Gierle vlegelt zich nationaal kampioen op Half-Oogstfeesten Denderhoutem Ook op de Aalsterse Kunst en Ambachtenmarkt is papier troef De Voorpost - 21.8.1992 - 9 weekend De Denderhoutemse Half-Oogstfeesten groeien langzamerhand uit tot een ware happening in de streek. Misschien met minder allures dan deze in de Falluintjes georganiseerd maar wel heel wat aangenamer. Er is de aanwe zigheid van de echte traditionele Vlaamse kermissfeer met een diversiteit aan attrakties vooral gebracht door de volkskunstgroepen, de muziek van alle slag en de aktiviteiten rondom het oogstgebeuren van weleer. Vooral de verdwenen en niet meer beoefende oude ambachten zijn aantrekkelijke bezienswaardigheden voor de honderden bezoekers van de Schollaert- hoeve. Vlas Tot de meest populaire kijkstukken behoort o.a. de zwingelmolen, een schrikwekkend tuig als het op volle toeren draait maar beheerst wordt door Emeric Calle uit Stekene die er het vlas mee bewerkt. Als hij bezig is lijkt het wel eenvoudig om vlas op die manier te zwingelen maar een beginneling zou hier vrij vlug naar het EHBO-centrum ren nen want in feite komt er een enorm stuk stielkennis bij te pas en dat leert men niet in een paar dagen tijdens de oogstfeesten. Het is even zeer een kwestie van vaardigheid, zegt Emeric Calle, die er nu 77 is en reeds zwingelt sinds zijn zestiende. De vlasindustrie is altijd zijn leven geweest en hij bleef aktief tot zijn pensioen. Daarna is hij begonnen met demonstraties op ambacht- markten en andere feestelijkheden waarmee hij nu ook al een vijftiental jaren bezig is. Toen hij nog jonger was trok hij ook naar het buitenland om zijn zwin- geikunde te demonstreren maar aangezien zijn respektabele leeftijd blijft hij dichter bij huis. Maar nu nog is hij steeds onderweg want overal wordt hij gevraagd waar am- bachtsmarkten ingericht worden. Zo ook was hij slechts één dag aan wezig op de Half-Oogstfeesten te Denderhoutem waar hij eens te meer veel kijkers rond zich kreeg, dankzij zijn indrukwekkend ge bruiksvoorwerp waarvan het soort wiel met een enorme snelheid langs zijn hangen loopt. Het is een tuig waarmee de grote vlasstengel ge broken en verwijderd wordt. Jaren lang heeft men zich op het boeren hof van vroeger gered met een der gelijk apparaat dat thans in een mu seum thuishoort. Voor de talrijke bezoekers was het eens te meer dé grote attraktie want nostalgie kan men nu eenmaal niet uit de moder ne wereld bannen. Roemeentjes Tijdens haar openingstoespraak had burgemeester Valentine Tas veel lof voor de «pleeggezinnen» die reeds één of meerdere malen een Roemeens kind op bezoek had den en ze een onvergetelijke vakan tie aanbieden. Deze 26 kinderen komen uit Mitro- polia, een dorp dat door Haaltert geadopteerd werd ten tijde van de moeilijkheden die er heersten na de democratisering. Voor de derde keer zijn de kinderen op bezoek in Haaltert waar zij onbezorgd onver getelijke dagen slijten bij hun «pleegouders». De mensen zijn zo danig met hun «pleegkinderen» be gaan, dat sommigen onder hen zelfs naar Mitropolia gereisd zijn om er zich van de toestand te vergewissen. De soms erbarmelijke plattelands toestanden liggen aan de basis dat de mensen uit Haaltert nog meer in de weer zijn om de kinderen te ver wennen, ook al is het maar voor een tweetal weken. Zowel het gemeentebestuur als pri- vé-personen zetten zich voor deze kinderen in en er is zelfs een initia tief genomen om een barbecue te organiseren in het Waterkasteel van W. Michiels te Moorsel, ten voordele van de Roemeentjes, die op vrijdag 21 augustus terug naar huis keerden, maar niet vooraleer ze op de Half-Oogstfeesten de be zoekers met een paar liederen in het Roemeens vergastten. Landelijk Zo een tien jaar geleden hebben enkele mensen plannen gesmeed en deze zijn thans uitgegroeid tot één van de grootste volksfeesten in de streek, aldus burgemeester Tas in haar openingstoespraak. Ze gaf wel toe dat het geen unicum is maar het blijft een sfeervolle en landelijke bedoening, vooral door toedoen van de Schollaerthoeve-eigenaars Elza en Omer. Alhoewel er wel bijna elk jaar het zelfde te zien is, op een paar nieu wigheden na, komt iedereen terug wat wijst op de goede formule waar bij men vooral oog heeft dat het landelijke karakter niet verdwijnt. Dank zij de sterke organisatie, waarbij men wel Roger D'Hondt mag vernoemen, van een 150-tal medewerkers, wordt hier een kultu- rele