Het schone avontuur van een bakkersjongen De Voorpost TEVE-BLAD, JE MOÉT HET IN HUIS HEBBEN. Avant-Garde tentoonstelling in Brussel JUUL KEPPENS TE DENDERMONDE HEBT U EEN HUIS TE KOOP 16 - 28.8.1992 - De Voorpost Dendermondenaar Marc. Eemans van de partij Van 18 september tot 13 december heeft in het Museum voor Moderne Kunst, in de Koninklijke Musea voor Schone Kunsten van België (Koningsplein 1-2 te 1000 Brussel) en in Antwerpen van 20 september tot 6 december in het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten (Leopold de Waelplein te Antwer pen) een tentoonstelling plaats met als tema 'Avant-Garde in België'. Men kan deze tentoonstelling elke dag bezoeken van 10.00 tot 17.00 uur (gesloten op maandag). In Brussel is de tentoonstelling ook ge sloten op 1 en 11 november. De toegangsprijs bedraagt 150 fr of 120 fr (vermindering) en 80 fr voor be geleide schoolgroepen. Rondlei dingen geschieden op aanvraag. De tentoonstelling Avant-Garde in België 1917-1929 gezamenlijk pro- jekt van het Museum voor Moderne Kunst te Brussel en het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten te Antwerpen. Ieder museum biedt een globaal overzicht van de beel dende kunst uit deze periode. Aan gezien Brussel en Antwerpen te vens de voornaamste centra van de avant-gardekunst waren, werden de beide tentoonstellingen ook in die zin uitgewerkt. In de tentoonstel ling te Brussel worden daarom spe cifiek Brusselse aksenten gelegd waarbij vooral de nadruk ligt op de beweging rond het tijdschrift '7 Arts' en de eerste aktiviteiten van de Belgische surrealisten. Aan de hand van dokumenten uit de verza melingen van de Archives d'Architecture Moderne zal ook een schetsmatig overzicht van de Moderne Beweging in de architek- tuur worden getoond. In dezelfde zin wordt de tentoonstelling in Ant werpen uitgebouwd met biezonde- re aandacht voor de aktiviteiten rond de tijdschriften 'Het Overzicht' 'Ca ira' en 'Lumiere'. Naast het historische uitgangspunt heeft de opdeling in twee verschil lende maar tevens volledige ten toonstellingen ook andere voorde len. De bezoeker kan immers in twee etappes en vanuit twee ver schillende invalshoeken een groot aantal kunstwerken zien vooraleer tentoonstellingsmoeheid kan op treden en zonder dat het overzicht verloren gaat. In de tentoonstellin gen worden vooral de avant-garde- stromingen opgenomen zoals ze zich in België aandienden na de eer ste wereldoorlog; met name Dada, de tweede golf van het futurisme, zuivere beelding en de abstrakte stromingen van het surrealisme en de radikale fraktie van het moder nisme. Iedere tentoonstelling om vat naast een rijk dokumentair ge deelte een 200-tal kunstwerken van alle kunstenaars die aktief betrok ken waren bij de avant-garde, met uitgebreide ensembles van de be langrijkste protagonisten. Gelijktij dig met de tentoonstelling wordt een rijk geïllustreerd boek gepubli ceerd waarin alle aspekten van de beeldende kunst van deze periode in wetenschappelijke teksten wor den behandeld. De deelnemers aan deze tentoon stellingzijn Marcel-Louis Baugniet, Victor Bourgeois, Jan Cockx, Al- bert Daenens, Felix De Boeck, Louis Herman De Koninck, Pros per De Troyer, Marthe Donas, Mare Eemans, Pierre-Louis Flou- quet, Jean-Jacques Gailliard, Floris jespers, Oscar Jespers, Paul Joos- tens, Jan Kiemeneij, Jos Leonard, Karei Maes, rene Magritte, E.L.T. Mesens, Jozef Peeters, Victor Ser- vranckx, Frits Van den Berghe, Ed- mond Van Dooren, Georges Van- tongerloo en Hubert Wolfs. Postume tentoonstelling Van 6 september tot en met 11 oktober loopt in de aula van de Kamer van Koophandel, langs de