Geert Neckebroek (Mere) en Dirk Van Herreweghe (Erpe) wandelen voor Moeder Aarde in Amerika Jaarbeurs van start gegaan Speelpleinwerking Erpe-Mere was weer een feest Verhuisplanen Aalsterse Academie voor Schone Kunsten vertraagd 4 - 28.8.1992 - De Voorpost wi l I KOMEN] MORGEN (ERUG v I Aalst. Opening Jaarbeurs. Nog enkele minuten wachten en dan gaan de poorten van de Jaarbeurs open a Vervolg van blz. 1 Van de 1.722 be drijven die zich in Aalst hebben ge vestigd, is 96% onder te brengen onder de noemen KMO. Vandaar ook de roep om een centrum voor middenstandsopleiding op te rich ten in Aalst. Samenwerking tussen de privebedrijven en de stad zal vol gens schepen Bourlon tot goede re sultaten leiden en hij merkte ter loops op dat de stad al heel wat initiatieven die door bedrijven wer den genomen, voluit heeft onder steund. Hij pleitte voor een uitbrei ding van de industrieterreinen cn zag het als een opdracht van de stad om een gunstig klimaat te scheppen dat de werkgelegenheid kan bevor deren. Tot slot deelde hij mee dat er momenteel een brochure in voorbe reiding is over de Aalsterse gastro nomie. 'Een bewijs dat de samen werking er is en ook kan'. Professionele promotie Mevrouw B. Smessaert, streekma- nager, benadrukte dat degelijk on dernemingschap een noodzaak is. Wanneer men weet dat de KMO's een belangrijk deel uitmaken van de bedrijven uit de regio, dan moet men ook in die zin denken en wer ken. Zij is belast met het ekono- misch herstelbeleid in de regio en heeft dus met de KMO's af te reke nen. elke dag opnieuw. Heel wat van die kleine en middelgrote be drijven hebben extra steun nodigen nu de Europese eenmaking voor de deur staat, is die steun meer dan wenselijk. Is de eenmaking een uit daging, het is evenzeer een bedrei ging, aldus mevrouw Smessaert die eraan toevoegde dat de konkurren- tie steeds scherper zal worden en dat men zich bijgevolg als bedrijfs leider hiertegen zal moeten wape nen. Dat kan door een goed onder nemersschap en door op een pro fessionele manier naar buiten te treden. Op dat vlak heeft ook de overheid een ondersteunende rol te vervullen. Zij verwees naar het tie njarenplan van de Vlaamse rege ring waarin de KMO's een centrale plaats bekleden en waarin grote aandacht wordt besteed aan de ont wikkeling van de regio's. Aan deze 45ste Jaarbeurs van Aalst nemen 125 expozanten deel. Zij konden beschikken over een ten toonstellingsoppervlakte van 4.300m2, wat een 300 m2 meter is dan de voorbije jaren. Ronnnd de beurs is een heel spektakelpro gramma geweven, met als hoogte punten de Aalsterse Avond die in een nieuw kleedje werd gegoten, het optreden van Gert en Samson, en de gala-vond van zaterdag 29 augustus met de Skyliners Big Band als gastheer. Zondag nodigen de Aalsterse beenhouwers uit en maandag 31 augustus sluit Will Tu- ra het feest af. Vervolg van blz. 1 Het eindpunt van de vijfduizend kilometer lange tocht is de Nevadawoestijn waar men tegen 12 oktober hoopt te verzamelen, de herdenking van Columbus. Voor de deelnemers is het in feite geen vie ring maar in zekere zin een protest herdenking waarbij men de nadruk wil leggen op het lot van de India nen dat hen beschoren werd sinds de ontdekking van Amerika. Toch moet het voor de deelnemers van de voettocht een verzoeningsfeest worden. Nevada Testside De vier jonge mannen vertrokken vorige week uit Schiphol naar New York vanwaar ze per bus de deelne mers, die reeds in januari vertrok ken, aan de Grand Canyon gaan vervoegen. Van aan dit punt trek ken ze via