en maatschappelijke waarde behouden «die een band met het verleden strak houden met herinne ringen die moeten doorgegeven worden omdat het een terugblik in de tijd betekent», stelde burge meester Tas. Moeilijke voorbereiding De mensen die naar de feestweide komen van Half-Oogst Denderhou tem beseffen niet altijd welke voor bereiding er aan te pas komt. Noch tans, ook al zat het weer eens te meer zeer goed mee, de$oorberei- dingen waren niet vanlftoeilijkhe- den ontbloot. De regen van de vori ge dagen had van de weide en de omgeving van de boerderij een drassig veld gemaakt dat niet ideaal geschikt was om mensen te ontvan gen maar nog minder om er zware traktoren laten over te rijden. Nog daags vóór de feestelijkheden moest men elf ton grint en zes ton zand aanvoeren om de oprit berijd baar en begaanbaar te maken. Tot op het laatste ogenblik hebben de organisatoren moeten wachten om vooral de traktoren uit de eerste periode op te stellen. Deze maken trouwens een geweldige indruk en terecht want er zijn prachtexempla ren bij. Zij zijn in feite de oldtimers van het veld. De vijftig bussels stro zorgden ervoor dat de talloze be zoekers zonder modderschoenen het hoger gelegen gedeelte van de weide konden bereiken. Maar der gelijke nadelige details konden de pret niet derven, trouwens wie een boerenhof bezoekt weet dat men zich aan dergelijke situaties kan ver wachten. Alhoewel, dit moet ge zegd worden, de Schollaerthoeve is een voorbeeld van onderhoud en vooral de binnenkoer gaf een fees telijke aanblik met al de bloembak ken op de vensterbanken die trou wens deel uitmaken van het dage lijkse hoeveleven en er niet ge bracht werden speciaal voor de feesten. Het was dus zeer terecht dat boer en boerin op alle vlakken gelauwerd werden want het is in de eerste plaats dank zij deze mensen dat men Half-Oogst nog kan vieren op de oude manier zoals het gedu rende eeuwen lang door de plaatse lijke bevolking beleefd werd. Het is vooral dank zij Elza en Omer dat voorzitter Willy Michiels kon zeg gen dat het «op het boerenhof een echte Kermis te Stichelen wordt» en men wel naar een weinig uitbreiding uitkijkt, maar het in alle omstandig heden zal landelijk houden. ge gebieden hoeven we voor het buitenland niet onder te doen. Bij de opening moest de Hongaarse dansgroep «Hadju-Debrechen» voor het kleurenpalet zorgen maar aangezien de vertraging lieten zij de muziekvereniging van Aspelare het podium bezetten. Dit was maar uit stel want zij brachten de toen reeds talrijke aanwezigen een waar festijn van Hongaarse vitaliteit. Ze zorg den voor autochtone volksmuziek waarmee ze de massa een heel stuk van de avond boeiden. Het optreden van de Roemeense dansgroep «Perinita Ploiesti» moest er niet voor onderdoen en hij kreeg wellicht de meeste sympathie mee ogenschijnlijk dank zij de aan- penbeek, Sint-Gillis-Waas en de twee afgevaardigde ploegen van Lille. De vierslag was dan weer voor Diepenbeek dat Breendonk en Lille voorafging, gevolgd door de tweede ploeg van Lille en Sint-Gillis-Waas. In de Vijfslag behaalde Zele de vierde plaats samen met Gierle en zij werden voorafgegaan door de winnaars uit Lille, Diepenbeek en Sint-Gillis-Waas. De spektakulaire zesslag werd gewonnen door de ploeg uit Gierle voor de twee ploe gen uit Diepenbeek, Zele en Lille. In deze B-reeks behaalde Diepen beek de nationale titel dank zij zijn hoogste puntenaantal in de vijf reeksen samen. Hier was Lille twee de gevolgd door Breendonk, Gierle, Lichtaartse Kloppers voor Gierle en de tweede ploeg uit Lichtaart, Gierle en Diepenbeek. In de drie slag was het Gierle voor Lichtaart, Gierle (2), Diepenbeek en Zele. Zowel in de vier- als in de vijfslag behaalde Gierle de overwinning en Zele klasseerde zich telkens vijfde, een goed resultaat want zij dorsen nog niet zo heel lang samen. De zesslag ging opnieuw naar de ploeg uit Gierle voor Lichtaart, Diepen beek, Zele en Lichtaart 2. Dankzij de uitstekende prestaties in de ver schillende onderdelen behaalde de vlegelvereniging uit Gierle de natio nale titel en zij wonnen ook de wis selbeker vermits ze driemaal het kampioenschap wonnen. Voor dit Denderhoutem. Na het kampioenschap werd nog een demonstratie gegeven door een tiental vlegeldorsers, een spektakulair nummertje als toemaatje voor de talrijke toeschouwers (jv) wezigheid van de Roemeense kin deren die zich hier al goed thuis voelden. Vlegeldorsen