Leopold II-laan 7 te Dendermonde, een postume tentoonstelling van een selektie van schilderijen van de hand van Juul Keppens, ereburger van Lebbeke. Juul Keppens werd te Lebbeke ge boren op 1 april 1910. Hij liep er lagere school en behaalde achteraf, in 1929, in Oostakker, zijn onder wijzersdiploma. In 1930 was hij leerling aan de Aka- demie voor Schone Kunsten te Dendermonde, in de schets- en te kenklas van de leraars Ferdinand Willaert en Felix Gogo. Vijf jaar later was hij laureaat, met alle eer ste prijzen en de eremedaille van de stad Dendermonde voor 'Tekenen naar levend model'. Zijn eerste belangrijke tentoonstel ling werd in de loop van 1941 geor ganiseerd in de akademiezaal. Juul kwam in kontakt met professor Dr. Jozef Muls en zijn werk werd aangekocht door de staat. In 1945 hield hij ziin eerste grote tentoon stelling in Brussel; hij kreeg buiten gewoon lovende kritiek, zowel in de Franstalige als in de Vlaamse pers. In 1956 wijdt de Vlaamse Televisie Haes een uitvoerige bespreking. 1966: Eremedaille van de stad Brus sel. 1970: Ereteken Kuituurkring Bor- nem. 1971: Zilveren medaille beroeps kunstenaars. 1980: Ereburger van Lebbeke met gouden medaille. 1988: Werk aangekocht door de provincie Oost-Vlaanderen. 1989: Eremedaille 'Open Kring' Gent. 1989: Eremedaille 'Hof te Puttens' Lede. 1990: Drie werken aangekocht door de Senaat. Zijn werken zijn verspreid in bin nen- en buitenland. Juul Keppens overleed in Lebbeke op 24 januari 1992. De tentoonstelling in de Kamer van Koophandel te Dendermonde is toegankelijk, van maandag tot vrij dag, tijdens de kantooruren en op een uitzending aan zijn werk, met zaterdag en zondag van 15 tot 19 u. Het leven van Priester Poppe in een stripverhaal Binnenkort verschijnt onder de titel 'Het schone avontuur van een bakkersjongen' een stripverhaal over het leven van Priester Poppe. Het boek wordt uitgegeven door de Kulturele Vereniging Spirit en is van de hand van de bekende tekenaar JefNys. Op 27 september wordt het officieel voorgesteld. In 1961 verscheen in dagblad 'Het jaar (1990-1991), anderzijds sloot Volk' een stripverhaal over het le- het aan bij de publikatie van de ven van Priester Poppe. Edward eerste lukse editie van Spirit (in Poppe die leefde van 1890 tot 1924 1991 was het album 'Tazuur en is allicht de meest bekende zoon van Tazijn' verschenen, zeg maar Suske Temse. Nu dertig jaar later ver- en Wiske in Temse). Benevens de schiint er een lukse-editie van dit gewone uitgave en het lukse album beeldverhaal. uitgegeven door de Standaard Uit- In 'Het Volk' liep het beeldverhaal geverij gaf Spirit een variante uit op over Priester Poppe van 23 novem- voormelde lukse editie. Die varian- ber 1960 tot 24 mei 1961. het verhaal te werd gekenmerkt door een aantal vertelt het leven van priester Poppe eigen redaktionele pagina's (met die als eenvoudige bakkersjongen kleurenfoto's) en een fluweel blau- de kans kreeg om voor priester te we omslag, die de kommentaar van Maurice Ducha- teau. Voor de radio houdt Jos De Pierre Van Rossem het panorama van Temse voor, met de torens van de Onze-Lieve-Vrou- wekerk en het gemeentehuis. Aan gezien de toren van het gemeente huis pas in 1905 werd opgetrokken, zal hij uit deze eerste tekening wor den verwijderd. Ook de omslag wordt aangepast. In de editie van 1961 stelde hij priester Poppe voor omringd door kinderen, met op de achtergrond de toren van de kerk van Moerzeke. Op de cover van de lukse-editie vormen de toren van de Onze-Lieve-Vrouwekerk en het ge meentehuis van Temse de achter grond. Het wordt bovendien een harde omslag, in kleur, voorzien van de gouden