerd in de Nievelkapel in Meldert. De jaarlijkse hondenzegening groeide uit tot een gezellige traditie: buren en hondenvrienden vinden elkaar onder de bomen rond de geklasseerde Nievelkapel. Dit niet voor een stresserende keuring, maar voor een rustige en ontspannen babbel. De keuring die op de zegening volgt heeft meer een vriendschappelijk dan een kompetitief karakter. Aalst. Het ijs was vlug gebroken (a) Aalst. Het Sint-Lievensrusthuis waar opnamen gemaakt worden voor de nieuwe VTM serie 'Moeder, waarom leven wij' (a) Op zondag na half-oogst wordt jaar lijks traditioneel de Kapelhoogmis opgedragen in de Rochuskapel op de Nievelwijk te Meldert. Ze wordt opgeluisterd door Jotam en staat in teken van de wijk en zijn bewoners, maar vooral van de honden. Die traditie vindt haar oorsprong in de afbeelding van de Heilige Ro chus, aan wie de Nievelkapel is toe gewijd, met een hond. Volgens de overlevering zou het dier de pest- wonden van de heilige hebben ge likt, terwijl Rochus zelf andere pest lijders verzorgde. In 1968 werd de Rochusvrienden opgericht, een burenkring zonder omschreven taakverdeling, maar met het doel, de kapel, die dateert uit 1560, te onderhouden en te verf raaien. Uit deze vereniging groeide de Kynologische Vereniging Nievel Kapel die in 1979 haar eerste inter nationale hondenkeuring organi seerde. Met steeds groeiend sukses werd deze manifestatie jaarlijks herhaald. Verplicht naar andere lokaties uit te zien door de aangroei van het aantal deelnemers aan de interna tionale tentoonstelling, werd door de organisatoren uitgeweken naar de Aalsterse Keizershallen, maar de inrichters zijn hun oorsprong niet vergeten. Jaarlijks vindt, na de hoogmis met hondenzegening, op Nievel een keuring plaats. Geen grote kompetitie, maar een vriend- treffen. De kommercie is mee ver huisd naar Aalst, maar het oor^ spronkelijke enthousiasme is geble ven op Nievel. De sfeer is er dan ook uniek. Wie kennis wil maken met echte hon denvrienden en een babbel wil slaan over het wel en wee van de geliefde dieren, ontbreekt niet op Nievel. De eigen hond wordt meegenomen en men laat de H. Rochus hem zege nen. P.H. Schepen van Sport, Roger D'Hondt, is er van overtuigd, dat het beoefenen van sporten op open luchtterreinen, een nieuwe kans moet krijgen. Buitensporten zijn door omstandigheden eigen aan sommige kompetities, die zich noodgedwongen in zalen afspelen. Deze zijn sterk verminderd en daar door minder toegankelijk gewor den. Op het Volksplein aan de Naarstig heidsstraat, is er mogelijkheid tot basket, handbal, minivoetbal, kaat sen en volleybal... en toch wordt dit terrein bijna niet meer voor sport gebruikt. Op vrijdag 21 augustus wordt op het Volksplein om 19.15 u. de start ge geven voor een sensibilizeringscam- pagne voor de openluchtsport in het algemeen en voor de jeugdsport in het bijzonder. De campagne wordt gesteund door het BLOSO en de Koning Boudewijnstichting. De toegang tot de meeting is gratis en er wordt een «sportdrankje» aangeboden. P.H. Aalst. Het bestuur van Sint-Rochus dat de hondenzegening organizeerde (a) De Hartvereniging Harva uit Aalst blijft niet bij de pakken zitten. In het jongste ledenblad worden weer heel wat aktiviteiten voor de komende maanden bekend gemaakt. En wordt er uiteraard ook aandacht be steed aan de eet- en leefgewoonten voor de hartpatiënten, naast de fa milierubriek. Onder het motto 'Smul u gezond' organizeert Harva op zaterdag 5 en zondag 6 september zijn jaarlijks eetfestijn in de Stedelijke Basis school in de Binnenstraat te Aalst. Zaterdag 5 september kan men er terecht van 18.00 tot 22.00 uur en ozndag 6 september van 11.00 tot 15.00 uur. Men heeft de keuze uit twee met zorg bereide menu's. Op zaterdag 12 september reist men naar Leuven. Men vertrekt om 8.00 uur aan de Klora te Aalst. In Leu ven wordt het stadhuis, de Sint-Pie terskerk en het begijnhof bezocht. Op het programma staat ook een middagmaal en een broodmaaltijd. Omstreeks 19.00 uur worden de deelnemers terug in Aalst verwacht. In de maand oktober staat er een vierdaagse reis naar het Groot Her