Nog meer aandacht kregen de Half-Oogstfeesten dank zij het kampioenschap vlegeldorsen dat dit jaar ingericht werd. Iedereen kan dorsen met een vlegel als het moet maar zoals we de Vlaamse Vlegeldorsbeweging bezig gezien hebben is heel wat anders. Hier moet alles harmonisch en ritmisch gebeuren net als een ritueel van be gin tot het einde. Ongeveer honderdvijftig vlegeldor sers boden zich aan voor de schif tingswedstrijden en uiteindelijk werden voor iedere discipline een achttal ploegen weerhouden. Zij vlegelden dan de finalewedstrijden in de namiddag voor een talrijk op gekomen publiek. Het was een at traktie die spijtig genoeg eenmalig is vermits dit kampioenschap tel kens op een andere plaats ingericht wordt. Aangezien de belangrijkheid van een dergelijk optreden heeft men in Denderhoutem reeds plan nen om in die richting iets anders te zoeken voor volgend jaar. Men ver noemde reeds de kampioenschap pen koeien melken maar ook ande re suggesties zullen zich in de toe komst aanbieden. Het kampioenschap vlegeldorsen werd in twee reeksen ingedeeld. Zo heeft men de B-reeks voor vlege laars die nog maar recentelijk bij de beweging aansloten en de meer er varen dorsers van de A-reeks. Wie in de B-reeks de uiteindelijke over winning behaalt mag het jaar na dien meedraaien in de hoogste reeks. Voor de B-reeks zal Stekene in de tweeslag hogerop mogen want zij wonnen voor Gierle en Breendonk, Diepenbeek en een tweede ploeg van Breendonk. In de drieslag was het dan Breendonk voor Lille; Die- Sint-Gillis-Waas, Stekene en Zele. Voor de A-reeks was er heel wat meer belangstelling en dit omdat ze meer ervaren zijn vermits ze al lan ger met het vlegeldorsen bezig zijn in teamverband. Niettemijn zijn het meestal allemaal mensen die vroe ger nog de vlegel gehanteerd heb ben beroepshalve en samen met nog enkele honderden andere dorsers zorgen zij er voor dat deze stiel niet teloor gaat. Er is bovendien belang stelling vanwege de jeugd want som mige ploegen zijn samengesteld uit mensen waarbij vaak grote leeftijds verschillen vast te stellen zijn. In deze «gevorderde» kategorie werd de tweeslag gewonnen door de kampioenschap eindigt Lichtaart tweede voor Diepenbeek, Zele, Vorst en Stekene. De jury had het op bepaalde ogen blikken zeer moeilijk want de eerste vijf ploegen vlegeldorsers lagen steeds dicht bij mekaar zodat er tel kens weinig verschil was in het pun tenaantal. Spijtig genoeg is dit een attraktie die volgend jaar op de eens te meer geslaagde Half-Oogstfees ten van Denderhoutem zal ontbre ken. (j-v.) Aansluitend op de nu lopende ten toonstelling «Papier, Beeld en Ba sis» wordt het papier ook het cen trale tema op de 15de Kunst- en Ambachtenmarkt die op zondag 6 september in het Aalsterse centrum wordt gehouden. Er worden zoveel mogelijk varian ten gebracht op het tema papier. Dit gaande van het ter plaatse ma ken van handgeschept papier tot de kunst van het papierknippen en -vouwen. Ook een aantal vaardig heden die op het papier uitgeoe fend worden, zoals kaligrafie, kari katuren tekenen, zie-spreuken.. zij hebben allen papier als basis. Behalve de themagebonden de monstraties zijn de traditionele am bachten opnieuw op de markt aan wezig: klompen- en tonnenmaker, de bezembinder en de manden- vlechter, de smid en de imker, de instrumentenbouwer en nog vele anderen. In de mate van het moge lijke worden zelfs enkele demon straties gebracht van ambachten ei gen aan de kuituur van de migran tenpopulatie. Het kultureel animatieprogramma ziet er gevarieerd uit, met een op treden van de «Veske Voljeir» met Vlaamse volksmuziek, «Kubat» met Turkse muziek en volksdans en «Corvi» een komisch muziekthea ter. Het stadsbestuur heeft ook haar steun toegezegd aan de rederijkers kamers De Catharinisten en Sint- Barbara, die momenteel werken aan de voorbereiding van een wa- genspelentornooi. P.H. Denderhoutem. Tijdens de hal/oogstfeesten betrekt men ook de vroegere aanverwante industrie zoals het vlaszwingelen dat deel uitmaakte van de hoevebezigheden (jv) Volkskunst De volksdans en de folklore in het algemeen vormen altijd een attrak tie die kleur en sfeer brengen bij een gebeuren in openlucht. Het optre den van de reeds wereldbekende Aalsterse groep Vredon bracht een voorsmaakje met hun vendel- zwaaiers die kunst en een stukje akrobatie met elkaar op harmoni sche wijze kombineren. Op sommi-

De Voorpost | 1992 | | pagina 9