een omweg, want ze mo gen niet door het natuurreservaat tenzij de vzw Moeder Aarde 150.000 dollar betaalt, naar Las Ve gas. Dit wordt de laatste noemens waardige stad vooraleer de woestijn in te trekken naar Nevada Testside. Dit is het gebied waar de Ameri kaanse kernproeven getest worden en het wordt beschouwd als een 'Waistland'. Dit betekent dat het gebied opgeofferd wordt ten bate van de kernproeven. Het gebied ligt echter niet zover uit de buurt van de Indianenreservaten met het gevolg dat de inheemse bevolking zeer on derhevig is aan besmetting en in ongezonde omstandigheden leeft. Akties Tijdens de volledige tocht worden passieve akties ondernomen die er vooral op gericht zijn het lot van de Indianen in de belangstelling te brengen en middelen zoeken om verbetering te realiseren. Men wil hun levensomstandigheden aan de wereld kenbaar maken en tijdens de In een vroeger artikel werd meegedeeld dat het vroegere oude Aalsterse zwembad aan de Capucienenlaan mogelijk op de lijst staat van de be schermde monumenten. Ook werd reeds omschreven dat de Aalsterse Stedelijke Academie voor Schone Kunsten in bewust gebouw zou onderge bracht worden. De klasseringsprocedure van het oude zwembad komt dan ook voor het stadsbestuur bijzonder ongelegen. Net voor het vernemen van het klasseren als beschermend monument was stadsarchitekt Hilde Hey- lenbosch klaar met het ontwerp van de aanpassingswerken die het gebouw moesten omvormen tot nieuwe Kunstakademie. Door genoemde klassering van het oud zwembad wordt de geplande verhuisprocedure voor verschillen de stadsdiensten in het gedrang ge bracht. Het openbaar onderzoek dat uitsluitsel moet geven over de duiding dat het oud Aalsters zwem bad deel gaat uitmaken van een ont- werplijst met monumenten die voor bescherming in aanmerking komen, loop op 28 september ten einde. Het oude zwembad werd opgericht in de dertiger jaren en werd ge bouwd naar een ontwerp van de Gentse architekt Willy Valcke, een leerling van de beroemde Frans- Zwitserse architekt Le Corbusier. Reeds vroeger was het oude zwem badgebouw ingeschreven in een herlocalisatiedossier om vanaf 1994 de Akademie voor Schone Kunsten te huisvesten. Net voor de mogelijke klasserings procedure bekend raakte was stads- architekte Hilde Eylenbosch klaar met het ontwerp van de aanpas singswerken die het gebouw daar toe moet ondergaan. Deze ontwer pen waren reeds het vervolg van vroegere plannen die in een nieuw bouw voorzagen op de binnenkoer van de op het ogenblik door de aca demie in gebruik zijnde gebouwen aan de Nieuwbeekstraat (aanslui tend op het oude zwembad). De verbouwingsplannen van de stadsarchitekte respekteerden vol ledig het uitzicht van het bestaande gebouw maar voorzagen wel in het dichtmaken van het zwembad zelf. Indien de beschermingsprocedure wordt voortgezet, moet het ontwerp van de stadsarchitecte de goedkeu ring krijgen van de dienst Monu menten en Landschappen. Dit lijkt op zich geen probleem te zijn, maar een en ander zou dan toch onver mijdelijk tot heel wat tijdverlies lei den. Het verhuizen van de Stedelijke Academie hangt uiteraard samen met het overbrengen van heel wat andere diensten, ingeschreven in een totaal verhuisplan. Zo zouden in de dan vrijkomende lokalen in het oud-Hospitaal sommige stads diensten een onderkomen vinden. De hierdoor vrijkomende ruimte wordt dan op zijn beurt ingevuld door andere diensten in de verhuis- carrousel, zodat op een andere plaats weer ruimte vrijkomt voor andere administratieve afdelingen. Wanneer