togdom Luxemburg op het pro gramma. De reis heeft plaats van 3 tot en met 6 oktober. Men gaat op nieuw naar het mooie hotel Beau Sejour in Wilz. Voor deze meer daagse reis is zoals steeds een re cent cardiologisch verslag noodza kelijk. Men kan inschrijven tot 15 september. Op 10 oktober is James Last weer te gast in Flander's Expo te Gent. Har va beschikt over 100 toegangskaar ten. Voor de reis per autocar, een toegangskaart voor de show betaalt men 1.350 fr. Men vertrekt om 19.00 uur aan de Flora te Aalst. Inschrij ven kan voor 30 september e.k. Harva is te bereiken op het adres Openveldstraat 13 te 9473 Welle. Naar jaarlijkse traditie beleeft Baardegem, de laatste week van augustus, zijn kleurrijke 'Faubourgkermis'. Hoogtepunten zijn uiteraard de klein- veemarkt en de Faubourgstoet. Na het sukses van vorig jaar wordt opnieuw nieuwsgierig uitgekeken naar wat de spitsvondige Baardegemnaren nu opnieuw weer in petto hebben. De kermis van augustus heeft, zoals het woord zelf aangeeft (kerk-mis), te maken met het inwijden van de kerk te Baardegem. Volgens oud-school meester Edmond Moortgat, beweren sommigen maar al te graag en verkeerdelijk, dat de Margriet-kermis ouder is. De kermis rond het patroonfeest van Margriet (20 juli) is een bedevaart tegen de kinkhoest, pas ontstaan in de 17de eeuw. De Faubourg-kermis is middeleeuws van oorsprong en kenmerkt zich als een echt parochiefeest. Het werd in de loop van de eeuwen in alle wijken van Baardegem op verschillende dagen gevierd. Een van de wijken was Faubourg, hetgeen letterlijk voorstad, figuurlijk 'niet tot de dorpskern behorend' betekent. De Faubourg vierde kermis op de laatste dinsdag van augustus en or ganiseerde de jaarmarkt. Het werd de belangrijkste kermisdag. Veeprijskampen Op kermismaandag wordt dit jaar op de Hovingen Roggeman een Ge westelijke en gemeentelijke prijs kamp voor runderen, paarden en pony's georganiseerd. Er is zelfs een speciale prijs voor 'de mooiste uier' voorzien. Voor het grootvee in Baardegem zijn standplaats had, bestond enkel een 'prijskamp' voor het klein vee, dat een veel langere traditie heeft. Volgens Bert De Block is het klein vee ontstaan uit de vroegere geitenbond. 'Iedereen boerde toen nog wel wat, maar vaak heel bescheiden. De veestapel bleef dikwijls beperkt tot wat geiten, die op kermisdinsdag gekeurd werden. Nadien werd de dierenshow open gesteld voor allerlei kleine beestjes en zo, bleef het tot vandaag de dag' vertelt hij enthousiast. 'De organi satie kende in al die jaren een wisse lend sukses. Tussen de twee wereld oorlogen heeft het gebeuren goed gewerkt. Na 1945 kwam ze moeilijk opnieuw op gang. Door het werk en de inzet van enkelingen heeft de jaarmarkt zich in die periode kun nen handhaven' aldus Bert De Block. Van muziekwagen tot Faubourgstoet Roze De Maeseneer (weduwe De Gols) woont al meer dan vijftig jaar in Baardegem en heeft uiteraard al heel wat 'Faubourg's' meegemaakt. 'Ik heb hier voor den oorlog nog kermis meegemaakt' vertelt ze fier. 'De Dorpsstraat zag er toen heel anders uit, de vele café's bepaalden nog meer het straatbeeld. De man nen hadden toen de lastige op dracht met kermis een aantal keer de ronde van Baardegem te doen. Een van de vele hindernissen on derweg was op 'commerce' thuis. Als extra attraktie haalden we met kermis ooit een aap in huis. Na de oorlog heb ik de kermis langzaam zien groeien. Na het kleine vee kwam het grote vee, de stoet groei de van een muziekwagen die op dinsdagmorgen rond reed met kin deren tot een heuse kermisstoet met vele groepen en wagens. De reuzen Peje en Melle deden hun intrede en kregen een kinderreus Kamiel. Van Kamiel werd ik meter. Hij werd op kermis gedoopt en voor die gelegenheid deelde ik 27 kilo suiker uit onder de kinderen. Ik heb de kinderen trouwens altijd graag gesteund. Zelf stikte ik voor hen een twintig lederen kostumekes', besluit Roze fier. De laatste jaren komen er heel wat nieuwe groepen bij voor de stoet. Uit de beginperiode resten enkel nog de Molenvrienden een wagen van het muziek. Wat enkele jaren een inspiratieloos afkooksel