sleutel van Temse, sym bool van de uitgaven van Spirit. Voorintekenen kan door storting van 750 fr op het rekeningnummer van Spirit 001-1190531-29, Blind- straat 10 te 9140 Temse. De voorin tekeningen worden afgesloten op 7 september. De voorintekenaars kunnen hun lukse-editie komen af halen op zondag 27 september van 16.00 tot 18.00 uur in het gemeente huis van Temse, Kasteelstraat 16 te Temse. Electronic Pre Press nv Dommekensstraat 6, 9240 ZELE - HRD 45.153 De aandeelhouders worden uitgenodigd de jaarvergadering bij te wonen die zal gehouden worden op dinsdag 8 september 1 992 te 14.00 uur, Dommekensstraat 6 - 9240 ZELE. AGENDA 1Verslag van de Raad van Bestuur 2. Verslag van de kommissaris-revisor 3. Goedkeuring van de jaarrekening op 31.03.92 en van de verwerking van de resultaten 4. Kwijting van hun bestuur aan de leden van de Raad van Bestuur 5. Kwijting aan de kommissaris-revisor 6. Rondvraag De aandeelhouders die de algemene vergadering wensen bij te wonen, worden verzocht zich te gedragen volgens de statuten. studeren. Zelf ziekelijk bleef hij zich meer dan honderd procent in zetten voor zijn medemensen. Hij werd onderpastoor in Moerzeke, waar hij aan de basis lag van de oprichting van de Eucharistische Kruistocht. Priester Poppe ligt ove rigens in Moerzeke begraven. In de lente van 1992 besliste de Kul turele Vereniging Spirit tot het uit geven van een lukse editie van het album dat in 1991 al verscheen. Enerzijds lag dat initiatief in het verlengde van het Priester Poppe- Weekblad van Dender-, Durae-en Scbeldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.500 F 6 maand 1.250 F 3 maand 625 F los nummer 50 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 jouden sleutel van Temse bevatte. De lukse-editie van Spirit kende zeer veel belang stelling. Op basis van de voorinteke ningen was de oplage al een paar maanden voor de officiële voorstel ling uitgeput en velen bleven up hun honger zitten, want Spirit hield er aan dat de oplage beperkt bleef. Het was in de lijn van dat biezonder geslaagde initiatief dat Spirit beslis te tot het uitgeven van een lukse- editie van 'Het Schone Avontuur van een Bakkersjongen'. De lukse-editie zal 64 bladzijden omvatten. Elf daarvan zijn redak tionele pagina's en zullen handelen over Temse, Priester Poppe, Spirit en natuurlijk Jef Nys. Op verzoek van Spirit zal de teke naar de tekening waarmee het ver haal begint, wijzigen. Deze teke ning, die verwijst naar 1890 (ge boortejaarvan Priester Poppe) stelt lïAïïis yyysj DEN OMMEGANCK Gfote Markt 18 Dendermonde Uitslag van de winnende paren op woensdag 19 augustusrich ting noord-zuid 1. Werner Cornelis en Roger Van de Put te; 2. Lucienne De Visscher en Mariette Van Der Plas; 3. Jean ne Dierick en An Smeekens: 4. Josee Flamand en Ghislaine De Boeck. Richting oost-west1. Bert De Caestecker en Paul De Smedt; 2. Kris Dexhorez en Guido Van Steenlandt; 3. Henny Pollijn en Paul Van Damme; 4. Paul Vel- deman en Albert Maes. Bridgeavond elke woensdag om 20.00 uur in Den Omme- ganck, Grote Markt 18 te Den dermonde. Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en pTa 18 u. 053/62.44.62. U stelde voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten. Even kijken elke week een compleet overzicht van alle TV-programma's, zender per zender, dag per dag. Daarbovenop de kijk-tips van de week, een lijst van alle films die tijdens die week worden uitgezonden, praktische gouden tips en een pak gratis prijzen voor onze lezers. Alles in zakformaat én... voor slechts 25 fr. Dat is TeVe- Blad. Dat moet je in huis hebben.

De Voorpost | 1992 | | pagina 16