de verbouwing van het oude zwembad niet volgens het vooropgestelde tijdsschema zou kunnen gebeuren, komt het hele verhuisplan op de helling te staan. Patrick De Smedt, Schepen van Openbare Werken plande in de maand september op de gemeente raad de financiële middelen, nodig voor de verbouwingswerken, te la ten vrijmaken. Zo zou met de eerste faze van de werken kunnen aange vangen worden. «Vanzelfsprekend ben ik niet tegen de bescherming van het gebouw op zich», zegt de schepen, «maar be grijpelijk loopt het geplande dossier beter geen vertraging op». Genoemde schepen is dan ook van plan om te onderhandelen met de verantwoordelijke instanties om te trachten de vooropgestelde plan nen te respecteren. P.H. Het gemiddeld aantal bewegingen op de luchthaven van Zaventem is van 45 tol 50 per uur gestegen. Dal is toe te schrijven enerzijds aan een stijging van het aantal vluchten van maatschappijen die al op Brussel vlogen en anderzijds aan een aan tal nieuwe luchtvaartmaatschappijen die met vluchten begonnen zijn. Budget en Recht van Test Aankoop komt tol de bevinding dat beleggen in Luxem burg en Nederland niet altijd even aantrek kelijk is. Budget en Recht heeft een aantal scenario's uitgewerkt met verschillende le beleggen of te innen bedragen. Meer hier over kan men lezen in Budget en Recht van juni 1992 (Hollandstraat 13 te 1060 Brus sel 021536.64.11.) voettocht wordt hiervoor zowel de nationale als de regionale pers inge schakeld. Ook andere media bren gen de toestanden in de openbaar heid. Nu reeds heeft men ondervon den dat een groot gedeelte van de bevolking sympatie betuigt met de aktie maar toch ondervindt men ook tegenkanting. Ook ter plaatse zal aktie gevoerd worden en daar krijgt men dan de medewerking van Green Peace. Het ligt voor de hand dat men Testside, symbolisch althans, zal betreden om dan de reaktie van de plaatselijke overheid af te wachten. Het zal be doeld zijn als aktie van burgerlijke ongehoorzaamheid maar daaren boven wil men vooral eisen stellen om het lot van de Indianen te verbe teren en vooral hun levensomstan digheden in dit ongezond gebied aan de kaak stellen. De akties moe ten dan ook reeds de konceptie van de geplande konferentie aankondi gen. Twee maanden Het viertal, G. Neckebroeck, D. Van Herreweghe, D. Abeel en B. Liebaut, zal na ongeveer twee maanden op de eindbestemming aankomen, samen met honderden andere stappers voor 'Moeder Aarde'. Gedurende hun duizend ki lometer lange tocht zullen ze over nachten in kerken, waar men in nor male omstandigheden ook andere mensen opvangt. Desgevallend krij gen zij ook onderkomen in scholen en in tenten als het niet anders kan. De dagelijkse bevoorrading ge schiedt via een voedselwagen, de 'Blitzcar', die alle voedingszaken langsheen het trajekt afrijdt om goedkoop aan eten te geraken. Voor de deelnemers is dit een ma nier om met weinig onkosten - vijf tot zeven dollar per dag - de voet tocht mee te maken want hun ticket en verzekering moeten ze zelf be kostigen. Op 12 oktober is hun missie ten einde en na nog een paar dagen verblijf om de streek toeristisch te verkennen, keren zij na twee maan den huiswaarts. JV Sinds een paar jaar wordt op gemeentelijk vlak de speelpleinwerking georganiseerd om de kinderen tot twaalf jaar gedurende het grootste deel van de vakantie op te vangen en ze aktief bezig te houden. De meeste kinderen komen er elk jaar terug wat er op wijst dat de verantwoordelijken en de monitoren hun best doen om alle leeftijdsgroepen aangename dagen te