van Aalst-Karnaval was werd de laatste jaren overstegen door nieuwe, fris se ideeën. Groepen als de Skeptezoema's, de Kerkstraat vrienden, de Mazoetekes, de Pië- Amers, de Molenvrienden, de Dor- sers, het Renneweerkomitée enz... zijn weer druk bezig om op dinsdag 25 augustus in de Eerdegemstraat van start te kunnen gaan met nog betere uitbeeldingen. De beentjes van de vloer De kermis zelf heeft door de jaren heen een ander uitzicht gekregen. Vroeger zag de kermis er anders uit natuurlijk. Het aantal 'molens' was veel beperkter, men moest ze trou wens zelf draaiende houden. Voor de rest stonden op het dorp nog wel een aantal 'kramen', waaronder een frietkraam. In de cafés was het na tuurlijk overal volle bak. Op sommi ge plaatsen was een orgel voorzien. Herbergierster Marie-Jeanne Rog geman vertelt: 'Bij ons in de zaal stond vaak een orgel, waar heel wat volk en vooral danslustigen op af kwamen. Het was de tijd dat er nog voor een dans moest betaald wor den. Aan het dansen bewaar ik ove rigens een pittige anekdote. Op ker misdinsdag waren wij met een stel vrienden verkleed in een danstent aanbeland. In die tent vertoefde ook onze Vic, die mij ten dans vroeg en mij niet herkende. Na herhaalde lijk vragen wie ik eigenlijk was, her kende hij mij aan de strik van mijn kostumeken dat ik onder mijn ver- kleedsel droeg'. Dit jaar wordt ook aan de kermis- danslustigen gedacht. Reeds op vrijdagavond 21 augustus gaat om 20 uur de spiegeltent open. Op za terdag is er om 21 uur Charleston bal met optredens van Baardegem- se sfeerdansers. Dinsdagavond wordt er in de spiegeltent gedanst met Studio Atlantis. Kermissportmanifestaties worden ook niet vergeten: maandag in Zaal Ons Huis grote duivenvlucht uit Ni- nove, 's avonds om 19 uur schieting op de liggende wip door maatschap pij Sint-Jozef, donderdag grote ker- misvlucht op Quiévrain en in de na middag wielerwedstrijd voor inter nationale liefhebbers, zondag dui venvlucht op Quiévrain en Noyon, katuitschieting door de Vonckisten bij Maxens en in zaal Ons Huis op de liggende wip. Het meeste plezier wordt echter in Baardegem tussen pot en pint be leefd. Zo vertelt molenaar Prosper Fies: 'Met kermis werd er wel altijd iets uitgestoken. De blafeturen van de huizen werden stiekem weggeno men en rond de kerk verzameld. Een dag later kwamen de mensen hun houten schutsel zoeken en aan gezien dergelijke dingen erg op el kaar leken, moesten sommigen meerdere keren terugkomen. Ook het pikken van andermans kar was een heel avontuurlijke bezigheid (bijvoorbeeld die van Dolf Uyter- sprot), met een helse ontsnappings poging (door zijn haag) een kontro- le van de gendarmes en achteraf veel straffe verhalen als vaste ingre diënten. Op café gebeurden toen de meest onmogelijke dingen. Jan, het paard van Maurice De Bruyn, dronk eens een pint uit in café 'De Jordaan' en deed er nog geen twee minuten later van zattigheid zijn behoefte'. P.H. Laatste 2 jaar Dat de werkloosheid in ons land terug aan het stijgen is was reeds duidelijk gebleken uit de laatste ge gevens. Volgens het ACV is de evolutie van de werkloosheid in het arrondisse ment Aalst eveneens bijzonder ne gatief. Op 2 jaar tijd zijn de uitkeringsge rechtigde werklozen met bijna 1000 toegenomen. In juli 1990 waren er 7.874. In juli 1992 zijn er 8.739 volledig werklozen. De stijging is ongelijk verdeeld tus sen mannen en vrouwen: (+505 bij de mannen; 360 bij de vrouwen). De stijging treft ook alle leeftijdska- tegorieën en alle opleidingsniveau's. Tnans bedraagt de werkloosheid in het arrondissement Aalst 12 op 100 werknemers, wat gevoelig boven het gemiddelde van Vlaanderen is. Wanneer de stijging van de werk loosheid bij de vrouwen kleiner is dan bij de mannen, heeft dit ook te maken met de uitsluitingen uit de werkloosheid (nu artikel 80 en vroe ger artikel 143) aldus een ACV- woordvoerder. P.H. Aalst. De Israëlische groep Aluway Inbar werd door Vredon ontvangen (a Aalst. Op het stadhuis ging het er gezellig aantoe tijdens de ontvangst van de Israëlische groep (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 5