bezorgen tussen 6 juli en 21 augustus, de officiële periode van de speelpleinwerking. Het is een initiatief dat zeker waar dering verdient want voor de ge meentebesturen betekent het toch een bijkomende uitgave niet alleen voor het speelmateriaal maar ook voor het betalen van de monitoren en dan spreken we nog niet van de extra hulp die verleend wordt door het onderscheiden gemeenterper- soneel dat er veel uren aan besteed om alles tot in de puntjes voor te bereiden, of bij te springen bij pro blemen die ondanks alles toch nog onverwacht kunnen oprijzen. Ook het nieuwe initiatief, de bus dienst om de kinderen op te halen, brengt kosten mee maar het resul taat en de tevredenheid in de school op het Molenveld te Burst, het eni ge trefpunt in Erpe-Mere, doet dit alles vlug vergeten. Ruim 25 moni toren werden aangeworven voor de speelpleinwerking en zij stonden onder leiding van hoofdmonitrice Indr. Pieters. De aanwezigheid van de kinderen was afhankelijk van verschillende elementen zoals de vakantiesprei ding van de gezinnen en zelfs het weer. Toch was er voor dit laatste in het Molenveld een oplossing gevon den want bij slecht weer konden de kinderen aan aktiviteiten deelne men binnenskamers en dc oudsten onder hen konden zelfs dan hun tijd spenderen in de zwemkom. Van verveling kan bij de speelpleinwcr- king niet gesproken worden want de leiding en begeleiders zijn allemaal mensen die weten met kinderen om te gaan gelijk in welke omstandighe den. Het zijn trouwens meestcl mensen die uit de jeugdbewegingen komen en dus genoeg vakkennis hebben om zich uit de slag te trek ken. Slotbijeenkomst De laatste dag van dc speelplein werking was er verzamelen gebla zen te Sint-Lievens-Houtem waar ze uit verschillende gemeenten el kaar ontmoetten. Het was de be doeling 'Houtem op zijn kop' te zet ten en daar zijn de kinderen won derwel in geslaagd. Tot slot van hun speelpleinvakantie konden ze op het marktplein aan allerlei aktivitei ten deelnemen. Deze happening maakt deel uit van 'Houtem Ondersteboven', een realisatie dank zij het gemeentebestuur, bij gestaan door de verschillende ra den. Zij beperken zich niet tot een jong publiek van eigen bodem maar hebben de zaak uitgebreid tot de omliggende gemeenten die deze ak- tiviteit kunnen gebruiken als een slotbijeenkomst voor alle kinderen. Het veronderstelt een sport- en spelnamiddag te zijn die het orgel punt moet wezen van de speelplein werking. Daarnaast is het ten ple zante uitstap die in feite niets kost en waarbij de kinderen bij allerlei aktiviteiten aktief betrokken wor den. Pretpark Gesteund door de talrijke opkomst begint men in Houtem reeds de ver gelijking te maken met een mini- pretpark waar vooral de kleuters hun gading vinden. Er waren kleine fietsen ter beschikking gesteld, ze konden stoeien in een springka steel, ballen gooien cn er was een molen net zoals op dc kermis. Voor de jeugd was het werkelijk een ware kermisdag die tevens voor de ou deren onder hen avontuurlijk spor tief uitviel met dc zes meter hoge klimwand enandere vermakelijkhe den waarin ze in kompetitie konden treden. Vanuit Erpe-Mere hadden zeven monitoren 65 kinderen aan gevoerd maar zij waren er niet al leen want ook waren er groepen van de speelpleinwerking uit Oosterze- le, Haaltert, Wetteren, Ninove, Herzele en Zottegem. JV Erpe-Mere. De speelpleinwerking werd afgesloten met een denderend feest op de markt te Sint-Lievens Houtem waarde kermissfeer en het avontuur elkaar afwisselden (jv)

De Voorpost | 1992 | | pagina 4